door den secretaris, m'. G. Belinfante, uitgebraglkon blijken, dat de po gingen om de- vredezaak ie: bevorderen krachtig waren voortgezet. De - rekening over de laatste twee jaren werd na onderzoek onder dankbetui ging aan den penningmeester, mr. A. M. Maas Geesteranus. goedgekeurd. Zjj levert een batig slot op van 186.76, welk saldo ook op de goedge keurde begrooting van het loopende jaar beschikbaar blijft. De uitkeering door de aideelingen aan de alzemeene kas werd wederom bepaald op 25 -cents per lid Vervolgens werd het reglement der vereeniging aan eene herziening onderworpen en de aftredende hoofdbestuurders herkozen, terwyl diet voorstel van het algemeene bestuur, om den heer Henry Richard dank te zeggen voor zijne ijverige bemoejjingen tot eene vredelievende oplossing -van de Trausvaal-quaestiewerd aangenomen. BUI TEN LAND'SCHE BERIGTEN. Ëb V tc i, LiiNBEN. 6 '"July. Het ontwerp der nieuwe brug over de Tay is door het parlement goed gekeurd; zij zal in plaats van 88 slechts 77 voet boven den hoogwaterspiegel liggen en voor dubbel spoor zijn ingerigt. maar dan ook 670,000 M kosten, iu plaats van 350,000 t. zooals de ingestorte. In het kamp te Aldershot zjjn enkele soldaten ten gevolge van de hitte overleden. Aan >le Standard wordt, uit Durban geseind, dat het driemanschap der Roerm een manifest heeft uitgevaardigd, waarin zy verklaren, hoe de overgave van Polchefstroom is geschied, naar hel getuigenis, door Gladstone op 2 Mei in het lagerhuis tegen hen ingebragl. Volgens deze verklaring was Wnisloe, toen hij zich overgaf, iu het bezit van een volledig alschrift der voorwaarden van dtu wapenstilstand en van een telegram van Wood aan Brand verzoekende de tijding van dien wapenstilstand aan het garni zoen over te brengen. Winsloe wilde, dal de wapenstilstand te Polchef stroom terstond een aanvang zou nemen, terwijl hij daarby mededeelde, dal hy provision voor acht dagen had. liet verzoek werd geweigerd, als strijdig met de voorwaarden, overeengekomen lusschen Wood eu de leiders der Boeren, daar die voorwaarden behelsden, dat elk garnizoen hel gevaar van een aanval ol van uithongering moest loopen, totdat de convooyen levensmiddelen aankwamen Toen vroeg Winsloe 24 nren staking der vyan- delijkhedettten einde met zijne officieren te beraadslagen over de overgave, hetgeeu werd toegestaan. Na afloop van dezen termijn gaf Winsloe zich over. terwijl hy Gronje voor de in deze zaak beloonde welwillendheid dankte. Dit geschiedde 20 Maait en het couvooi levensmiddelen kwam eerst aan 9 April, zoodat het garnizoen, dat óp 18 Maart nóg slechts voor acht dagen provisie had. het onmogelijk had kunnen uithouden, tot de (rrmjjn, bij wapensiilsiand bepaald, zou zjjn aangebroken. De berigten uit de Vereenigde Stalen luiden gunstig wat betreft de toestand van den president. Goiteau heelt iu een gesprek met den dislricts- attoruey te kennen gegeven, dat het denkbeeld om den president te dooden eene openbaring was geweest van God, die hem kond had ggdaan, dat by op die wyze een einde kon maken aan de verwarring onder de republi- keinsche partij. Voor straf, indien hij in zyne onderneming mogl .geslaagd zyn, koesterde hy geen vrees. Arthur, zyn bijzondere vriend, zou hem i niet laten tyden voor eene daad, die hem op den presidéntszetel had «ebragt. -• Goiteau verklaart, dat het hem spyt, dat de president niet dood is. Hij is volkomen kalm. Hy1 slaapt in de gevangenis geruster, dan hy, naar hy zegt, in zes weken heeft gedaan; zoolang liet plan hem bezig hield, had hy rust noch duur. liet is gebleken, dat Guileati zich twee maanden geleden te Washington aan liet pensioenenbureiu vervoegd heeft, aanspraak makende op een pen sioen, omdat hy soldaat in den burgeroorlog is geweest, en dat op zijne papieren een getuigenis geschreveu is van geneesheeren, die hem onderzocht hebben, dat hij krankzinnig is. Datzelfde, namelyk dat hy krankzinnig is, beweren ook zyn vader, zyn broeder en zwager, doch over het alge- inei-n gelooft men het niet, in aanmerking genomen de beredeneerde en verstandige manier, waarop lig den aanslag heeft beraamd en uitgevoerd en maatregelen heeft genomen om te ontkomen, De anders zoo rumoerige 4' July-dug, waarop reeds in den vroegen och tend m<-t saluutschoten liet onafhatikelyksfeesl pleegt te worden ingewyd, was nu zoo stil als een Zondag. De groote massa begon eerst dien dag zich eene voorstelling te maken van den omvang van het verlies, dat ge dreigd had en nog steeds dreigende bleef. Zaturdag was men door de plot selinge tijding nog te zeer overstelpt. Zondag kwamen er tydingen van beterschap. Maar Maandag ochtend werd men zich eerst goed bewust van den ernst van den toestand. Vrees en verslagenheid stonden op ieders ge- zigt te lezen en het was of de nationale rouw reeds was ingetreden. PRAKKRM K. De senaat is met de behandeling van het ontwerp op den leerpligt gevorderd lot art. 16. waaromtreut uitvoerige beraadslagingen te gemoet gezien kunnen wordendaar de senaat by ,de eerste lezing hierop een amen dement heelt goedgekeurd van den heer Péris, dat de boofdbepaling der «el zoo goed als illusoir maakt. Donderdag zal er een senator voor het leven benoemd Wórden. ii Door de kamer van afgevaardigden is een crediet toegestaan van 500.000 fr. vuur de nationale feesten op 14 July. De heer Gambetta deed het voorstel out wegens de groote hitte niet meer op hel midden van den 'ig te vergaderen, doch des avonds of anders des ochtends van 7 tot 11 W; met 311 tegen 203 stemmen werd echter besloten geen wyziging inde "feu te brengen. Hel programma voor het nationale leest op 14 July is Ibans versche- 'Jtt. In de groote opera eu de opéra-comtque, beuevens in verscheidene «iiouwburgenook in liet Tltéètre Francais, zullen kosteloos dag-voorstellin- tra gegeven worden. Pasdeloup zal kosteloos een groot concert geven. In Hippodrome eene kindervoorstelling. Ten 2 ure groote wapenschouwing ipngchamp. Ten acht ure 's avonds concert in de Champs-Elysées. Avonds schitterende illuminatie van de openbare gebouwen en van de 'lice de la Bastille, den tuin der Tuileriën. de Place de la Concorde, het Bois "t Boulogne, enz. Vuurwerk op zes verschillende plaatsen. Venetiaansch ll(si op de vijvers van het Bois de Boulogne, met vocale en instrumentale "icerten, bals champètres. enz. De openbare besturen van liefdadigheid llleii eene extra-bedeeliug doen. j- Het te vieren feest op 14 July heeft reeds gedreigd tot wanordelyk- wn aanleiding te geven. Voor de kazerne In den Faubourg du Temple ™l een standje plaats. Er werd een billet voor het feest aangeplakt, en einiililellijk kwant een 300-tal lergloopers om het te leren. De schildwacht wilde die drukte van de kazerne afweren; het volk werd boos Het kwam tot scheldwoorden. Een 20-tal soldalen werd uit de kazerne geroepen, maar de inmiddels aangegroeide menigte joeg de militairen terug. Met magtiging van de militaire autoriteit werd het billet, dat door den dienst- doenden adjudant was afgescheurd en ouder het volk geworpen, weder aan geplakt en toen werd de orde spoedig hersteld. Volgens berigten uit Batua neemt de gisting onder de Arabieren in Constautine toe. Honderd spahis en een bataillon infanterie zyn naar Biskra I ngezonden. Het heel dat het aan beuden uit Tunis en ook uit Tripoli ge tukt is eenige stammen in de provincie Gousiantinc tot opstaod aan te zet ten. Te Oran heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen Spaansche matrozen en Fransche soldaten. De Spaansche kolonisten trachten hunne bezittingen tót eiken prys te verkoopen. Men zegt dat Kou Amema 20000 duros eischt als josgeld voor de gevangen genomen Spanjaarden. De korn- mandaut der Fransche troepen voor Slax heeft last ontvangen, de overgave der stad te eischen en by weigerend antwoord of by tegenstand onverwijld tol een bombardement over te gaan. Het heel, dat de troepen van deu Bey onmagtig zyn tegeu de uit den band geslagen Arabieren. IXJITgCML.tBID. Donderdag II. liet men, naar gewoonte, de beide rhinocerossen, be- hoorende tol deu zoölogtschen tuin té-Berlijn, op hunne speelplaats. Het is een ruime plek, met stevig ijzeren hek omringd, in het midden waarvan ziclt een bassin bevindt, met water gevuld, ruim en breed genoeg om de beide rhinocerossen er in te laten rondzwemmen. Naauwelijks waren zij aldaar byeen of het gewone spel ving aan. Op hunne manier dartelden zij in het rond; met snelle vaart renden zij op elkander in om elkaar te ter rassen, van de beenen in het bad te werpen, waaruit zich dan een golf verhief alsof een schip van stapel liep. Met afwisselend gevolg hadden zij 'gedurende eenigen lyd hunne gymnastische loeren voortgezet, daar gaf de grootste kolos aan zyn iets kleineren kameraad een geniepigen sloot en in een oogwenk veranderde hel tooueel. De jokkernij was uit en nu outstoiid een duel. blijkbaar op leven en dood. Zooals zij mi met woede óp elkander invlogen, had men nooit aanschouwd Hoe log ook van vormen, hadden zy honderden malen geloond dat ztj toch tamelijk vlug in hunne bewegingen kunnen zyn, maar iiu waren zy het buitengewoon. Vreesselyke stoolen werden toegediend van werrszyden, tot eindelijk de brutale kracht zege vierde over de pogingen aangewend om den sloot te ontduiken. In het yzerharde omkleedsel van deu kleinsten kolos had de groote eene groote scheur gestooteu. - Kort daarop volgde een nog geweldiger aanval. Men hoorde een dollen slag en een oogenblik daarna lag een der kampers op deu grond, tevergeefs pogende weer op de been te komm. Nu oordeelde men het oogenblik gunstig om den overwinnaar uit het slrydperk te ver- Wyderen. Een groot aantal van het dienstdoende personeel dreef den over winnaar in zyn gewoon verblijf. Daarop wendde men zich tot den gevallen stryder, die zich. zooals spoedig bleek, -dood had gehoudeti". Met hef- boomen enz. bragt men den reusachtigen neushoorn weder op de been. By de daarop gevolgde inspectie ontwaarde de directeur, tot zijn groot ge noegen, dat het dier, wel is waar eene ferme scheur iu zyn dikke huid had gekregen, maar overigens welvarend was, eene zaak voor hem en zyne inrigting van veel belang. W—'Een bedelaar te Frankfort, die geruimen tyd in en by de synagoge aalmoezen- Van zyne geloofsgenooten had ontvangen, werd onlangs buiten de stad wegens bedelarij en landloopery aangehouden, en tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. By de visitatie vond men by hem 'éeii bedrag van ruim 10000 mark. Dit waren, zeide hij. zyne spaarduitjes. Een telegram uit Konstanlinopel aan de Wiener t\. freie Pr et se meldt, dat in de Europesclie kringen aldaar gevreest wordt, dat in den nacht van 4 op 5 Julij iu alle stilte het doodvonnis aan Midhai-pacha reeds voltrokken fl, ten einde elke poging tot tusschenkomst by voorbaat onmogelyk te maken. PEK TELEGIUAF. WASHINGTON, 6 Julij. Volgens het bulletin van heden voormiddag half negen" 'pre heelt de president een goeden nacht en geregeldcn slaap gehad. Zyn toestand blyft over liet algemeen gunstig. ...JHEDHIA (Tunis). 6 JuKj. Er'wordt een kanonvuur gehoord in de- rig- ting van Slax. Ilyzonderheden zijn niet hekend. 'WEËNEN6 Julij. Dè Wien. dbendpost meldt, dat de betreurenswaar dige voorvallen te Praag en de overweging, dat de tegenwoordige stadhouder Weber om redenen van gezondheid niet meer geschikt is voor de openbare pst-, de regering hebbed! doen besluiten deu presideut van liet opperste militair geregtshof, luitenant-veldmaarschalk Krans, het stadhouderschap te Praag op te dragen. - PARIJS, 6 July. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp, waarbg de handelstractaten met drie maanden verlengd worden, aangenomen. :'u'- - ,1 WASHINGTON, 6 July. Bulletin Van 8% uur-'savonds. De toesiand van president Garfield blijft gunstig, lie lyder heeft den dag goed door- gebragt en heden meer voedsel genuttigd dan gisteren. DURBAN, 7 July. De leden van de koninklijke commissie te Pretor» hadden den 5'1'0 een lang onderhoud mei «|e vertegenwoordigers der BoeVen. Er zyn schikkingen gemaakt voor eene zamenkomst met de inlan ders. op den 30,ll>. De wederalsland van Transvaal aan de Boeren zou plaats hebben tegeu den IS**" Augustus. De commissie zou Pretoria tegen het einde van Augustus verlaten. Men gelooft dat eene sub commissie van drie leden blijven zou, ten einde de aanvragen om schadevergoeding te onderzoeken. AKADEMIE-N1EUW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 7dc° July de heer P. G. Margadant, geb. te 'sllage. in de klassieke letteren, na verdediging van zyn akademisch pvoelscbrifl/.nciauo acqualiurn snor unt centore.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3