van WijkJ. P Burgersdijk. J. G. P. van Miisschenhroek, W. F. Privé,J Hartevelt, E. R. BouwmeesterR. Hakker, II J. Gerlings. Niet bevorderd 13. Va» de 2J« lot de 34e klasse Bevorderd 19. hl.: J. W. Lem, J. H. Kern, M. de Haas, H. J. van deu Berg. E. T. Wille, J. C. Logger, N. 0. Mulder, C. Rappard, F. Hollaar, D. van der ilorsi, J. L. van den Berg(.J. H. Meerburg. E. A. MartinD. J. A Vrjjdag, H. 1». J. Broos, J. C. Japikse, L. Sillevis. K. M. A. van WeerenP. J. Hasselbach. Voorwaardelijk bevorderd 9. lil.: A. de Jong, F. W. L. de Sturlgr. L. H. Vijzelaar. A. van Lawick van Pabs». H. J. Tillema, J. A. N. Graadand, H. M. Sasse. E G. van der Keilen, P. de Graal. Niet hevorderd 3. Van de 3'" tol de 4,le klasse. Bevorderd 14, nl.J. F. Quant, P. de Carpeniier Wildcrvank, S. J. Feenstra, L. F Driessen. W. L. kraal, A. V. llelfrietiL. Comée, P. E. de Quant, S. G. van Musschenbroek, G. Holtius, J. de VogelII. W J. W. Idzerda, P. C. Swemer, E. Kruyfl'. Voorwaardelijk bevorderd II nl.: F. Van Rombnrgli. II. G. Meerburg, F. W. J 11. Tenglirrgen. 6. 11 van Dissel, W. II. G. Ilarloll, P. W. Mod> derman, J. 11. Falter, (I. G d'Autnerie, 11. F. K. Wilhelmy Datuslé, T. P. Viruly, S. Piek. Niet bevorderd 6. 1 Van de 4de lot de 5'"' klasse. Bevorderd* 13. ul.: W. Driessen. II. W. Witte, D. P. van Nouhu.vs, A. D. «au der Harst, S. van Dissel, P. G. Was senaar, II. J. Meerburg. F. L. G. d'Autnerie, G. Hoog, J. Bouuiecsler11.. de Vogel, JL Boekwyi. G G Nederblirgh.^ 4 Voorwaardelijk bevorderd 1, nl E. G. A. Feenstra. Niet bevorderd 2. Onder de gisteren en beden van de leerlingen der boogere burgerschool tentoongestelde leekeningeii zijn zeer goede. Hel publiek zou zich daar van hebben kunnen .overtuigen, zoo het was opgekomen. Vooral ohder-de teekeningen naar voorwerpen in pleister zijn er. die uitmunten door waar heid en eene flinke behandeling vervaardigd op de gewone manier, diedaarbjj Itoos nog de geschikste blijkt te zijn om stol uit te drukken, te weten met den doezelaar. Ook onder de regtlynige teekeningen zag men er. die knap zijn gedaan. Gisteren zjjn twee jongens, genaamd J. D. en J. L.in voorloopige politie-bewaring gesteld, wegens het uittrekken van planteu, staande in een der perken van het plantsoen alhier. Gisteren gaf het alom zoo gunstig bekende concert- en opereilen- gezetschap van den heer Pflaging in de zaal van Zomerzorg eene voorstel ling, welke door een vrij talryk publiek werd bijgewoond. Voorzeker zullen alle aanwezigen van dezen avond, aan boertige maar tevens fatsoeujyke scherts gewijd, volop genoten hebben. De beide operetlen: «Ein neuer Rubens" en -Baron oiter Bedienle" werden zeer vlug en aardig gespeeld en vielen dan ook ten zeerste in den smaak van het publiek. Vooral de beer Köhler. dien wij als een uitmuntend leekenaar hebben leereti kennen, en de bekende komiek Reifl voldeden uitstekend. Gok de heer Garléals. Pa- ganini. met zijn tnuzikaien boud. wist de lachspieren der toeschouwers steeds in beweging te houden. De meeste bjjval viel ongetwijfeld te beurt aan den gersliseu couplet-zanger Emil Lubrowski. Wij bo| en dan ook dat zijn ol weerziens" spoedig zal bewaarheid worden. ,;j De algemeeue vergadering van deelhebbers in de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden zal op 29 Jnllj op Zomerzorg gehouden worden. By- kon besluit van 30 Junij jl. is aan de Mederlandsche locaaj-spoor- wegmaatschappijgevestigd te Apeldoorn, de koninklijke titel verleend, zoodat genoemde naamlooze vennootschap voortaan den naam zaf dragen van «Koninklijke Nederlaudsche locaal spoorwegmaatschappij", en aan de spoorwegen der voornoemde maatschappij de naam gegeven van «Spoor wegen Koning Willem III. Er bestaat gelegenheid tot veFzetiding der correspondentie naar Né- -derlandsch Inrtië. door middel van bel stoomschip Ipyberton, waarvan liét vertrek uit Rotterdam op 9 July a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Atjëh en naar l'adang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip uiterlijk 's morgens flen 9% uur te Rotterdam aangekomen te zijn. ligt stoomschip k'ooru-aarta is op 6 Julij van Padang naar Amsterdani vertrokken. De l'rins Hendrik, Op weg naar Batavia, is op 5 Julij van Port-Said vertrok keu. Voor de hoofdonderwijzers-acte werden gisteren te 's ilage 12 Candida- ten geëxamineerd. 3 trokken zich terug, 6 werden afgewezen en 3 toege laten, de heereu: D. Bezemer, uit Schiedam; J. G. van dér Hek, uit Gouda, en D. H. Meyer, uit 's Ilage. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer C. J. Kleyn, cand -arts, eu het getuigschift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. W. van Batenburg en D. P. van Batetf- burg, cand.-artsen. Door de commissie te Kampen is de acte van bevoegdheid als apothe kers-bed endè uitgereikt aan de hh. S. Sijhrandi, te 'sHage, en K. L. Noor- ding, tr Leeuwarden. Dour de commissie te Middelburg is de bevoegdheid toegekend aan de hh. G» J van Rjjsoort van Meurs, te Dordrecht; G. Riiyt, te Purnjeremle, en N. Hneksmit, te Zwijndrecht. Paler P. G. Schagt, oiid-directénr van het instituut te Katwijk thans pistoor te 's Gravenhageis op het 50-jarig feest dier instelling door den Paus benoemd tot Proionolarius Aposlolicus. -# De groote opwinding, welke zich by. de aanhangers der Prolestantsch* En:.il'sche kerk in Amerika openbaarde, naar aanleiding van de uitgave van bet herziene N. Testament, beeft meer dan eens aanleiding gegeven, om een buitengewoon bewijs te leveren van den bekenden Amerikaanscheu on» de nemiugsgeestdie eenig is De met de herziening van liet N. T. belaste commissie te Londen ging niet de grootste voorzigtigheid te werk, om liet resultaat van haren arbeid geheim te houden. Zj) wist. dat zy met Ame rikaans! he uitgevers te doen had, die niets onbeproefd zouden laten om zoo stiel mi gelijk in bet bezit vau een afdruk te komen. Om de uilgevers, met weke zij zich in contract had gesteld, gelijkelijk tevreden te Stéllen; bail zij beslotene.e proefvellen gelijkt jjdig aan de Engelsche en Ameri- kaansche uitgevers te verzenden, doch vergat daarbij dat de Amerikaanscbe daardoor bij hunne Engelsche collegas minstens 9—10 dagen ten achteren waren. De groote uitgevers firma Appleion G". te New-York wist echter j dit bezwaar te voorkomen. In ijjds verschatten deze heeren zich eene com- pleieinrigting tot nadruk van den Bijbel, zetkasten, letters enz., alsmede het brnoodigde getal van de bekwaamste zetters en zonden deze, persoueel en materiaal, t.aar Engeland en wel, om geen vermoedens op te wekken, met verschillende booten. Op een der welvarendste sloombooten tusschen Liverpool en New-York werd de passage voor de zetters voorafbesteldals. mede de uoodige ruimte afgehuurd, zonder het doel van dezen maatregel bekend te maken. Nadat de stoomboot in zee was en eene telegrafische verbinding noch met Engeland, noch met New-York meer mogeljjk was. werden de kasten opengeslagen en de gehuurde ruimte in eene drukker) herschapen, en toen de stoomboot te New-York aankwam, was de Bijbel geheel afgezet, waren de vormen gestereotypeerd en de letters reeds opge. borgen. Binnen 24 uren konden de boekhandelaars van de firma Appleton den Bijbel geheel gereed en gebonden bekomen, terwjjl de concurrenten der firma naauwelijks met zetten begonnen waren. De onderneming heeft voor zeker veel geld gekost, maar ook ongetwijfeld veel ingebragt, en het is niet onwaarschijnlijkdat exemplaren der Amerikaansche uitgave reeds in Engeland verkocht werden, voordat de Engelsche drukkers hunne Bijbels gebonden haddeu. (iV. v. d. li.) Eergisteren is uit de woning van J. de Klerk, te Noordwykcrhoul door middel van buiten- en biuiiCHbraakterwijl de bewoners afw ezig waren, ontvreemd: ƒ70 aan geld,, een gouden ketting met dim kruisen medaillon, een paar gouden oorbellen, eene gouden hoofdplaat, drie gouden ringen, een dito broche, eene knip met zilveren beugel en een wekker klokje. Van dezen diefstal worden verdacht twee personen, tameljjk lang, 30 .a 40 jaar oud, waarvan ren met bakkebaarden, de een gtkleed in liet zwart met Garibaldi-hoed, en de ander in liet grijs met'pel. De vierde, haringjager is te Maassluis binnengekomen met 554 tou haring. Te Maassluis is eenpersoondeel uitmakende van een tooneelgezrl- schap, in de Maas onder Int baden verdronken, lljj scheen niet te kunnen zwemmen, en bad zich te vir van deu wal gewaagil. - Aan den gemeenteraad van Haarlem is door mr. II. Enschedé en 6 ande ren verzocht, dal hun de Hertenkamp in' den Hout, behoudens goedkeuring van de te maken plannen en teekeningen, worde afgestaan, om die in te riglen voor eene uiispanningsplaats in het aigemeen belang van Haarlems ingezetenen. Zy willen, met behoud vau hel aldaar aanwezig geboomte, een eenvoudig, doch fraai gebouw met eene ruime zaal. eene muziektent, ver lichting, enz. aanbrengen, en een gedeelte inrigtcn voor kinders|ieelplaats; een en ander tegen eeii geringen prijs voor ieder loegankeljjk. De verzameling van werktuigen, enz. vau Maruni. uil Teylers natuur kundig kabinet, belaugrjjk vooral voor de kennis der geschiedenis van de electriciteit, wordt onder toezigt eu leiding van d'. E. van der Ven. cou- servator voor de afdeeliug natuurkunde aan Teylers Stichting, uuar de electricileits-tentoousteiling te Parijs gezonden. Te Amsterdam ligt ter onderteekening een adres aan de eerste kamer, waarin deze met den meestrn aandrang verzocht wordt, om bet door de tweede kamer op 27 Juny II. aangenomen wetsontwerp, betreflende het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, te verwerpen. De inschrjjving voor de Rjjnvaartleening bedraagt ongeveer vier milliorii. Deze som wordt het gemeentebestuur aangeboden, om zoo uoodig te dienen als bijdrage van den handel voor een kanaal naar den Rijn in oostelijke rigliug. Aangezien burg. en weth. gaarne over de aanneming der bijdrage den raad wenschten te praeadtisereu. is besloten deze zaak in eene op Vrjjdag avond te houden zitting vau den raad te behandelen en dau tevens een uutwerp-adres aan de eerste kamer vast te stellen. 'jTe Amsterdam viel gisteren morgen een jongen in liet IJ lljj werJ nogt jjdig gered, doch een jeugdig voorbijganger, die te zijner liulpe in liet water sprong, moest zjjue zelfopoffering met deu dood bekoopen. Te Utrecht zijn Dingsdag avond de reeks van feesten gestolen met de contra-partydoor de burgers deu studenten aangeboden. Ook dit feest was schitterend en liep in de beste orde af. Tot docent aan het gymnasium te Zetten is benoemd de heer S. S. Hoogslra, thans docent aan het instituut te Noorthey bij Voorschoten. Te Deventer gingen eergisteren drie jongelieden van 20 a 22 jaar in deu IJssel zwemmen. Een hunner zonk eensklaps in de dirpte w eg. Spoe- dig snelden zijne makkers te hulp én redden den drenkeling, doch leu koste van hel leven van een hunner, een 22-jarig jougmeuscli. By het slechten van een der vestingwallen te Groningen is eeu der werklieden, E. van der Molen, 31 jaar oud, onder een betrekkeiyk kleine klomp afschuivende aarde geraakt, waardoor de man zoodanig werd ge- trollendat hij eenige oogenbiikkeu tater overleed. i' Te Wouw is eene tachtigjarige vrouw dood gevonden op een mestpnt van haar erf. Men vermoedt dat er een moord heeft plaats gehad, daar de ongelukkige op verscheidene plaatsen wonden heeft. De justitie uit Breda heeft eene lykschouwing gehouden. '■GRAVENHAGE. 7 July. De officier van gezondheid 2' kl. J. Harlog wordt geplaatst aan boord van den rammonitor Adder. - Naar men verneemt heeft het Z. M. den keizer van Oostenryk be haagd te benoemen tot grootkruis der orde van Frans Joseph, Z. Exc. den minister, van justitie, den lieer Modderman, eu tot ridder 2' kl. der orde van de IJzeren Kroon van Oostenryk. mr. G. J. E. graal van Bylandt, refe rendaris by bet departement van bnitenlandsche zaken. - Voor hel geregtshof verscheen heden J. de B.oud 40 jaar, wonende te Rynsburg, van beroep schipper, beschuldigd van op 11 Febr. jl. bjj den* directeur van bet instituut te Katwijk a/Rhyn een door hem geschreren bedrrigbrief te hebben bezorgd, waarin de geadresseerde gelast werd op en, aangewezen bruggetje dé som van /5000 in een flesch neder te leggen. Voldeed bij daaraan nietzoo luidde de brief verder, dan zou het door hem bewoonde huis door middel van zijn eigen gaslicht in brand worden gesto ken. Ilesch. hield vol de brief geschreven, tioch bezorgd te hebben. De deskundigen oordeelden op grond van de in het oogloopende overeenkomst tusschen hel door besch. geschreven vergelykingsstuk en deu dreigbrief, dat besch. ook de schryver van de laatste was. De eerste getuige, de por tier valt hef instituut, verklaarde, dat er wel veel overeenkomst tusschen den persoen die den brief had algegeven en besch. bestondmaar dat hij toch niet durfde bewerendat beiden één persoon uitmaakten. Het 0. Sl achtte de feilen niet voldoende bewezen en requireerde tot vryspraak vau den beschuldigde. De verdediger, mr. G. J. Francois J'.. releveerde nog eëna dc punten van twyfel en concludeerde ten slotte eveneens tot vrij spraak. Het hof, dal nog heden uitspraak deed. sprak J. de B. vry. De algemeeue vergadering van hel Algemeen Nederlandsch Vredebond, behalve door de hoofdbestuurders slechts bijgewoond door de afgevaardigden der aldeelingeu Dordrecht en 'sGravenhage, werd gisteren alhier gehouden. In zjjn inleidingswoord deelde de voorzitter, mr. D. van Eek, mede, dat Iwee afdeelingen, Deventer en Zitlphen, aau de vereeniging waren ont vallen. Teil zy op dit oogenhlik nog ongeveer 700 leden, uit hel verslag,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2