LEIDSCHR COURANT, 1881. VRIJDAG 8 JUUJ. N*. 15?. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN doen te «eten, dat de Com- nitsie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11'''" April 1827 Staatsblad 17), benoemd tot het onderzoeken van en heslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 15dnl Juli aanstaandenamiddags te nes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1". al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2". degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1847 tot 1855 ingesloten 3* zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen Ie hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om licliaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgestelden 5*. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al «are het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiel verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit, besluit van den 28*"° Juni 1828 (Staats blad N". 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers gel rokken hebben, hij de Schut lei ij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant a'gekondig d. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Beiden, 7 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. BINN ENLAN DSCHE BE RI GTE N. LEIDEN, 7 JulQ. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen het rap port van den deskundige omtrent de lichtsterkte van het gas gedurende de maand Junij; een verzoek van den heer Strengers tot het rooijen van boomen aan den Stationsweg, en een adres van ingezetenen, woonachtig in den omtrek van de Ruïne, waarbij zij tot hun leedwezen constateren, dat de Ruïne nog altijd tol exercitie-plein wordt gebruikt, in weerwil, dat er eene andere plaats daartoe is aangewezen Wegens de daardoor opge worpen stofwolken, die tot in de woningeti en fabrieken doordringen, ho pen zij dat aan dezen onhoudbare» locstand een einde zal worden gemaakt. De voorzitter, na melding te hebben gemaakt van hel vnittm der tweede kamer in zake het adres dezer gemeente omtrent de Ruïne, vroeg magtiging voor burg. en wcih. om zich op nieuw tot den minister van binuenlan'lsclie zaken te wenden met verzoek om in hel bezit van de Ruïne gesteld te worden. Die magtiging werd verleend. Aan de orde was het voorstel tot aanvulling van hel uitbreiilings- en ver nieuwingsfonds der stedelijke gasfabriek en het daarop betrekking hebbende voorstel van den heer J. ScheDeuta. waaromtrent in tie vorige vergadering de beraadslagingen waren afgebroken De lieer Verster stelde thans als motie van orde voor de behandeling dezer zaak te vei dagen, en inmiddels com missarissen uit te noodigeu te onderzoeken wal iu de eerste plaats noodig is om de fabriek te doen werken. Hjj vond lot liet doen dezer motie aanleiding in de aiwezigheid van den heer van der Lit li, voorzitter der commissie van financiën, en van den heer Cock; de eerstgenoemde toch had te kennen ge geven, dat hjj nog het een en ander over deze zaak in het midden wilde brengen. Deze motie vond zoowel voor- als tegenstanders. De hh. Donner en de Clercq schonken daaraan hunne adhaesie. De heer Driessen en de voorzitter bestreden haar. De laatste moest de aanneming ten sterkste ont raden. Tot zjjn leedwezen was hem gebleken, dat men twijfelde aan de juistheid der cijfers in de vorige vergadering door hem genoemd. Hjj bad aangetoond, dal men 12000 kubieke meters gas kon produceren en dat men slechts 7000 ktib. meters kon bergen, terwijl men de middelen moest hebben om 14000 kub. meters te bergen, indien de toeneming van bot verbruik blijft voortduren. Van de 195,000. die gevraagd werden, waren ƒ110,000 voor deu nieuwen gashouder bestemd. Daar slechts 7000 bub. meiers gas konden geborgen worden, was het duidelijk, dat men niet iu slaat was aan de behoefte te voldoen. Ook de lieer Le l'oole was legen de motie, om'al liet gebleken was, dat de voorgestelde uitbreiding noodza zaselijk was, maar hjj verlangde toch onderzoek, omdat men de verbete ring der fabriek zoo lang had uitgesield, en nu in eens zeide, dat de voor gestelde som noodig was. De heer Versier stelde in het licht, dat zijne motie het verlangde onderzoek niet uitsloot. De strekking van zijn voorstel was om alle denkbeeld van wantrouwen uit te sluiten door een onderzoek te vragen van commissarissen. Nadat nog verschillende leden het woord hadden gevoerd werd de motie in stemming gehragt Zij werd verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Het voorstel van burg. en welh. kwam nu weder in behandeling. De heer Verster, die voornemens was geweest over deze quaestie geen woord te sprekenen alleen le stemmen voor het voorstel Scheltema en. zoo dit ver worpen werd. voor het voorstel der commissie van financiën en tegen het voorstel van burg. en weth.releveerde een paar zinsneden uit het vroeger door den voorzitter gesprokene. De voorzitter had gesproken van een votum van wantrouwen aan commissarissen en aan den directeur; hij moest ver klaren. dat hij er in de verste verte niet aan had gedacht. Ook had de voorzitter gezegd, dat ieder het maar moest weten of men tegen het einde des jaars zon moeten zeggenwij kunnen geen genoegzaam gas leveren, tig zag daarin intimidatie, die op hem geen vat had. Hij gelooide, dat men dit met gerustheid kon afwachten. Hij geloofde niet, dat er een bilateraal contract bestond om aan ieder, die zich aanmeldt, gas te leve ren; men kon nu reeds beginnen met geen nieuwe aansluitingen te doen Hij wilde uitgemaakt zien of de gasfabriek waard was daaraan twee ton te besteden. De beer de Clercq handhaafde het rapport der commissie van financiën legen de door den voorzitter geuite bewering, dat het een technisch rapport was. Ook bjj de commissie bestond geen wantrouwen; wilde men dit aan het rapport hechten, dan kon zy het niet verhinderen. De spreker deelde nog ntede, dat hij, op verzoek van prof. Rijke, op diens laboratorium was geweest. Hjj had, ofschoon geen technicus, gemeend daaraan zich niet te moeten onttrekken. De hoogleeraar had hem alles getoond, ook de wjjze waarop hij gewoon is waarnemingen te doen. en voor zoo verre hjj erover kon oordeelen was dit in allen deele juist. De hoogleeraar bad zyne oogen ge controleerd met die des sprekersen had toen gevraagd of het hem voorkwam dat zjjne oogen, die van een man van bijna 70 jaren, niet voldoende waren voor die waarnemingen; spreker moest verklaren, dat zij voldoende waren. De hoogleeraar verzocht hem toen dit aan den raad mede te deelen. De voorzitter verdedigde zjjne zienswijze uitvoerig tegen de daartegen in- gebragte bedenkingen en daarna werd tot stemming overgegaan. Het voorstel van den heer Scheltema werd vc rworpen mrt 12 tegen 8 stemmenmaar dat van den heer van der Lilh (commissie van financiën) aangenomen met 12 tegen 8 stemmen, Dat voorstel strekt om twee gas-deskttndigen pit te noodigen omin overleg met den directeur der sledelgke gasfabriekadvies uit te brengen over de gedane voorstellen omtrent uitbreiding eq verbetering van sommige deelen der labriek. Het voorstel- lot afstand van grond aan D. A. Schrellen en C". voor de som van 1726.25 werd goedgekeurd, nadat verworpen was. met 16 tegen 4 stemmeneen voorstel van den heer Wilbelroy Damsté (commissie van Financiën) om den koopprijs te stellen op ƒ2 per centiare of /1860. Het voorstel tot afstand van grond aan de Leidscben Rouwvereeniging en aan C. A. Simonis werd mede goedgekeurd, met dien verstande dat de koop prijs. op advies van de commissie van financien, werd gesteld op 2 per centiare, in plaats van f 1, zooals burg. en weth. hadden voorgesteld. Daartoe werd besloten met 11 tegen 9 stemmen. Aan den heer F. M. G. Ilariing, derde onderwijzer aan de school n*. 2 der 4' kl., en aan den heer G. J. Mulder J'.tweede Jeeraar in de gym nastiek. werd, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. De verder aan de orde gestelde voorstellen of verzoeken werden zonder beraadslaging goedgekeurd of toegestaan. De uitslag der overgangsexamens aan de hoogere burgerschool alhier is als volgt Van de l,u tot de 2U klasse. Bevorderd 25, nl.W. C. Blanken, J. II. de Quant, J L. C. Woriman, J. W. F. J. de Wal, J. CoeberghT. van Wijk, A. van Bielen, K de Carpenlier Wildervauk, T. J. C. Buys, L. P. Jongejans, V. van Bemmelen, II J. L. F. Roorda. C. ISruggeman, A. J. G. van den Upwich. P. Fonteyn, J. C- de Neve, C M. SiefFelaar, P. Krüger, J. G. Knoner. K. van Bemmelen, C. M. Cremer, W. N. Cunaeus, H. van Wijk, A. G. Kleyn, II. G. Reimeringrr. Voorwaardelijk bevorderd 10, nl.: E. D. W. Faber, K. P. W. Kern1 li.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1