LEIDSCHE C 0DRAMT. W#. 150, DONDERDAG 7 JUL1J. ST A DS-BE RICHTEN. BEKENDMAKING. Aanwerving van jeugdig Scheepsvolk bij de Marine. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgetonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p. p. 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der AdvertenliWi is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN maakt bekend, dat jongelie den van 13% tot 16 jaren oud zich op voordeelige voorwaarden met gunstige vooruitzichten kunnen verbinden bjj de Koninklijke Ncderl. Marine, waaromtrent ter Secretarie nadere inlichtingen te bekomen zijn. Leide.v, 6 Juli 1881. De Burgemeester, DE KANTER. LEIDEN, 6 Juljj. Aan den lieer dr. Sicberer is bij zijn altreden als leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool alhier, door de docenten, met wie hij werkzaam is geweest, een prachtwerk als aandenken aangeboden, vergezeld van een album met de namen der schenkers. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J v. R. en C. L. W. S.. wegens mishandeling, in den vroegen morgen van jl. Zondag op twee personen in het Plantsoen gepleegd. Gisteren namiddag, omstreeks 6 ure, heeft zekere J. v. d. L.. publieke vrouw, beschonken zijnde, bjj de bordeelhoudster E. v. B.in de Korte Ljjs- belhsteeg. eene glasruit ingeslagen, waardoor zjj eene ernstige verwonding aan den linkerpols bekwabi. Zij werd door den heer dr. A. geneeskundig behandeld. Bjj kon. besluit van 21 Jttnij jl. is bepaald, dat militaire gepensioneer den, die als mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, op daggeld, bjj inrigtingen of magazjjnen van 's rijks landmagt werkzaam zyu of zullen worden gesteld, het pensioen geljjkljjdig zullen genieteu met hun daggeld, mits dal daggeld het bedrag van ƒ1,50 per dag niet te boven ga. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de troepen, welke dit jaar tie legerplaats bij Milligen zullen betrekkenniet behoeven voorzien te zijn van kleedingstukken, welke uitsluitend behooreu tot de groote tenue. Door een der gedelegeerden van de Nederlandsche regering naar de internationale muntconferentie te Parijs, den heer mr. N. G. Pierson, mede directeur van de Nederlandsclie bank,, is in de zitting dier conferentie van 4 dezer, onder goedkeuring der Nederlandsche regering, eene verklaring af gelegd, waarvan de vertaling luidt als volgt: «De Nederlandsche regering ziet, geljjk vele leden dezer conferentie, in de daling en de sterke waardewisselingen van het zilver een groot nadeel. Zjj acht de gelijktijdige en onvoorwaardelijke aanneming van den dubbe len standaard door al de groote stalen van Europa en Amerika liet ware middel om dit nadeel te keer te gaan. Zij zou dan ook uaauwelijks aarzelen om aan de heide kamers hel herstel der tijdelijk geschorste zilveraaiiaiuntiiig voor te draden, zoowel voor ons land als voor al zjjne koloniën, indien de dubbele standaard op zulk ecu uitgebreid terrein als hierboven is aangeduid werd ingevoerd. Doch wierd bjj slechts ingevoerd op een beperkter grondgebied dan zou onze regering zich niet lot hetzelfde kunnen verbinden. Zoolang men niet weet, welke waarborgen zouden gegeven worden om de waardeverhouding tusschen de twee metalen zoo vast mogelijk ie doen zijn, welke staten hel Itiinetallieke stelsel zouden aannemen, en welke concession de andere staten zouden doen om zijn welslagen te bevorderenis het onmogelijk zich re- keuschap te geven van de voor- en nadeelen, die liet herstel der onbeperkte zilveraanmunting voor Nederland en zjjne koloniën zou opleveren, al blijft <le wettelijke verhouding tusschen goud en zilver, die thans niet 15%, maar 15H is, gehandhaafd. Toch verwerpt onze regering, terwjjl zjj zich volledige vrijheid voorbe- Itondt, niet onvoorwaardelijk ieder voorstel tot invoering van den dubbelen standaard op een grondgebied, waartoe slechts verscheidene groote staten van Europa en Amerika behooreu. Wierd zulk een voorstel aan de confe rentie gedaan, dan zou het ougetwijlcld van de zjidc van Nederland zeer ernstig worden onderzocht." Naar gemeld wordt zullen de verificateur van 's rijks zee-instrumenten tl'. P. J. Kaiscr cn de luit. ter zee 1"' kl. S. T. Land, ofticier-iuslructeur '1 de natuur- en scheikunde aan hel kon. instituut voor de marine Ie Wil lemsoord. iu de maand Augustus aanst. naar Parjjs worden gecommitteerd, ten einde de tentoonstelling van electriciteit te bezoeken en daarvan rap port uit te brengen. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn tot arts bevorderd de hh. C. W. Bollaanmed. doctorandus, en B. Bakker en G. A. van de Roemer, cand.-artsen. Door de commissie te Kampen is de acte van bevoegdheid als apothekers bediende uitgereikt aan den heer L. Brouwer, van Dieren. Door de com missie te Middelburg is die acte uitgereikt aan de hh. G. J. van Rjjsoort van Meurs, van Dordrecht; C. Kruyt, van Purmerende, en N. Broeksmit. van Zwijndrcchl. Door hel hoog militair gereglshof is goedgekeurd het door den krijgs raad in het ie militaire arrondissement, standplaats 'sGravenhage, gewezen vonnis in zake: F. v. K... 24 jaren, gcb. te Leiden, vrjjwillig marinier 3" kl.4' comp., 3' bat. van het corps mariniers, laatst in garnizoen te Hel- levoetsluis, schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd in een bewoond huis met behulp van inkiimming en binnenbraak onder verzachtende omstandig heden. Hij was als oppasser tegen een maandgeld van 5 bij een kapitein in dienst. Terw jjl deze met zjjne echlgeiioote van huis was begaf v. K komende van de wacht, zich in den vroegen morgen van 5 Junij jl. naar de woning zijns meesters, schoof het raam van eene benedenkamer open. klom het vertrek binnen, ging naar de slaapkamer, brak een kastje open en nain uil een daarin geborgen zakje met geld /7. die hij verleerde. Hij was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar, in eenzame opslui ting te ondergaan, met ontzegging van bet regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Aan het consulaat der Vereeuigde Staten te Amsterdam is beden mor gen uit Washington het berigt ontvangen, dat de toestand van den president naar omstandigheden bjjzonder gunstig is. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant aldaar beroepen d'. Kraajjenbelt, pred. te Rotterdam. D'. Bartstra, pred. te Wassenaar, heeft voor het beroep naar die gemeente bedankt. In de vorige week zjjn de kweekelingen van het instituut tot onder wijs van bliuden te Amsterdam allen naar hunne ouders en betrekkingen vertrokken. De verschillende spoorweg- eu stoomboot-maatschappijen waren hun daarbij op de meest onbekrompen wjjze behulpzaam. Het afgeloopeu schooljaar was in vele opzigten eeu gelukkig jaar voor de inrigting. Een getal van 68 kweekelingen, 38 jongens en 30 meisjes, over drie klassen verdeeld, genoten de voorregten barer weldaden, en eene daarvan, Jaanlje Vos, van Nieuwe-Pekela, werd na een zeer ijverig volhragten leertijd van' 9% jaar, toegerust met de uoodige kennis cn kundigheden, op de meest eervolle wjjze ontslagen en haar werden uit het fonds van wijlen den luit.- admiraal van Kinsbergeu alle leermiddelen en gereedschappen medegegeven om het geleerde tot eigen onderhoud dienstbaar te maken eu verder te onderhoudeu. Te Amsterdam is Maandag avond brand ontstaau iu de sloomdiamaut- sljjperjj, tevens bergplaats van leder eu traan, op het kujperspadwelk perceel iu eigendom toebehoorde aan den heer Koolberge. Wegens de aan wezigheid der traan namen de vlammen spoedig zoodanige proportiën aan, dat aan blusschen niet viel te denken. Hel perceel brandde dan ook ge heel. af. Zaturdag 11. bevond zich in het gemeentehuis te Nieuwe Schans een vreemdeling, die den burgemeester verdacht voorkwam eu door hem uaar een pis werd gevraagd. Hierop vertoonde hij een bewijs van iemand, waarbjj hij in het buitenland gewerkt had. De burgemeester, hiermede niet tevre den, vorderde meer geldige documenten, doch de vreemdeling weigerde, op. grond, dat de burgemeester hem zjjne aanstelling moest latcu zien. Toeu de burgemeester zeide, dat hjj hel signalement wilde confronteren, scheurde hij den burgemeester het afgegeven bewijs tot tweemaal toe uit de handen, waarop deze hem onmiddellijk arresteerde en door den rjjks- en gemeente veldwachter geboeid over de grenzen liet brengenwaar de Duitsche politie agenten, hiervan onderrigtgereed stonden om hcui iu ontvangst te nemen. De vreemdeling was uit eene gevangenis iu Pruissen ontsnapt en op zjjne aanhouding was 375 mark belooning gesteld. Te Maastricht had eergisteren nacht in eene achterbuurt eene vecht partij plaats, waartoe minnenijd de uauleiding was. Zekere M. ontving twee steken met een mes iu het bovenlijf cu eene snede over het been. Men twijfelt aan zijn behoud. De dader is gevat. - De bisschop van Roermond heeft in de vi rigc week zijn 40-jarig ju-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1