MI ItS (III COURANT. 1881, WOENSDAG 6 JU LIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 133. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.60, franco p. p, f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prQs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van F. Lohmakx, alhier, houdende verzoek om vergun ning tot plaatsiug van eene stoommachine in zijne manufactuurververjj in de Krauwclsteeg n\ 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlasen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is: alsmede dat op Dinsdag den ÏO^" Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Haadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 5 Juli 1381. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Julij. Ter viering van den verjaardag van H. K. H. prinses von Wiedprinses Maria der Nederlanden, waren lieden van de openbare gebouwen en enkele bijzondere woningen vlaggen uitgestoken. Door Z. M. den koning hiertoe gemagtigd, heeft de minister van oor log de herziening van de dienst- en exercitie-reglementen der infanterie opgedragen aan eene commissie, bestaande uit den kolonel F. J. G. W. Leers, kommandaut van het 4* reg. infanterie, als voorzitter; den luit.- kolonel J. N. A. baron Taets van Amerongen en den kapitein F. A. V. W. II. van Tuerenhout, van hel 6e reg. infanterie; den kapitein W. B. J. Ouycker, van het reg. grenadiers en jagers, en den ltn luit.-adjudant F. H. A. Sabron, van het 6* reg. infanterie, als leden. De minister van waterstaat heeft tot de hoofdambtenaren van den waterstaat bjj aanschrijving het verzoek gerigt, om, wanneer bjj het uit voeren van werken voorwerpen gevonden wordendie voor de natuurlijke historie, oudheid of geschiedenis merkwaardig kunnen zjjn, of sporen en overblijfsels van oude gebouwen, wegen enz., worden ontdekt, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den directeur van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden, opdat deze in de gelegenheid worde gesteld, zonder uitstel het meest gewenschte wetenschappelijk onderzoek te doen instellen. Door de commissie te Kampen is de acte van bevoegdheid als apothe kersbediende uitgereikt aan de hh. J. C. Blok, van Arnhem, en P. Hobbel- man, van Hoorn. De derde haringjager is Zondag avond te Vlaardingen binnengekomen met 141% ton volle en 332% Ion maatjesharing. Hel stoomschip Koningin Emma is op 3 Julij te Batavia aangeko men. De Voorwaarts is op 2 Julij van Batavia vertrokken.. Als eene bijzonderheid wordt aan de IJ. C. medegedeeld, dal door den gemeenteraad van llerkingen tot onderwijzer aan de openbare school is be noemd de heer N. 11. Beversluis, thans veldwachter te Geervliet. Nog voordat de gelegenheid tot inschrijving publick was opengesteld, is de som van 3 millioen gulden bjjeengebragt, welke Amsterdam als blijk van belangstelling in een Rijnvaarlkanaal in oostelijke rigiing wil aanbieden. De inschrijving staat tot en met Woensdag open. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Ned. handelmaatschappij bleek uit het door de directie over 1880 uitgebragt verslag, dat het kapitaal der maatschappij onveranderd bleef op ƒ35,783,000 en wegens faillissementen en wanbetalingen van verschillende debiteuren moest worden afgeschreven ƒ31000. Het juiste saldo der winst over 1880 bedroeg ƒ2,068,076.52. Volgens art. 65 der overeenkomst, komt hiervan in de eerste plaats 5 pCt. aan de aandeelhouders voor het maatschappelijk kapitaal van ƒ35,783,000 ƒ1,789.150; terwijl van het overschietende 15 pCt. wordt gebragt op de reserven en 4 pCt. aan de leden der directie werd uitgekeerd. Uit het alzoo resterende, vermeerderd met het onverdeelbaar saldo van 1879, 25313.81dus te zamen /251.244 28. kon aan de aandeelhouders nog per resto worden uitgekeerd /7 per aandeel over 35783 aandeelon, alzoo 250,481, zoodat een onver deelbaar bedrag overbleef van 763 28%. 11. M. de koningin van Zweden heeft gisteren Amsterdam verlaten. II. M. had in den laatsten tijd al wat ecnigermate van belang kon geacht worden in de hoofdstad met een bezoek vereerd. Zoo is II. M. zelfs in het antieke winkeltje van de erven LHcas Bols in de Kalverstraat geweest om een likeurtje te gebruiken. Te Amsterdam viel gisteren morgen een knaapje met een ketel kokend water van een trap en bleef op de plaats dood. Eene buurvrouw kreeg van den schrik eene beroerte, die insgelijks aan haar leven een einde maakte. Eergisteren zijn ongeveer 13000 personen uit Amsterdam naar Haar lem vervoerd, alwaar hel de laatste kermisdag was. Nabij Diemerbrug schrikten eergisteren de paarden, voor een open rijtuig gespannen, door de nadering van een stoomtram. Paarden, rjjtuig en passagiers geraakten in het water. De menschen werden gered door den machinist van den stoomtram, die zich te water begaf. Ook de paarden werden op het drooge gebragt. liet kind, dat Dingsdag 11. bij de maskerade te Utrecht door een paard is verwond geraakt, is overleden. Sedert het ongeval gebeurde, heeft het kind geen geluid meer gegeven; hel scheen aan de regterzijde verlamd. De 83-jarige Frans Vos, die tusschen Mastenbroek en Kampen door een trein werd overreden, is aan de bekomen wonden overleden. Te Schiermonnikoog is een arbeider op het veld door eencn zonne steek getroffen, ten gevolge waarvan hij reeds een paar uren later overleed. Te Vlissingen zijn nog altijd de spuiten in werking om de vlammen in de ruïne van den brand der Kon. Maatschappij //de Schelde" Ie beteuge len. Zaturdag werd door de directie overlegd wat het best tot het spoedig hervatten der werkzaamheden zou te doen slaan. Reeds Maandag zon aan al het werkvolk bezigheid worden verschaft en met de inrigling eener loods «der de scheepskappen tol hulp-machinefabriek worden aangevangen. In den gemeenteraad van Vlissingen is door een der leden, met het oog op den brand, die de machinefabriek van «de Schelde" heeft in de asch ge legdin overweging gegeven, de aanstaande kermis te schorsen. 'sGRAVENHAGE, 5 Juljj. Tot griffier bij het kantongeregt te Enschedé is benoemd de heer mr. J. A. Wijers. thans griffier bij het kantongeregt te Goor. Door Z. M. zijn benoemd: tot inspecteur der registratie en domeinen 2' kl. bjj het dep. van financien, de heer J. de Graag, thans inspecteur der registratie en domeinen 2* kl. in de divisie van inspectie 's Hertogen bosch; tot ontvanger der registratie te Groenlo, de heer A. Helderman, thans adjunct-commies bij het dep. van financiën, uit welke betrekking hem een eervol ontslag wordt verleend; tot ontvanger der directe belastingen te YVaalwjjk, de heer J. A. van Hooft, ontvanger te Dussen: tot ontvanger der directe belastingen te Heinkenszand, de heer II. J. Lamoraal Wichers, ont vanger te Sas van Gent; voorts is aan den heer G. W. van'der Gronden, ontvanger der invoerregten en accijnsen te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Bij kon. besluit van 30 Junjj is aan dr. G. J. Loncq C.Jz.eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan die universiteit benoemd dr. C. A. Pekelharing, leeraar aan de rijksveeartscnijschool te Utrechtom onderwijs te geven in de ziekte kunde en de ziektekundige ontleedkunde; de hoogleeraar in gemelde facul teit aan meergenoemde universiteit S. Talma ontheven van het onderwijs in de ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde en daarentegen belast met het onderwijs in de geneeskunde en in de kennis der geneesmiddelen en geneesmiddelleer. Door Z. M. is'de benoeming van den heer m'. J. P. Moltzer, te Am sterdam, tot gewoon hooglecraar in het burgerlijk regt en de burgerlijke regtsvordering aan de universiteit aldaarbekrachtigd. Door Z. M. is zijn adjudant in buitengewone dienst, de kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, op zjjn verzoek, op pensioen gesteld, onder dank betuiging voor zjjne vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen, met vergunning tot het blijven dragen der acliviteils-uniformen zijn bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee C. J. Smith; tot kapitein-luit. ter zee, dc luit. ter zee 1° kl. J. A Waldeck; tot luit. ter zee 1« kl., de luit. ter zee 2' kl. J. E. Sickens. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeeuiagt B. 11. L. vanOlst, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. hij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagl.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1