LEIDSCHE COURANT. 1881. V. 158, ZATURDAG 2 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaart 1.50, /rauco p. p. f2.—. Afionderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 JulQ. In de maand Jang werden door den Leidsclien tramway vervoerd 53209 personen. -- Heden morgen, omstreeks 9 uur, zijn, mei het oprjjden van de brug aan de Turfmarkt naar den Ouden Singel, door een kolenwagen van de Rijnspoorwegmaatschappij drie schapen overreden, toebehoorende aan zeke- reu M.te Leiderdorp, juist toen deze de schapen daarheen dreef. Men heelt hier dus alleen aan een ongeluk te denken. Te rekenen van 1 Julij. zal er gelegenheid bestaan lot verzending van brieven met aangegeven geldswaarde naar Spanje. Het maximum der Ie verzekeren waarde bedraagt 5000 franken. De brieven met aangegeven geldswaarde naar Spanje zijnbehalve aan het port en het vaste regt voor aangeteekende brieven verschuldigdonderworpen aan een evenredig regt van 12 cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. Door den minister van financien ad interim is vastgesteld de 307de staats loterij. Die lolerjj beslaat uit 21000 loten, 10500 prjjzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staats loterij op Maandag 1 Augustus en gesloten op Zaturdag 13 Augustus. De trekking der eerste klasse vangt aan op 29 Augustus en de laatste 100 nommers zullen gelrokken worden op Zaturdag 19 November. Prof. van de Sande Bakhuyzen deelt hel volgende nader berigt mede aangaande de thans zigtbare komeet (met enkele door den schrijver aangebragte verbeteringen uit de IV. it. C. overgenomen) De komeet is, geljjk ik vermoedde, reeds in den nacht van 22 op 23 Junjj in ons vaderland gezien, zooals mjj o.a. blijkt uit een schrijven van den heer Stolk, uit Vlaardingen. Op hoogere breedte kon zij echter nog beter worden waargenomen, en uit de sterrewacht te Kiel ontvingen wij dan ook de mcdedeeling van eene waarneming in den nacht van den 22'° Juujj. De opgave van de plaats, welke de komeet toen aan den hemel innam, en twee naauwkeurige plaatsbepalingen in de nachten van den 24'° en 26"1 Junjj op de sterrewacht te Leiden volbragt, stelden den heer obser vator dr. E. F. v. d. Sande Bakhuyzen in staat de zoogenaamde elementen van de loopbaan der komeet te berekenendie zeker nog tvel niet als vol komen naauwkeurig kunnen beschouwd worden, maar toch eene grootere mate van zekerheid bezitten dan die welke door den keizer van Brazilië zjjn overgeseind. Eene vergelijking met de elementen van de komeet van 1807 doet zien, dal, hoewel hunne overeenstemming zeker vrij groot is, de verschillen echter te aanzienlijk zijn om reeds nu de banen als identiek te beschouwen. De beide stelsels van elementen zijn: komeet van komeet van 1881. 1307. Lengte van de as der parabolische baan264"57',6 276°54',7 Lengte van de Ijjn van. doorsnijding van de vlakte der loopbaan en de ecliptica270° 58',3 26G°47',2 Helling van de baan op de ecliptica 63°31',1 63°10',5 Kortste alstand van de komeet tol de zou0.7330 0 6461 De plaatsen, waar zich volgens deze elementen de komeet in de eerste weken aan den hemel zal bevinden, zijn in het onderstaande tafeltje op de bij sterrekundigen gebruikelijke wijze aangegeven. Daarbij is ge voegd de vermoedelijke lichtsterkte van de komeet, in de onderstelling dat de lichtsterkte op 22 Junjj als eenheid wordt aangenomen. De keru v»n de komeet was toen ongeveer even helder als eene ster van de eerste grootte, zoodat zjj zich 1 Juljj als eene ster van de tweede grootte, 11 Juljj als eene ster van de derde grootte1 Augustus als eene ster tus- scheu de vierde en vjjfde grootte zal vertoonen. De opgaven in dit tafeltje gelden voor middernacht te Berljjn. Tijdstip. Regie opklimming. Declinatie. Lichtsterkte. 30 Junij 6 tt. 12 m. 30 s. 68° 8 ,0 0.47 4 Julij 6 u. 51 m. 13 s. 75° 12 .5 0.31 8 7 tt. 47 m. 54 s. 79° 24 ,5 0.21 12 9 u. 0 m. 58 s. 81° 34',3 0.14 16 u 10 u. 16 m. 39 s. 82° 17',4 0.10 1 Augustus 13 u. 9 m. 3 s. 80° 12',4 0.03 Uit dit tafeltje blijkt, dat de komeet aanvankelijk, omstreeks tot 20 Juljj, al meer en meer tot de pool nadert, en evenmin als nu zal ondergaan of opkomen, maar zich voortdurend boven den horizon zal bevinden; zij zal dns alijjd, zoodra hel douker genoeg is, in bet noorden zigtbaar zijn. Het maanlicht in de tweede en derde week van Juljj (11 Juljj is het volle maan) zal de waarneming met het bloote pog bemoeilijken, doch in de laatste helft van Juljj zal men zeker de komeet in de donkere nachten nog met het bloote oog kunnen zien. Uit eene voorloopige berekening blijkt dat zjj nog verscheidene maanden daarna met vermogende kjjkers zal kunnen worden waargenomen, hetgeen voor eene juiste bepaling van de baan van veel gewigt is. liet stoomschip Drenthe en het stoomschip Madura, op weg naar Batavia, zjjn op 30 Junij van Suez vertrokken. Door de commissie te Kampen is de acte van bevoegdheid als apothe kersbediende uitgereikt aan de jufvrouwen A. Haagsma, van Leeuwarden; A. Schattee de Vries, van Hoorn, en A. F. M. van Haasbergen, van Zwolle. De /i. C. meldt dat tot lid-gedelegeerde van het comité van uitvoe ring der internationale koloniale tentoonstelling, te Amsterdam in 1883 te bonden, is benoemd de heer S. de Clercq, djjkgraaf vauRjjnland, te Leiden. Naar de Goudsche C. verneemt is er concessie aangevraagd voor een stoomtram van Gouda over Alphen naar Leiden. De algemeene Nederlandsche vrouwenvereenigiug «Tesselscbade" heeft tot de uitbreiding van haar sedert jaren bestaand correspondentie-blaadje besloten, en de inteekening daarop voor ieder opengesteld. Zjj wenscht het beginsel van ontwikkeling van kunstzin op het gebied van vrouweljjke nijverheid te helpen verspreiden en meer algemeen bekend te maken. l)e redactie stelt zich voor eene reeks opstellen te leveren over kunst-naaldwerk, over heraldiek in toepassing op dames-handwerken, over de geschiedenis kder rschillendc kantsoorten. over de versiering van ons huis, enz., waartoe enkele bekende schrjjvers welwillend hunne medewerking hebben toegezegd. Verder zal «Tesselscbade" mededeelingen bevatten van belang voor haar, die aan een der door de vereeuiging uitgeschreven examens wensehen deel te nemen; berigten aangaande de vereeniging omtrent in de dépot voorhan den zjjnde artikelen, aanvragen en aanbiedingen van betrekkingen voor be schaafde vrouwen, programma's en mededeelingen van buitenlandsche inrig- tingen of schoten op het gebied van kunst-nijverheid, enz. enz. De uitgave geschiedt door den boekhandelaar H. C. Kleyn van Willigen, te Delft. Het bestuur der Nederlandsche juristenvereeniging heeft aan de leden bekend gemaakt, dat de 12' algemeene vergadering te Arnhem zal worden gehonden op Donderdag 25, Vrijdag 26 en Zaturdag 27 Augustus 1881 telkens des voormiddags ten 10 ure. De 104Jt algemeene vergadering en het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid zullen gehouden worden van 12—14 Juljj e. k. te Haarlem, in de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging" in de Begjjnestraat. Door de vereenigde vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden en die van hoofdingelanden van Delfland is benoemd lot secretaris-rentmeester van dat hoogheemraadschap de lieer J. H. Kouwenberg. Te Vlaardingen is door den tweeden haringjager 304 ton haring. 138 ton volle en 166 ton maatjes, aangebragt, de vangst van 25 schepen. Te Haarlem is op de kermis door twee rechercheurs uit Amsterdam een man aangehouden, die aldaar een horloge en cenige gouden ringen had gestolen. Door eene Eugelsche maatschappij is concessie aangevraagd en verkre gen om een wandelweg van het Zantvoortsctie strand de zee in te maken. Bij de Utrechtsche zendingsverecuiging is berigt ontvangen, dat een harer zendelingen, de heer Vroom, door zjjnen eigen bediende op een kwartier afstands van zjjne woning op Bali is vermoord. Hij laat eena weduwe met twee kinderen na. De Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij hield gisteren hare vergadering te Utrecht. Uit het verslag, door de directie uitgebragt, bljjkt 0. a hel vol gende; Het afgeloopen boekjaar, eindigende 30 April jl.bleef, zooals te wachten was. inet zijne uitkomsten verre achter bij het vorige, hetgeen echter geene teleurstelling wekt na de zoo buitengewoon voordeelige uit komsten van 1879/80. Integendeel heeft het vet keer getoond voor ontwik keling nog in hooge mate vatbaar te zjjn. De ontvangsten hebben in bet geheel bedragen 5,854,829 06% d. i. f 549.129.46% minder dan in 1879/80. doch meer dan in 1878/79 237,431.56% nt meer dan in 1877/78 299,05813%,. In geen dezer jaren zijn daaronder begrepen de inkomsten van den spoorweg Leiden—Woerdenmaar wel die van den stoomtram den llaag - Scheveningen voor 75,984.46% in liet thans afgeloopen boekjaar en 46 997 74% voor hel jaar 1879/80. terwijl er nil laatstelijk ook nog

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1