BU1TENLAN DSCIIE BERIGTEN. Voor de acte als hoofdonderwijzer deden Ie 's Hage 10 candidalèn examen; 1 trok zich terug-C werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh: J. Adams, uit Rotterdam; II. A. KoorenhofT, uit Leiden, en B. van Kloos terhuis, uit Delft. Door de geneeskundige staats-commissie is lol arts bevorderd de heer A. W. van Toorenenbergenmed. doet., en hel getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan de hh. D. Kruseman en J. A. Meursinge Reynders. med. doctorandi. Door de commissie zitting houdende te Kampen is de acte van be voegdheid als apothekersbediende uitgereikt aan den heer H. Grimmius, van Groningen, en aan den heer II. J. A. Zeegers, van Meppcl. Naar het O.v.'sGr. meldt zullen HH. MM. de koning en de koningin eén bezoek brengen aan Friedrichshafenom éenige dagen de gasten te zijn van den koning van Wurtemberg. IIH. MM. zullen den 6'» Jnlij van Wil- dungen vertrekken en vergezeld worden van het gevolg, dat thans te Wil- dungen vertoeft, met uilzondering van den referendaris van Zr. M\ kabinet, jli'. Vegelin van Claerbergendie vervangen zal worden door den directeur van hel kabinetden heer Alewijn. Het stoomschip Utrecht, van Batavia naar Rotterdam, is op 28 Jiihtj van Port-Saïd vertrokken. Te Haarlem is op de kermis door ëèn politieagent zekere Kleinmah', wonende te Amsterdam, op heeterdaad betrapt bij het ontvreemden van portemonnaies. Gisteren namiddag is de personentrein tusschen de Weesperzijde en het Centraal-staiion te Amsterdam ontspoord. De achterste wagen liep uit het spoor en rukte er ook den voorgaanden wagen uit. zoodat zij weldra geheel op zijde lagen. De machinist werd door het nabjjzijnde werkvolk gewaarschuwd en stopte nog tijdig genoeg om verdere onheileu te voorko men. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen; eene dame evenwel moest in eene nabijgelegen woning worden ingedragen, omdat zij ontdaan was van den schrik. Daar het ongeluk plaats had bij een eerst pas geleg- den gegoten wissel, meent men, dat de afmetingen van dien wissel een wei nig van de vereischle maat zijn afgeweken. Te Amsterdam heeft op de Egelantiersgracht een diefstal plaats gehad in eene woning, waarvan de bewoners lijdelijk afwezig waren. Den toe gang heelt men zich welen te verschaflen door gebruik te maken van een vatschcn sleutelwaarna de dieven cenig bankpapier en gouden voorwerpen hebben ontvreemd. Door de zorg van de geheime politie zijn de daders aan gehouden doch bij de aanhouding bleekdat zij het gestolene reeds ver kocht hadden en de gelden voor een groot deel uitgegeven. liet aantal passagiers, dat eergisteren per Rijnspoorweg naar Utrecht vervoerd is, wordt op 50000 berekend. Omtrent het wegloopen van twee weeskinderen uit het gesticht le Neerbosch, bij Nijmegen, wordt in het Oosten tegengesproken.dat de kinder ren zouden gezegd hebben, dat de honger, dien zij in het gesticht moesten lijden, hen gedrongen had te vlugten. Aan den directeur van het gesticht gaf de oudste, een meisje van 13& jaar, als reden voor haar wegloopen op, dat zij zoo gaarne haren broeder wilde terugzien, en aan een paar andere weesmeisjes, dat zij te Brakel een vrijer had. Bij hel maken van een militairen marsch had de wachtmeester Strijbos van het 2J' reg. huzaren, te Veulo in garnizoen, het ongeluk, dat zijn paard struikelde en de ruiter daaronder viel. Zeer ernstig in- en uitwendig aan de borst gekwetst, werd hij naar het militaire hospitaal overgebragt. Uit Zuid-Afrika ontvangt het IJbl. berigten lot 7 Junrj. Nopens den arbeid der commissie voor de vredes-onderhandelingen wordt van geloof waardige zijde gemeld, dat het geheele Transvaalsche gebied aan de republi keinen zal komen. Dit wekt vertrouwen, dat de overige bezwaren, die de commissie nog ontmoeten mogtgemakkelijk door eene grensregeling zullen overkomen worden. Men houdt het er voor, dat de «snzerciniteit" zich bepalen zal tot invloed op builenlandsche betrekkingen. Sir Uwen Lanyon. die iu liet Transvaalsche zooveel kwaad gebrouwen heeft, is naar Engeland ver trokken. 'sGRAVENIIAGE. 30 Junij. De kapitein ter zee J. Tromp, de luit. ter zee 2Jt kl. P. W. Sachse en de officier van administratie 2de kl. A. Vermeulenuit Oost-Indië terug gekeerd zijn op non-acliviteit gesteld. Z. K. H. prins Frederik begaf zich heden ochtend naar Neuwied. Bij de tweede kamer zijn na haar uiteengaan aanhangig gebleven de volgende wets-ontwerpen: 1°. tot regeling van het algemeen bestuur van den waterstaat 2". bepalingen tot verzekering van het oppertoezigt van den waterstaat; 3". wijziging der wet betreffende den waterweg van Rotterdam naar zee; 4\ verdediging der rivierdijken iu geval van ijsgang eu hoog opperwater; 5". verleggen van de uitmonding van de Maas; 6 verbetering van den Ouden IJssel 7°. overdragt vau de spoorweglijn Batavia- Buitenzorg 8°. goedkeuring eerier overeenkomst met Rotterdam betreffende den afstand van'spoorweggroud 9'. vaststelling van hel slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten van Suriname en Curasao over 1877; 10". idem van Suriname over 1878; ll1'. idem van de Indische rekeningen van 1807, 1868 en 1869, die óf nog iiiet iu de afdeelingen zijn onderzocht óf waarover nog geen verslag is iiilgebragl. Vooris de wets-onl werpen: 1". lot gedeeltelijke kwijtschelding van eene den lande aankomende vordering; 2'. houdende nadere bepalingen omtrent verzet tegen vonnissen in straf zaken bij verstek gewezen en de verjaring van straffen bij vonnis of arrest opgelegd 3'. intrekking van art. 92 der wet op de Regt. Org. en vervanging er van door andere bepalingen 4°. bepalingen ter voorkoming van aanvaringen of aandrijvingen op zee; 5°. aanvulling der wet regelende de dienst en het gebruik der spoor wegen. Waaromtrent het regeringsanlwoord nog niet is verschenen. Eindelijk de ontwerpen tot wijziging der registratie- en zegelwetten en betreffende de regeling der uitgifte van schatkistpromessendie in staal van wijzen zijn doch bij ontstentenis van een definitief minister van financiën niet konden worden afgedaan, liet geregtshof le 'sGravenhage deed bij heden gewezen arresten uit spraak in de criminele zaken jl. Donderdag behandeld en veroordeelde: II. G. M. S., uit Antwerpen, ter zake van valschheid in geschrifte, tot 6 maan den celstraf en twee boeten van 50. A. T., uit St. Jansteen, ter Zake van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, tot 2 jaren correctionele gevan genisstraf. De jeugdige deugnieten, die den 14'" Mei jl. in de R. K. kerk in de Parkstraat de oflerbus medenamen en later het daarin aanwezige geld met elkander deelden, zjjh door.de reglbank alhier ter zake van dezen diefstal, Ie zamen en in vereeniging gepleegd, ieder veroordeeld lot eene gevange nisstraf van 6 maanden, met vrijspraak van de verzwarende omstandigheid hun bedrjjf met braak te hebben doen vergezeld gaan. Gisteren namiddag heeft ten huize van den Spaanschen gezant bij liet Nederl. hof, markies d'Arcicollar. eene voor ons land zeer vlejjendc plegtig- heid plaats gehad. In tegenwoordigheid van de leden der legatie en van de leden der jury voor de Nederlandsche gedichten ter eere van Calderon, wiens tweede eeuwfeest onlangs zoo luisterrijk in Spanje's hoofdstad is ge vierd, heeft de markies d'Arcicollar aan den heer Reiger, den bekroonden Nederlandschen dichter, uitgereikt de Item toegekende gouden medaille, be nevens de daarbij behoorende brevetten. Aan den kamerbewaarder en concierge bij de algemeene rekenkamer, den 79 jarigen F. W. Frank, werd gisteren eene aangename verrassing be reid. Genoemde beambte, die op zijn verzoek op de meest eervolle wijze de dienst van het collegie verlaatnam van de ambtenaren afscheid. Hij die gelegenheid werd hem, namens bijna het geheele ambtenaarspersoneel, onder eene hartelijke toespraak van een der hoofdambtenaren, een sierlijke en gemakkelijke leuningstoel aangeboden met eeueopdragt. in calligraphiscli schrilt, als bewijs van waardering der naauwgezelfc en aangename wijze, waarop hij gedurende 37 jaar steeds en tegenover een ieder zijn verschil lende functiën had vervuld. Het comité voor de Zwem- cn Badinrigling alhier heeft aan de in schrijvers een ontwerp van statuten doen toekomen voor de op le rigten naamlooze vennootschap, opgemaakt door de commissie, benoemd in eeue vergadering van inschrijvers. Dit ontwerp met de daarin voor tg stellen wijzigingen zullen behandeld worden in eene vergadering van inschrijvers. Art. 1 van het ontwerp houdt in, dat de naamloo-e vennootschap genaamd "de 's Gravenhaagsche Zwetn- en Badinrigting", heeft ten doel liet bouwen en exploiteren van eene inrigting voor zwemmen en baden. Aldaar wordt tevens onderrigt in het zwemmen gegeven. Zij is gevestigd le 'sGravenhage. Hel kapitaal der vennootschap is, volgens hel ontwerp, vastgesteld op130.000. verdeeld in 260 aandeelen ieder van f 500. Gisteren avond had zekere v. D. het ongeluk bij de Ilooftskade alhier onder een rijtuig der llaagsche tramway-maatschappij te geraken waarbij hij zoo ernstige verwondingen bekwam, dat hij zeer spoedig bezweek. Dit ongeval kan niet aan den koetsier worden geweien, maar is hel gevolg daarvandat de ongelukkige aan zware doofheid leed. EIt GELAND. LONDEN. 29 Junij. De Duitsche kroonprinses zal drie maanden hier te lande komen door brengen. Door den hertog van Bedford is haar hel kasteel Norris, in de nabijheid van Osborne, voor dien tijd ter beschikking gesteld. Johan Most, de uilgever der Freiheit, is veroordeeld tot 16 maanden gevangenisstraf. Een eenigzins geheimzinnige moord heeft op den spoorweg tusschen Louden cn Brighton plaats gehad. Toen de trein uit Londen aan hel station van Preston-Park aankwam, vond de conducteur in een waggon eerste klasse een gewond man, van fatsoenlijk voorkomen, bedekt met bloed. Hjj verklaarde Lefroy le heeten en journalist te zijn. Over hem hadgetuigde hjj, een oud heer gezeten en aan den anderen kant van den waggon een man, op het oog een buitenman. Toen zij den tunnel bij Merstham ingin gen zeide hjj een schot gehoord en een slag op het hoofd gevoeld te heb ben. Hij verklaarde, toen bewusteloos geworden te zijn en toen hjj weêr bijkwam zich alleen in den waggon gevonden le hebben, met bloed bespat en van bloedplassen omgeven. Hij kon niet zeggenwie het schot gelost had, maar geloofde niet, dat de oude heer, die over hem zal, dat gedaan had. Deze verklaringen legde hjj af voor de politie te Brighton. Zijne wonden werden verbonden cn hij werd toen door twee politie-agenten per spoor naar Craydon en van daar naar zjjne woning te Wallingtou gebragi. lntusschen werd in een tunnel, achttien mijl van Brighton, het lijk van een oud heer gevondendie met vele messteken gewond was. Hij bleek Gauld te heeten en naar Londen voor geldzaken geweest en per trein met eene vrij groote som gelds teruggekeerd te zijn. Het geld werd niet bij het ljjk gevonden, evenmin het horloge. Hjj is zeker de tweede per soon, die in den waggon was. De derde, de buitenman, is verdwenen, zonder dat men nog eenig spoor van hem ontdekt heeft. Maar volgens de laatste berigten is nt? ook de gewonde Lefroy uit zijn huis te Wallinglon 131 tei taf liee eeH voei hed< mee broi «bil Sags tifle 'an bel i D< Jen den 'ersc loch "emt lil i

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2