LEIDSCHE COURANT, 1881. r. 148. D1NGSDAG 28 JUNIJ. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franc# p. p. 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. snaar w 3°. 4'. 5". 6". Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 30 Juni 1881, des namiddags te één uur. 1°. Benoeming van een leeraar in de Hoogduilsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. (111) 2". Idem van cene tweede onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2(le klasse. (117) Idem van een lid in het college van Vrouwen-Kraammocders. (107) Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (115) Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1880. (104) Voorstel tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek en daarop betrekkelijk voorstel van den heer J. Scheltema. (86. 87, 93, 95, 96, 102, 113, 30, 45, 92 en 101) 1'. Voorstel tot afstand van grond aan D. A. Schretlen C". (85 en 109) 8°. Idem als voren aan de Leidsche Bouwverceniging en aan C. A. Sioioni3. (94 en 97) 9'. Idem tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leider dorp. (98) Suppletoire staten van begrooting en staten van af- en overschrijving, dienst 1881, van het R. K. Armbestuur en het R. K. Wees- en üude- liedenhuis. (99) 11». Voorstel tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe be lasting, dienst 1880. (103) 12". Verzoeken van J. F. Van Vclzen, J. M. P. De Graal, W. Zwart, J. Van Gaaien en D. Laken, N. II. Doove, om stoepen te leggen. (105, 112 en 120) 13». Idtm van P. Verpoortenom een keldergat te maken. (106) 14'. Idem van P. Arnoldus, om een plankijs te leggen. (116) 15'. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1881, voor de vernieuwing van de bevolkingsregisters. (110 en 118) 16». Verzoek van F M. G. Harling, om ontslag als derde onderwijzer aan de school n°. 2 der vierde klasse. (114) 17». Idem als voren van G. J. Mullers Jr., als tweede leeraar in de gym nastiek. (119) Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1880. (100) 10 18'. LEIDEN, 27 Junij. Door de heeren vaii den Berch van Heemstede, P. F. Hubrecht. D. A. koenen, li. Vrcede en W. O T. van Oudheusden is aan de staten vaa dit gewest bij adres gevraagd om wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Rijnland, in dien zindat aan rik stemgeregligd ingeland de bevoegdheid worde toegekend om legen de regtmatigheid van elk besluit der vereenigde vergadering zijue bezwaren bij gedep. staten der beide provinciën uit te brengen en tegen bun besluit bij den koning; dat elk ingeland voorziening worde toegekend tegen elk besluit van dijkgraaf en hoogheemraden hij de vereenigde vergadering; en dat over de zittingen der vereenigde vergadering het licht der openbaarheid scbijne. Volgens art. 157, al. 2 der provinc. wet, kan naar gedep. staten in hun advies aan de prov. staten mededeelen de voorgedragen reglements wijziging geen onderwerp van beraadslaging uitmaken, tenzij zij óf door gedep. staten óf door eene /'ad hoe" benoemde commissie uil de prov. staten tvorde overgenomen. Hunnerzijds verklaren gedep. staten lot die overname geen termen te heb ben gevondenomdat het stelsel der adressanten een ander is dan dat van llijnland's reglement en dus eene geheele ot althans aanzienlijke omwerking daarvan noodig zou worden; omdat, mogt dat stelsel ingang vinden bij de prov. staten, alle waterschaps-reglementen in dien zin zouden moeten wor den veranderd; omdat gedep. staten voorts niet inzien, dat, ware dat stel sel reeds gehuldigd gewordenhet bestuur ten aanzien van den Lekdijk de Bijulandsche bijdrage aan iens versterking zou hebben belet en dal stelsel voortdurend in de toekomst voor de ingelanden lol verlaging van omslag zal leiden; omdat het voorstel der adressanten in het stelsel van zelfbe heer der waterschappen, steeds door de stalen gehuldigd, de meest grove eu ruwe greep doel, welke ccujg voorstander der albemocijenis s'an het centraal gezag zich zou kunnen (hoornen; omdat hel voor stel geheel omverwerpt de scheiding lusschen het besturend of behee- rend, d. i. regelend gezag en het uitvoerend gezag; en eindelyk omdat de door de adressanten verlangde openbaarheid der zittingen van de ver eenigde vergadering van Rijnland, blijkens het reglement van orde dier ver gadering, reeds bestaat. Gedep. staten stellen dus voor alwjjzend op het verzoek te beschikken en vei zekeren dat hunne ambtgenooten in Noordholland aan hunne staten het nemen van gelijk besluit in overweging geven. s- Gedep. staten van Zuidholland hebben ongunstig geadviseerd op het in de aanstaande zomervergadering te behandelen adres van het bestuur der Ned. vereeniging van gemeenteambtenaren om subsidie uit de prov. fondsen vo r een pensioen-weduwen- en weezenfonds. Ofschoon de poging tot opiigting van zoodanig fonds" toejuiching verdient, betwijfelen gedep. staten sterk of het op den weg van het provinciaal bestuur ligt zulk ceu fonds financieel te steunen, daar de provincie meer bijzonder niet bij getrouwe plaatsvervulling is betrokken en de gemeenteambtenaren wel provinciale reglementen en veranderingen helpen uitvoerenmaar dat werk in gecnen deelcn noch in eenig opzigt verrigten ten dienste der provincie. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen vr.n 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 741, ƒ2050, 4.20en 2.15. de laagste ƒ41ƒ20 50, ƒ4 en ƒ2.10. liet 18' Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag 6 Julij aanst. op het landgoed "Ampsen" van baron van Nagel! van Ampsen nabij Lochem. De openingsrede wordt gehouden door d8. West- hofif te Amsterdam Verder zullen als sprekers optreden de heeren Adrians te Maarssen. J. F. Billens te Varsseveld, A. E. van der Dassen te Bennekom dr. van Ghccl Gildcmeester te Ualfsen, H. A E. lleinecken te Workum. G. van Herwaarden te Arnhem, H. V. llogerzeil te Amsterdam, II J. James te Enschedé, T. M Looman te Amsterdam, J. L. Nommensen van Sumatra, F. J. P. Moquette te Sneek, J. C. Reese teLeersum, L. J. van Rhijnem. pred. van Wassenaar, F. W. Stutlerheim te Austerlitz, J. E. Schroder te Arnhem, J. G. Verhoef! te Bodegraven, jh'. van Weede van Dijkveld .te Utrecht, W. Wilkens te 'sHage, P. van Wijk Jr. te Enkhuizen. De heeren L. van der Valk te Delft zal de eerste slotrede en dr. E. Barger te Haarlem de tweede slotrede houden. De feesttrein vertrekt van Leiden ten 5 20m. 's morg. om ten 10.15 te Lochem aan tc komen. Te Katwijk heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Ten gevolge eener noodlottige vergissing zijn, na het nuttigen van zekere spijzen, twee per sonen, eene bejaarde vrouw en een 13-jarig meisje, lievig ongesteld gewor den eu spoedig daarop overleden Men meldt ons uit Alpben: Heden morgen ongeveer ten vjjf ure brak er brand uil in de wasscherij en sloomlsleekerij van den heer P. Droog, alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er aan redding van goederen, die, ongelukkig, buitengewoon veel aanwezig waren, niet te denken viel. Twee kolossale wasschen, waarvan eene reeds schoon, en ter aflevering gereed, zijn bijna in de deur der loods verbrand, wijl de hitte en de vlammen verhinderden ze een paar passen verder tc brengen. Ook van den inboedel is zoo goed als niets gered. Alleen een aan het huis verbonden schuurtje, volgeladen met ruim achthonderd mud steenkolen, is behouden gelieven cu daardoor ook de daaraangrenzende huizen. Het geheel is nu eene ruïne, wat voor eenige uren eene allezins flinke, groote, doelmatig ingerigte en nette zaak was. De Staatscourant bevat het kon besluit van 14 Junij II., waarbij het besluit van den gemeenteraad van Veere, vail 1 Junij, betredende den verkoop van den op het raadhuis aldaar berustenden beker van Maximiliaan van Bourgondië, wordt geschorst lol 1 October aanst. om te onderzoeken of dit besluit met de wel of het algemeen belang strjjdt. Ook beval dat blad het kon. besluit van 21 Junij jl houdende nadere bepalingen ten aanzien van het eindexamen der gymnasia, bedoeld in de wet van 28 April 1876. Voor de acte als hoofdonderwijzer deden Zaturdag It 'sllage 12 can- didalen examen; 4 trokken zich terug, terwijl de 8 overige werden afge wezen Te Amsterdam is met gunstig gevolg het practise!) apothekcrs-cxamcn afgelegd door mrj Charlotte Jacobs cn dc lib. P. A. Giltay, J. G. Lanlinga, C. J. de Vogel, J. W. Kok, H. J Simons en H .1. Trans. Door de commissie zitting houdende te Middelburg is de acte van be voegdheid als apothekersbediende uitgereikt aan rnej. M. B. Leis, tc Zrjpe; Joh. Cramer, te Stad-DeidenF- W. Staudemayer, te Amsterdam; F. C A.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1