II. BUMEL's PEN. FEU TELEGRAAF. tegen een heuvel aan gebouwdzoo warm isdat aan het woeden van een vuur onder den grond niet getwijfeld kan norden. PRAIRBMK. Bij de behandeling der staatsbegrootiug heeft de kamer van afgevaar digden de begrooting van 2 millioen voor Algiers aangenomen met 384 stem men tegen één. Het voorstel van Monjan, om den gezant bij het Vaticaan niet meer te houden, is uitgesteld tot alle begrootingen zijn afgehandeld. Een voorstel ooi de begrooting voor eerediensl af te schaffen, is verwor pen met 379 tegen 90 stemmen-, een voorstel om den post voor het kanun niken-kapittel van St. Denis te schrappen, is verworpen met 350 tegen 158 stemmen; de post van 181.000 fr., voorgesteld door de commissie, is aan genomen met 302 legen 170 stemmen-, de regering had voor het kapittel 199,000 fr. uitgetrokken. Öc Ba rij se he gemeenteraad heeft 360,000 fr. toegestaan voor het natio nale feest op 14 Ittlij. Oe regering harerzijds zal bij de vertegenwoording een crediet aanvragen van 300,000 fr., om gevoegd te worden bij hetgeen de hoofdstad aau het feest ten koste wil leggen. be minister van binneulandsche zaken, heeft aan de prefecten eene circu laire gerigt, waarin hij hen uilnoodigt, de gemeenteraden in hunne respec tive departementen lot toebereidselen voor hel feest aan te sporen. De regering verlangt, dat dit allerwege zoo luisterrijk wórde gevierd als de plaatselijke middelen gedoogen. be te Parijs gevestigde Italianen zullen eene deputatie aan den presi dent der republiek afvaardigen, om hem hun leedwezen over hetgeen te Marseille gebeurd is en hunne erkentelijkheid voor de door de overheid ge- nomene maatregelen te beluigen. be schilderijen-tentoonstelling te Parjjs is geslotenzij werd door 362.000 personen bezocht. Verleden jaar bedroeg het getal bezoekers 260,000. Men rekent, dat, na aftrek der kosten, eene som van 50000 fr. zal over schieten. Te Parjjs zijn dezer dagen proeven genomen om in het licht te stellen, dat de lelephoon in staat is, op groote afstanden eene opera-voorstelling en ook de voorstelling van een looueelspel hoorbaar te maken. Clemens Ader, een natuurkundige, heeft den telephoon in vele opzigten zoo verbe terd, dal dit mogelijk is geworden, be geleiding werd verbonden tusschen hel souffleurshokje in de groote opera en de werkkamer van den architect der opera, dat is een afstand van 200 meter. In de kamer hoorde men door middel van de daar geplaatste "Geluidopvangers-Ader" den zang en de woorden der solisten en van de koren, alsmede de muziek van het orchest, to dat alles met eene bewonderenswaardige duidelijkheid, volledigheid en helderheid van klank. Toen deze proef zoo goed was gelukt, ging men lot eene grooterc over. Men verbond nu het dbuftleurkastje met een lokaal in Rue Richer, op 2 kilometer afstand van de opera. Het resultaat was even verrassend als bij de eerste proefneming. 64 gedelegeerden van syndicale kamers te Marseille hebben een adres gerigt tot de socialisten der geheele wereld, waarin zij de vechtpartijen betreuren en de socialisten aanmanen "zich buiten de twisten te houdeni die slechts ten doel hebben datgene te vernietigen, wat de revolutie heeft gegeven. In eene nota van Uavas wordt gezegd, dat dc Bey van Tunis met het benoemen van den heer Roustan tot zijn officiëleti tusschenpersoon bij ie vreemde consuls den heer Roustan eenvoudig de controle willen gemak- lelijk maken, die hij, krachtens hel tractaat van 12 Mei, heeft uit te oefenen t|) de internationale handelingen van de Tunesische regering, bie maatregel lm echter den aard der persoonlijke betrekkingen, die de Bey tot dusver I onderhouden heeft met de buitenlandsche vertegenwoordigers, niet verande ren. Mets verhindert die vertegenwoordigers audiëntie aan te vragen bij len Bey gelijk vroeger, en hem bij voortduring te spreken, als de Bey de {«raagde audiëntie toeslaat. In dat opzigt is niets veranderd. De Temps verneemt uit Tunis, dat de intendant van den Bey, zekere I Ui bey. met juweelen en andere zaken van waarde de wijk genomen heeft it liet Eugelsche consulaat. Dc Bey eischt van hem een millioen terug, ta hem ontstolen is. en wil tevens den intendant dwingen rekenschap af leggen van het door hem gevoerde beheer. lie beriglen uit Oran blijven ongunstig luiden. Bou-Amema is ontvlugl M al de door hem hernomen gevangenen en een ontzaglijken buit; het ttheelc zuiden der provincie is in opschudding en wordt bedreigd door den island, in weerwil dat er vijf colonnes op het terrein aanwezig zjjn. Deze «Hen zich thans na de onivlugting van Bou Amema op nieuw moeten orga- >«en en haar werk beginnen. SPANJE. Te Madrid is, zooals gemeld werd, weder eene bom gesprongen. Daar- ■»r zyn drie kinderen op de gruwelijkste wjjze verwond geworden, zoodat 'tti voor hun leven vreest, be verontwaardiging is algemeen en er is eene «sehrijving geopend ten behoeve der werkmansgezinnen, waartoe de kin- ■!rpn belmoren. Een jongmensch, die eene bom bjj zich had, is gevat en •tl eene volledige bekentenis hebben afgelegd, ook aangaande zijne mede- iet). Eén hunner, zekere Feh, directeur van een der door de regering Noten speelhuizen, is dientengevolge met zeventien andere in hechtenis ITALIË. He minister van biitnenlandsche zaken heeft aan de prefecten last ge- ftai, geen manifestation, die een vijandigen geest jegens Frankrjjk dra- te dulden, ben 21c" Junij hebben te Napels, Turin en Genua de- "stratiën plaats gehad om legen het te Marseille voorgevallene te pro ven. De troepen moesten tnsschen beiden komen om wanordelijkheden 'oorkonten. Een 1000-tal studenten heeft Dingsdag avond op de Piazza We te Napels eene demonstratie gemaakt. De politic belette hen wen corps" Het Fratische consulaat te gaan, doch het grootste gedeelle bereikte. onder het schreeuwen van: "Leve Italië! Weg met Frankrjjk"! de aan het consulaat grenzende straten, welke door de troepen bezet waren, die wan ordelijkheden verhiuderden. RUSLAND. Uit St. Petersburg worden aan den correspondent van de Times te Ber lijn bijzonderheden gemeld, omtrent de verplaatsing van het keizerlijk hof van Gatchina naar PeterhofT, een keizerlijk slot aan den mond der Newa gelegen. De gewone route loopt over de hoofdstad, maar deze wordt door den Czaar zooveel mogelijk vermeden, en daarom geschiedde de reis langs gèdeelten van verschillende spoorwegiijnen, ten koste van het gewone spoor wegverkeer. De keizerlijke familie reed wel in een open rijtuig van het slöt te Gatchina naar het spoorwegstation, maar de geheele weg was afge zet door twee escadrons der lijfgarde, terwijl, behalve de officieren van het garnizoen, niemand in het station werd toegelaten. Langs den spoorweg, dien de keizerlijke trein volgde, was reeds sedert eenigen tijd, op een af stand van telkens een halven werst, een militaire wachtpost in eene tent geplaatst, nil vrees voor dynamiet op of onder de rails, terwijl aan het ministerie van openbare werken van alle spoorwegambtenaren een honderd tal photographische portretten zich bevinden, ten einde des te gemakke lijker in spoorweg-uniform vermomde nihilisten te kunnen onderscheiden. Het wachtschip te Peterholl' is. daags voor 's keizers aankomst, van eeue geheel nieuwe bemanning voorzien, omdat men verdachte papieren aau boord gevonden had. Officiéél wordt gemeld, dat de dezer dagen in het Katharina-kanaal gevonden dynamielladingen daar reeds geruimen tijd gelegen hadden en er dus geen sprake van een nieuwen aanslag op het leven van den Czaar ge weest is. Een gevangene moet verklaard hebben, dat zij dateerden van ver leden jaar en er toen plan was om dc Katharinabrug in de lucht tc doen vliegen. Te Kiew heeft men, bij een onderzoek naar de echtheid der passen, waarmede eeltige personen Rusland poogden binnen te dringen, de hand gelégd op de dochter van een Russisch priester. Anna Yakimowa, die mede- pligtig was aan den aanslag te Alexandrowsk in 1879 en die ook dit jaar medegewerkt heeft tot het gebeurde op 13 Maart, daar zij onder den naam van vrouw Kobosell in den kaasw inkel woonde, waaruit ook eene mijn ge legd was onder de straat, die men dacht dat de Czaar kiezen zou. OOiT-INDIE. BATAVIA, 31 Mei. Te Samarang had den 9«° Mei de installatie van den nieuwen regent met de gebruikelijke plegligheid plaats. Na voorlezing van het desbetreffend besluit en onder het gebulder der saluutschoten, hield de resident eene aan spraak. waarin den regent de belangen zjjner onderhoorigen op het hart werden gedrukt en den laatsten wederkeerig gehoorzaamheid aan de beve len des regents. Het antwoord op deze rede hield ten eerste eene dankbe tuiging in aan het gouvernement voor de benoeming en in het bjjzonder aan den resident voor diens voordragl en steun. Voorts gaf de regent aan de onderhoorige hoofden zijn voornemen te kennen, om met gestrengheid hunne gangen en hunne behandeling der bevolking te zullen nagaan, hopende hij echter op hunne medewerking en steun bij de behartiging der belangen vatj de ingezetenen van zijn district. De gewezen vendumeester van Pekalongan, die wegens knevelarij voor den raad van justitie had teregt gestaan, is vrijgesproken. MARSEILLE, 23 Junij. Ongeveer 600 Italianen zijn vertrokken. Sedert Zatórdag heeft de Italiaausche maatschappij van weldadigheid ontvangen 224 vertoeken otn kosleloozcn overtogi op aanstaanden Zondag. De meeste van deze aanvragen zijn gedaan door Italianen, die een veertien dagen geleden hier zijn gekomen ten einde werk te zoeken. Ill)ME23 Junij. Een honderd studenten zijn naar de prefectuur gegaan en droegen de in vrijheid stelling van de 34 personendie gisteren avond geviïngen zijn gezet. De prefect beloofde hen Ie laten gaan, als zij niets anders hadden misdreven. PALERMO. 23 Junij. Eenige honderden studenten hebben de gisteren gedane mauiiesiatie herhaald. Zij trachtten naar het Framche consulaat te gaan, doch werden door de troepen tegengehouden. De meuigie ging uiteen zonder daartoe opgeëischt te zijn. RECLAMES. Deze voor de schrijfmethode van den Keizerl. Oostenr. Ilofkalligraaf BUNZEL (bekroond te Parijs en te H'eenen) bijzonder gefabriceerde Engelschc Stalen Schrijfpen vereenigt in zich de eigenschappen, die voor een loopend schoonschrift noodig zijn. Deze elastieke Pen van Uitstekende qualiteil en beste nieuwe constructie krast cn spat nooit cn is uiterst duurzaam. Prijs per gros, a 144 stuks, ƒ1.45, in eiken soliden handel voor Schrijfbehoeften of direct van H. BUNZEL's Dépot Ie Freiburg (Baden). Om tegen namaaksel zeker te zijn, moet men opletten dat elke Pen en elk Doosje den naam "H. RUNZEL" draagt. II. BUNZELPraag en Freiburg i/B A KADEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCllE UNIVERSITEIT. Den 24s,<,, Junij de lieer J. E. de Sturler, gel). le.Tajoe (resid. Japara), in de staatswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: liet grondgebied van Nederlandsek Oost-Indië in verband nvt de trnc- tnten met Spatje. Engeland en Portugal. Daarna dezelfde in de regls- wetenschap, met stellingen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3