handelen voor het lijfsbehoud van de 130 zich aan boord bevindende passa giers, daar bij onmiddellijk hel schip aan den grond zette en zoo voor zin ken bewaarde. Zij verzoeken hem tevens bij de maatschappij "Zeeland" aan te dringen, dat er aan boord meer reddingbooten worden geplaatst. Uit Sas-van-Gent meldt mendat bij een hevig onweder op Dingsdag avond, in de gemeente Selzaete, eene vrouw door den bliksem is gedood. Gisteren avond hield de afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde weder eene vergadering op Zo- merzorg. onder voorzitting van den heer mr. H. L. A. Obreen. Nadat de heer J. van Veen als lid was toegelatenwerd mededeeling gedaan van een berigt, ontvangen van de Gentsche leden, die beloofd hadden de vriendschappelijke bijeenkomst, op den 9*,'D Julij te houden, te zullen bjjwonen. dat zij verhinderd waren dit jaar Holland te bezoeken, maar zich hielden aanbevolen voor een volgend jaar. Daarop werd besloten de vriendschappelijke bijeenkomst niet op den {H". maar op den 18'" Julij te houden, daar er gelijktijdig met eerstgenoemde termijn ook in Gent een "exposition agricole" op groote schaal werd gehouden, waarheen enkele leden, waaronder ook de heer Visser van Hazerswoude, zich wenschten Ie begeven. Het bestuur van Amicitia had zich bereid ver klaard de bezoekers feestelijk te ontvangen. De hh. Schretlen en Clarion verklaren, nadat dit hun verzocht was, het bestuur behulpzaam te willen z(jn in hel ontvangen der vreemde leden. Daar niemand verder omtrent de ontvangst wenschle ingelicht te worden ging men over tot het verslag der commissie voor den invoer van planten uil Japan. De beer Jenliuk gaf den leden kennis van de rekening en verantwoor ding loopende van September 1879 tot Junij 1881. Hieruit bleekdat op 25 September 1879 in kas was f 273.55 en op dit oogenblik slechts 128. De kas was dus schijnbaar achteruitgegaan, schijnbaar, zeide de lieer. Jent inkomdat bij den heer Mater, lid van het bestuur, een aantal Japansche planten waren, die volgens deskundigen een kapitaal uitmaakten van ruim /200, dus in werkelijkheid was de kas vooruitgegaan. De commissie zag er dan ook niet het minste bezwaar in om met den invoer der Japansche planten voort te gaan; hij verzocht echter haar te steunen door bel zooveel mogelijk koopen van die planten. Ter bevordering hiervan zullen bij gele genheid van de vriendschappelijke bijeenkomst op Zomerzorg ongeveer een 60-tal van die planten, welke de heer Maler verklaart in goeden bloei te zjjn, te koop gesteld worden. De heer Beekman vroeg of er ook gelegen heid bestond de planten te bezigtigen, waarop de heer Mater verklaart elk oogenblik van den dag bereid te zijn de bezoekers te ontvangen. Vervolgens stelt de heer Witte voor in September 1882 alhier eene ten toonstelling te honden, uitsluitend van prachtexemplaren uit het bloemenrijk en waaraan alle afdeelingen uit Nederland zullen kunnen deelnemen. Deze soort van tentoonstelling is voor Nederland nog geheel nieuw en spreker gelooftdat zij daardoor zeer veel belangstelling zoude ondervinden. Dg president was van oordeel, dat dit voorstel eenige overweging verdiende en stelde derhalve voor dit Ha de pauze te behandelen, hetgeen algemeene goedkeuring verwierf. De hh. Cockuyt en Dee werden verzocht zich gedurende de pauze te be lasten met het nazien van de rekening en verantwoording der commissie. Na de pauze veiklaarde de heer Cockuyt, ook namens den lieer Dee, de rekening in de beste orde bevonden te hebben. Dr. Boursse Wils, waarn. secretaris, vroeg daarop het woord; hij geloofde dal liet voorstel van den heer Witte zeer in het belang was van de maat schappij en ondersteunde het derhalve. De lieer Beekman vond echter bet tijdstip, waarop de tentoonstelling zoude gehouden worden, te kort, daar «te noodige tijd zou ontbreken voor het aankweeken der planten. De heer Kriest was van het tegenovergesteld gevoelen. De .lieer Beyl vroeg of het niet beter ware, tnel het oog op de groote kosten, die ongetwijfeld aan zoo danige tentoonstelling verbonden zijn. het initiatief van het hoofdbestuur te laten uitgaan, op voorwaarde echter, dat zij te Leiden zoude gehouden worden, omdat het plan in deze afdeeling geboren was. Hiermede vereenig- den zich de heer Dee en de voorzitter. Nadat door toejuiching gebleken was, dat dit laatste algemeen de goedkeuring der vergadering wegdroeg, besloot men zes leden bij stemming te benoemen, die hieromtrent met het hoofdbestuur in overleg zouden treden. Gedurende de stemopneming gaven de hh. Beekman en Witte eenige zeer belaugrijkc inlichtingen omtrent eenige planten, expresseljjk daarvoor in de zaal geplaatst. De zes leden, aan welke de meeste stemmen te beurt waren gevallenwaren de hh Dee. Beekmau, Berlrand, Clarion, Beyl en Mater die zich hunne benoeming lieten welgevallen. In de bus werden nog twee vragen gevonden, nam.: 1*. Op welke wijze kan men bloemen droogen en tevens hare kleur laten behouden De president behield zicli voor deze vraag op eene openbare vergadering door een deskundige te laten beantwoorden. 2". Waar komen de kleine rupsen, die zoo naderlig zjjn voor bladeren cn vruchten, van daan en hoe ze te weren? I)c heer Witte verklaarde niet te welen, waar zij van daan kwamen, doch beweerde ze te kunnen weren door middel van chloor opgelost in water. De heer Beekmau gaf den raad de planten met houlasch te bestrooijen; nog een ander lid beweerde dat padden ren uitstekend middel zijn tegen insecten. Nadat de president allen, die mede wildeu werken tot versiering der zaal j van Zomerzorg, bij gelegenheid van de vriendschappelijke bijeenkomst, uitge- uoodigd had zich hiervoor bij den heer Kriest aan te melden, werd deze vergadering gesloten. 'sGRAVF.NIUGE. 24 Juujj Tot burgemeester der gemeente de Wjjk is benoemd de heer M. baton de Vos van Steenwijk. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen cn accijnsen: te Charlois de heer M. Henriques Pimentel, thans te Loenen; Ie Marrum (residentie Hallum) de heer W Boeg holt, thans te Baard. Aan den heer mr. M. A. van den Acker is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in bel arrondissement Waalwijk, en in zijne plaats is tot schoolopziener in dal arrondissement benoemd jhr. mr. F. X. A. Verheijen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot verbetering van den ouden lJssel. De discussie over het kanaal- ontwerp Amsterdam -Merwede werd voortgezet. De hh. Holzmande Beau fort en Meijier bestreden het ontwerp eu steunden de gisteren voorgestelde motie. De hh. van der Linden en de Casembroot verdedigden hel ontwerp als het meest in het algemeen belang en bestreden de motie. Maandag voortzetting. Het geregtshof alhier moest zich gisteren wederom bezigheden met het onderzoek eener misdaad van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De besch. A. T.oud 23 jaren, zonder be roep, wonende te St. Jan Steen, bekende, onder het storten van een vloed van tranen, dat zij in den nacht van den 1" Maart jl. op haar bed ten huize van haar stiefvader een kind had ter wereld gebragl. Uit vrees voor een zusje van 13 jaren, dal naast haar sliep, onderzocht zjj niet of het kind van het vrouwelijk dan wel van het mannelijk geslacht was, maar sloeg het terstond, daar het begon te schreeuwen, een touw eenige malen om den hals en bond het zoo stevig «ligtdat zeer spoedig de dood volgde. Daarna deed zij het kind in een baalzak en begaf zich vervolgens op den akker haars stiefvaders, waar zij met eene spade een kuil groef van een meter diepte en daarin haar kind verborg. Vijf dagen later werd de mis daad ontdekt en het ljjkje opgegraven. Deskundigen verklaarden, dat liet door hen geschouwde ljjkje dat was van een voldragen levensvatbaar eu ook geleefd hebbend kind van het vrouwelijk geslacht, dat door verstikking was gestorven. De besch. gaf nog op, dal zij buiten staat was iels voor de ontvangst van het kind gereed te maken en dat zij door haar minnaar was verlaten. Advocaat-generaal mr. Bijleveld geloofde, dat ten deze vol ledig bewijs van schuld was geleverd en requireerde de veroordeeling, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 2 jaren celstraf. Den ver dediger, mr. Struben, kwam het voor, dat de afgelegde bekentenis geheel op zich zelf stond en het visum repertum der deskundigen niet lol staving der bekentenis kon strekken, daar z. i. daaruit niet was af te leiden of het kind geleefd heeft. Ware dit het geval, dan toch waren de ademha- hngswerktuigeii al zeer zwak geweest. Hij concludeerde lol ontslag van reglsvervolging, maar beval subsidiair zijne cliënte in de welwillendheid van hel hof aan. De uitspraak is bepaald op aanstaanden DonderJag. Gisteren morgen bragt H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden geruimen lijd op de tentoonstelling van schilderijen door, en kocht aau:, het "Landschap nabij Sluipwijk", door J. W. van Borselen, en "Chrysantlie- mus", door mej. Marg. Roosenboom. Nog werden het genrestuk van den heer Paling "Herstellende" en "Parijs des nachts", door P. Tetar van Elven, door particulieren aangekocht. HH. KK. HH. de prins en prinses von Wied zullen in de volgende week naar Neuwied terugkeeren. lie heer F. graaf van BijlandtZ'. M\ minister-resident in Zweden en Noorwegen en bij liet hof van Denemarken, is hier ter stede aangekomen. B UITENLAN DSCHE BERIGTEN E.\om.A o. LONDEN. 23 Junij. Het is opmerkelijk, dat, hoe verder het lagerhuis vooruitkomt met de behandeling van de Landbill voor Ierland, des te meer de ongeregeldheden in dit deel van het koningrijk afnemen. In de voornaamste centra der agra rische gisting is de toestand merkbaar verbeterd, en op zeer enkele uitzon deringen na kan men, alt bans voor het oogenblik, rust eu orde als hersteld beschouwen. Maandag werd in Memorial Hall eene conferentie geopend van de Britsch-Continentale Vereeniging lot afschaffing van eiken vorm van staats regeling van de prostitutie. Sir Ilarcourt Johnstone was voorzitter. Tegen woordig was, behalve een aantal Britsche gedelegeerden, een vrij groot aantal vertegenwoordigers uit Frankrijk, België, Nederland, Duitschland, Zweden en Noorwegen, Italië en de Vereenigdc Staten. Des avonds werd eene openbare meeting;, gehoudenwaarop resolutiën werden aangenomen in den geest van het doel der vereeniging. In een dier resolutiën wordt de stad Parijs geluk gewenscht, dat haar gemeentebestuur besloten heeft zich te ontdoen van hel systeem van politie-toezigt op de zeden, dat de ver wachting van de hygiënisten volkomen heeft teleurgestefd. liet stadje South Shields, in Durham, ligt op een vulkaan. Eenigen tijd geleden had aldaar een onderaardsche brand plaats, die in korten lijd alle eigendommen vernielde tusschen Hill Street en Nile Street. De brand was blijkbaar uit zich zelf gebluscht; een groot deel van de verkoolde over blijfselen van den heuvel was weggeruimd en het terrein veranderd in 'tuinen en voetpaden, terwijl het gemeentebestuur zooveel mogelijk voorzor gen had genomen, dat de brand niet weer kon uitslaan, toen, nu een paar dagen geleden, op nieuw het onderaardsche vuur uitbrak te Small Court, ongeveer 200 yards van het uiterste punt, waartoe de oorspronkelijke brand genaderd was. Men acht het dus niet waarschijnlijk, dat de tegenwoordige brand eene voortzetting is van de vroegere uitbarsting. Vuur is tot dusver niet gezien, maar des te meer rook, die een uitweg vindt door een gat in den vloer van een pakhuis, terwijl een dikke stecneii muur buiten de stad.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2