COURANT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. IV. 146. ZATERDAG 25 J UN I J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagtn uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. Van deb Hulst, melksljjler, wonende alhier, houdende verzoek tot het honden en mesten van varkens in hel pand aan de Langegracht li'. 161; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de coinmodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 30"'11 Juni aanst., 's voorroiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen dal verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bjj verzuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Junij. Ter vervulling der vacature, ten gevolge van het verleende eervol ont slag aan dr. Sicherer. als leeraar in de lloogduitsche taal- en letterkunde aan dc hoogere burgerschool alhier, worden door burg. en weth. voorge dragen de hh. W. L. D. ünken, te Utrecht, en E. A. H. Seipgeus, te Zulphen. Ter vervulling der vacature van tweede onderwijzeres aan de meisjes school 2' kl. worden voorgedragen mej. L. J. C. Kuyl, te Voorschotenmej. C. F. Timmer, alhier, en mej. J. VV. C. Vorderman, te Zutphen. Door den heer J. Scheltema wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, alvorens de voordragt van burg. en weth. tot uitbreiding der gasfabriek in behandeling te nemeneen onderzoek te doen instellen naar den toestand dier fabriek, hare inrigting, wijze van exploitatie enz., door eene commissie van drie leden, door den raad aan te wijzen, welke commissie daaromtrent verslag zal uitbrengen; die commissie uit te noodigen, indien haar bljjkt, dat de gasfabriek in een onvoldoenden toestand verkeert, den raad te die nen van advies omtrent de maatregelendie genomen moeten worden om op de minst kostbare wijze de fabriek in zoodanigen staat te brengen, dat zjj in de behoefte aan goed gaslicht kan voorzien; voorts de commissie van financiën uit te noodigen hel denkbeeld om hel beheer der gasfabriek ge heel van de gemeente-administratie af te scheiden, tot rjjpheid te brengen en het resultaat barer overwegingen aan den raad mede Ie deelen. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is tot pre dikant bij die gemeente beroepen d\ J Hulsebos, pred. te Lemmer. Gisteren avond, omstreeks 6 ure, is een zesjarige knaap, P. O., al spelende in het water aan den Nieuwen Rijn gevallen, doch spoedig door een agent van politie gered. De minister van binnenlandsche zaken, lettende op de artikelen 11 en 12 der wel van 2 April 1876 (Stbl. n°. 102), noodigt lien, die zich aan een der bij die artikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 Juljj aan het dep. van binnenlandsche zaken te doen blij ken bij schrijven op ongezegeld papier, met opgave van hunne woonplaats en vermelding of zij aan het examen vermeld in art. 11 of aan dat vermeld in art. 12 wenschen deel te nemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal, met 1 September aanst.. de betrekking van leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de rjjks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg te vervullen is. Jaarwedde ƒ1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 10 Juljj e. k. aanmelden bjj den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravcnhage. In de rijks-postspaarbank is gedurende de maand Mei ingelegd ƒ120.273.83%, terugbetaald ƒ7570.26, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald ƒ112,703.57%. Ie som der inlagen tot ultimo Mei bediaagt ƒ224,574.10. Het getal der in omloop zijnde boekjes bedroeg op nlihno Mei 8728. Het vertrek der pakketbooten van Liverpool naar de westkust van Alrika heeft tot ultimo December aanst. eiken Zaturdag plaats. De verzen ding der brievenmalen uit Londen geschiedt eiken Vrijdag avond. Bij het afdeelingsomlerzoek in de tweede kamer van het wetsontwerp Li' prijs der Courant is per vierendeel ju ars 1,50, franco p. p. f 2. gels 1.—iedere regel meer 25 cents. tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop en kosteloozen afstand van duingrond te Katwjjk aan Zee aan de gemeente Kalwjjk, werd door sommige leden de opmerking gemaakt, dat de koopprijs van ƒ400 per hec tare, met het oog op hetgeen in andere zeeplaatsen voor bouwgrond betaald wordtonvoldoende mag genoemd worden. Hiertegen werd echter aange voerd, dat men in de gemeente Katwijk zelve, met het oog op de bezwa rende voorwaarden aan den verkoop verbonden en vooral in aanmerking genomen art. 4 van het contract, waarbij die gemeente zich verbindt den verkochten grond iu de vijf eerstvolgende jareii noch te vervreemden, noch er woonhuizen ten behoeve van parlicnheren te stichten of te doen stich ten dien koopprijs zeer hoog oordeelde. Bjj het te Kampen gehouden examen voor den rang van apothekers bediende is als zoodanig toegelaten de heer J. A. Pitters, van Sleenwjjk. Ofschoon den generaal van der tteyden geen eigenlijk gezegde feeste lijke ontvangst bereid wordt, zal toch generaal Verspyck hem tot Brussel tegemoet reizen. In den Haag wacht hem, als de planneu doorgaan, een feestmaal, bij welke gelegenheid hem het geschenk wordt overhandigd, dat de natie ten behoeve van den dapperen generaal bijeenbragt. N.v.d.D De generaal is reeds te Marseille aangekomen. In de gisteren Ie Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat het gebouw van de Kou. Ned. jigtciuh voo>- rekening der gemeente is aangekocht. De raad hechtte hieraan zijne goedkeuring. De koopsom bedraagt 89800. Tot directeur van de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens is benoemd de heer J. Menalda van Schouwenburg, thans directeur der akademie van beeldende kunsten aldaar. Naar de li. C. verneemt is het buitenverblijf Rosenstein onder Velsen aangekocht door Z. M. den koning van Zweden, om te dienen voor residentie van de koningin, zijne gemalin, die thans, geljjk bekend is, onder behan deling is van dr. Mezger. Uit Zalt-Bommel meldt men aan het D. v. 'sGr.: De stad is in feest dos; van een aantal particuliere gebouwen wappert het vaderlandse!) dun doek: het rjjk heeft het Slot van Maarten van Rossom aangekocht. Naar men verneemt, zal het worden ingerigt tot kantongengt. Naar men verneemt, is de politie te Barneveld de personen op hel spoor, die den heidebrand veroorzaakt hebben, welke vóór enkele weken nabij Kootwijk groote schade heeft aangerigt. Reeds moeten zjj bekend hebben wat drooge heide opgezocht en aangestoken te hebben en zich, toen er in een oogenblik eene groote uitgestrektheid verbrand was, ten spoedigste ver wijderd te hebben. Naar men uit Ootmarsum meldt is de cenige uren van daar verwij derd liggende kerk van Frenswegen door het inslaan van den bliksem vernield en tot eene ruïne geworden. Deze kerk behoorde lot het jaar 1808 aan Augustijner monniken. Sedert stond zjj, met het daarbij behoorende klooster, onder het beheer van den vorst van Bentheim-Steinfurt, en bevatte vóór den brand nog de wapenschilden van verscheidene Nedet'landsche adel lijke geslachten, een goed orgel, keurig gebeitelde biechtstoelenzit- en communiebanken, die voor de kunst van hooge waarde werden gehouden. -Te Baltsen verloor dezer dagen een 40-jarig man op eene verschrik kelijke wijze het leven. Hjj had een vracht vloersteen en en houtwerk uit het dorp geliaa d, doch kwam er niet mede ie huis; want door het schichtig worden der paarden geraakte hij onder den zwaar beladen wagen, waar door hij zoo gekneusd werd, dat de dood weinig eren daarna zijn lijden deed eindigen. Dingsdag nacht ten hall twaalf ure brak er, door het inslaan van den bliksem, brand uit in de boerenplaats van O. Wieringa, te Klein-Harkstede, gemeente Slochteren terwijl al de huisgenoolen sliepen, behalve een broeder van den eigenaar, die, juist bijtijds wakker geworden, nog even in staat was zijne familie te wekken. Zoo goed als naakt vlugtten zij oit het huis, want men had den tijd niet zich te kleeden. Alles is verbrand, waar- onder een paar varkens en eenige hoenderen en kiekens. Uit eene gracht nabij de kazerne te Leeuwarden is een zak opgevischt, die bij onderzoek bleek te bevatten het lijkje van een pasgeboren kind, reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende. Uit Middelburg meldt men: De mailboot /'rinses Elisabeth is p. m. een half uur van Quecnsbourough gestooten op een aldaar voor anker lig gend schip, dat geen lichten op had, waardoor de Prinses Elisabeth een lek bekwam. Negen en vijftig passagiers hebben den gezagvoerder een cer tificaat uitgereikt, houdende hartelijken dank voor zijn kloek en manhaftig

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1