BUITENLAN ÜSCHE BERIGTEN. die der genoemde heerenin hei belang vooral van 's Gravenhagede ge- wensclite was en stelde ook van hunne zijde eene scheiding voor, volgens welke o. a. het Huis ten Bosch onder Wassenaar zou blijven bchooren, maar het geheele Haagsche Bosch tot het grondgebied van den Ilaag zal worden gebragt. Ten gevolge van dit voorstel nam de heer Eyssell zijn amendement terug en werd met algemcene stemmen lol de door burg. en weth. verlangde verandering besloten. Volgens gerucht zou bij de badhuis-commissie het voornemen bestaan om gedurende dit badsaizoen, te Scheveningen, in plaats van de traditionele vuurwerken, extra-muziekuitvoeringen op het terras te doen geven en wel door de stafmuziek der grenadiers, de Guides uit Brussel en de prachtige muziek van het Gardereiterregiment uit Dresden. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd heden o. a. aanbesteed het maken van den onderbouw eener doorlaatbrug in het Bossche inundatieveld. Hel minst had ingeschreven de heer J. Molster Jz., te Puttershoek. voor 259.500. Het berigt omtrent het overrijden van een kind aan de Bosclibrug door den stoomtram is gebleken onwaar te zijn. BELGIË. De Brusselsche regtbank van koophandel heeft uilspraak gedaan in hel proces door de «Banque de Bclgique" aangegaan legen haar gewezen commissarissen. Dit proces was begonnen in 1878, doch uitgesteld gewor- door den dood van een der advocaten. De regtbank heeft beslist, dat al de feiten, vóór April 1874 gepleegd, verjaard zijn; zij verklaart verder, dat de gewezen commissarissen door hunne onachtzaamheid de diefstallen van 'i Kim gemakkelijk hebben gemaakt en veroordeelt hen gezamenlijk tot eene schadeloosstelling van 800,000 fr.te betalen aan de «Banque de Belgique". Een inwoner van de gemeente Chcluwe, die de kermis in het naburige Berlaere had bezocht, is op den weg vermoord gevonden. Het Ijjk was vrecsseiijk verminkt; aan het hoofd vertoonde zich niet minder dan drie breede wouden, terwijl de linkerzijde van het ligchaam geheel was open gereten. Zes jongelieden uit de gemeente Wervicq, verdacht van den moord of van medepligtigheid daaraan, zijn in hechtenis genomen. Aanleiding tot de gruweldaad was het weigeren van een glas bier. EUGELAIVD. LONDEN, 21 Junij. In het lagerhuis is door een der leden eene motie aangekondigd, waarbij verklaard wordt, dat de quaestie van Tunis dringend de aandacht der regering verdient; dal hel besluit van den Bey, waarbij de Fransche minister-resident Roustau te Tunis het beleid der buiteulandsche betrekkin gen in handen heeft, niet mag erkend en aangenomen worden, omdat het in strijd is met de tractaten en onteerend voor Engeland. De verjaardag van den slag van Waterloo werd in het Britsche leger met meer dan gewonen luister gevierd. De vanen der regimenten, die lë Waterloo in het vuur waren, werden plegtig tnel lauweren getooid. Ook de ljjkwagen, waarin het stoffelijk overschot van hertog van Wellington van Apsley-House naar de laatste rustplaats werd vervoerd, werd voor den dag gehaald eu met lauwertakken en immortellenkransen versierd. Door den postmeester-generaal is een voorstel gedaan om verbetering te brengen in de dienst en de bezoldiging der telegrafisten, die aanhoudend geklaagd hebben en waarschijnlijk tot eene werkstaking zouden overgaan. Die verandering zal eene aanzienlijke verhooging der uitgaven vorderen. In de vorige week is het in Ierland betrekkelijk rustig geweest. Op last der rezering werden Zaturdag van Woolwich 25 ambulance-wagens,' 150 veldbedden en ander materieel voor de verpleging van gekwetsten naar Ierland gezonden. Bij één van de twee Ie Liverpool in hechtenis genomen Fenians, die. het raadhuis iu de lucht wilden doen springenzijn papieren gevondendie ij de namen en adressen van een groot aantal Fenians bevatten. Het zal der politie daardoor veel gemakkelijker worden de pogingen tegen te gaan, die, volgens hare inlichtingen, door de Fenians worden beraamd om verschei dene openbare gebouwen het lot te doen ondergaanwaaraan thans bedoeld raadhuis ontsnapt is. In eene openbare vergadering heeft dezer dagen de naar Amerika uit geweken Iersche fenian O'Donovan Rossa op nieuw verklaard dat hel Engel sche oorlogschip Doterel in de straat van Magellaan in de lucht gevlogen is door Iersche hulp, en wel door bemiddeling van het zoogenaamde scher mutsel.fonds der Land-league, maar dat de Engelsche regering dit niet weten wilde. F li A II IJ H. De president der republiek heeft den Tunesisclten minister Mustapha ontvangen, die zeide zich gelukkig te rekenen, dat hij den president der republiek mogt begroeten. Tunis is, voegde hij er bij, aan Frankrijk ver bonden door de banden van hechte vriendschap, en het rekent op weder- keerigheid van de beschermende mogendheid. Mustapha gaf de verzekering zijner persoonlijke gehechtheid aan Frankrijk, en verklaarde al het moge lijke te zullen doen om den baud ttisschen beide landen naauwer toe te halen. Grévy zeide, tot zijne voldoening te kunnen verzekeren, dat de jongste gebeurtenissen hadden plaats gegrepen onder den drang der noodzakelijkheid, zonder eenige nevengedachte op verovering; het tractaat, dat beide landen verbindt, zou aan Tunis in alle opzigten ten goede komen. Ten slotte verzocht hij Mustapha den Bey de verzekering zijner bijzondere toegenegen heid over te brengen. De minister van buiteulandsche zaken heeft gisteren eene circulaire aan Frankrijks vertegenwoordigers in IigI buitenland gezonden, waarin de staat kunde der regering betreffende de quaestie van MontenegroGriekenland eu Tunis uiteengezet wordt. Aangaande Tunis zegt de circulaire, dat de Bey spoedig begrepen heelt dat de bedoelingen van Frankrijk welwillend zijn. Hij heeft het voorgestelde tractaat aangenomen, dat weldadige gevolgen voor Tunis zal hebben. Frankrijk zal de regering van den Bey behulpzaam zijn in het financiëel bestuur, zoodat de financiën geregeld worden. Het zal voorts door zijne bescherming met onpartijdigheid de ondernemingen van alle natiën in Tunis bevorderen. Vrijdag jl. had in een der stadsriolen weder een vreesseljjk ongeluk plaats. Een werkman bij den telegraaf, Pierre Roclier genaamd, was bezig telegraafdraden te plaatsen in het riooldat langs de Notre Dame de Lorette loopt. Hij daalde 's namiddags omstreeks kwartier over vieren in het riool, iu de rue des Martyrs, door de opening, welke zich op den hoek van de rue Hippolyte Lebas bevindt, af. De winkelier van den daartegenover gele gen bazar waarschuwde hem nog, zich op dit punt niet zonder licht in hel riool te begeien, omdat hij zich stellig overtuigd hield, dat er water in stond. De werkman sloeg dezen raad evenwel in den wind. Zijn kame raad, die zich bij de opening bevond, om den telegraafdraad af te winden, begon zich, toen hij na eenige oogenblikken geen geluid meer van zijn medgczel vernam, ongerust over hem te maken en verzocht gemelden win kelier, de opening eenige oogenblikken te bewaken, daar hij wenschte af te dalen, om te zien ol zijn kameraad ook iels overkomen was. Toen hij met een lantaarn in het riool was afgedaald, bemerkte hij dat zjjn kame raad was verdwenen en klom ijlings weder naar boven om hulp te halen. Een polilie-agent ging terstond een inspecteur van politie van het ongeval verwittigen. Onmiddellijk snelden verscheiden agenten van politie en werk lieden toe en doorzochten alle vertakkingen van het riool, terwijl anderen weder den waterafvoer naar den vergaarbak bewaakten. Men slaagde er cellier niet in, den ongelukkige terug te vinden. Hij is vermoedelijk door de groote hoeveelheid water, welke ten gevolge van de aanhoudende regens in de riolen verzamelde, medegevoerd en in de diepte verdwenen. Te Nantes, waar de processiën door den maire verboden zijn, kwam Zondag eene groote menigte bijeen om legen hel verbod te protesteren. De hoop trok onder het zingen van kerkelijke liederen naar de kerk en koos de wegen, die de processiën gewoon waren voor hare optoglen te kiezen. De republikeinen kwamen nu ook op hunne beurt voor den dag en zongen bij wijze van contra-manifestatie de «Marseillaise". Een oproer was er het gevolg van. Er zijn verscheidene personen in verzekerde bewaring genomen. Uit Marseille meldt mendat de rust aldaar hersteld is. De stad had haar gewoon aanzien herkregen. Omtrent de onlusten te Marseille zegt het Journ. d. Déb.dat zij goed deels voor rekening van de overheid komen. De mishandeling van Italia nen blijkt het werk geweest Ie zjjn van eene bende jongelieden tusschen de vijftien en twintig jaar, die den geheelen dag en een deel van den nacht in de drukste straten der stad de verfoejjelijkslc dingen strafleloos bedreven. Noch het gemeentebestuur, noch de prefect oefenen te Marseille jneer noemenswaard gezag uit. Dit was ook reeds vroeger duidelijk aan het licht gekomen. Op een Engelsch oorlogschip ter reede van Toulon heeft eene ontplof fing plaats gehad bij de voorbereidende werkzaamheden voor eene torpedo oefening. Eén luitenant bleef op de plaats dooden zeven personen werden gewond, van welke één spoedig bezweek en twee in zorgelijken toestand verkeeren. Volgens berigt uit Oran, hebben de troepen bevel gekregen de ver volging te staken, daar Bonamena steeds verder naar het zuiden vlugl. Het cijfer der doodengewonden en vermisten bjj de plundering der Alfa magazijnen schijnt de 80 niet te boven te gaan. De schade wordt op 000,000 fr. berekend. DD1TSGIILAND. Het onverwacht aan graal Stolberg verleende eervol |ontslag als vice- president van het rjjksministerie trekt nog al de aandacht. Hij ontving de beschikking op zijn reeds vroeger gedaan en thans weder herhaald verzoek tegelijk met het grootkruis der Hohenzollernsche Huisorde en een eervol schrijven van den keizer. Van ongenade is dus geen sprake. Ook van politieke redenen niet, zeggen de Dnitsche bladen. Graaf Stolberg had reeds een paar jaar geleden als gezant te Weenen groote begeerte om de staats dienst te verlaten en zich geheel aan de administratie zijner uitgebreide be zittingen te wijden. Op aandrang van den keizer trad hij evenwel als vice-kanselier op. Nu hij op nieuw groote goederen in Silezie verkregen heeft, herhaalde hij zijn verzoek om ontslag, doch bleef tot'liet sluiten der zittingen nog op zijn post. Anderen meenen de reden van het aftreden van den graaf daarin te moeten zoeken, dat het hem verveelt niet anders dan als figurant voor von Bismarck te worden gebruikt. De betrekking van plaatsvervangend-kanselier zal vooreerst niet weder worden vervuld en tijdelijk, als het noodig is, aan een der overige ministers worden opge dragen. De koningin van Zweden heelt Ie Briiltl bij Keulen een bezoek gebragt aan den groothertog, de groothertogin en prinses Victoria van Baden. De koning van Zweden reed met haar van Keulen naar het kasteel, waar de eerste ontmoeting van het vorstenpaar met hun aanstaande schoondochter plaats vond en waarbjj ook de keizerin van Duitscliland tegenwoordig was. Een beruchte dief, zekere Franke, die reeds meermalen uit de gevan genis wist te ontsnappen, is dezer dagen ontvlugt uit het krankzinnigen gesticht Dalldorf, waarheen hij gebragt was, omdat de justitie aan zijne geestvermogens twjjfelde Eene kleine week later echter werd hij weder in hechtenis genomen, op heeterdaad bij eene inbraak te Berlijn betrapt. Hij stelde zich toen dadelijk weder als een krankzinnige aan en is dan ook naar Dalldorf teruggebragtwaar de geneesheeren omtrent den toe stand zijner geestvermogens wel tot zekerheid zullen komen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2