PEK TELEGRAAF. Het Australische stoomschip Tararaa-is den 29'° April óp de reis van Dunredin naar Melbourne, door een digten nevel misleid, op de Waipapa- .klip gestrand en geheel te gronde gegaan. Bjj de ramp zijn 104 personen -omgekomen. FR4WHRIJK, De president der republiek, van verschillende kanten aangezocht, om gedurende de parlementaire vacantie deze en gene provincie te bezoeken, lieeft die uiinoodigingen van de hand gewezen. Hij heeft verklaard, dat hij. met het oog op de aanslaande verkiezingen, niet op reis wil gaan, daar het den schijn zou hebben, alsof er achter die reis electorale bedoe lingen verscholen waren. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij aan acht arrondissementen in de provinciën elk een afgevaardigde meer wordt toegekend, daar hunne bevolking sedert 1875 boven 100,000 zielen is gegaan. Om diezellde reden zullen ook zeven arron dissementen der hoofdstad elk een afgevaardigde er bij krijgen (de^arrondis sementen worden dan gesplitst)voorts de drie departementen van Algerië, en de koloniën Guadeloupe, ltéuuion en Martinique. Verder wordt voorge steld aan de kolonie Cochinchina een vertegenwoordiger in de kamer toe ,te slaan. -s 3 In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Constans op eene vraag aangaande de ongeregeldheden te Marseille geantwoord, dat de twist .uitgelokt is door Italiaansche arbeiders tegen Franschen. Er vielen 4 doo- den en 17 gewonden. Maatregelen waren genomen tegen eene herhaling vier wanordelijkheden. Naar men nit Marseille meldt zijn er vjjf dooden. twee stervenden en zeventien gekwetsten. Honderd vijf en twintig personen, Franschen en Italianen, zijn gevangen gezet. De rust schijnt hersteld. De Italiaansche consul verspreidde eene proclamatie, waarin hij de Italianen tot kalmte en tot eerbiediging der ortlc aanmaant, ten einde kwaadwillige insinuatiën af te weren. De heer Gambetla heeft een feestmaal der schrijnwerkers te Saint- Mandé bijgewoond. Iljj zeide o. a. geen staatkundige rede te willen hou den, en wees er op dat hel volk gelukkig en vrij was. Sedert tien jaren, sprak hjj verder, zijn wij goed vooruitgegaan. Wjj hebben stormen- dóór staan; maar zij zijn nu voorbjj, Met ellendige persoonlijke twisten trachtte men de republiek een spaak in hel wiel te steken. Als het heden verlo ren moeite is, hervat men den twist morgen met nog meer drift. Men zegt dat ik mij in vele kiesdistricten candidaat wil stellen. Ik ken als zoo danig slechts één kiesdistrict, dat my niet ernstig betwist zal kunnen wor den. De spreker werd levendig toegejuicht. De minister-president Ferry heeft ter gelegenheid der landbouw-tentoon- stelling te Epinal eene rede gehouden. Binnen eenige weken, zeide hjj, zullen de algemiene verkiezingen plaats hebben. Zij zullen vrjj zijn, zon der eenige inmenging van den kant der regering. Zij zullen in republikeinschen er. in gematigden zin uitvallen. Het wachtwoord bij de verkiezingen zal «iet zijn ai of niet herziening der constitutie. De herziening der constitutie is door de monarchale partyen gevraagd, omdat zjj aan het land wilden zeg gen: De constitutie is pas voor vier jaren tot stand gekomen, en nu reeds willen de republikeinen haar herzien. De minister toonde vervolgens de onmagt der radicale partij aan en herinnerde aan de door de gematigde republikeinen tot stand gebragle hervormingen en aan de belastingonthef- fingen ten bedrage van 280 millioen. Het ministerie vertegenwoordigt de trouwe, onverbreekbare eensgezindheid der republikeinsche partij. Men zal haar niet vaneen scheiden. Voorts bragt hjj in herinnering, dat de monar chale minderheid in de kamer 180 leden sterk is; in den senaat is zjj naar evenredigheid sterker, liet wezenljjkc probleem bij de aanstaande verkie- lingeu beslaat hierin, dat er genoeg monarchalen verwjjderd worden om de omverwerping van het republikeinsche ministerie aan eene coalitie van monarchalen en radicalen onmogelijk te maken. Het land is niet zoo ge agiteerd, als zekere partijmannen voorgeven. Hel land is tevreden, nu het ziel dal er liberale hervormingen lot stand komen, dat er vrede is, een vrede, waarbij Frankrijk niet uit de stalenrjj verdwjjnt, want men wischt Frankrijk niet uit van de weteldkaarl. De minister bragt ook lof aan den president der republiek. Onder zijne hoede wordt het bestuur der republiek geleid, die behoefte heeft aan eensgezindheid en kracht. De heer Grévy is de man om zich altoos gelijk te blijven en vooral om altoos ver- siandig te zijn. Ook deze rede werd zeer toegejuicht. De XlXe Siècle rekent uit, dat, indien al de voorstellen tot belas tingvermindering, bij wijze van amendementen op de bij de kamer aanhan gige begrooting gedaan, eens werden goedgekeurd, 's lands inkomsten daar door met ten minste 450 millioen zouden worden verminderd. Mustapha, de eerste minister van den Bey van TonU, is met zjjn uir df personen bestaand gevolg te Parijs aangekomen. Men gelooft, dat hij omstreeks eene maand blijven zal. De Citoyenne oppert hel plan om eene akademie voor vrouwen te dichten. Het meeul, dat dit denkbeeld zeer gemakkelijk te verwezenlijken is. Men roepe eene vergadering bijeen, men benoeme vijf of zes vrouwen, de knapste van den huidigen tijd, en die vijf of zes zullen de eerste "Aca- ddmicienues" zijn. Deze kiezen op hare beurt, na rijpe beraadslaging, de oudere leden der akademie ten getale van 20. Elk lid der akademie voor 'rouwen zou eene jaarlijksche bezoldiging hebben van 1500 fr. He poging om het standbeeld van Thiers te Sainl-Germain-en-Laye door dynamiet in de lucht te doen springen, ten gevolge waarvan het een weinig beschadigd is, wordt zeer geprezen door de bladen der Commune, die verklaren, dat dit beeld niet 's avonds of 's nachts, maar op klaarlichten dog omvergehaald en in het slijk geworpen moet worden, en dat zij deze «eeutie, welke vroeg of laat zal komen, met groote blijdschap zullen aan bouwen. In den nacht van Vrijdag op Zalttrdag heeft eene katholieke manifes tatie plaats gehad nabij het standbeeld van St. Germain te Toulouse. Dc manifestanten werden uitgenoodigd uiteen te gaan; na hunne weigering héb ben gendarmerie en politie het plein doen ontruimen. Eenige jeugdige stu denten, die het meerendeel der manifestanteu uitmaakten, zijn aangehouden. Naar men uit Madrid meldt heeft men aldaar in de brievenbus van het centrale postkantoor een dynamietpatroon ter breedte van een palm gevon den. -Gelukkig was de daaraan verbonden lont van zelf uitgegaan. DÜITgCIILAND. Volgens de Börteti Zgt. is de Pruissische regering van plan over te gaan tot vrij belangrijke uitbreiding der zoogenaamde klassen-loterij en wel als tegenwigt tegen de groote toeneming van het aantal overtredingen van het verbod om in buitenlandsche loierjjeu te spelen. Het spelen iu Pruissen is zoodanig toegenomen dat genoemd blad meent veilig te mogen aannemen, dat er jaarlijks zeker 100,000 loten door Pruissische onderdanen in buitenlandsche loterijen worden gespeeld. Tegen een wijnhandelaar te Mainz werd eene vervolging ingesteld wegens wjjnvervalsching. Ook werden, tot nader onderzoek, zijne boeken in beslag genomen; daaruit bleek, dat hij met twee andere wijnhandelaars te Mainz in betrekking stond. Dezen werden nu als getuigen opgeroepen, ..daar zij den wjjn als zuiveren wijn geleverd hadden. Een hunner weigerde echter getuigenis af te leggen, ten gevolge waarvan ook hij aangehoudeu Dwerd en zijn debiet-boek iu beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. Nabij Soliugen, in Rjjn-Pruissen. worden velden, hoornen en huizen met algeheele verwoesting bedreigd door een hevigen brand, die ruim 20 voel onder den grond woedt. Sedert meer dan tien jaren was men gewoon t,de asch, uil de ovens van eene groote ijzerfabriek, in een naburig smal dal j neer te werpen; over eene uitgestrektheid van honderden meiers was die grond reeds gelijk gemaakt en in gebruik genomen. Er groeiden boomen op de aschlaag, er werden huizen gebouwd, tuinen aangelegd, en reeds t begon de grond er geheel begroeid te worden, toen onlangs, nadat er sedert een half jaar geen asch meer was neergegooid, plotseling alle plantengroei ophield en van afstand lot afstand, over eene steeds grootere uitgestrektheid, gasachtige dampen uil den grond opstegen. Dikke boomen vielen als met een tooverslag neer en stukken grond zakten 20 voet naar beneden. De boomstammen bleken van onderen verkoold te zjjn, en in de kuilen, door het zakken van den grond ontstaan, heerschte eene ondragelijke hitte. Het was duidelijk, dat diep onder den grond een groote brand woedde, die tot op ae oppervlakte zijne vernielende uitwerking gevoelen deed. Voortdurend worden de opstijgende dampeti erger, en men vreest dat weldra alle huizen, tuinen en plantengroei op den aschgrond geheel vernield zullen zijn. Sedert eenige dagen is men bezig met het graven van kanalen, waardoor men het water van een hooger gelegen vijver op het tooneel van den brand wil brengen, maar of dat helpen zal is te betwijfelen, daar de asch door een dikke aardlaag is bedekt, die het water moejjeljjk doorlaat, 's Avonds levert ^d^onderaardscbe brand een indrukwekkend schouwspel op. Volgens de Pol. Corr. trachten oproerstokers in Volhynië wederom de boeren tcgeu de Joden op te zeilen. Te Kiew heeft hel gerucht, dat de Joden hel meel en de levensmiddelen iu hunne depóts zouden hebben vergif tigd, uieuwe agitatie verwekt. Om de bevolking gerust te stellen, hebbende autoriteiten een onderzoek in al de entrepots gelast. De maatregelen van voorzorg, die eerst waren genomen en die nten weder wilde intrekken, zijn nu tot nader order gehandhaafd. MADRID, 20 Junij. De Spaansche consul te Oran zendt huiveringwek kende bijzonderheden over hel vermoorden van tal van Spaansche familiën door de opstandelingen bij Saïda. LONDEN, 20 Junij. In het lagerhuis deelde Gladstone mede, dat de rege ring het haar pligt heelt geacht, tegenover de opruijingen in Amerikaan- sche bladen tot gewelddadigheden iu Engeland, de Amerikaansche regering hierop opmerkzaam te maken. Dilke zeide geen aanwijzingen te hebben ontvangen, dal eene interventie in Bulgarije zou beraamd zijn, voor liet geval dat de voorstellen van den vorst geen meerderheid mogten erlangen. ■-»' PARIJS, 20 Junij. Het Journ. des Déb. laakt op de krachtigste wjjze de mishandelingen, Zatnrdag door eene bende jonge Marseillanen op Italianen gepleegd, en verwondert zich, dat het openbaar gezag dergelijke feiten niet hëeff weten te beletten. BOMBAY, 20 Junij. Eene troepenmagt. zamengesteld uil aanhangers van Abdul Rahman, heeft 11 dezer, onder hel toebrengen van groote verliezen, te" Karissafed een leger verslagen onder bevel van Mahomed Hassan Khan en Sirdar Abduliah-Jan. generaals van Ayoub. De troepen van den Emir, die weinig verliezen leden, namen veel gevangenen. Versterkingen worden -van Kabul naar Kandaljpr gezonden en eene sterke troepenafdeeling van den Emir onder Ghulam Haida verlaat Kandahar voor Girishk. LONDEN, 20 Junij. liet lagerhuis heeft art. 3 der land-bill voor Ierland zonder hootdelijke stemming aangenomen. MARSEILLE, 20 Junjj, 5 ure namiddag. Eene groote opgewondenheid heerscht in de stad. BUCHAREST, 21 Junij. De koning heelt het door het kabinet aangebo den ontslag aangenomen. De Rumanische onafhankelijkheid is afgekondigd. In een telegram uit Berlijn wordt verzekerd, dat Oostenrijk voornemens zou zijn, ingeval de vorst van Bulgarjje afstand deed. Varna en de Bul- gaarsche sterkten op den regter oever van den Donau te bezetten. GRAANMARKT TE ROTTERDAM, 20 Junij. Tarwe 7.70 a ƒ10.50; Rogge 7.80 a 9.00; Gerst, Winter ƒ5.00 a ƒ6.10; Zomer ƒ5.00 a ƒ6.10; Haver 3.00 a 5.30; Boekweit perkilo. Te Amsterdam was Tarwe zonder notering, op levering /294 per 2400 kilo; Rogge ƒ211 a 212 per 2100 kilo.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3