BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. Zekere J R., Ie Nieuw-Amsterdara. is door de reglbank te Assen, veroordeeld tot ƒ60 boete of 15 dagen gevangenisstraf wegens roekeloos heid bij bet omgaan met vuur bij het veenbranden. -- Men meldt uit Vriezenveen: Vrijdag namiddag had iR de buurtschap Sibculo, onder de gemeente Ambt Hardenberg, een treffend ongeluk plaats. Men was daar toch vroolijk feestvierende ter gelegenheid van een huwelijk, dal Zaturdag zou voltrokken worden. Het aloude gebruikom bjj zulke feestjes eereschoien te lossen, werd ook door den broeder van de bruid niet vergelen, doch hij had daarbij het ongeluk zijn zuster zoodanig in den rug te treffen, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; vol gens verklaring van den geneesheer moet de prop van het schot tot in de longen zijn doorgedrongen. De ongelukkige verkeert in hoogst bedenkelij- ken toestand. l)e gemeenteraad van Middelburg heeft aan den minister van oorlog het aanbod gedaan tot kosteloozen afstand van terreinen voor het maken van sclnetbanen aan het einde der oude haven, alsook om het exerciliepleiu op hel Molenwater belangrijk te vergrooten. De minister heelt echter te kennen gegeven, dat wegens de onzekerheid of het garnizoen nog lang te Middelburg zal blijven, bezwaarlijk zulke offers van het gemeentebestuur kunnen worden aangenomen, en hij daarom geene vrijheid vindt van Ijet gedane aanbod gebruik te maken. ZaturJag nacht is een voerman te Zierikzee, die cene vracht goederbn naar Itrouwershaven had gebragt, met wagen en paarden in het water ge raakt. De paarden zijn levend, maar de voermau is dood uil liet water gehaald. Op den avond van 19 Junij sloeg een klein pleizierjaglde Trio ge naamd, op de Schelde bij Bath ten onderste boven. Er bevonden zich zeven jongelui in, die zich met veel moeite aan het vaartuig vastklemde^, totdat zij cenigen tjjd daarna door de sleepboot Hercules, van Antwerpen naar Vlissingen bestemd, ontdekt en aan boord opgenomen werden. Een der op varendende heer M. E. Lar, oud 23 jaar, was door het ingekregen water zoo verzwakt, dat bij aankomst te Doel onmiddellijk geneeskundige huljp moest ingeroepen worden. Hoewel alle pogingen aangewend werden be zweek hij echter denzélfden avond ten 9% ure. 'sGRAVEN 11 AGE, 21 Junij Z. M. heeft den heer J. H. van de Weijer. te 's Gravenhage, benoemtj tot Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De civiel-ingenieur A. C. 0. G. van Hemert, thans tijdelijk leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen bij de kon. militaire akademie, is benoemd tol leeraar in dezelfde vakken aan gemelde inrigting. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der Iandmagt is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de student voor genoemde dienst (arts) 11. A. van der Hout. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Door de eerste kamer zijn heden alle aanhangige ontwerpen, meest met algemeene stemmen, aangenomen, waaronder: regeling van het auteOrs- regt, wijziging der wet op den raad van state, wijziging der wel op het hooger onderwijs, aanvulling der artsenwet, muntwezen Suriname en Curasao en aanvulling der Indische comptabiliteitswet, liet ontwerp tot herzienidg van artt. 264, 265 en 266 Gemeentewet, over plaatselijke belastingen, is aangenomen met 24 tegen 6 stemmen. l' Het ontwerp betreflende den Rotterdamschen waterweg is ingekomen; hel zal nader in de afdeelingen worden onderzocht. De vergadering is lot nadere bijcenroeping gescheiden. Rij het voortgezet debat, in de zitting van de tweede kamer van he den. over hel kanaal-ontwerp Atnslerdam-Merwede, werd dit dpor de hh. Serel'Roéll en Rastert verdedigd als financieel en technisch het aanneme lijks!, en bestreden door de hh. van der Sleyden, Dircks en Rutgers, als kostbaar en hall werk. De heer Heydenrijck vroeg inlichtingen omtrent de fiuauciéle plannen der regering. Morgen voortzetting. De bakkersknecht, die van eene geldsom van ƒ80, met de inning waarvan hjj door zijn patroon was belast, ruim ƒ40 onregtmatig ten eigen behoeve aanwendde, is door de reglbank tot twee maanden celstraf veri oordeeld. - Een hooggeacht voormalig staatsdienaar werd in den afgeloopen nacht door den dood weggerukt. Op 63-jarigen leeftijd ontsliep te dezer stede mr. F. L. W. baron de Koek, oud-directeur van het kabinet des konings, welk gewigtig ambt hij in 1863 nederlegde. Hadden zjjne diensten, aan den koning en den lande bewezen, reeds herhaaldelijk erkenning gevonden door zjjne benoeming in de orden van den Nederlandschen Leeuw en de-ji Eikenkroon, bij zijn aftreden als kabinets directeur in 1863 werd hem daar-;», «nboven de titel van minister van staat verleend. Nog kort geleden ver hief Z. M. den verdienstelijken staatsman in den adelstand met den titel' van baron. De overledene behoorde levens tot de ekeculeurs-test3mentair van wijlen 11. M koningin Sophia. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning, onmiddellijk na ontvangst van het berigt van het overlijden van den minister van staat baron de Koekper telegram de betuiging zijner deelneming aan de familie van wijlen den oud-directeur van Hel. kabinet doen toekomen. Op last en uit naam van Z. M. is levens gisteren avond een Iraaije grafkrans aan hel sterfhuis bezorgd. Op de tentoonstelling van schilderijen, die in de laatste dagen zich io een bijzonder druk bezoek mag verheugenwerden wederom een aantal stukken verkoeht. Ruim 60 schilderijen zjjn reeds geplaatst. Gisteren uamiddag is nabij de Boschbrug een meisje van 5 4 6 jaren door den stoomtram overreden. Het kind was terstond dood. II. K. H. prinses Marianne heeft heden middag, vergezeld van lid. dochter en kleindochter; een bezoek gebragt aan het magazjjn der Kon. Ned. labiiek van goud- en zilverwerken van den heer van Kempen op de Plaats alhier en aldaar eenige aankoopen gedaan. De vorstelijke personen hadden in den morgen het Gemeente-Badhuis te Schevcningcn bezocht en een col lation gebruikt in een der salons, bestemd voor Z. K. II. prins Albrecht van Piuisscii. Waarschijnlijk zal II. K. II. prinses Marianne gedurende het ver blijf van Z. K. H. prins Alhrecht op het badhuis komen logeren. HELGIE. Volgens inlichtingenuit Londen ontvangen omtrent den beruehten dief stal van juweelen te Brussel, heeft men thans de zekerheid, dat de gear resteerden Franschen zijn. De heer en mevr. Sturbelle herinneren zieli nog goed dat, eenige dagen vóór den diefstal, drie personen, twee mannen en eene vrouw, langen tijd voor hun magazijn zijn blijveu stil staan. De aan gehoudenen zijn bij den diefstal geholpen geweest door een jongen knaap die bjj de Engelsche politie goed bekend is. Die knaap is zeer mager en is langs het ijzeren luik der deur in het magazijn gedrongen. De Brusselsche politie heeft eene proefneming gedaan met een schoorsteenvegersjongendie inderdaad tusschen de staven van het luik is kunnen doorkruipen. De Engelsche dagbladen deelen slechts weinig bijzonderheden over de zaak mede, om de nasporingen der politie niet te belemmeren. Behalve den knaap worden nog verscheidene andere personen opgezocht. De dieven zijn, naar men nog meldt, uit Brussel vertrokken met den trein van 7 ure 45 m. 's morgens naar Calais, op het oogenblik dat de politie het onderzoek ia het magazijn van den heer Sturbelle begon. Voorts wordt nog gemeld, dal men in de kamer, door de vrouw te Lon den bewoond, eene groote hoeveelheid juweelen gevonden heeft; armbanden, hais- en hoofdsieraden in diamant enz. waren in alle hoeken en gaten ver borgen, in de stoelen, de canapés en zelfs in de aseli van den haard en iu den schoorsteen. Een der dieven droeg op het oogenblik zijner aanhou ding een van de schoonste der gestolen horlogekettingen. Onder de terug gevonden juweelen bevindt zich een ring. waarin een kinderland gezet is; de heer Sturbelle had dien ring ontvangen om te herstellen. De andere iu beslag genomen juweelen bestaan uil een groot getal armbanden, bezet met saphirs en brillanten, ringen, oorhangers, broches, enz., waarvan verschei dene zeer kunstig bewerkt zijn. De Belgische regering heeft aanvraag gedaan om de vermeende dieven uil te leveren. -r EN «Eli AM O. LONDEN, 20 Junij. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Frankiijk zijn nog maar zoo weinig gevorderd, dal er ernstige vrees bestaal, dal een nieuw verdrag niet in tijds zal kunnen zijn geratificeerd, om Engelsche waren te beschermen tegen eene belasting met het nieuwe tarief, dat 9 November e. k.den termijn van hét oude handelsverdrag, in werking zal treden. Eenigen tijd geleden werd door het Engelsche depart, van buitenl. zaken bij de Fransche regering eene poging gedaan om den termijn van het oude verdrag tot aan den geheelen afloop der tegenwoordige onderhandelin gen te verlengen; maar dit voorstel werd van de hand gewezen. Ter be scherming van de Engelsche waren tegen hooge tarieven na den 9"1 Novem ber zal men zich nu tot de Fransche kamer wenden om eene verlenging van het bestaande handelsverdrag te verkrijgen. Het berigt, dat de heer Bourke, vice-minister van buitenlandsche zaken onder het vorige kabinet, aangewezen zou zijn om te Konstantinopel in het belang der houders van Turksche fondsen werkzaam te zijn, is weder tegen gesproken. De Times houdt vol, dat dit zoo is, maar de heer Bourke moet, naar het blad meent te weten, verklaard hebben geenszins die zending Ie willen aanvaarden, tenzij al de klassen dier fondsenhouders het plan goed keuren cn tenzjj Turkije zich bereid toont eenè redelijke schikking aan te nemen. Omtrent de werkzaamheden aan den tunnel tusschen Dover en Calais deelde sir E. Walkin dezer dagen aan eene vergadering der South-Eastern- spoorwegmaatschappij eenige bijzonderheden mede. Uit een der beide ge graven kokers heeft men een gang gegraven 700 a 800 meters lang en 2.1 meter in middellijn, zonder ergens last van water te hebben; in de vorige week was die nog 61 meters verlengd en daaruit blijkt, dat de tunnel in5 jaar vbllooid zou kunnen zijn, als men van beide zijden tegelijk werkte. Voorloopig had men met de Fransche maatschappij afgesproken elk nog 1600 meter verder te graven en dan nadere afspraken te maken. De Times is met het denkbeeld van den tunnel slechts half ingenomen. Ieder militair, zegt het blad, zal moeten toegeven, dat Frankrijk ligt een paar duizend man ergens op de kusten van Kent kan doen landendie zich dan meester kunnen maken van den ingang van den tunnel en zich daar verschansen totdat» zij door directen toevoer uit Frankrijk verder versterkt worden. Wjj hopen bevriend te blijven met het vasteland, zegt het blad, maar het ware dwaasheid aan te nemendat zulke betrekkingen ten eeuwigen dage zullen blijven beslaan; in 1858 toch was Napoleon III de eenige man in Frankrijk, die zich tegen een aanval op Engeland verzette. Het blad stelt den Franschen voor liever een groote haven te Calais temaken, waar door de geheele tunnel overbodig zou worden. De matrozen der stoom- en zeilvaart in de haven van Huil hebben het werk gestaakt. De bemanning der stoomschepen eischt eene loonsverhooging lot 4 per maand, die der zeilschepen tot 3 10 sh. per maand. Ook de stokers en dokarbeiders hebben dat voorbeeld gevolgd. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat aldaar weder een aanslag op het leven van den keizer is ontdekt, waarbij de politie eenige dynamielbommen in beslag heeft genomen en aan boord van het keizerlijk jagl, waarmede de keizerlijke familie van Gatchina naar Peter hof zou varen, drie officieren zijn gearresteerd. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2