LEIDSCHE COURANT. 188!. r. 14». WOENSDAG 22 JUNIJ. STADS-BE RICHT EN. PATENTKLAUEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. Rhijssbcrger, spekslager, wonende alhier, hon- dende verzoek tot oprichiing van eene slachterij en rookerij in het pand in de Haarlemmerstraat N°. 299; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd U: alsmede dat op Dinsdag den 5de° Juli aanst.'s voormiddags te elf urenop het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 4de kwartaal, dienst 18SO/81, b(j het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn van 18 lot en met 22 Juni a. s.uitgezonderd den Zondag, dagelijks van één tot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Juni 1881. DE KANTER. LEIDEN, 21 Junij. Bij het aan de rjjks-universiteit te Leiden gehouden admissie-examen hebben deelgenomen 53 adspiranten; daarvan trokken er zich onder het examen 27 terug en werden 10 toegelaten. Wij vernemen uit eene allezins goede bron, dat het dérailleren van den stoomtram naar Katwijk, op Zondag middag, alleen te wijten is aan de onvoorzigtigheid van den machinist, die daarom onmiddellijk is geschorst geworden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 12d,B July a. s. ten 9uur des morgens, zitting houden in het raadhuis te Dordrecht. Sedert de laatste opgaven is nog door het hoofdcomité van het Roode Kruis ontvangen, aan giften ingezameld door de heeren A. Fcddes c. s. te Paramaribo, ƒ88. Op 16 Julij vertrekt per stoomschip Koning der Nederlanden een detachement suppletietroepen naar Indie, onder bevel van den majoor der artillerie van het Indische leger H. Adama van Scheltema en ouder medege- leide van de 2' luitt. der infanterie Sperlet en Schafer. Het stoomschip Prins van Oranje is op 18 Junij van Batavia ver trokken. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 19 Junjj van Napels vertrokken. Volgens particulier telegraphisch bcrigt is de Willem Darendsz, kom- mandant Broekhuyzen, van Amsterdam met bestemming naar de Noordpool streken, den 20,ten dezer te Vardoe (Noorwegen) aangekomen. Door het hoog militair geregtshof is goedgekeurd het door den krijgs raad gewezen vonnis in zake tegen: P. H., oud 20 jaren, en J. N., oud 24 jaren, beiden geboren te Katwjjk, de eerste militien-loteling, de tweede niilitien-plaatsvervanger bij het corps pontonniers, laatst in garnizoen te Dordrecht, schuldig verklaard aan le desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie onder eenigzins verzachtende omstandigheden (om hunne familien le bezoeken hadden zij te zamen op 4 dezer een snoepreisje ge waagd naar Katwrjk, maar werden reeds den volgenden dag in hun genoe gen gestoord; de eerste werd te Katwijk-Buiten, de tweede te Katwjjk- Binnen gearresteerd), veroordeeld ieder lot eene militaire detentie van eene maand. Volgens het N. v. d. D. gaat hel met de gezondheid van Z. M. den koning steeds vooruit. De kuur te Wildungen is nu eenigzins gewijzigd. Des morgens ten 6% rijdt Z. M. naar de Helenabron, om daaruit 2 glazen te drinken en tegen 8 ure terug te keeren. Ten 11 cn ten 4TA ure ge bruikt Z. M. het water uit de George Victorbron. Volgens het Pad. heeft Z. K. H. prins Frederik in de vergadering van het Groot-Oosten der Nederlandsche vrymetselarjj verklaard, dat Z. K. H., ofschoon de betrekking van grootmeester nationaal wenschende neêr te leggen, evenwel het beschermheerschap zou bljjven uitoefenen. Ter gedach- teuis aan zijn 65-jarig grootmeesterschap, werd den prins door de vergade ring aangeboden zijn zeer gelijkend portret in wit marmer gehouwen, be nevens een prachtig album, bevattende de namen der leden van het Ned. Groot-Oosten. Semper Pirens bevat ill het nommer dezer week het portret van haren medewerker, den heer C. de Vos, bij gelegeuheid van zjjn 75'"® verjaardag, dien hij op 17 dezer vieren mogt. Dat portret, begeleid door een waarderend artikel van den heer K. J. W. Ottolander, wordt genoemd .een kleine hulde, een bewijs van erkentelijkheid en vriendschap aan den bescheiden en bekwamen «-selfmade" man, den nestor en het sieraad van den Nederlandschen boomkweekerskring en aanverwante vakken". Te Noordwijk aan Zee, één mijlpaal bezuiden het dorp, is het l(jk aangespoeld van den te Katwjjk verdronken student. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Zaturdag middag is eene koe. toebe- hoorende aan mej. de wed. Keizer alhier, door den bliksem doodgeslagen. Gisteren maakte d». Bange, pred. bij de lierv. gemeente alhier, bekend, dat hij voor het beroep naar Weiwert heeft bedankt. Betreflende den brand, die jl. Maandag avond op de hofstede Trom penburg, onder Zuid-Bejjerlandgewoed heeft, herinnert men zich, dat 27 jaar geleden de geheele hofstede ook door brand werd vernield. Deze hofstede behoorde vroeger aan admiraal Tromp, die er des zomers, als hij niet op zye was, menige week doorbragt. Bij den brand in 1854 verbrandde ook een levensgroot portret van den admiraal, dal in den schoorsteenmantel geplaatst was. Men betreurde het verlies van dal portret zeer, omdat het door een der beroemdste schilders uil de 17de eeuw vervaardigd en er voor het beste afbeeldsel van den admiraal gehouden werd. Admiraal van Brakel bewoonde Brakelshoeve, aan den Spuidijk onder Nieuw-Beyerland gelegen. Admiraal de Ruyter had zijn buitenverblijf tusschen Spijkenisse en Hekelin gen, en het gebeurde dan ook menig keer, dat deze drie beroemde vloot voogden elkander een bezoek bragten. In het koloniaal museum op het Paviljoen te Haarlem is thans ten toongesteld eene belangrijke verzameling monsters van grondstoffen, verza meld door de Sumatra-expeditie, en door tusschenkomst van het Nederl. aardrijkskundig genootschap aan het museum aangeboden. Bovendien zijn van genoemde expeditie ontvangen 374 monsters houtsoorten en 127 monsters padie, die dit jaar zullen geplaatst worden. Een algemeene catalogus van het museum, waartoe verschillende deskundigen hunne medewerking hebben toegezegd, wordt thans voorbereid. H.C Uit het Nieuwediep meldt men, dat de vischhandel voortdurend verbe tering ondergaat. Het aanlal handelaars in visch vermeerdert, terwijl de andere firma's zich beijveren hun handel te verbeteren. De maatschappij //Neplunus" heeft in de werkplaats van-den heer A.VosRz., eene ijsmachine doen vervaardigen, zooals die in ons land nog niet schijnt le worden ge vonden. Door middel van deze machine vormt het water zich in korten tijd tot ijs, waarin de visch bewaard wordt, ten einde, ook bjj geringe of geen vangst, steeds versche visch te kunnen leveren. Aan het V. D. deelt men o. a. hel volgende mede Omtrent de komeet, die onlangs te Cordoba in de Argentijnsche republiek ontdekt werdzijn aan de Parijsche Académie des Sciences nadere telegrammen ontvangen. De komeet werd te Cordoba den 29 Mei ontdekt door den heer Cruis, adsistent aan het observatorium aldaar, dat onder het bestuur staat van den heer B. A. Gould, die zich voor een paar jaar door de uitgave der Urano- metria argentina, zijnde een uitmuntend bewerkte slcrre-altas van den zuidelijken sterrenhemel, zeer verdienstelijk gemaakt heeft. De komeet zal zeker een heel eind aan den hemel moeten afleggeneer zij in het noordelijk halfrond ziglbaar wordt. Bjj haren stand tijdens hare ontdekking namelijk kwam zij te Utrecht des morgens ten 10 ure op en ging zij reeds ten 3 ure onder. Zij beschreef dus aan den hemel haren, wegens hare zuidelijke declinatie korten, dagboog op het midden van den dag, als wanneer kometen zeer zelden zigtbaar zijn. en dan van zulk eene komeet alleen een zeer heldere kern. In de Argentijnsche republiek is het thans winter, de nachten zijn er betrekkelijk lang; de dagboog der komeet, die hier slechts 77" bedroeg, was te Cordoba 223"5; het gevolg daarvan was hare ziglbaarheidna zonsondergang in het westen. Het is wel le verwachten, dat de komeet binnen kort ook in Europa in den avond zigtbaar zal worden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1