BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag W Junij ó88dJV°. ó4ö. BUITENLAN DSC HE BERIGTEN. Dezer dagen verkocht een veehouder te Kolderveen een aan koud vuur gestorven schaap aan een Meppeler koopman voor vijftien cent. Het ver voer van Kolderveen had zonder eenig bezwaar plaats, doch daar het niet raadzaam werd geacht het dier bg dag in Meppel te brengen, verborg men hel in den onderberm van den rijksstraatweg, om het 'snachts binnen te halen. Gelukkig kreeg de kommandant der nachtpolitie lucht van de zaak en slaagde hij er in het schaap te bemagtigen en op de mestverzamelplaats te doen begraven. 's GRAVENHAGE 18 Junij. Met 1 Julij aanst. worden geplaatst aan boord van het ramschip Buffel: de luit. ter zee le klasse J. II. de Bruyn, als le officier, die der 2' kl. j W. H. Souman, J. M. Noorduyn en D. N. YVentholt, de officier van gezond heid 2e kl. dr. M. Rutgers van der Loeff en de officier van administratie le kl. F. Bamberg; den monitor Haai: de luitt. ter zee 2' kl. J. G. Snethlage, P. A. R. Hennequin en R. (1. J. Verschoor, de eerste als le officier, de officier van gezondheid le kl. P. 0. Buyze en de officier van ad ministratie 2e kl. J. Vasseur; den monitor Adder: de luitt. ter zee 2' kl. 1,. C. Koster, I. van den Bosch en G. J. Buys, eerstgenoemde als eerste offi cier, benevens de officier van administratie 2« kl. J. A. Sonnenberg; het ramschip Stier: de luit. ter zee 2e kl. W. Romer, en het wachtschip le Hellevoetsluis: de luit. ter zee 2e kl. G. F. Tydeman. Door den minister van koloniën zijn J. D. Remmers en M. J. Rade maker gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om le worden benoemd tot derden stuurman bg de gouvernements marine daar te lande. De le luit. F. J. R. von Ernst, van gedetacheerd uit Indië terugge keerd, is door den minister van oorlog ingedeeld bij het 6« reg infanterie' In de zitting van de eerste kamer van heden is aangenomen met 30 tegen 3 stemmen het ontwerp lot invoering der postpakkettendienst, voorts zijn met algemeene stemmen aangenomen eenige andere ontwerpen, waar onder dat regelende de zeevisscherijen. De minister van waterstaat enz. deelde daarbij mede, dat een ontwerp op binnenvisscherijen grootendeels gereed is. Maandag zijn alle overige ontwerpen aan de orde, waaronder de drankwet en de wet op het auteurregt. Z. K. H. prins Frederik, grootmeester-nationaal der vrijmetselaarsloge, woonde heden de voorbereidende vergadering van het Groot-Oosten bij. H. K. H. prinses Hendrik is heden van het Huis de Paauw, alwaar zij sinds verleden week de gast was van Z. K. H. prins Frederik, over Leiden naar Soestdijk vertrokken, ten einde den zomer op het lustslot aldaar door te brengen. De gedenkdag aan den veldslag van Waterloo werd heden door de vlaggen, die van stadhuis, Haagschen toren en andere gebouwen wapperden in berinnering gehouden. Eenige huzaren, die de vorige maand alhier met de sabel hebben ge vochten, zijn gestraft met een verbod om dit wapen gedurende 6 of 3 maanden te dragen en de gevolgen aan die straf verbonden. Te Voorburg is heden op het buitenverblijf van H. K. H. prinses Marianne aangekomen prinses Alexandrina, dochter van H. K. 11. en gemalin van den hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin. BELGIË. In de te Brussel gehouden vergadering van de afgevaardigden voor het Conscience-feest is besloten: 1°. een prachtig kunstwerk zal den held van het feest worden aangeboden; 2°. een gedenkpenning met de beeldtenis van Conscience zal geslagen worden; 3". een schoon feestprogramma met portret zal het licht zien; 4°. een feestalbum, waarin het algemeen verslag der fees ten zal voorkomen en waaraan al de Nederlandsche letterkundigen hunne medewerking zullen verleenen, zal worden uitgegeven; 5°. een grootsehe feestoptogt zal den dag der plegtighcid worden ingerigt. Iedere inschrijver van 10 fr. ontvangt een bronzen gedenkpenning groot model en een fraai gesteendrukt portret, met facsimile. Graaf Duval de Beaulieu, die in Maart 11. den artillerie-officier baron Schiervel in een tweegevecht doodde, is tot 18 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 3000 fr. veroordeeld, en, ondanks zijn protest, terstond in hechtenis genomen. De onlangs bij den heer Sturbelle, rue des Fripiers te Brussel, gesto len diamanten en gouden sieraden zijn teruggevonden en de dief is gepakt. Een opkooper had 48 uren bedenktijd gevraagd op den prjjsdien de dief wilde bedingen; inmiddels las hij in de couranten, dat de heer Sturbelle eene premie van 20000 fr. had uitgeloofd. Onmiddellijk werd deze getele- grapheerd en vertrok hij naar Londen. De opkooper aldaar had inmiddels de politie gewaarschuwd en toen de dief met zijn voorraad terugkwam, stond hij voor den heer Sturbelle en de politie. De dief was vergezeld van eene vrouw en een man. Allen zijn gepakt. De heer Sturbelle heeft onmid dellijk aan zijn magazijn de depêche aangeplakt, waarin de belangrijke aanhouding werd gemeld. De dieven zijn uit Amerika afkomstig. K W €1 K I, A X W. LONDEN, 17 Junij. Bg proefnemingen met torpedo's te Woolwich is er een in de Theeras ontsnapt. Er wordt ijverig naaf gezocht, want bij de drukke vaart op de rivier is het voorwerp zeer gevaarlijk. Op den Caledonian-spoorwegin de nabijheid van het station Stanley, ontspoorden, ten gevolge van het breken van de as van een der wagens, 26 goederenwagens, waarvan zes van den spoordijk stortten en verpletterd werden. Aan het materiëel werd groole schade toegebragt en de lijn bleef den geheelen dag en avond geblokkeerd. Eene massa goederen werd ver nield, maar gelukkig niemand gekwetst. - Naar men uit New-York meldt biijven de landverhuizers (bijna allen Duitschers) in ontzaglijk aantal te Baltimore en New-York aankomen. Se dert 1 Junij zijn er 9000 aan land gezet en men denktdat het geheele aantal gedurende deze maand 20,000 zal bedragen. Allen vertrekken regt- streeks naar het westen om land te pachten. In de aankomst te New-York is geene vermindering hoegenaamd te bespeuren, ondanks het groot aantal dat over Baltimore gaat. -- De Panama Star and Herald meldt, dat de werken voor het kanaal zeer langzaam vorderen. Er moet ontevredenheid en tuchteloosheid heer- schen onder de geëmployeerden. Het blad voegt er bij, dat een station verlaten is, dat geheele ploegen arbeiders zijn afgedankt en vele werklieden zijn weggejaagd. Ook zouden reeds vele ingenieurs vertrokken zijn. FRANKBIJK. De behandeling van de begrooting door de kamer van afgevaardigden zal waarschijnlijk 10 a 15 zittingen vorderen. Er zijn thans reeds 97 amende menten op ingediend en de Bonapartisten zjjn van plan, met het oog op de aanstaande verkiezingen, de conversie der staatsschuld op uieuw ter sprake te brengen. De minister van financiën heeft echter reeds verklaard daar over geen debat le willen aannemen; hg beweert, en de groote meerder heid was het tot nog toe met hem eens, dat men de regering vrij moet laten in het kiezen van het gunstigste tijdstip voor die operatie. Men ver wacht echter een aanval op Barthelemy St. Hilaire, den minister van bui- tenlandsche zaken, wiens schrijven aan de Deutsche Revue veel kwaad bloed heeft gezet en tegenover wien men welligt een votum van wantrou wen kan uitlokken, zonder dat Gambetta's vrienden daarbij op den voor grond treden. In dat geval voorziet men de ontbinding van het ministerie- Ferry en schijnt men te verwachten dat Gambetta zelf als minister-president zal optreden, om de nieuwe verkiezingen te kunnen leiden. De minister van oorlog heeft aan generaal Forgemol instructiën doen toekomen tol weder-inscheping der troepen in Tunis naar het vaderland. In het regentschap zal eene bezetting big ven van 9000 man ongerekend de troepen, behoorende tot de colonne Logerot, die langs de grenzen van de oude provincie Constantine geplaatst zullen worden. Onder de punten van bezetting zullen ook het eiland Tabarca en de stad Bizerta behooren. De nationale bibliotheek is bij de verkooping van de boekerij van den heer A. Firmin-Didot voor 13000 fres. in het bezit gekomen van eene //Algemeene geschiedenis" tot aan den dood van Julius Cmsar, een lijvig manuscript in groot folio op velijn papier uit de 14de eeuw, versierd met49 groote miniaturen. Ten behoeve van de vervolgde Israëliten in Rusland heeft té Parijs onder de bescherming der douairière von Rothschild Dingsdag in het Troca- deropaleis een schitterend muziekfeest plaats gehad, hetwelk 80000 fres. opbragt. Er zijn in den nacht tusschen 15 en 16 dezer te Saint-Germain pogin gen gedaanom het standbeeld van Thiers door middel van eene kist met buskruid in de lucht te doen springen. Het beeld is een weinig beschadigd. Een officiëel berigt uit Algiers meldt, dat de oproerige stam der Laghoats geheel vernietigd is; zij verloren 66 dooden en namen talrijke ge wonden mede. Vele vrouwen en kinderen werden gevangen genomen en ongeveer 1500 kameelen. De overwinning werd door de troepen der Alge- rijnsche inboorlingen behaald; de Fransche afdceling behoefde niet werk zaam op te treden. Naar men uil Madrid meldt, zou er van de zijde der vervolgde Israë liten in Rusland aanvrage zijn gedaan om gastvrije opneming in Spanje. De koning had daarop zijne ministers gemagtigd in zijnen naam kennis te geven, dat hij met groot genoegen de Russische Israëliteu in Spanje zou zien terugkeeren, in het land, waaruit zij oudtijds ten onregte verdreven werden. Dat besluit wordt te Madrid zeer geprezen. Men beschouwt dit als een bewijs, dat de vrijheid vaq godsdienstige belijdenis in den zin van volstrekte gewetensvrijheid is beslist. Men zegtdat 60000 Israëliten derwaarts zullen komen, en zich zullen kunnen vestigen, waar zij het wenschelijk achten. Een gezantschap van 72 personen, door koning Jan van Abyssinië afgevaardigd, is te Caïro aangekomen en heeft den Koptischen patriarch een gouden mijter, vier keurig bewerkte zilveren kruisen en 45,000 dollars aangeboden. Het gezantschap wordt te Alexandrië verwacht, met een eigen- liandigen brief van den koning aan den Khedive, waarin op vrede en vriend schap met Egypte wordt aangedrongen; het zal den Ivhedive gouden versier selen en prachtige paarden als geschenk van den koning aanbieden. DVITSCHLiir». De beraadslaging bij de Hamburgsche //Bürgerschaft" over de voorwaar den der aansluiting bij het Tolverbond heeft geduurd van 's avonds 7 tot 's nachts 2 ure. De tegenstanders lieten zich vrij scherp tegen Bismarck uit, die van de stad een Hamburg bij de gratie Bismarcks wilde maken. Hij toch kreeg de magl Hamburgs belangen te bevorderenmaar ook om het te gronde te rigtcn. De voorstanders wezen op de veranderde omstan digheden; met de verandering van het getij moest men de bakens verzetten. 'Het verdrag werd ten slotte aangenomen met 106 tegen 46 stemmen. De rijkskanselier neemt in beterschap toe. Wanneer hij geheel hersteld zal wezen, vertrekt hij onverwijld naar de baden te Kissingen. Zondag is te Berlijn een speelhuis door de politie ontdekt, waarbij alle schuldigen in hechtenis genomen zijn. De politie had reeds lang arg- waan, maar kon de daders niet betrappen, want de vrouw van den houder van het huis hield altijd de wacht in eene kamer naast de voordeur en waarschuwde de spelers, die dan kaarten en dobbelsteenen wisten te ver bergen, zoodat de politie niets vond dan lieden, die aan eene lange tafel

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5