COURANT. LEIDSCHE W. 141. 1881. MAANDAG 20 JUNI.T. STADS-BE RICHT EN. PATENTBLADEN. BINNEN LANDSCHE BERIGT E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te «eten dat de ingevulde patenthladen over het 4lle kwartaal, dienst 18SO/S1bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar lijn van 18 tot en met 22 Juni a. s.uitgezonderd den Zondag, dagelijks van één tot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Juni 1881. DE KANTER. LEIDEN, 18 .1 tinij. Van de openbare gebouwen wapperde heden de vaderlandsche vlag, Ier herinnering aan den altijd gedenkwaardige!! slag bij Waterloo. Van" de zes candidaten, die zich heden aan het mathemalisch-lilerarisch examen onderwierpen, zijn geslaagd de hh. D. Schouwman, van Haarlem, en C J. Laseur, van 's Uage. Hiermede zijn die examens afgeloopen. Voor het alhier op 20 dezer te houden admissie-examen hebben zich aangemeld 58 adspiranlen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 63 volwassen personen en 6 lot 10 kinderen. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt de persoon van G. B., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Te beginnen met den 24" dezer zal des Vrijdags avonds de muziek der dienstd. schutterij alhier een concert geven aan het Badhuis te Katwijk tan Zee. Reeds vroeger hebben enkele aldaar door die muziek gegeven concerten een allergunstigt succès gehad. Een zomeravond aan hel zeestrand, onder het genot van goede muziek, is dan ook zeer uitlokkend. Nu de telegenheid om dal genot te smaken zoo gemakkelijk is gemaakt, de af stand, die ons van de zee scheidt, weder korter is geworden, is het te terwachten dat velen, meer nog dan vroeger, daarvan gebruik zullen ma len. Van de muziek onzer schutterij mag men met vertrouwen goede uil- toeringen te gemoet zien. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de herstem ming voor de verkiezing tan leden van de tweede kamer der staten-generaal in de hoofdkiesdistricten Almelo en Zevenbergen zal plaats hebben op Dings- dag 28 Jnnij e. k. Door den minister van oorlog zijn bepalingen gemaakt omtrent de toorwaardenvolgens welke scherpschutters hij de cavalerie kunnen worden aangesteld, en omtrent de aan hen boven de soldijverhooging toe te kennen toorreglen. Tot scherpschutters bij de cavalerie kunnen alleen en uitslui tend die korporaals en huzaren worden aangesteld, welke alle individuele oefeningenvoorkomende in hel voorschrift betredende de wapenen en schietoeteoingen bij de cavalerie, hebben doorloopen en daaraan strikt vol daan hebben. Het aantal scherpschutters (korporaals en huzaren) kan voor- loopig hoogstens bedragen 40 bij ieder regiment huzaren en 8 bij het esca- dron ordonnanciën. De scherpschutters worden zooveel mogelijk vrijgesteld van corveën (weekbeurten), welke niet de staldiensl of de verzorging der paarden betreden. De miliciens-scherpschutters behouden bij vertrek met groot verlof het onderscheidingsteeken van scherpschutter. Bij terugkomst onder de wapenen treden zij van en met den dag, waarop zij bij het corps aankomen, in het genot van de toelage en de verdere voorregten aan de scherpschutters toegekend, al wordt ook door hunne aanwezigheid het be paalde getal scherpschutters overschreden. Het stoomschip Voorwaarts is op 16 Junij te Batavia aangekomen. Tot het afleggen van het notarieel examen bij de staatscommissie hebben zich aangemeld 211 adspiranten, en wel voor het geheele examen 31 adspiranten, voor het eerste en tweede gedeelte 14 adspiranten, voor het eerste gedeelte 95 adspiranten, voor het tweede en derde gedeelte 42 adspiranten, voor het tweede gedeelte 6 adspiranten en voor het derde ge deelte 23 adspiranten. r Naar het Vaderland verneemt, zal het examen voor leerlingen van de cursussen der regimenten infanterie, om toegelaten te worden tot de hoofdcursussen te Kampen en 's Hertogenboschop denzelfden Ijjd (aanvang September) als het vorige jaar, doch ditmaal te 's Bosch worden afgenomen. Het getal opengestelde vacaturen is voor de infanterie 45 en voor de ad ministratie 20. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat sedert de oprigling der kon mil. akademie te Breda dit jaar zich voor de tweede maal het geval voordoet, dat alle kadelten aan het examen voor officier hebben voldaan. Het Nederl. hoofdcomité van het Alg. Israëlitisch verbond heeft een adres aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden, waarin het verbond vraagt, of de minister goedvindt en genegen is zijnetusschenkomst te doen gelden lot verbetering van hel vreesselijk lot der Israëliten in Zuid- Rusland. Is de minister daartoe genegen, dan verzoekt het bestuur, mede in naam van alle Nederlandsche Israëliien, om langs diplomatieken weg, in de eerste plaats aan de hooge regering van den keizer aller Russen, hunnen innigen dank te doen betuigen voor de reeds genomen maatregelen tot be teugeling der woeste vervolging, waaraan hunne stamgenooten ten prooi waren, en voorts bij de hooge regering van den keizer de tolk te willen zijn van alle Nederl. Israëliten. die Z. M. dringend smeeken om herstel van de rampen en verliezen, door hunne ongelukkige stamgenooten geleden, en om beveiliging van hun lijf en have tegen verdere aanslagen en geweldenarijen van hunne vijanden. De hh. H. Pierson0. Q. van Swindercn, W. van den Bergh en J. VV. Gunning hebben een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij'aan dringen op het instellen eener enquête naar den feitelijken toestand op het 'gebied der gereglementeerde prostitutie in Nederland. De vereeniging tegen de prostitutie heeft dit adres en de officiële stukken, die te dezer zake met den minister van justitie en dien van binnenlandsche zaken werden gewisseld, in een brochure zamengevat en verkrijgbaar gesteld. Het boekje verdient ten Volle de aandacht. D*. Bange, pred. bij de hervormde gemeente te Zevenhuizen, heeft een beroep ontvangen naar Weiwert. Tegen het einde dezer maand verwacht men het in gebruik stellen van het gedeelte Hillegom Haarlem van de Noord-Zuid-Hollandsche stoom trammaatschappij. Te Amsterdam in de Zwanenburgerstraat heeft eene soort van ver- kiezings-agentdie tal van stemmen voor een van de candidaten van de tweede kamer had geworveneen pak slaag van een paar kiezers be- loopenomdat de door hem aanbevolen candidaat niet verkozen was. De onlangs onder Nieuwer-Amstel plaatsgevonden vechtpartijen tusschen Duitsche en Nederlandsche werklieden gaven aanleiding tot de behandeling van onderscheiden strafgedingen. Zoo zijn drie Nederlandsche werklieden tot ecne gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld ter zake van verzet legen de politie bjj die gelegenheid. Zoo stond ook een Duitsche werkman teregt ter zake van eene ernstige, aan een Nederlandschen werkman, toe- gebragte verwonding. De eisch tegen hem was: veroordeeling lot eene cel straf van zes maanden. Aan de universiteit te Utrecht heeft prof. Loncq zijn laatste kliniek gegeven. Genoemde hoogleeraar zal wegens 70-jarigen leeftijd aftreden. De niet-leden van het Utrechtsche studenten-corps hebben het voornemen opgevat eene sociëteit op te rigten. In den Tielerwaard zijn de kersenverpachtingen voor het meerendeel afgeloopen, en hebben zeer hooge prijzen opgehragt, het gewas is klein. Het fruitgewas, wat peren betreft, is vrij goed, van appelen weinig, en pruimen zijn er niet. Donderdag avond 11. is er brand ontstaan in een der digt bebouwde buurten van Zutphen, *de Polsbroek". De woningen van drie landbouwers- gezinnen werden eene prooi der vlammen. Nabij Veenendaal is mede eene boerderij afgebrand. De zoon van een welgestelden landbouwer te Kekerdom geraakte met zijn broeder, een zeer oppassend menschin twist, en trof hem met een steen zoodanig aan het hoofd, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. Naar men verneemt, moeten de geestvermogens van den dader zeer zwak zijn, en bevindt zich een broeder in een krankzinnigengesticht. De dader is naar Arnhem overgebragt. Tc Bennekom had eergisteren een 50-jarig timmerman het ongeluk, terwijl hij in een boom zal om een tak er uit te zagen, er uit te vallen; hij kwam zoodanig op de steenen leregtdat hij aanstonds een lijk was. {Zie verder het Uijvoegsel).

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1