ambtenaar, onder het waarnemen van zijne dienst, bloedstorting en kwetsing hebbende aangebragt (beide feiten vielen voor in hel tuchthuis te Leeuwar den op 28 Maart 11). en hem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Evenhuis zat in het tuchthuis als veroordeeld lot 20 jaren wegens moed- willigen doodslag. Als eene groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat bij de wed. G. v. Kleflens, te Morra bij Doekum, één kip 25 eijeren heeft uitgebroeid en dat alle kuikens in leven zijn. Uit Uithuistermeden meldt men: Maandag werden de predikant der Christelijke gereformeerde gemeente alhier en de zijnen door het geschrei van een zeer jeugdig kind, dat vermoedelijk ergens buitenshuis en in de nabijheid der pastorie was nedergelegd, uit hunne nachtrust opgewekt. Bij dadeljjk gehouden onderzoek bleek dan ook. dat het vermoeden waatheid bevatte en dat een kind, en zooals moet gebleken zijn omstreeks 13 weken oud, op de stoep van den predikant te vondeling was gelegd. Door de goede zorg van dien heer is het dadelijk in het gezin van een ander opge nomen en wordt daar tot dusver liefderijk verzorg en verpleegd. Iutus- schen beeft zich de justitie de zaak aangetrokken cn is de vermoedelijke ontaarde moeder, eene dienstmeid van zeer ongunstige reputatie, onder geleide der politie, voor den burgemeester gebragt, ten einde een voorloopig verhoor te ondergaan. De te Breda gearresteerde Guillemiu zal naar Assen worden overge- bragt, ten einde aldaar voor de justitie te verschijnen, om te zien in hoe verre deze persoon werkelijk betrokken is bjj den te Zuidwolde gepleegden moord en diefstal. Onder Oudenbosch is dezer dagen een stoker van een trein gevallen, lie man heeft waarschijnlijk eene hersenschudding gekregen en is ook aan hel hoofd zwaar verwond. 's GRAVENHAGË 17 Junij Tol regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Assen is benoemd m'. II. van Lier, advocaat en notaris aldaar, en tot notaris te Utrecht, de heer A. M. Bejjerman, thans notaris te Woerden. De eerste kamer heeft in bare zitting van lieden tot toelating van den heer Insinger besloten. Met 25 legen 5 stemmen is besloten morgen ten een ure het ontwerp postpakketten en nog zes andere ontwerpen te behandelen. Tegen Maandag zijn andere ontwerpen aan de orde gesteld. Ter zake van diefstal met behulp van een valschen sleutel bad zich gis teren voor het gereglshof alhier te verantwoorden B. B.hvr. van V., arbeid ster te S'. Maartensdijk. Deze vrouw, reeds vroeger van oneerlijkheden ver dacht, wist zich op den 2de° Augustus 1880, onder het doen eener looze boodschap, den toegang te verschaffen tol de woonkamer barer buurvrouw v. d. W.bij wie zij wel gewerkt had en werd door de dienstbode ontdekt op het oogenbiik, dat zij zich in eene verdachte houding bevond- bij liet meubelstuk, waarin zij wist, dat geld geborgen was. Bij uatelling van het geld werd bevonden, dat twee rijksdaalders verdwenen waren en bij onder zoek der vrouw bleek, dat zij in het bezit was van een sleutel, waarmede het bureau, waarin het geld lag, gemakkelijk kon worden geopend. Mits dien werd ten haren laste gebragt, dat z(j zich de t 5 met behulp van be doelden valschen sleutel had toegeëigend. De vrouw, die zelfs aait twee personen had verteld op welke wijze zij was te werk gegaan met die ont vreemding en de hoop koesterde vau de zaak goed te zullen afkomen, ont kende thans alle schuld en deed het voorkomen alsof de getuigen allen onwaarheid mededeelden, doch met hoeveel zeggingskracht zij ook hare onschuld volhieldtoch geloofde de advocaat-generaal m'. Gregory, dat bare schuld voldoende was gebleken, ook naar aanleiding van de door haar aan twee getuigen afgelegde buitengeregtelyke bekentenis. Hare handeling droeg z. i. het kenmetk eener verregaande brutaliteit, die eene zware be straffing noodig maakte. Het requisitoir strekte tot veroordeeling lot twee jaren celstraf. De verdediger, m'. Francois, was van meeningdat hier slechts was ééne getuige, de dienstbode, en eene aanwijzing, geput uit de verklaring van de twee getuigenaan wie de vrouw hare misdaad zou heb ben bekend. Hij oordeelde, dat dit niet voldoende was om als bewijsmid del te strekken en concludeerde derhalve, wegens gemis zoowel van wettig als overtuigend bewijs, tot vrijspraak zijner cliënte. Uitspraak aanst. Donderdag. Vuor de arrondissemenls-regtbank alhier werd lieden eene vordering bepleit van v. d. P te II., legen K., te 's Gravenhage. tol rekening en ver antwoording van een door gedaagde gevoerd beheer. De gedaagde had na melijk te 's ll.ige een werk aangenomen op zijn eigen naam, waarin de -J eischer aandeel had voor een derde en waartoe deze had bijgedragen in de voorloopig iioo lige verschotten. De eischer, voor wien optrad m'. U. A. van llaalte, meende, dal (joor de van de ontvangen som door gedaagde afgegeven (piisantie, iu verband met diens erkentenis van het werk te hebben aange nomen, genoegzaam bewezen was zijne rekenpligligheid en bestreed de stelling des gedaagden, dal uit verschillende omstandigheden, ten processe bekend, bleek, dat die vcrpligting rustte op een derde, die mede aan de zaak deel bad, terwijl hij, ofschoon twijfelende of het door gedaagde sub sidiair aaneehoilen geluigenbewijs afdoende was, zich te dien aanzien aan liet oordeel van de regtbank onderwierp. Voor den gedaagde trad op de advocaat mr. .1. Bcrgsma die beweerde, dal vooreerst de eischer niet kon volstaan met zijn cliënt alléén in rcgten te roepen en vervolgens, dat deze laatste niet de geldelijk verantwoordelijke .persoon was, doch rekening en verantwoording moest worden gevraagd vau den derden deelgenoot, die de administratie in deze had gevoerd, terwijl partijen ook nog te zanien deelgenooten waren geweest van andere aannemingen. Pleiter trachtte aan te toonen, dat er wel degelijk een regtsband bestond tusschen dien derde en den eischer, ofschoon deze dit betwistte; subsidiair bood hij nader be wijs aan. Bij den te Utrecht gehouden algemeenen schietwedstrijd heeft de ver- ceniging «Oranje Nassau" alhier in den corpswedstrijd op 400 pas met 18G punten den eersten prijs behaald, beslaande in een zilveren vërgurden beker, uitgeloofd door Z. M. den koning. BÜTTENLAN PSCHE BERIGTEN. BELGIE. In den gemeenteraad van Brussel is geconstateerd, dal de gasverlich ting waarin de slad zelve voorziet, jaarlijks een zuivere winst van ander- half millioen oplevert. Het te Bouillon (Belgisch Luxemburg) opgerigl gedenkteeken voor de gevallen Duitsche strijders, uit den oorlog van 1870—71, is door het Duit- sche comité op plegiige wijze aan de bescherming van de regeling aldaar opgedragen. K Al ft K I- A X LONDEN. 16 Junij. In hel lagerhuis is tot de eerste lezing toegelaten een voorstel vag den lerschen afgevaardigde majoor Nolan, strekkende om de uitzettin gen van wanbetaleude pachters in Ierland, met het oog op de hangende landwet, voorloopig te schorsen tol 1 October, mits de pachter zes maan den huur betaalt. Naar men verneemt zjjn door politie-agenten alhier aangehouden twee mannen en eene vrouw, die iu het bezit waren van tien pakjes diamanten, afkomstig van den diefstal bij Victor Sturbel in de rue des Fripiers Ie Brussel. Te Chatham is het ram-lorpedoschip Polyphemus te water gelaten. Dit ijzeren gedrocht heeft den vorm van eene sigaar, is 240 voel langen 40 voet breedmet een lagen toren op den rug. De uiteinden zijn diep onder water, en de toren zelf steekt er slechts 4& voet hoven uil. Ka- nonnen voert het vaartuig niet, behalve eenige mitrailleuses, bestemd om een aanval van vijandelijke sloepen af te weren. Zijn veruieliugsveraiogen schuilt in de visch-lorpedosdie het uitzendt, en ten tweede iu zijn geducb- ten ram, die diep genoeg reikt om, met eene snelheid van 17 knoopen, een tegenstander te doorhoren onder de Ijju waar de pantsering ophoudt, Het vaartuig is dus op aanval, niet op verdediging iugerigt. Aan de Daily Ncics wordt uit Kaapstad gemeld, dat de Basutos de hun opgelegde boete in vee betaald hebben. De algemcene verwachting is, dal de Trausvaal in haar geheel aan de Boeren zal worden teruggegeven. liet financiële dienstjaar der Vcreenigde Staten van Amerika zal, naar aan de Times uit New York wordt geseind, sluiten met een overschot vau 100 millioen dollars boven de raming. F ill A X Si II IJ K. Bij de voortgezette behandeling van de wet op den lecrpligt door den senaat heeft artikel 16 aanleiding tot verschil van uieening gegeven, die ten gevolge had, dat de redactie der regering eene belangrijke wijziging onderging. Art. 16 bepaalt, dat de kinderen, die enkel huisonderwijs ont vangen, tegen het einde van elk schooljaar een examen moeien ondergaan volgens een nader te omschrijven programma. Indien de rxameu-commissie oordeelt, dat een kind van twee jaren achtereenvolgens niet voldoende on derwezen is, zonder dat daarvoor wettige redenen kunnen aangevoerd wor den, zullen de ouders aanzegging ontvangen, dat zjj binnen acht dagen hun kind naar eene openbare of bijzondere school Ie zenden hebben. Vol doen de ouders niet aan dat voorschrift, dan kuunen zij er toe gedwongen worden. Daarop beeft de lieer Paris een amendement voorgesteld, volgens hetwelk de ouders, wier kind in het boven omschreven geval verkeert, voor den vrede-regter gedaagd kunnen worden en gestraft met eene boete van 15 fr of vijf dagen gevangenzetting. De heer Paris, hel amendement verdedigende, verklaarde, dat hel regeringsartikel de afschuwelijkste tiran nie was. De minister-president antwoordde, dat verwerping van art. 16 zooveel was als alle bindende kracht aan de wet te ontnemen. De minister verklaarde verder, dat de examen-commissiëii de billijkheid niet uit hel oog zullen verliezen, dal zij met dc verstandelijke vermogens van hel kind zul len te rade gaan en dal hel een voldoende waarborg kan geacht worden, dal het examen wordt vastgesteld door den hoogen raad van onderwjjs. Het amendement-Paris werd ten slotte aangenomen met 142 tegen 132 stemmen, Het feestdat onder bescherming van de barones Rothschild op het Trocadero georganiseerd was ten bate van de vervolgde Joden iu Rusland, heeft 80000 fr. opgebragl. -- Dezer dagen werd uit hel museum van den Louvre eeue schilderij ge stolen, dat van groote waarde is. Alle nasporingen waren vruchteloos ge bleven, tol Maandag middag een commissionair bij een der conservators vau hel museum ecu pakket bragi, dat later bleek het gestolen schilderstuk te bevatten. V. Igens eenige gegevens meent men op het spoor van den dief te zijn. Er is sprake van een jeugdigen liel hebber van schilderijen, die, na de daad gepleegd te hebben, zoowel uit berouw als op aandrang zjjner familie, hel stuk teruggezonden had. Een l'arijsch koffïjhuisbediende zag Dingsdag avond bij het naar huis gaan een heer iu slapende houding op een bank van de «Avenue Daumesnil" uitgestrekt, met zijn jas geopend, waaruit een prachtige gouden horloge ketting te voorschijn kwam. De kans was te schoon om die Ie laten ont glippen; de kellner sluipt dan ook naderbij en heeft reeds den ketting voor- zigtig losgehaakt, toen de gewaande slaper eensklaps opspringt, den dief met stevige vuist beetgrecp en op hetzelfde oogenbiik een doordringend ge fluit Iaat hooren, waarop dadelijk een polilie-agent kwam toeschieten. De net gekleede heer, die zijn roes lag uit te slapen, was zelf eveneens een polilie-agent. die de allures van doordraaier uit den fatsoenlijken stand had aangenomen, om zoodoende aan de aanhoudende diefstallen, door snaken van hel slag van dezen bediende sedert geruimen lijd op beschonken per sonen gepleegd, een einde te maken. Mustapha, de eerste minister van den Bey van Tunis, is te Toulon aangekomen. Hij werd met een saluut van 15 kanonschoten begroet.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2