COURANT. LEIDSCHE 51% 140. ZATLRDAG 18 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrtenliën is van 14 ST ADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llderi November 1880 Gemeente- blad N». 4); Brengen ter algcmeene kennis dat tot liet doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens tn meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Pest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de lloommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- treat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de B reestraat; en wel van den 7d,D tol en uiet den IS11'" Juni e. k., dagelijks (Je Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, tn op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot Irne uren des namiddags. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de l.eidsche Couran t. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leioen 2 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te veten dat de ingevulde patentbladen over het 4de kwartaal, dienst 1880/81, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Riadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar tijn van 18 tot en met 22 Juni a s.uitgezonderd den Zondag, dagelijks mi één lot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 17 Juni 1881. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 17 Junij. In 1882 zullen voor de dienst in Nederlandsch Indië noodig zijn tien onderwijzers 3' klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en voorzien van aantee- keningën Voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor het Fraosch Zij zullen in de eerste helft van November 1881, met een uit Nederland vertrekkend stoomschip, de reis naar Nederlandsch Indië moeten uitvaarden om aldaar tegen 1°. Jauuarjj 1882 aanwezig te zijn. Hoofd onderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van vierentwintig jaren, genegen zich op den voet der vastgestelde bepalingen als onderwijzer 3e klasse aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel ge schreven aan het dep. van koloniën gerigt en aan den heer dr. A. T. van Aken, schoolopziener van hel district 's Gravenhagefranco in te zenden requestonder overlegging der gevorderde stukken. Door de geneeskundige staatscommissie zijn lot arts bevorderd de hh. d'. W. C. de Meijer, officier van gezondheid, J. A. Guldenarm, A. Ph. Bau- det en T. L. Djjksterhuis, med doctorandi. Het getuigschrift voor het eer- ste gedeelte van het artsexamen is uitgereikt aan de hh. J. H. Bakker Niemejjer, med. doctorandus, en W. Blaakkert, cand.-arts. Volgens eene mededeeling van den lieer Hermann Linde, den begaaf den declamator, is te New-York een portret van Baruch Spinoza ontdekt. Iet stelt dén beroemden denker voor als een jongen man van 28 a 30 jaren. De schilder daarvan is, naar men beweert, niemand anders dan Frans Hals. Hoewel deze destijds reeds 74 jaar oud was, is het portret, Scljjk de heer Linde zegt, het beste, dat zijn keurig penseel ooit heeft vervaardigd. (/V. li. C Te Rotterdam is door de politie eene woning geopend, welke door slechts één persoon bewoond werd en sedert geruimen tijd gesloten was "ehleven. Zij vond het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk 'an een manspersoon. Te Botterdam had gisteren op de Maas nabij de Koningshaven hel vol prijs der Courant is ju-r vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2. 1.iedere regel meer 25 cents. gende ongeval plaats. Eene reederijboot van de Nederlandsche stoomboot- reedery voer van achteren tegen eene schuil aan, met dat gevolg, dat roer en helmstok verbrijzelden en de schipper over boord sloeg. Deze redde zich door zwemmen en kwam weder aan boord van zijn vaartuig. Zjjne vrouw bad de tegenwoordigheid van geest om van haar scheepje tegen de boot op le klimmen, zoodat zjj aan een van de wrijfhouten, die langs de rader- kast hingenbleef hangen. In dien toestand w erd zij door de equipage van de boot binnengehaald. Bij den schietwedstrijd van de Utrechtsche studenten-vereeniging is de eerste prijs, eene gouden medaille, aangeboden door het rijk. behaald door het 2' bataillon dd. schutterij te Rotterdam met 248 punten; de 2e prjjs, eene zilveren medaille van de stad Utrecht, is behaald door het 1' bataillon dd. schutterij te Botterdam met 238 punten, en de derde prijseene bronzen medaille, niigeloofd door de Uirechtsche studenten-weerbaarheid, is behaald door de dd. schutterjj van Vlaardingen, mede met 238 punten. Deeereprijs, beslaande in een zilveren bokaal, aangeboden door de provinciale stalen van Utrecht, en naar welke medegedongen werd door de overwinnaars van de drie gouden medailles (schutterij van Rotterdam voor schutlerjjciikon. scherpschutters van Rotterdam voor schcrpschuttersvereenigingen. en schiet school voor het leger), is behaald door de Rotierdamsche schutterij. Ben 15"'n Junjj werd te Utrecht eene vergadering gehouden van fabri kanten^ van margarineboter, die door 30 belangstellenden werd bijgewoond, terwijl 4 afwezigen luinne instemming hadden beiuigd. De aanwezigen besloten lot oprigling erner Vereeniging van margarinebotcr-fabrikanten, en belastten drie hunner met het ontwerpen van statuien, die in eene vol gende vergadering zullen worden besproken. Een jongmensch, de heer BI., te Wageniugen, was reeds meer malen wegens overtreding der jagtwet tot belangrijke boeten veroor deeld. Ook Blaandag II. werd over hem vonnis door den kanlonreglcr geveld, inhoudende: 8 geldboeten elk van 40. 7 dagen gevangenisstraf en verbeurdverklaring van geweren of waardebetaling. Den volgenden dag (Dingsdag) wachtte hem eene zitting van de arrond.-reglbank te Arnhem, om te oordeelen over het schieten van tamme eenden. Een en ander maakte op hem nog niet den noodigen indruk om zijne manie wat te temperen, want tusschen deze twee bedrijven in (Maandag middag) heeft hij ook nog een oojjevaar, men zegt van een nabgzjjnd nest, doodelijk gewond. Hg beweert, dat hij voor zijne studiën vogels noodig heeft en alzoo gebruik maakt van eene bepaling der wet tot bescherming van vogels, die uitzon dering maakt voor die, welke nut verschaflen. -- In de algemeene vergadering van de protestantsche vereeniging "Unitas", den 16d'° dezer te Arnhem gehouden, is besloten eene prijsvraag uit te schrijven, over »de afzwering van Spanjes heerschappij, in hare betrekking tot de staalkundige vrijheid, geschieJkundig toegelicht met het oeg op de belangen van het protestantisme in onze dagen". Aan het best gekeurde antwoord w ordt 100 toegekend. Te Arnhem wilde eergisteren een agent van politie twee beschonken personen aanhouden, doch dezen verzetten zich en sloegen den agent het regter dijbeen stuk. De man verkeert niet buiten levensgevaar. De daders zjjn in handen der politie. Te Zeddam, gemeente Bergh, brak Dingsdag avond een lievige brand uit in de kom van het dorp, in een huis door twee gezinnen bewoond. Van den inboedel is weinig kunnen gered worden. Deu volgenden morgen tl brandde in dezelfde gemeente het huis van een landman tot den grond af. Voor de te Kampen te houden examens als apothekers-bediende, aan te vangen op Maandag 20 Junij, hebben zich ongeveer 40 candidaten aan gemeld. Toen J. S. Brandsma en vrouwnaar Assen vervoerd als verdacht van schuldig te zijn aan den le Zuidwolde gepleegden moord, weder op vrije voeten werden gesteldna drie dagen in het arrest te hebben vertoefdhad een aandoenlijk tooncel plaats. De man en vrouw waren ieder afzonderlijk opgesloten geweest. Bij het wederzien vielen zij elkander snikkende om den hals en bij de vrouw scheen bet gemoed zoo vol, dat zij in onmagt viel. Aan den geneeskundige der inrigting, toevallig aanwezig, rnogt liet eerst na veel moeite gelukken haar weder bij te brengen. Het geregtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen legen A. R. Even huis en hem schuldig verklaard aan 1°. de misdaad van gewelddadigheid tegen eenen bedienenden ambtenaar onder het waarnemen van zijne dienst, bloedstorting en kwetsing hebbende veroorzaakt, gepleegd mei voorbedach ten rade, en 2' het wanbedrijf van gewiIddadigheid legen een bedienenden

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1