LEIDSCHE COURANT* 1881. JFf DONDERDAG 9 JUNIJ. ST A DS-BE RICHTEN. It" N°. 132. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prfls der Advertenliëu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lld™ November 1880 Gemeente Had N". 4) Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der I' klasse, voor jongens, in het schoolgebouic aan de Aalmarkt; der 1' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2' klasse, voor jongens, in hel schoolgebouic aan de Pieterskerk- draal; der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breéstraat en wel van den 7dr" lot en met den 18d,° Juni e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 2 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 7deo Juni 1881 invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1880/81, 4« kwartaal, tjjnde een ieder verplicht zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Juni 1881. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 8 Junij. Burg. en weth. vereenigen zich met het voorstel van commissarissen der gasfabriek tot uitbreiding dier fabriek en stellen voor daartoe de ver melde som van 195,000 beschikbaar te stellente vinden door eene geld- leening. Tevens stellen zjj voor dat door de gasfabriek van het te verst rek ken kapitaal 5 pCt. rente zal worden betaald en dat nil bet batig saldo der gasfabriek jaarlijks 5 pCt. van de verstrekte gelden als aflossing aan de gemeente zal worden voldaan, zoodat in den ijjd van 20 jaren de voorge schoten kapitalen in de gemeentekas worden teruggebragt. - Uit het rapport van den deskundige over het licbtvermogen van liet 'as der stedelijke gasfabriek blijkt, dat deze gedurende de maand Mei ge- tonden heeft: gemiddelde waarde 14.98, grootste waarde 17.38, kleinste waarde 11,81. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 147 Wnderen, als: 91 zoons en 56 dochters, waaronder zjjn begrepen 2 twee- 'inggeboorlen. Overleden 89 personenals: 13 mannen, 19 vrouwen, 32 zoons co 25 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 35 paren. - Heden miJdag had een 10-jarig meisje bel ongeluk, terwjjl zjj aan do Oude Vest water schepte, uit te glijden en in liet water Ie vallen; zjj 'ifd echter spoedig door eenige in de nabjjheid vertoevende personen gered. Gisteren namiddag is een 10-jarige jongengenaamd W. d. G.aan de Waardgracht in het water gevallen, doch mede daaruit gehaald door zekere 'touw S. - Door den stoomtram Leiden—Hillegom zijn gedurende de beide Pink- Zeedagen 4000 reizigers vervoerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb- benden gebragt, dat de commissie, belast niet het afnemen van de prac- ''sche examens van apotheker, zal ziltjng houden op Maandag den 13d"1 dezer en volgende dagen te Amsterdam, eu dat decommission, die, gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1881, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende te Middelburg en te Kampen, zullen zitting houden op Maandag 20 Junij e. k. en volgende dagen. De toelating van officieren van het Ned.-Ind. leger tol den intendance- cursus is bij kon. besluit van 4 Mei jl. bepaald. Jaarlijks worden daartoe eenige officieren, die vooraf zich aan een examen moeten onderwerpen, aangewezen, met dien verstande, dat niet meer dan zes officieren tegelijk den cursus volgen. Zij genieten vrijen overtogt van en naar lndië voor zich en hun wettig gezin, bjj aankomst in Nederland /600 gratificatie en tijdens hun verbljjf in Nederland een iraciemeut, berekend naar ƒ2300 'sjaars, dat bij bevordering lot kapitein tot /3000 verhoogd wordt. Ten einde meer waarborgen te verkrijgen voor eene gelijkvormige en strenge, doch billijke keuring van de bjj het depart, van oorlog ter levering aangeboden goederen, heeft de minister bij het centraal magazijn te Amster dam met 1 Juljj a. s. eene keurings-commissie gevestigd, bestaande uit 1 hoofd (officier, bjj voorkeur kapitein-intendant) en 3 keurmeesters (officieren of burger-ambtenaren). De betrekking van technisch adviseur-keurmeester bij elk der drie magazijnen wordt opgeheven. De officieren-keurmeesters genieten eene jaarijjksclie toelage van ƒ500. De keurmeesters burger-ambte naren zullen in twee klassen zjjn verdeeld; voor de 2' kl. bedraagt de be zoldiging van ƒ1800 tol ƒ2000, voor de 1' kl. van ƒ2100 lot ƒ2400. Het reeds vóór geruimen tijd bjj wjjze van proef ingevoerde machinale schoeisel voor het leger blijft aanhoudend slecht voldoen, hetgeen weldra tot afschaffing daarvan zal leiden. ÖtPinspectie van de gevangenissen is tijdelijk opgedragen aan den heer L. J. B. Verschoor, gepens. kapitein van het regiment grenadiers en jagers. Gedurende de internationale jagllentoonstelling te Kleef, die den 12d"' dezer wordt geopend, zullen er op den Ned. Rjjnspoorweg retourbillelten verkrijgbaar zjjn voor den gewonen prijs eener reis naar Kleef en geldig voor 8 dagen. Men schrjjit uit Naaldwjjk aan het D. v. 's.Gr.z De verzending van nieuwe aardappelen naar de binnenlandsche markten is in vollen gang. Ge- passeerden Vrjjdag werden van hier naar Amsterdam circa 100 mandjes ver scheept. Over een dag of acht denkt men met de verzending naar Engeland te beginnen. De vrucht staat goed en heelt bijna niets van de nachtvorsten te lijden gehad. Indien Engeland kooplustig is. mag worden verwacht, dat de tuinders dit jaar goede zaken zuilen maken. De heer mr. J. Messchert van Volleuhovenoud-burgemeester van Amsterdamis op zijn buitenverblijf Ie Overveen overleden. Te Amsterdam is gisteren gehouden de jaarljjksche vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de Maatschappij yan weldadigheid. In het uitgebragt verslag omtrent den toestand der maatschappjj wordt omtrent landbouw en veeliouding gezegd, dat die van 1869 tot 1880 eene winst van ƒ43872, of gemiddeld per jaar per hoerderjj ongeveer ƒ522 heeft alge worpen. Ofschoon het afgeloopen jaar aanmerkeijjk gunstiger was dan 1879, waren de opbrengsten toch over het algemeen lager dan die van een gemiddelden oogst verwacht mogen worden. De strenge vorst deed veel kwaad. De winst op den landbouw voor de drie koloniën bedraagt 3552.98, tegenover een verlies van 2878 in 1879. Door aanfok van vee werd aan koop nagenoeg overbodig. Verkocht werden 27 .stuks vee voor 4110. De opbrengst van veile kalveren bedraagt ƒ9498, van boter en melk 1473. Hel verlies op den veestapel bedroeg ƒ1428, tegen ƒ4886 in 1879. De houtteelt was wegens den strengen winter en de gedrukte prjjzen ook niet zeer voordeelig. De boomkweekerjjen leverden gunstige resultaten; het meerendeel diende voor eigen gebruik. Met de turfgraverij werd 205 winst behaald. De jute- en katoenweverjjen leverden eenige winst, de manden- en mattenmakerijen eenig verlies op. De industriën hadden een verlies van 1876 tegen 2525 in 1879. Aan 200 personen werd hierdoor werk verschaft en daarvoor aan arbeidsloon f 10952 uitgegeven. Op 1 Jan. 1881 bestond de bevolking, met inbegrip der ambtenaarsge zinnen, uit 1831 zielen. 5 minder dan liet vorige jaar. Eif gezinnen werden door den dood ontbonden of verlieten de kolonie, terwijl een kolonist arbeider tot vrjjboer werd bevorderd; 51 kinderen van kolonisten konden vertrekken. De dienstboden uit de kolonie voldoen over het algemeen zeer goed. 17 bestedelingen werden opgenomen en gelijk getal vertrok. Hel jeugdi; .scherpschutterscorps teil thans 11.7 leden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1