LEID8CHE) COURANT. 1881. STA DS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE B ERIGTEN. N\ 131. WOENSDAG 8 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2.— Hftonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat aan den Ontvanger der directe belastiugen alhier is ter hand ge- steld een op den 3d'« Juni 1881 invorderbaar verklaard kohier voor de Masting op het personeel, dienstjaar 1880—1881, N°. 17, terwijl een ieder verplicht is zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Eb wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. j De Burgemeester voornoemd, Leiden 7 Juni 1881. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Juni des namiddags te 2 uren. Voorstel van IK. M. J. De Goeje, betrekkelijk het onderzoek naar de lichtsterkte van het gas. Verzoek van het Bestuur der afdeeling Leiden en omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, betrekkelijk de Boterwaag. (81) Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1880. (76) Verzoek van P. Dingjan Pz., betrekkelijk het verleenen van standplaatsen op de Vrjjdagsche weekmarkt. (77) 5'. Suppleloire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrootiugdienst 1881. (83) Voorstel lot restitutie van schoolgeld voor de leerlingen der lsU Afdeeling der Meisjesschool l»,e klasse. (79) Verzoek van hel Bestuur der Verecniging Bouwkunst eu Vriendschap lot aanhouding van den verkoop van eenige perceelen bouwgrond. (84) Idem van het Bestuur der It. K. begraafplaats, om het houten hek door een ijzeren hek te vervangen. (82) Voorstel betrekkelijk den aan te leggen stoomtram tnsschen Noordwijk en Leiden. (75) 10 Idem betrekkelijk de aanvulling van het Uilbreidings- en Vernieuwings fonds der Stedelijke Gasfabriek. (86, 87 en 93). Voorstel tot wijziging van art. 3 der Verordening, regelende de inwen dige inrigtiug der scholen. (89) Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis over 1880. (80) 13'. Idem van de Bank van Leening. (72) 11' 12' LEIDEN 7 Junjj. Door diakenen der Nederlandsche hervormde gemeente is aan den burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld een bedrag van ƒ3.98. ten behoeve van 'srjjks schatkist gecollecteerd in de Hooglandsche kerk, bij gelegenheid van de gewone godsdienstoefening op jongstleden Zondag. - De beide candidatendie zich heden aan het mathematisch-literarisch «ntiien onderwierpen, zijn geslaagd, te weten de bh. P. de Jong en W. '«Jong, van Leiden. - Bij de op beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen 'm 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogsie prijzen 733, ƒ16 50, /380. en ƒ2, de laagste ƒ33, ƒ16.50, ƒ3,50 en ƒ2. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn van hier langs den Holland en spoorweg 4100 reizigers vervoerd. Ook het verkeer tnsschen de stad Katwijk per stoomboot of stoomtram was, in weerwil van het ongun- sll"e weder op gisteren, nog vrij levendig. - Gisteren tegen den avond is op de Doeza-straat eene jonge vrouw teling door eene hevige ongesteldheid overvallen, die binnen weinige «ogenblikken een einde aan haar leven maakte. Toen zij in eene woning ter was binnengebragt kon slechts de dood geconstateerd worden. 8e Staatscourant bevat het verslag van den staat der kon. muziek- tel, gedurende het schooljaar 18801881. De commissie van loezigt "R er met voldoening op te kunnen wijzendal het ook nu weder in algemeen niet ontbroken heeft aan naanwgezette pligtsbetrachting van «ijde van den directeur eu het onderwijzend personeel en aan ijver en '««klust van de zijde der leerlingen, zoodal dan ook de lot nu toe ver tel uit komst eu in het algemeen stof geven lol tevredenheid. Twaalf Mi "gni konden na voleindigden studietijd van de school eervol en met diploma worden ontslagen, namelijk: mej. R. W. Bruck, van 'sGravenhage, met diploma voor pianoforte; mej. M. A. Veereuhuis, van 'sGravenhage, met dip'oma voor solozang; de hh. R. W. Rignell, van 'sGravenhage, met diploma voor viool; J. M Bikbergen, van 'sGravenhage, met diploma voor trombone en contrabas; de hh. J. Godefroy, nit Leiden, met diploma voor orgel, piano en theorie: L. H. Meerloo, van Gravenhage, met diploma voor violoncel; J. N. Plaotfeber, uit Leiden, met diploma voor trompet; Th. Ruiten, vau 'sGravenhage, met diploma voor contrabas; J. Salmon, van 'sGravenhagemet diploma voor violoncel, 11. Tibbe, uit Brielle, met diploma voor piano, viool en theorie; A. Waisvisz, van 'sGravenhage, met diploma voor lagot; J. A. de Zwaan, van 'sGravenhage, met diploma voor orgel. Van deze leerlingen hebben de heeren Bignell, Salmon en Tibbe zich respect ivelyk naar Dresden, Parjjs en Brussel begeven om hunne stadiën aan de conservatoria aldaar voort te zetten; Bikbergen en Meerloo werden geplaatst aan hetorchest van den heer Coenen te Utrecht; Waisvisz aan het orchcst van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam; mej. Bruck vestigde zich te 's Gravenhage als muziekonderwijzeresse: Godefroy werd organist en stedeljjk muziekonderwijzer te Steen wijk; terwijl Rutten is aangesteld in liet orchest der Fransche opera te 's llage, en de Zwaan lot organist der Kloosterkerk aldaar. Zaturdag avond ten half twaalf ure ontstond er brand bij den kaste lein Valkenet, tevens timmerman, te Nieuwkoop. De vlam sloeg boven de kolfbaan op den houlzolder uit. Daar liet perceel vlak bij de kom van het dorp is gelegen, was de spuit spoedig aanwezig om den voortgang van den brand ij stuiten. Een 16-jarige oppassende knaap te Dordrecht, die als stuurman bij zijn vader, kapitein op de schroefstoomboot Leie, bezig was om met een haak eene ijzeren schuit af te duwenviel voorover te waterdoor het uitschie ten van den haak, en verdween onmiddellijk in de diepte. Ondanks alle pogingen tot redding was hij reeds overleden toen hij werd opgehaald. De ouders hebben reeds vroeger twee zonen op dezelfde wjjze verloren. Te Haarlem is Zondag en Maandag de vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch werklieden-verbond. Verschillende quaestiën werden daarin besproken. De volgende vergadering zal te Rotterdam plaatshebben. Te Zutphen is een jeugdig militair bij het baden in den IJssel ver dronken. Naar men verneemt heeft de barones van Rhemendezer dagen te Interlaken overleden, aan de iurigting voor verwaarloosde en veriaten meisjes »Talitha Kumi" te Zetten eene som ƒ10000 vermaakt. In de buurtschap Marktvclde, onder Nede, brandde jl. Vrijdag de wo ning van een landbouwer af. Eene dienstbode van 15 jaar wordt verdacht de moedwillige oorzaak van dezen brand te zijn. Door de regtbank le Zwolle is B. J. Olifierskoopman in huiden aldaar, failliet verklaard. Hij kocht o. a. in den laatsten tjjd veel zooileder in Noord- Brabant, dat aan zijn adres per stoomboot werd afgezonden, maar door hem onmiddellijk per spoor naar het Noorden werd geëxpedieerd. Hjj is onder een valschen naam met vrouw en 4 kinderen voortvlugtig naar Amerika. Zijne dienstmeiden moeten liern daarin behulpzaam zijn geweest en zijne ontvlugting hebben geheim gehouden, door de huishouding op de ge wone wijze te blijven besturen, waarvoor het noodige geld was achtergela ten; zelfs moet de kindermeid de familie uitgeleide hebben gedaan aan boord eener stoomboot te Rotterdam. Goederen van waarde zjjn in koffers mede genomen, maar de meubelen en mindere inboedel zjjn achtergelaten. 1V.R.C Men meldt uit Ooimarsum: Eenige dagen geleden hield zich alhier een persoon op, voorgevende doofstom te zijn; hij begaf zich naar Almelo, alwaar hjj onder dezelfde voorgevens bij den landbouwer Hesselink als ver- wer een paar dagen werk bekwam, in welk vak hy dan ook werkelijk zeer bekwaam was. Na zyn vertrek was ook een paard van Hesselink uit de weide verdwenen. Des anderendaags werd door de politie vernomen, dat iemand te Noordhorn met een paard was aangehouden, op grond, dat die persoon beweerde, dat hy met dat paard van Almelo was gekomen zonder dat bleek, dat hij daarvan de inkomende regten had voldaan, en dus frauduleus in Pruissen had binnengesmokkeld. Uit een en ander is gebleken, dat dit paard wel degelijk het vermiste van Hesselink was, waarna die man al zijne voorgegevene vermiste zintuigen terugbekwam en in arrest is gebleven. Vrijdag II. ontstond er te Brenger, in Drenthe, brand, die zoo hevig woedde, dat in een paar «ren tijris 3 hoerenhuizen, een arbeidershuisje en

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1