BU1TENLANDSCIIE BE RIG TEN. In het nabij Odoorn gelegen V'alte is Maandag avond jn de boeren- behuizing van den heer N., een hevige brand uiigebarsten, die in zeer korten tijd de gansche woning in de asch legde. De ernstig zieke be jaarde vrouw des huizes werd slechts met moeite gered. Gered werd ook het in de schuur aanwezige vee, doch een zestigtal schapen in den aan de woning belendenden schaapstal is omgekomen. Men meldt uit Heerenveen dat eenige invloedrijke personen voornemens zijn zich tot de staten van Friesland te wenden, met hel verzoek om van geheel Friesland één zeewerend waterschap te maken. Een daartoe strek kend adres is reeds ontworpen. Adressanten gelooven, dat daardoor minstens 100.000 'sjaars bezuinigd kan worden. Door de regtbank te Middelburg is, overeenkomstig het requisitoir van het openb. min., de 14-jarige A. Dees, van Zaamslag, schuldig verklaard aan mishandeling zijner moeder, gepleegd zonder oordeel des onderscheids. Hij werd mitsdien vrijgesproken, met last, dat hij naar een verbeterings gesticht zal worden opgezonden totdat hij zijn 18e jaar zal hebben bereikt. De jaarlijksche bijeenkomst der Nederlandsche apothekers zal te'sHer- logenbosch worden gehouden, op Zondag 24 Julij aanst. Maandag ochtend is de vvachterswoning n°. 49 der spoorweglijn 's Bosch— Boxtel door brand vernield. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoorzigtigheid der kinderen, die bij de afwezigheid der ouders met lucifers gespeeld hebben. De kinderen zijn gered, doch het gebouw zoowel als de inboedel is geheel verbrand. Aan de tweede kamer is ingezonden een wetsontwerp tol het ver leggen van de uitmonding van de Ma3s. Hel eenig artikel luidt: «De uitmonding van de rivier de Maas zal worden verlegd naar den Amer. Daarvoor zullen de volgende werken worden gemaakt: a. een riviervak, aanvangende in de Maas aan het Heleinde, benoorden Hedikhuizen, ten noorden langs Hensden, door hel onbedijkte gebied van het Oude Maasje, langs Keizersveer, tot de vereeniging met de Donge; het normaliseren van den Amer; b. hel afsluiten van hel gedeelte van de rivier de Maas beneden Heusden; c. de kanalen en andere uitwatering werkennoodig voor de afwatering van de landen gelegen langs de nieuwe rivier en in het inondatie-gebied van de Dommel en de Aa nabij 's Hertogenbosch; d. die tot irrigatie, tot behoud van de gemeenschap met en tot herstel van de gemeenschap over de nieuwe rivier". In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat dit wetsvoorstel, strek kende in hoofdzaak tot geheele scheiding van Maas en Waal. door de her opening van het Oude Maasje, als nieuwe mond van de Boven-Maas en afs'uiling van het riviervak van Heusden tot Woudrichemeen tweeledig doel heefi1". rivicrverbctering en 2". verbetering van den waterstaajs- toestand in de provincie Noordbrabant. De rivierverbetering wordt door 'de scheiding van Maas en Waal verkregen, wier vereeniging thans de voor naamste oorzaak is van den ongunstigen toestand, waarin het noordooste lijk deel van Noordbrabant bijna elk jaar verkeert en welke vereeniging dan ook ir. strijd is met het axioma, thans bij de waterbouwkundigen geldende, dat elke rivier, onder alle omstandigheden, haar eigen water en ijs naar zee moet afvoeren. Door de scheiding der beide rivieren en het leiden van <le Maas met een nieuwen mond in den Amer is het alleen mogelijk in den treenwoordigen toestand verbetering aan te brengen. lie raming der werken bedraagt 13,500.000, waarbij gerekend is dat het seheele werk in 8 a 10 jaren voltooid kan zijn. Ged. staten van Noord- hrabant hebben een millioen toegestaan, terwijl bij eene overeenkomst met het waterschap ter bevordering der verbetering van den walersiaatsloestand in het N. O. van Noordbrabant eene bijdrage van 2 millioen is aangeboden. 's GBA VENHAGË 1 Jung. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Groningen is benoemd de heer mr. J. A. Teilegen, advocaat en procureur aldaar. Aan den Oost-lndischen ambtenaar C. van Deinse. laatstelijk ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. lndië, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'sJands dienst. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na uitvoerig algemeen debat, het ontwerp tol invoering eener postpakketdienst aangenomen met 48 tegen 25 stemmen, ofschoon de minister Tak zich verzette tegen eene uitkeering aan de spoorweg-maatschappijen, welke artikelen echter met 43 tegen 28 stemmen werden aangenomen. Eene wijziging slechts is aangebragt, waardoor het maximnm-gewigt van gewone brieven op 100 gram is be paald. Het algemeen debat over het ontwerp betreffende het auteursregt is afgeloopen. Morgen voortzetting. De kamer heeft besloten op 20 JuuiJ de voorstellen betredende de waterwegen van Amsterdam en Rotterdam te behandelen De heer kolonel-plaatselijke kommandant der residentie heeft voor deze maand benoemd tot leden van den krijgsraad in het eerste militaire arron dissement (Zuidholland en Zeeland), standplaats 's Gravenhage. auditeur-militair de he>r mr. B. W. D. Heyligers. de hh. majoor Ongerboer presidentkapitein Mac Leod en van Hoogstraten; lc luitenants Evenwel. Hultskamp, Francke en Vorstman. Uit die leden zijn benoemd tot officieren commissarissen, kapitein van Hoogstraten en luitenant Francke. -- De tentoonstelling van schilderijen alhier blijkt gunstig te werken op de belangender kunstenarend.aar nu reeds 50 schilderijen verkocht zijn. Een voldoend bewijs, dat de belangstelling blijft toenemen en er behalve kijkers ook koopers aanwezig zijn. ItELttlE. In het begin dezer maand was uit het museum—Wiertz te eene schilderij verdwenenvoorstellende een «Longchamps a Ia villa Borghèse" Die schilderij is thans teruggevonden bij een koopman, in de Plantenslraa die ze voor 15 frs gekocht had. De dief wordt ijverig opgezocht. EKGEUAK Ui LONDEN. 31 Mei. Vrijdag II. had in het lagerhuis een lachwekkend tooneel plaats, daar de heer Gladstone het woord nam zonder den hoed op te hebben en, daarop met lal van kreten begroet wordende, blijkbaar volstrekt niet begreep, wat er aan schortte en waarom men hem niet wilde laten voortgaan. Dit ver. oorzaakte veel vrolijkheid. Eindelijk begreep hij de zaak, maar zocht tr vergeefs zijn hoed. De procureur-generaal reikte nu zijn eigen hoed aan dei heer Gladstone, die thans kon voortgaan; maar de violjjkheid verminderd* er niet op, daar de hoed van den procureur-generaal hem veel te klein nas, en met moeite in balans bleef op zijn hoofd. Te Plymouth zal een nationaal gedenkteeken ter herinnering aa Francis Drake en de //Armanda" worden opgerigt. De kosten, op 50GOi 10000 i geraamd, zullen door bijdragen van de geheele natie worden gedekt. In de Sanitary Record wordt mededeeling gedaan van eene melt epidemie te Aberdeen, onlangs voorgekomen, en onderzocht van wegei Scholsche overheid aldaar. Niet minder dan 90 gezinnen van de 110, van zekere boerderjj de melk ontvingen, werden besmet. In geen enkel gezin, dat van elders de noodige melk betrok, kwam de ziekte voor. De oorzaak moet blijkbaar gezocht worden in het slechte, bedorven water, dat doort koeijen gedronken werd. In het kleine stadje Mitchelstown vielen verleden week oproeri't tooneelen voor. Gravin van Kingston bezit uitgestrekte goederen in in district, waar tot voor korten lijd, toen de land-agitatie de gemoedera nog niet verontrustte, de aangenaamste verstandhouding heerschte (usscbnl de landsvrouw en hare pachters. Daar de volle pacht niet betaald werlj gingen de administrateuren tot wettelijke maatregelen over en werdenii enkele gevallen ook mandalen uitgevaardigd tegen enkele belhamels om Imj woning en grond te verlaten. Vrjjdag begaf zich de opper-sherif van lit: graafschap Cork naar Mitchelstown om aan deze hevelen lot uitzeil» kracht bij te zetten. Zijn escorte bestond uit 250 politie-agenten en rn afdeeling dragonders. Reeds in den vroegen ochtend was men de slow klok beginnen te luiden; van alle kanten kwam toen het volk te hooploopeu De verbittering der menigte was vooral gemunt op een dienstdoeuden bij agent en een pacht-collecteur, die vuile ejjeren, steenen en allerlei uw werpen naar het hoofd kregen. Eenige soldaten werden hij dit tumult kwetst. De opper-sherif deed intusschen zijn pligt, en geadsisleerd di» de militairen, liet hij drie woningen ontruimen. De afdeeling begal ai vervolgens op weg naar ,de overige pachthoeven. De stad Milchelslon] passerende, ontmoette zjj daar eene aaneengesloten bende van niet minft dan 10000 a 12000 menschendie den troepen het verder voortrukken dJ een regen van steenen trachten te beletten. Politie en dragonders maakte bij herhaling eene charge en verstrooiden het volk, dat zich echter onmidf dellijk weder op een ander punt vereenigde. In de nabijheid van eene bit werij werden de militairen wederom met eene hagelbui van steenen om vangen. Deze bestormden daarop het gebouw en verdreven er de opwil makers uit met gevelde bajonet. Er vielen daarbij verscheiden gewoié en van de soldaten werden twaalf min of meer zwaar gekwetst. Een gonderspaard bleef dood op de plaats. De oproeracte werd twee mi gelezen, waarop telkenmale een aanval op de massa volgde. Bij een dti aanvallen rigtte de woede der troepen zich tegen het muziekcorps van oproermakers, wier instrumenten allen stuk geslagen werden. Daar intusschen avond geworden was werden de overige uitzettingen tot gunstiger gelegenheid verschoven. In hel graafschap Galway is een pachter, die onlangs eene dooroij zetting vacant geworden hoeve had gepacht, vermoord. Volgens berigt uit Pielermarilzburg aan de Daily Telegraph best er in de Transvaal gegronde hoop op behoud des vredes en zijn de onrttfl wekkende berigten zeer overdreven. De inval der Boeren in Zulu-land, waarvan de correspondent van Standard melding heeft gemaakt, moet eenvoudig daarin beslaandate»! Boeren gedurende de wintermaanden hun vee op Zulusch grondgebied lil1 grazengelijk zij sinds veertig jaren plagten te doen. De correspom zelf meent, dat deze klagt gezocht en door zekere personen den Zulu's geblazen is. Niettemin heeft Kriiger tot de bedoelde Boeren het verzc gerigt om onder de tegenwoordige omstandigheden liever hun vee lei te drijven. Miss Fanny Parnell heeft te Boston eene redevoering gehouden, in zij, met regtmaligen trots op hare sekse, verklaarde, dat het eene vroi van het graafschap Mayo was. die het eerste schot loste in den lerscl bevrijdings-oorlog: en dit wel door een ketel kokend w ater uit te git' over het hoold van een deurwaarder. FKAHHRIJK. Zondag is de heer Gambelta uit Cahors naar Parijs ternggeki Eene groole volksmenigte vergezelde hem naar het station, waar meer tien duizend menschen elkander verdrongfii. Onder luide kreten ter van den vertrekkenden gast en de republiek reed de trein weg. Maam woonde Gambelta de kamerzitting, weder brj, zonder echter als president fungeren. Hij was van plan het woord te voeren over het voorstel Barodet, tot herziening der grondwet, dat aan de orde was en waarvan in een zijner redevoeringen te Cahors, verklaard heeft de dringende W get tw pro 1 hot gez die m trici twij of ii len liet den Of aan vendi binni staan voltn: aniiri groot 0, Calvji boude met d sprek* Maa koniei: schien en zoc inderd; leven God", deze: Politiek vruchtb Waai algeinee lUet zij bij ovei tfaarnet kunde e

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2