LEID8CHE COURANT, 1881. MAANDAG 30 MEI. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 134. ;enl| mil iei l De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p. p. f 2.—. 'e,i Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. mul De prqs der Advertentie is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. I|) deze Courant behoort een Bijvoegsel. p *1 «s BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter EEïl roldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85), dat li-I alle pretenliün over het jaar 1880. ten laste der gemeente, vóór of op den 4n| laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 27 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. i.M LEIDEN, 28 Mei. De faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit alhier j maakt bekend, dat het admissie-examen zal worden afgenomen op Maan dag den 20,l'n Junij 1881. Belanghebbenden zijn verzocht zich vóór den 10IeD Junij a. s.met naauwkeurige opgave van voor- en toenamen (voluit geschreven), aan te melden bij den pedel P. J. Oostveen. Naar wij vernemen worden de zalen met de afgietsels der Olympische beeldhouw werken van het Rijks Museum van Oudheden, in het gebouw van het kantongeregt alhier, te beginnen met Woensdag 1 Junij e. k. dagelijks, op de werkdagen van 10—4, op Zondagen en algemeen erkende Christelijke leestdagen, van half een tot 4 uur, ter algemeene vrije bezigtiging opengesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 63 volwassen personen en 5 lot 7 kinderen. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging heeft de heer Couve'e het plan opgevat om, bij genoegzame deelneming, op Zomerzorg ook een viertal concerten te doen geven door de muziek van de dienstd. schutterij alhier. Men mag vertrouwen dat de ondernemer dat plan zal kunnen ver wezenlijken. Van zijnen kant heeft hij toch, door dtn toegangsprijs zeer laag te stellenhet mogelijke gedaan om het te doen gelukken. Het door brengen van een zomeravond op Zomerzorg, onder het genot van goede mu ziek, is tevens te uitlokkend om niet velen te doen profiteren van de gele genheid, die hun ook hier weder wordt aangeboden. Van het muziek-corps iler dienstd. schutterij, onder zijnen bekwamen leider, mag men met grond vertrouwen dat het trachten zal aan de verwachting te beantwoorden. In de najaarszitting van de provinciale staten van Zuidholland zijn verschillende wijzigingen gemaakt in het provinciaal reglement op wegen en voetpaden, voornamelijk strekkende tot regeling van het aanleggen van tramwegen. Tegen dit besluit van de provinciale staten zijn door den lieer J. J. van Kerkwjjk bij den koning bezwaren ingebragt. Nadat gedeputeerde staten over deze zaak waren gehoord door de regering, is dezer dagen een ton. besluit genomen, waarbij de koninklijke goedkeuring wordt onthouden aan de wijzigingen door de provinciale stalen gebragt in het reglement op de wegen en voetpaden. Op 1 Jnlij a. s. zullen van de ongeveer 1100 hulpkantoren der pos tvrijen reeds 556 voor de dienst der rijks-postspaarbank geopend zijn. In de vrijmefselaarswereld bestaat de vrees, dat in de vergadering op 12 Junij e.k., als wanneer het Groot-Oosten te 's Hage vergadert, de mede- deeling zal worden gedaan, dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, 50(1 uithoofde van zijne vergevorderde jaren, het nationaal grootmeesterschap tJl neerleggen. Het zal natuurlijk niet aan pogingen ontbreken, om Z. K. H. te bewegen tot aan zijn dood, dien men nog verre af hoopt en wenscht, deze betrekking te blijven waarnemen. (Ubl.) Te Oudewater had eergisteren aan het spoorwegstation een treurig ongeluk plaats. Bij het aankomen van den trein uit Rotterdam aldaar had een 21-jarig jongeling de onvoorzigtigheid het portier te openen aan de tegenovergestelde zjjde van hét station, ten einde den trein te verlaten, daar hij met eenige anderen voor pleizier naar Oudewatcr op weg was. Naauwelijks had hij den voet op de rails gezet, of hij werd door den voor- Vliegenden sneltrein overreden. Het ligchaam van den ongelukkigen jon geling was in stukken gesneden. i a 24 171 m 251 551' 391 3911 S9l| 96 üv ,471] nsltij 47.40 Gisteren morgen is op den spoorweg te Ilillesluis, bij de guanoloodsen een 5-jarig zoontje van den scheepmaker G. Stolk onder den trein geraakt, die van Rotterdam kwam. Het kind werd zwaar gewond en is na korten tijd onder een smartelijk lijden bezweken. Woensdag avond is bij A. Gorzeman, Ie'Rozenburg, de bliksem ge slagen in den gevel eener bouvvschuur, die tot beneden toe werd gescheurd. De ooijevaars, wier nest er boven lag, zijn dood op den grond gevondeu. Te Amsterdam nam cetiigen tijd geleden een bediende van den droogist Cle'ban op den Heiligenweg bjj vergissing uit eene flesch vitriool, om aan eene aanvraag om wouderolie te voldoen, hetgeen de dood van een jeugdig kind ten gevolge had. De substituut-officier van justitie, mr. A. J. Karse- boom, requireerde gisteren voor de derde kamer der regtbank aldaar tegen den heer Cléban en zijn bediende ter zake van manslag door onvoorzigtig heid en het niet opvolgen der reglementen eene celstraf van 45 dagen, zijnde het minimum der op het feit gestelde straf. De heer Cléban betwistte het gevoelen van dien ambtenaar, dat een droogist evenals een apotheker ge houden was eene vergiftkas te bezitten. Bij de jaarlijksclie inspectie door de bevoegde autoriteit was hem nimmer eene aanmerking deswege gemaakt. De advocaat mr. Th. Heemskerk wees in elk geval op verzachtende omstan digheden voor den bediende. Een der stucadoors, die in de kerk der llerst. Luthersche gemeente te Amsterdam is gevallenis gisteren overleden. Ook de toestand van den tweeden is niet gunstig. Te Nieqwediep hebben Dingsdag avond tusschcn de bemanning van eenige Engelsclie en Hollandsche vischloggers ernstige ongeregeldheden plaats bt'.iad Gewapend met stokken en steenen, gingen beide partijen op elkander los, doch de Engelschen, die niet zoo sterk in getal waren, moesten voor hunne Hollandsche vakgenooten de vlag strijken en kozen zoo spoedig mogelijk hel hazenpad. Zij vluglten naar hunne vaartuigen. De sterkere partij achtervolgde hen met steenen, hetgeen voortduurde, totdat de gemeente en havenpolitie een einde aan het gevecht maakte. Te Utrecht werd Donderdag in het Tehuis voor Militairen gehouden de 28s,e algemeene vergadering van het Ncderlandsch Jongelings-verbond, onder j voorzitterschap van den heer W. van Ooslerwijk Bruyn te Zeist. Een 250- tal, zoo leden als afgevaardigden van Christelijke Jongelings-vcreenigingen, waren tegenwoordig. De te behandelen onderwerpen werden alle afgedaan en de vergadering ten 2 ure gesloten. Ten half 4 ure vereenigden zich on geveer een 160-tal leden aan een gemccnschappelijken disch in hel Gebouw voor kunsten en wetenschappenwaarbij een toast werd uitgebragt op het welzijn van vaderland en koning en hel gansche huis van Oranje, zoo innig aan ons vaderland verbondendie door het zingen van het Wilhelmus van Nassauwen werd besloten. Ten 6 ure had de openbare vergadering plaats 1 in de Domkerk. Als sprekers traden daarbij op: d'. A. W. Bronsveld, de voorzitter van het Ned. Jongelings-verbond, en d». J. II. L. Roozcmeijer. De j Vereeniging voor kerkgezang handhaafde ook nu weder door de uitvoering van eenige zangstukken cn de hymne «Eeuwig is God" van Verhuist, haren ouden roem. Donderdag namiddag is een werkman op «Jaffa" onder Utrecht door 1 den bliksem getroffen en gedood, juist toen hij door zijne voordeur even naar buiten keek of het onweder voorbij dreef. De door zijne geschriften over vaderlandsclie geschiedenis bekende letterkundige G. Engelberts Gerrits is, in den ouderdom van ruim 85 jaar, i te Arnhem overleden. Te Tiel had gisteren middag eene gebeurtenis plaats, die zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. In de Waterstraat, waar men bezig is aan den bouw der nieuwe magazijnen voor de firma de Kok, is vlak daarnaast de kruidenierswinkel van den heer II. van den Heuvel gelegen. Men was aan het graven voor de fondamentennaar men beweertvan bovenge noemde magazijnen, toen met een donderend geraas het voorste gedeelte van het huis van den heer v. d. II. instortte. Men begrijpt welk eene ontstel tenis dit ongeval veroorzaakte, dal men slechts even te voren zag aanko men en waardoor het voor de bewoners nog mogelijk was het leven le redden. Bij het onweder van Donderdag is de bouwhoeve Spckkink onder Warnsveld door den bliksem getroffen en gedeeltelijk verbrand. De man des huizes bekwam deerlijke brandwonden. In den achterhoek van Gel derland zijn door dezelfde oorzaak verscheidene buizen en een molen door brand vernield. De regtbank te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1