eeuwde zilveren toren van den Boschgeschenk van Fredebik Hendrik in 1629 aan zekeren Jansen, en andere zaken. Bovendien komt een aantal gildegoederen in bruikleen aan het rijk. Een feit, zoo ernstig als waarvoor Woensdag de 14-jarige A. Dees van Zaamslag voor de regtbank te Middelburg moest verschijnen, was door dat college zelden behandeld. Deze knaap was beklaagd op den 28'° April jl. zjjne moeder te hebben mishandeld, niet alleen door het toebrengen van slagen met een zweep en een slok, maar zelis haar met een mes eene niet onbelangrijke wonde aan de haud te hebben toegebragt. Uit de verklaringen van de getuigen ontrolden zich allertreurigste lafe- feelen van het huisgezin waar deze knaap zijne opvoeding ontvangt. De vader, vroeger een niet onbemiddeld molenaar, is, door achteruitgang zij ner zaken, thans arm en half zinneloos. De moeder vermeerdert die ar moede nog, doordien zjjvan de 7 dagen der week, 6 smoordronken is, terwijl zij den knaap opleidt om haar zoo mogelijk later nog te overtreffen; hij is dan ook meermalen dronken. Natuurlijk is vechten en vloeken sche ring en inslag in dit gezinen van school of werkplaats is voor den knaap geen sprake. Ofschoon de buren aan tumult in het door de familie bewoonde huis ge woon zijn, schijnt hel leven, dat er den 28"*° April heerschtezoo buiten gewoon te zijn geweestdat hel meer dan anders de aandacht trok. De veldwachter deed op hel hulpgeroep der vrouw onderzoek, en het bleek dat zij. dronken zijnde, van haar zoontje een pak slaag met een zweep en een slok had gehad en hij haar daarna de wonde met het mes had toege bragt. Zij werd door den veldwachter bloedende op het bed gevonden, ter- wjjl een der buren had gezien dat haar zoon haar te voren met een zweep geranseld had. De beklaagde erkende dit. En wat bleek nu de oorzaak te zijn van deze onnatuurlijke handeling? '/Zjjn vader had zijn hondje opgehangen, en z(jn moeder had beloofd er op te passen"; zoo luidde woordelijk zijne ver klaring. liet openbaar ministerie, wijzende op het ernstige van het feit, waarvan het bewijs vaststaat, toonde aan, hoe moejjeljjk het in gewone gevallen is uit te maken of met oordeel des onderscheids gehandeld is, en hoeveel te meer hier, waar de knaap geheel verwaarloosd is, niets dan een slecht voorbeeld voor oogen heeft en waarschijnlijkzoo niet dronkentoch beneveld was toen hij het misdrijf pleegde. Het O. M. meende daarom geene veroordeeling, doch vrijspraak te moeten requireren. Hel eischte schuldigverklaring van beklaagde aan het feit van mishandeling zijner wet tige moeder, door iemand beneden de 16 jaren, zonder oordeel des onder scheids gepleegd, en vrijspraak, echter met bepaling dat beklaagde tot zijn 18' jaar zal worden opgezonden naar een verbeteringsgesticht. Uit 's Bosch meldt men: Nu de waterstand weder laag genoeg is, komen de ten vorigen jare begonnen sluiswerken aan den Grooten Hekel weder bloot. Zjj hebben weinig van het water geleden, zoodat men spoedig met he^ werk weder kan aanvangen, dat nu in tjjds gereed zal komen, alvorens het water op nieuw komt opdagen. 'sGRAVENHAGE. 27 Mei. Bij kon. besluit van 14 Mei is Z. M. de keizer van Japan benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan den heer E. D. J. Dulilh is, op zjjn verzoek, ontslag verleend als consul der Nederlanden te Cairo. Aan den üost-Indischen ambtenaar P. E. Kleyn van Willigen, laatstelijk hoofdcommies bij het dep. van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Nederl. lndiö. thans met verlol hier te lande, en aan den heer A. A. Th. Mounier, laatstelijk predikant bij de protestantsche gemeente te Soerabaija, mede met verlof hier te lande, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uil 's lands dienst. Tot apotheker 2d« kl. bjj de militaire geneeskundige dienst van de laudmagt in West-Indie is bevorderd de apotheker 3<" kl. bjj die dienst J. M. van der Stempel. De luit. ter zee l»1* kl. N. W. van Ammers, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervan gen door den luit. Ier zee 1'" kl. J. 11. Wouters. Bij den minister van binnenlandsche zaken is van de te Kotta Radja (Atjeh) opgareden commissie tot het inzamelen van gelden voor de nood lijdenden door den jongsten watersnood in Nederland ontvangen eene laatste bijdrage, groot 122. In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn aangenomen ver schillende kleine ontwerpen. De discussie is aangevangen over het ontwerp tol wijziging van de artt. 264—266 der gemeentewet beperkende de openbaar heid der kohieren van plaatselijke belastingen. Het ontwerp is sterk be streden door de bh. Lenting, Rutgers en Corver Hooft, en verdedigd door van Wassenaer Catwijek. Maandag voortzetting. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden het plan tot conver sie der geldleeningen verworpen met 22 legen 10 stemmen. P. J. M.fabricksknecht te Leiden, stond heden voor hel geregtshof alhier leregt onder beschuldiging van twee dielstalleu van koperen bussen ten nadeele zijns meesters uit eeue bewaarplaats, waartoe bjj zich den toe gang met een valschen sleutel verschaft had. Adv.-gen. m'. Gregory zag in zijn vroeger goed gedrag, hij was nl. ruim 22 jaren in dezelfde fabriek irouw en eerlijk werkzaam geweest, eene verzachtende omstandigheid en eischte eene veroordeeling lot 3 maanden celstraf. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Coquelin, bet bekende lid van het gezelschap der Comédie Fran^aise, wa> gisteren de gast van den gezant der Frans'che republiek bij ons hof, den heer Lefebvre de Behaine, op een dejeuner, waaraan door de gezant schapssecretarissen cn den heer de Pontsecretaris der Fransche legatie te Limawerd deelgenomen. Zoo men weet is Coquelin behalve artist ook politicus, vurig aanhanger van de republikeinsche instellingen. -— Nadat een paar dagen eene voor het saizoen zeer drukkende warmte had geheerscht, kwam gisteren omstreeks 2 ure eene zware onweêrsbui uit het zuidwesten over deze stad en omstreken opzetten, die zich weldra io felle lichtstralen en hevigen regen ontlastte. Voor het gewas was de regen hoogst weldadig; de vele wandelaren, die zich bjj het prachtige weder in den voormiddag naar buiten hadden begeven, moesten een goed thuiskomen zoeken. In de Rjjswjjksche straat sloeg de bliksem in eene loods, die de bewaar plaats was van wagens en ledige kisten; de helft der loods is naar beneden geslagen. Er is geen brand ontstaan; de schade is van geringe beleekenis. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN. 26 Mei. Aan generaal Roberts, den overwinnaar van AJoub-Khan, is eene som van 12000 uit 's rijks schatkist toegekend. Het gedenkteeken voor wijlen prins Louis Napoleon, dat oorspronke lijk in de Westmioster-abdij zou worden opgerigt, is thans aan het kasteel van Windsor afgeleverd, en zal daar in de St. George-kapel worden opge rigt. Het monument is het werk van den heer Boehm, en stelt den prins ih rustende houding voor. Bjj het onderzoek der zaak van Most, den uitgever der Fret heil, heeft de jury hem schuldig bevonden, doch ten sterkste zjjne begenadiging aanbevolen. De uitspraak van den regter is uitgesteld. Aan de Standard wordt uit Newcastle gemeld, dat Clarke uit Pot- chelstroom rapporteert, dat de vjjandelijke geest der Boeren grooteljjks ver mindert. Hij gelooft dat Potchefstroom zonder bloedvergieten weder bezet kan worden. De Boerenaanvoerders deelden aan den correspondent mede. dat de Boeren vele buitgemaakte geweren hebben teruggegeven. Deze wor den nu met het gescbut naar Standerton gezonden. Eene groote maatschappij heeft zich te Tokio gevestigd voor den aan leg van spoorwegen in Japan. Zij stelt zich voor eene hoofdlijn aan te leggen, welke het geheele land van het noorden naar het zuiden doorsnijdt en van waar verscheidene zijtakkeit zullen uitloopen. Eene lijn zal van Tokio naar Tarasaki gelegd en tol aan Aomori voortgezet worden. Eene tweede zal van Tarasaki naar Tokio gaan; zij zal 2,900,000 yen (1 yen is ongeveer ƒ2.50) kosten en in achttien maanden gereed kunnen zjjn. Voor den aanleg der eerste sectie denkt men driejaren noodig te hebben; de kosten op 18 millioen yen geraamd. FRANHRIJ K. De minister Ferry heeft bjj den senaat het verdrag met Tunis inge diend. De senaat besloot het verdrag dadelijk te onderzoeken en benoemde daartoe eene commissie. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Russischen gezant zijn leedwezen betuigd over de nihilistische manifestation, die te Parijs hebben plaats gehad; de minister gaf tevens zijne afkeuring daarover te kennen Gambetla is Woensdag ochtend te Cahors aangekomen. De ingezetenen stroomden naar de stations, welke hjj voorbijkwam, maar nergens ontving hij of hield hij aanspraken. Verscheidene stations waren met vlaggen gelooid. Eene versehikkelijke ramp heeft de bevolking van Douarninez getroffen. De visscherssloep Sainte Jeanne d'Auray is door een hevigen storm ver rast geworden en omgeslagen. De zes man der equipage en de kajuitsjongen klommen in de masten, doch werden er de een na den ander door de woedende baren afgeslingerd. De eigenaar van het vaartuig kon alleen ge red worden; men vond hem vastgeklampt aan een wrak. Drie bange uren had hjj in dien toestand doorgebragt. Uit Tunis wordt gemeld, dat aldaar billetten zjjn aangeplakt, waarin gezegd wordt, dat de Bey en zjjn eerste minister Mustapha het land aan Frankrijk verkocht hebben voor 100 millioen en de Arabieren aangemaand worden, om door alle mogeljjke middelen de onafhankelijkheid des lands te heroveren. Daar de Joden, ten gevolge van den opgewonden toestand der gemoe deren, zich niet veilig waanden, zoo hebben velen de stad verlaten, terwjjl anderen hunne winkels gesloten hadden. De consul-generaal Roustan heeft toen de gewapende magl van de legatie naar de Jodenwjjken gezonden met last om de vlugtenden tot staan te brengen en den Joden aan te zeggen, dat, zoo hunne winkels gesloten bleven, deze met geweld geopend zouden worden en zij zeiven naar de gevangenis zouden worden gebragl. Die be dreiging. meldt de Temps, heeft gewerkt. «UITICVLANO. In den rjjksdag heeft bij de beraadslaging over het voorstel-Richter betreffende de inljjving der Beneden-Elbe in het tolverbond de secretaris van staat Böttscher eene verklaring voorgelezen, waarin hjj namens de ver bonden regeringen de vooronderstelling van het voorstel-Richter-Karsten, dat de bondsraad besluiten zou kunnen nemen, die ten doel zouden hebben de regten der enkele bondsstaten te krenken, verwerpt, tegen de poging om op beslissingen van den bondsraad langs dergeljjken weg invloed uit te oefenen protest aanteekent, en verklaart, dat de bondsraad, zooveel hen bewust is, zich binnen den kring zijner bevoegdheden en verpligtinge» houdt, en het dus met de waardigheid der door hem vertegenwoordigd* regeringen niet bestaanbaar acht aan discussies als die over hel voorstel- Richter deel te nemen. De leden van den bondsraad verlieten daarop de zaal.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2