qaflgavi PER TELEGRAAF. zelfde herhaalde zich bij den terugmarsch. Inmiddels werd het doel van den togt niet bereikt: want in de hoeven, waar de executie moest plaats hebben, bleek geen enkel stuk goed meer te vinden, en voor de deurwaar ders dus niets te doen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de beide kleinzonen van koningin Victoria op hunne reis rondom de wereld ook een bezoek hebben gebragt aan den te Kaapstad gevangen gehouden Zulu-koning Cetewayo. Hg ver zocht de prinsen, of zij de tolk zouden willen zijn bjj hunne grootmoeder en haar het eerbiedig verzoek overbrengen, of het hem vergund zou zijn, wanneer de Transvaal-oorlog afgeloopen was, een bezoek aan Engeland te brengen. De Engelsche ingenieur Sutor, die geruimen tijd in handen van eene bende Grieksche roovers was, zal eindelijk zijne vrijheid terugkrijgen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de losprijs, dien de roovers voor licrn gevraagd hebbenaan hen gezonden is en dat de gevangene binnen eenige dagen op vrjje voeten zal worden gesteld. Volgens officiële opgave zijn er in April 95000 landverhuizers in de Verecnigde Staten aangekomen. VKAKkKMB. Naar men verneemt houdt men zich aan het ministerie van binnen- landschc zaken ijverig bezig met de toebereidselen voor het Bastille-feest op den ld4"1 Julij aanst. Ten einde geheel Frankrijk aan dezen nalionalen «ierdag te doen deelnemen, zouden al de gemeenten in den lande worden uitgenoodigd elk eenen vertegenwoordiger naar Parijs te zenden. De groote jaarlijksche wapenschouwing te Parjjs is op den lö4" Junij bepaald en daaraan zullen verscheidene corpsen van hel territoriale leger deel nemen. In de Deutsche llevue leest men een brief van den minister Barlhélémy St. llilaire, waarin deze, naar aanleiding van het gebeurde in Tunis, o. a. het volgende schrijft: Wij kunnen niet anders dan met ingenomenheid ge wagen van Duitschlands houding omtrent deze belangrijke quaestie; met ge noegen spreek ik de erkentelijkheid uit, welke wjj der Duitsche regering cu uwen voornaamslen organen schuldig zijn. Dit is niet meer dan billijk. Deze zinsnede heeft bij verschillende bladen een storm van verontwaardiging doen ontstaan. Van dankbaarheid aan Duilschland kan toch waarlijkmeent men, geen sprake zijn. Bij de aanslaande verkiezing in het 9' arrondissement van Parjjs, ter vervanging van wijlen Emile de Girardin, zal de strijd loopen over Analole de la Forge, republikein, en Hervé, Orleanist. De president der republiek heeft een bezoek afgelegd bij den schilder Munkacsy, om het groote doek "Christus voor Pilalus" te zien, dat thans de aandacht van geheel Parjjs trekt. Tegen de Zondag in het circus Fernando gehouden vergadering ten gunste van llesse llelfmann heeft de politie geen beletselen opgeworpen. Om toegelaten te worden moest men ook eene uitnoodiging verloonen. De zaal was versierd met roode banieren. De hoofdredacteur van den Citoyen nam het voorzitterschap waar. Hij verklaarde, dal ^de vergadering geen staalkundig, maar een menschlievendgeen Fransch, maar een cosmopoii- tisch karakter had. Zij was bijeengeroepen om tirannie en wreedheid te brandmerken. Als het uur van handelen zou geslagen hebben, dan kon men op den spreker, die een beproefd persoon is, rekenen. De heldin der vergaderingHesse Helfmannwerd tot eere-presidente gekozen. Ongeveer een 20 personen voerden het woord Een zekere Hierrault verklaarde er trotsch op te zjjn te kunnen getuigen, dat hij een koningsmoordenaar is. Vooral Eudes, de bekende generaal der commune, loonde zich in zjjne volle kracht. Een ander eindigde zjjne rede aldus: "Geen grenzen meer' Wjj moeten de algemeene republiek tot stand brengen"! Onder daverenden bijval werd een voorstel aangenomenom den Russischen gezant het protest der vergadering tegen de gruwelen van Alexander van Rusland en zjjne mede- pligtigen kenbaar te makenopdat hjj het verder mededeele aan den tiran Alexander 111. Tc Madrid zijn Zondag de feesten begonnen ter viering der tweehon derdste verjaring van Caldcrons sterfdag. De stad is vql vreemdelingen en in de hotels alles bezet. DU1T8CHLAN». De commissie, door den rijksdag belast met hel onderzoek van het wetsontwerp op de wijnvervalsching, beeft-het eerste artikel aldus gewjj- zigildat met gevangenisstraf en boete wordt bedreigd ieder, die wijnach- tige dranken ten verkoop vervaardigt, met gebruik van zuren of zuurhou- dende stollen, inzonderheid wijnsteen, wijnzuur of tamarinde, glycerine of etherische beslanddeelenalsook wie met hetzelfde doel wijnmost of wijn met een dezer stoffen vermengt, of door middel van kleurstof witten wijn in.rooden verandert. Dat men in GöMingen den toestand als hoogst ernstig beschouwt, blijkt daaruit, dat de troepen in de kazerne den nacht marschvaardig door brengen en patrouilles van 10 man, iedere soldaat in het bezit van scherpe patronende stad doorkruissen. Daar de burgerij met regt vreest, dat, evenals m 1849 geschiedde, dit voorval nadeelig zal werken op hel bezoek der universiteitzal zij volgens de Magdeb. Ztg.in vereeniging met de stu ften eene petitie inzenden. RIIiLAND. Door den gouverneur-generaal van Charkow is eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hjj o a. zegt, dat, al zijn de vervolgingen tegen de Joden •e Kiew en Elisabeihgrad spoedig onderdrukt en de schuldigen in hechtenis, de gisting der gemoederen toch een nadeeligen invloed heeft op handel en njjverheid. Zulk een toestand mag niet langer duren. Door den keizer aan het hoold van zes gouvernementen geplaatst, zal de gouverneur-generaal njne taak met alle kracht volbrengen, en niet aanwending van alle hem 'er beschikking gegeven middelen voor de handhaving van orde en rust zorgen. De Israëliten staanevenals alle andere getrouwe onderdanen des keizers, onder de bescherming der wetten en der regering; hunne personen en hun eigendom moeten dus geëerbiedigd worden. Hjj noodigt alle welge- zinden uit, zooveel zij kunnen, mede te werken tot geruststelling van de gemoederenen maakt bekend, dat, bijaldien daden van geweld tegen Israë liten gepleegd worden, hjj met de meeste gestrengheid tegen de rustver stoorders handelen en niet dralen zal gebruik te maken van de gewapende magt en de krijgsraden. Te Jekaterinoslaw zijn twee personen in hechtenis genomendie uit -St. Petersburg kwamen met proclamatiën, om de bevolking tegen de Joden op te hitsen. In de districten Alexandrowsk en Melitopol duren de onge regeldheden nog voort; de boeren plunderen de woningen der Israëliten, maar wijken dadeljjk zoodra zjj op politie of militaire magt sluiten. De te Kiew aangerigte schade wordt op 1,137,831 roebels geschat. LONDEN, 24 Mei. In het hoogerhuis deelde de heer Granville mede, dat de overeenkomst tusschen Turkije en Griekenland heden namiddag getee- kend is. In het lagerhuis verklaarde de heer D'lke. dat er geen briefwisseling tus schen Engeland en Italië over Tripoli heeft plaats gehad, en dat er alle grond is om het berigt, als zou Duitschland zjjne bemiddeling tusschen Frankrijk en de Porie hebben aangeboden, voor onwaar te houden. De heer Gladstone zeide, dat er vooreerst geen uitzigt bestaat om de rente der con sols te verminderen. Het huis behandelde verder de motie van Maccarthy, lot berisping van de lersche uitvoerende magt wegens de gevangenneming van Dillon en van den kaïholieken geestelijke Sheeny, en wegens andere maatregelen, welke als misbruik van de wet zoudeu zjjn aan te merken. De minister Forster verdedigde zijne handelwijze, als volstrekt noodig om wet en orde. te her stellen. De regering, zeide hij, is vast besloten, zonder aanzien des -persoonsop den ingeslagen weg voort te gaan, en de bestaande zamen- zwering te onderdrukken. PARIJS, 25 Mei. De Événement meldt dal te Mont-Ronge (Seine-depar- temeut) eene fabriek van ontplofbare bommen is ontdekt. Drie personen, Inwanof en Flovowitz, de naam van den derden is onbekend, zjjn in hech tenis genomen. PARIJS, 24 Mei. De Enfida werd gisteren door driehonderd Arabieren van den stam Ouled-Saïd aangevallen, die een agent der Fransche Maat schappij wilden vermoorden. De aanvallers plunderden en vernielden het buisonder voorwendsel dat geweren en kanonnen er in verborgen waren. De Caïd kwam tusschen beide, maar zjjn gezag werd miskend. Doch de heer Levry slaagde er in de woestaards te beteugelen en men wil dat hjj niet vreemd was aan den aanval. De Arabieren van Enfida zijn in vollen opstand en hebben verscheidene inboorlingen (Israëlieten) en een Europeaan vermoord. RECLAME8. OM ZKLF VAN -t TOT 10,000 C X E M P I- TE DRUKKIN SchriftPlansTekeningen Moslek of Clichés. PAUL ABAT. 126RUE D'ABOUKIR. PARIJS TOEZENDING!Tan PROSPECTUS A 15 C' voor FRANKEERING ümgcrlijkc £>taub. Van 19 tot en met 25 Wel IS81. BEVALLENG. v. d. Sluis. geb. Ilulscher, Z. J. M. Fortrie, aeb. Huge, D. J. E. Stellëlaar, geb. van Thiël, Z. M. E. Mieremet. geb. Kramers) Z. W. J. Liihn, geb. van Overcem, D. J. Kop, geb. v, d. Plas. I). C. J. Filippo. geb. 'van 't Hooft, D. J. van Wezel, geil. Corin-li.-se. II. E. Trouwec. geb. Kramer, Z. -• S. lloppenbrouwer, geb. Planje, Z. - M. G. v. Kerklioll. geb. Papót. 1). C. F. Heiïdriksen, geb. Landzaat, Z. G. Karstens, geb. Provoo, Z. M. van Iterson, geb. Helvenstein, Z. C. Kouw, geb. Heinkes, Z. S. J. Hoope, geb. de GraalF, D. A. Galjaard, geb. Lonwrier, D M. A Collet, geb. v. d. Mark, D. C. Niemejjer, geb. Slotliouber, Z. J. VVitmans, geb. v. d. Assen, Z. S. J. C. A. Hartevelt. geb. Bijvank. D. M. E. Speet, geb. v. Dijk, Z. A. M. Reinke, geb. Veeren, Z. P. VV. Botcrmans. geb. Borgie, Z. - A M. Nieuwenhoven, geb. v. d. Reyden, D. J. W. v. d. Steen, geb. Koreman, Z. S. Poeliejoe, geb. Hanselaar, Z. J. Sollie, geb. Kriek, D. S. M. v. d. Mey, geb. Dozy. D. B. A. Dirkse, geb. van Rhijn, D. - S. S. Kok. geb van Leeuwen, D. A. M. S. Noest, geb. Brokaar, D. C. J. Brink, geb. Beck, D. J. M. van Goldc, geb. Steenstralen. Z. GEHUWD: J. Rietbergen, jm. en S. S. Robijn, jd. - P. Verstraaten, jm. en A. van der Reyden, wed'. II. Galjaard, jm. en G. Boom, jd. G. lluler, jm. en E. Léget, jd. C. W. Kouw, wedr. en J. C. van Balen, jd. OVEBLEDEN: M. Vuyk, wed'. 73 j. H. van den Wjjngaard, Z 4 m. K. J. van 't Hooft, geb. Bosman, Wed. 82 j. J. de Kruys. Wed'. 94 j. A. C. van den Hock, D., 6 j. J. Neuteboom, Z.. lm. A. E. Metzger. D., 2 j. A. van der Posl, D., 2 m. J. Molet, Z., 13 j. W. P. Mulhovius. Z„ 6 j. - D. Fagh, 42 j. J. van der Hoeven, 25 j. II. A. Hartevelt. D., 16 j. J. F. d'Aumerie, 53 j. J. Kramer, Z 7 m. D. Nieboer, geb. Koster, 62 j. A. Owel, 69 j. J. M. Cheriex, geb. Bos, 25 j. AK1DEMIE-NIEUW8. PROMOTIE AAN DE LEI DSC HE UNIVERSITEIT. Den 25,"n Mei de beer W. Pauw, geb. te Edam, in de geneeskunde, na verdediging van zjjn akademiseh proefschrift: hts over etmcleativ bulbi.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3