LE D8CHË C OU RANT. WOENSDAG 23 MEL 1881. M°. 121. S T AD S - B E K IC IIT EN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdagavond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bjj deze nog maals den belanghebbenden (de eeborenen in 1856 en. voor zoover zij zich tusschentjjds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1847—1855) hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) ten Raadhnize, lusschen 9 en 4 uren, terwijl op den l»1™ Juni aan staande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tjjdslip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 23 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 24 Mei. In het "Aardrijkskundig Weekblad, orgaan van het Rjjks ethnogra- i phiscli museum. n°. 31," komt een opstel voor van den heer Dan. de Lange, over de collectie Indische muziekinstrumenten boekwerken over muziek en schilderijen in het rjjks ethuographisch museum te Leiden, een geschenk van Rajah Comm. Sourindro Mohun Tagore, mus. doet. te Calcutta. De I lieer de Lange brag! in den loop der maand Maart II., op uitnoodiging van den heer m'. Serrurier, conservator en waarnemend directeur van het mu- I seum, een bezoek aan genoemd museum, in gezelschap der hoogleeraren I II. Kern en J. P. N. Land. Het doel was, de bovenbedoelde collectie in I oogenschouw te nemen. In dit bezoek vindt hij aanleiding om een en ander I over bedoelde collectie mede te deelenen die mededeelingen den heer Serrurier I aan te bieden Het is zeker, zegt de heer de Lange, ten zeerste te betreuren, dat de j inrigting van het museum thans nog niet toelaat, ten allen tijde de gele- I genheid open te stellen om vergelijkende studiën te maken. De zeer be- I langrijke verzameling van Japansche, Oost-Indische en Hindoesche instru- menlen zou deze studie uiterst vruchtbaar kunnen maken. Zoo is mjj b. v. I bij deze oppervlakkige beschouwing gebleken, dat de Japansche en Hindoe- I sche ontwikkeling der muziekale kunst een scherp contrast vormt met die I van de Oost-Indische kunst. Terwjjl aan het snaar-instrument in de eerst- I genoemde landen de hoofdrol toebedeeld is, zooals uit de collectie blijkt, I speelt in Oost-Indië het slag-instrument de grootste rol. Eveneens verdient I le worden opgemerktdal de "Mondtrom'' over den geheelen Indischen I Archipel wordt aangetroffen; ja, dat men die kan vervolgen tot op de Znid- I zee-eilanden toe; dat de "Schelptrompet" overal gevonden wordt, waar het I Boeddhisme is doorgedrongen, alzoo ook in Japan, en dat die eveneens in I de Zuidzee eilanden op verschillende plaatsen voorkomt; dat men de fluit. I die met den neus geblazen wordt, bij de Dayaks van Borneo vindt, en die I wederom ver oostwaarts in de Zuidzee-eilanden, op Fidscbi, aantreft. Zoo als men ziet leveren de aanwezige collectiën reeds stof genoeg om vele studiën te maken; doch nog veel meer kan en moet er worden gedaan, wil men een volledig overzigt verkrijgen en de vergelijkende studie alle I 'nichten afwerpen, die zij afwerpen kan. Wat nu in het bjjzonder de Hindoesche collectie betreft, zoo mag men baar als zoo volledig mogelijk beschouwen. De snaar-instrumenten zijn er I ia vertegenwoordigd van af de boog (die zoowel door de Hindoes, als door Japanners als de oorsprong van alle snaar-instrumenten wordt beschouwd, I fn door de Hindoes als de boog van den God Siwa wordt aangezien) tot de Kattyayana Vina, een instrument met 22 snaren, toe. De geheele col- t I leclie bestaat uit negentig instrumenten, zevenentwintig boekwerken en zes I schilderijen. Zooals bij alle volkeren vindt men onder de instrumenten drié soorten: snaar-instrumenten, blaas-instrumenten en slag-instrumenten. Van Mc snaar-instrumenten zijn sommige gemaakt uit hout, andere uil kalabas, - P10» andere uit ivoor, en een zelfs uit zilver. Onder de blaas-instrumenten "Ji er sommige gemaakt uit koper, andere uit hout, wederom andere zijn schelpen en ook hieronder vindt men enkele uit zilver. De slag-instrumen ten zjjn vervaardigd uit klokkenspjjs, koper, hout of gebakken aarde. Over elk dezer categoriën treedt de heer de Lange in eenige bijzonderheden. De werken over muziek, zegt hij verder, behelzen zonder twijfel veel be langrijks; daar zjj echter voor het grootste gedeelte in het Sanskriet zjjn geschreven, hoop ik later, indien prof. Kern mjj zijn hulp wil verleenen, er op terug te komen. Zooals bekend is. heeft in de laatste jaren een hevige pennestrijd plaats gehad lusschen dr. Sourindro Mohun Tagore en de Europesche muziekgeleerdenover de meerdere ol mindere juistheid van het Ettropesche of hel Indische muziek-systeem Nog is de strijd niet geëindigd en juist daarom mag het zoo belangrijk worden geacht deze collectie muziek-insiriimenien en werken over muziek in ons land te bezitten, om le gelegener tijd studiën over het Indisch muziek-systeem te kunnen maken. Vele instrumenten hebben echter door de reis geleden, en wil men al het nut uit de studie putten, die de kennis er van kan opleveren, dan dient n.en de collectie in goeden toestand te doen brengen, en aan te vullen wat van de instrumenten zoo te zeggen vernietigd is. In hel tjjdperk van 17 April tot 14 Mei jl. zjjn, blijkens bij het mi nisterie van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, 3 runderen in Noordholland door longziekte aangetast. In het daaraan voorafgaand Ijjdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat voor een twaalftal studenten in de medicijnen aan de Neder- landsche universiteiten de gelegenheid bestaat, om. lusschen het tijdperk van 1 Augustus 1881 tot ultimo Juljj 1882. onder genot van een subsidie van /8000, le worden aangenomen ter opleiding voor de betrekking van ofli- cier van gezondheid 2de kl. bij de kon. Nederi. zeemagt. Belanghebbenden moeten zich schriftelijk aanmelden bjj het dep. van marine. De Staatscourant deelt hel volgende mede: Brieven en verdere stuk ken voor Padang kunnen by eene verzending met de stoomschepen der maatschappij "Nederland", wanneer deze Padang aandoen, spoediger de plaats van bestemming bereiken dan bij eene voorafgaande verzending met de Fransche of Britsche pakketbooten. Dientengevolge zijn de directeuren der postkantoren aangeschreven geene brieven en andere stukken voor Pa dang te begrijpen in de brievenmalen, die op 28 Mei, 25 Junjj, 23 Juljj, 20 Augustus, 17 September en 15 October met de Fransche pakkelbooten en op 17 Junjj, 15 Juljj en 12 Augustus met de Britsche pakketbooten worden verzonden, maar deze le sluiten in de brieveumalendie respecti- velijk 3 en 11 dagen later met de Nederlandsche stoomschepen regtstreeks over Napels naar Padang worden gezonden. Meer volledige iulichtingen omtrent de tijdstippen van verzending in Nederland, met de daartoe open staande gelegenheden en van aankomst te Padang, kunnen op de postkan toren worden verkregen. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de jongste opgave ontvangen de som van 816.90. Bjj het dep. van marine is het berigt ontvangen, dat hel schroefstcom- schip Koningin Emma der Nederlanden op 20 Mei te Batavia is aangekomen. In hel begin der volgende maand zullen door de officieren uit 's Hage en uit Leiden kadermanoeuvres op groote schaal worden gehouden tusschen Wassenaar en Katwijk. De leiding is opgedragen aan den luit.-kolonel Hijmans van hel reg. grenadiers en jagers. De eerste bezending lersche paarden voor de cavalerie is aangekomen en II. Vrjjdag door de commissie gekeurd. Dit geschiedde hier te lande, omdat de zeereis invloed kon uitoefenen; zij schijnen door het overbrengen echter weinig geleden te hebben. Voor het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland heb ben zich aangemeld 65 candidaten: als: 23 van de hoogere burgerschool te 'sGravenhage8 van die le Delft, 7 van die te Schiedam. 9 van die te Rotterdam, 9 van die te Dordrecht, 5 van die te Gorinchem en 4 die geen hoogere burgerschool meer bezochten. Het mondeling examen zal beginnen 14 Juljj en eindigen 6 Augustus. Het stoomschip Prinses Marie vertrok op 21 Mei van Batavia naar Amsterdam; de Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, vertrok op 23 Mei van Suez. Een der personen, die door het gebruik van gerookt rttndvleesch te Kraliugen zijn vergiftigd geworden, is aan de gevolgen overleden. Het was een grijsaard vau 81 jaar. De HaarlemZandvoort-spoorwegntaaischappij zal op Donderdag 2 Junjj a. s. hare lijn feestelijk openen. Een extra-trein, die 's morgens ten

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1