BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 23 Mei ÓS8djFü. dó9. BUITENLAND SC HE BERIGTEN. idem te Rotterdam; J. M. Elshout, idem teGorinchem; J. M. Schmidt Gratis, leeraar ia het teekenen te 's Gravenhage; plaatsvervangers: C. J. Rovers, hoofd ecner 1. school te Delft; C. J. Keen, idem te 'sGravenhage. Arnhem: lid en voorzitter F. H. W. Kuypers, schoolopzieners in het district Tiel; leden: W. J. Bonte, schoolopziener in het arr. Geldermalsen en leeraar aan de rijks h. burgerschool te Zaltbommel; dr. J. Campert, leeraar aan hel gymnasium te heiden; mr. W. H. Ikman van Burck, leeraar aan de h. burgerschool te Nijmegen; dr. W. Julius, directeur der rijks h. burgerschool te Gouda; W. Smit,, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor ouderwijzers te Nijmegen; dr. H. van de Stadt, directeur der h. burgerschool te Arnhemdr. J. L. A. Steynsschoolopziener in het arr. Helmond en di recteur der rijks h. burgerschool aldaar; J. de Vlam, hoofd eener lagere school te Eindhoven; plaatsvervangers: G. Japikse, onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen; F. A. R. Woltering, onder wijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Bosch. Breda: lid en voorzitter jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur van j het lager onderwijs in de le inspectie; leden: mr. G. D. Franquinet, school opziener in het district Maastricht; H. Th. van der Grinten, schoolopziener in het district Breda: dr. A. L. Lamers, direeteur der rijks h. burgerschool te 's Hertogenbosch; R. R. Rijkens, directeur der rijkskweekschool voor on derwijzers te Nijmegen; A. G. Schuil, leeraar aan de kon. school voor nut tige en beeldende kunsten te 's Hertogenbosch; M. P. J. Steyns, schoolop ziener in het arr. Venlo en directeur der rijks h. burgerschool aldaar; dr. F. B. Trosée, schoolopziener in het arr. 's Bosch en directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar; J. Vermeulen, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Middelburg; plaatsvervangers: J. Geluk, hoofd eener 1. school te Dinteloord; A. W. H. van de Wijnpersse, idem te Bergen-op-Zoom. Groningen: lid en voorzitter jhr. mp. W. C. A. Alberda van Ekenstein, schoolopziener in het district Groningen; leden: jhr. dr. D. H. Waubert de Puiseau, schoolopziener in het district Leeuwarden; G. van Milligen, direc teur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen: L. Leopold, onderwijzer aan die school; F. Bruins, idem; J. Visser, hoofd eener 1. school te Leeuwarden; dr. W. Gleuns, schoolopziener in het arr. Winscho ten; d'. F. G. Groneman, directeur der rijks h. burgerschool te Groningen, J. A. Egenberger, eersten onderwijzer van de akademie Minerva te Gronin gen: plaatsvervangers: J. van den Berg, hoofd eener 1. school te Groningen; R. W. Keizer, idem. Assen: lid en voorzitter dr. J. J. Kreenen, inspecteur van het lager on derwijs in de 3e inspectie; leden: J. van Drulen, schoolopziener in het district Assen; W. A. Elberts, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Zwolle; C. A. C. Kruyder, directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer: W. B. G. Molkenboer, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Leeuwarden; J. Visser, hoofd eener 1. school te Sneek; J. Doornbos, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Assen; W. Houwing, hoofd eeuer 1. school te Assen; R. Staal, idem te Dwingelo; plaatsvervangers: B. Huizingh, hoofd eener 1. school te Meppel; R. K. Kuypers, idem te Hoogeveen. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken, baron van Lynden van Sandenburg, zal den 24(n dezer een diplomatiek diner geven ter eere van den tijdelijken zaakgelastigde van Oostenrijk aan ons hof en van de nieuw benoemde secretarissen bij de Italiaansche en Spaansche legatiën alhier. Heden is in het hotel Paulez alhier afgestapt de tweede militaire attaché bij hel Fransche gezantschap te dezer stede, baron Neukirchen von I Njjvenheimkapitein der Fransche huzarenmet familie. De liberale kiesvereeniging "de Grondwet" heeft met algemeene (40) stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer bij de aanstaande verkiezingen gekozen prof. J. C. G. Evers. B E L Cr I EL Uit Weenen wordt gemelddat prins Rudolf en prinses Sléfanie hun plegtige intrede te Buda-Pesth hebben gedaan. De geheele stad was in feest te getooid. De prins en prinses werden aan het station ontvangen door de leden van den gemeenteraad en een honderdtal magnaten in groot cosluum. Een prachtige stoet werd gevormd. Veertig magnaten te paard reden voor de victoria, waarin de jonggetrouwden hadden plaats genomen. De equipage was »a la Daumont" bespannen, met postillons in geel livrei. De graven Zichy, Andrassy, Koracsony en andere hooge personages volgden in gala-rijtuigen. Toen de stoet voor de burg van Buda-Pesth aankwam, werden salvo's kanonschoten gelost. De prins en prinses werden overal met geestdrift toegejuicht. De sneltrein van Parijs naar Keulen is Dingsdag namiddag, bij het station te Landelies, nabij Thuin, ontspoord. De locomotief, die uit derails geraakt was, liep ongeveer 300 meters ver naast de baan en kon gelukkig stil gehouden worden, op het oogenblik dat de trein de brug over de Sambre bereikte. De reizigers zijn er met den schrik en een half uur ver- Daging afgekomen. EltGEIiJtND. LONDEN, 20 Mei. De correspondentie tusschen Frankrijk en Engeland over de Tunesische aangelegenheden is openbaar gemaakt. Men vindt er eene dépêche in van te heer Waddington aan den vroegeren Franschen gezant te Londen, markies d'Harcourt, van 26 Julij 1878, waarin een verhaal gegeven wordt van de gesprekkendie Waddington met lord Salisbury te Berlijn gehad heeft tijdens het congres aldaar. Waddington verklaart dat lord Salisbury hem gezegd heeft; Handel met Tunis zooals gij wilt. Engeland zal zich hoegenaamd niet er tegen verzetten. Het zal aannemen, wat gij beslissen moogt. Hierop is eene dépêche gevolgd van lord Salisbury aan lord Lyons van 7 Augustus, waarin de mededeelingen van Waddington in hoofdzaak bevestigd worden. Eene dépêche van lord Granville aan den Engelschen gezant te Parijs van 17 Junij 1880 geeft den hoofdinhoud van eenige ge sprekken, die hij gehad heeft met den toenmaligen Franschen gezant te Londen, Léon Say. De Engelsche minister verklaarde aan dezen, dat volgens mededeelingen van het kabinet te Tunis, het regentschap een deel uitmaakte van het Ottomannische rijk, Engeland had in Tunis geen moreel of inter nationaal belang te verdedigen, ook niet over diens toekomst te beschikken. Eene deputatie van vertegenwoordigers der Britsche Joden-vereenigin- gen heeft een onderhoud gehad met de parlementsleden baron de Worms en A. Cohen, om te trachten het eens le worden omtrent een gemeen schappelijk krachtig protest van de Britsche Joden tegen de vervolgingen van hunne geloofsgenooien in Rusland. Besloten werd, zich tot den minis ter van buiten), zaken te rigten met het dringend verzoek om bij de Rus sische regering vertoogen in te dienen en bij haar aan te dringen op het nemen van maatregelen om eene herhaling van de jongste geweldenarijen tegen de Joden in Zuid-Rusland te voorkomen. Wederom is eene poging beproefd om een politie-station in de lucht te laten springen, ditmaal te Hereford. Een detective werd door de ont ploffing gekwetst. Door de onhandigheid van de daders mislukte ook deze aanslag. 0e Standard meldt uit Durban dat met haast gewerkt wordt aan de voltooijing der vestingwerken te Pretoria, maar de vrijwilliger-officieren weigerden aan den vestingbouw en de defensie der plaats mede te werken, omdat de Engelsche autoriteiten de toezegging weigerden, dat, mogten de vijandelijkheden weder beginnen, de Transvaal in Engeland's bezit zou terngkeeren. De vrijwilliger-officieren hebben den kommandant der Boeren beloofd onzijdig te blijven, ingeval de vijandelijkheden heropend werden. Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld dat de lang verwachte bot sing tusschen Abdurrahman, emir van Afganistan, en Ejub Khan, die als pretentent te Herat zetelt, als aanstaande kan beschouwd worden. Eerst genoemde zou Kabul reeds verlaten hebben om met behulp van hem toege negen stammen Herat van twee zijden aan te tasten. Het leger van Ejub Khan moet uit 3000 man bestaanzoodat Abdurrahman zeker geen gemakkelijke zegepraal zou behalen. In alle deelen der Vereenigde Staten heeft men, naar uit New-York berigt wordt, uitzigt op een zeer overvloedigen tarwe-oogst. In Minnesota en Nebraska zal hij volgens de verwachtingen 20 a 25 pGt. meer opleveren dan die van het vorige jaar. FRANKRIJK. De heer Challemel-Lacour, Fransch ambassadeur hij het hof van konin gin Victoria, komt naar Parijs. Het voorwendsel zijner reis is de herzie ning van bet handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland, maar de ware reden, zegt de Figaro, is de begeerte van het gouvernement, uit den mond van Challemel-Lacour zelf te vernemen, hoe men in Engeland over de Tunesische quaestie zoo al denkt. In het testament van Emile de Girardin komt eene bepaling voor, waarbij ieder arrondissement, hetwelk hij in de kamer vertegenwoordigd heeft, eene som van 10000 fr. ontvangt. Dingsdag 11. legde zich te Parijs zekere Dangleterre, een wegens dron kenschap ontslagen werkman, in eene kar te slapen. Eenigen tjjd daarna wierpen eenige andere werklieden de kar vol met zand zonder hem te be speuren en zonder dat hij wakker werd. Men kan zich hunne ontzetting voorstellen toen zjj, de kar wegrijdende en ledig stortende, het lijk van hun ongelukkigen makker ontdekten. Volgens de dagbladen uit het noorden, wordt in de fabriek van Fives- Lille een monsterkanon vervaardigd, waarvan de lengte niet minder dan 9% el bedraagt en dat een totaal gewigt heeft van 52000 pd. De projec- tilen zullen 34 duim middellijn hebben en 400 pd. wegen. Dit kanon is voor de marine bestemd. De Radical meldt dat tegen dr. Susini, Paula Minck en drie anderen, die aan de demonstratie te Marseille Zondag II. hebben deelgenomen, eene vervolging is ingesteld, wegens beleedigingen, geweldenarijen en verzet tegen de dienaren der overheid, wegens aansporing tot misdaden, wegens het voeren van oproerige zinnebeelden en wegens beleediging van een bui- tenlandsch souverein. DUITSCHLAND. Graaf Harry von Arnim, gewezen gezant van Duitschland te Rome en te Parijs, bekend door het proces hem aangedaan wegens het ver duisteren van staatsstukken, dat eindigde met zijne veroordeeling, isteNizza overleden. Er heeft een vrij hevige brand gewoed in de locomotievenfabriek van Börsig te Berlijn. Een der zes verdiepingen hooge etablissementen aan de Spree is voor het grootste deel uitgebrand. Door de afscheiding der fa- brieks-afdeelingen met brandvrije muren werden grootere verwoestingen voor komen. Te Gladbach heeft de politie zekeren J. K.smid, en diens vrouw in hechtenis genomen, als verdacht van valsch geld te munten. Eene huis zoeking bevestigde dit vermoedenwant al de daartoe benoodigde gereed schappen en materialen werden aldaar gevondenalsmede nog een voorraad van 800 valsche markstukken in twee zakkenbovendien nog een boekje van de spaarbank te Crefeld waaruit bleek, dat hij aldaar 18000 mark had gestort.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5