LEI818 IIE COURANT. W. 118. ZATIJRDAG 21 MEL STADS-BERICHTEN. Inschrijving Schutterij. BINNENLANDSCHE B ERIGTEN. I8S1. i. /i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der AdverlenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die ver zuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen teil Raadhuize, op Maandag den 23ii(n 5je| ek.des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den l8ltn Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dal tijdstip hehben doen inschrijven, bij ontdekking ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 Mei 1881. E. KIST. Secretaris. and LEIDEN, 20 Mei. Nadat gisteren avond ten 11 ure een brigadier der huzaren met een meisje eene der tapperijen in de Morschslraat had verlaten, werd h(j na eenige woordenwisseling met zekeren C. K.. die het meisje van hem wilde altrekkenaan den Apoihekersdijk handgemeen, waarbij hem door dezen lerscheidene wonden met een mes werden toegebragt. De verwonde werd aan het potitie-bureau heelkundig behandeld en daarna naar de infirmerie overgebragt, terwijl K, in verzekerde bewaring werd gesteld. Gisteren avond zijn door de politie aangehouden twee sigarenmakers- knechts, als hebbende zich ten nadeele van hun patroon schuldig gemaakt aan diefstal van tabak. In den namiddag van heden werd door de politie alhier aangehouden de persoon van J. van V., die in eeu twist met zekeren I'. R. dezen met een stok eene verwonding aan het hoofd had toegebragt. De tooneelvoorstelling, op Maandag II., door de Werkliedcn-Vereeniging Eendracht zjj ons doel", alhier ten voordeele van een barer ledensedert lang aan ziekte lijdende, gegeven, heelt, naar wij vernemen, bruto/64.30 igebragt. Indien de Kruisdagen voor Nederland als vastendagen worden afge schaft, zooals elders plaats had, ofschoon daaromtrent voor Nederland eerst aanstaanden Zondag alle twijfel kan worden opgeheven, dan geschiedt dit om «bijzondere redenen", dat is hel allernaast om rekening te houden met tqd, schaarschte, verzending en duurte van visch hierbij in aanmerking genomen. De visch toch van onze kusten gaat groolendeels naar het bui tenland, dat meer dan Nederland, dat gezegd wordt in het bezit te zijn van boter en kaas, dispensatie erlangde, terwijl zelfs op Goeden Vrijdag dit jaar voor het bisdom van Luikzijn wij goed onderriglhet gebruik van zuivel werd toegestaan, de Zaturdag overal elders als onthoudingsdag van vleesehsprjzen werd afgeschaft. Door den minister van binnenlandsche zaken is een algemeen regle ment voor de rijksnormaallessen vastgesteld. Volgens de bepalingen zal voortaan de cursus overal vierjarig zijn en in vier klassen verdeeld. Zoo mogelijk zal er aan de noormaalinrigling eene voorbereidende klasse worden toegevoegd voor leerlingen van 12 tot 14 jaarwelke klasse een deel van de noormaalinrigling zal uitmaken. Tot die klasse worden lorgelalen zij. die het bewijs leveren, dat zij het gewone lager onderwijs met vrucht heb ben bjjgewoond. Zjj wordt verbonden aan eene school voor lager onder wijs, waar klassikaal onderwijs gegeven wordt. De heer dr. M. Salverda, te 's Hage, voorzitter der commissie, in 1881 belast met het afnemen van het eind-examen der rijksland bouwschool heeft hen, die zich aan dat examen verlangen te onderwerpen, ttitgenoodigdzich vóór 25 Mei e. k. schriftelijk bij hem aan te melden. Eene commissie van leden uit den gemeenteraad van Manchester be- 2ocht enkele plaatsen in Nederland, om den aanleg en de werking van bet Liernurstelsel na te gaan. liet stoomscbip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is °P 18 Mei Aden gepasseerd. De Celebes, op weg naar Amsterdam, is op feu dag van Suez vertrokken. De Prins Hendrik, mede op weg naar Amsterdam, passeerde op dien dag Gibraltar. Dezer dagen zijn verschenen het tweede rapport, eu de ontwerp-statnlen ,a|i de gemengde commissie uit de Maatschappij lol Nul van 'i Algemeen, de Maatschappij van Nijverheid, de Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland en het Nederlaudsch Werkliedenverbond, in zake de oprigling van een algemeen Nederlaudsch pensioenfonds voor werklieden. Die ver schillende vereenigingen worden in de commissie elk door een gecommit teerde vertegenwoordigd. Een ernstig bezwaar tegen het vorige rapport was het ontbreken van tarieven, zoodat niet kon worden nagegaan wat de werklieden aan premiën hadden te storten, om zich op een bepaalden leeftijd zeker pensioen te ver zekeren. De commissie noodigde den heer dr. P. van Geer, professor te Leiden en lid van de staatscommissie voor het pensioenfonds van rijksambte naren, uit, haar omtrent dit punt van advies te dienen, eu zij rekende zich gelukkig dien bekwamen deskundige, ondanks zijne vele bezigheden, bereid te vinden haar ter zijde te staan. Aansluiting aan eene bestaande maatschappij werd minder geraden geacht. De tarieven van prol. van Geer toch zijn lager dan die, welke eenig solied fonds kan geven. Zoo zal een 20-jarig persoon, voor een pensioen van /2 per week, ingaande op den leeftijd van 65 jaren, slechts zeven centen per week behoeven te betalen. Wilde hij het op 60-jarigen leefljjd doen in gaan, dan bedraagt de premie dertien centen per weck. Een werkman van 25 jaar wenscht op 65-jarigen leeftijd tot aan zijn dood toe een week geld van 5 gulden te ontvangen. Dit kan hij verkrijgen door lot op zijn 65«" verjaardag wekelijks 25 cents te storten. Begint hij met de storting eerst als hij 35 jaar oud is, dan zal hij. om op 65-jarigen leeftijd hetzelfde bedrag te ontvangen, 42% cent per week moeten afzonderen. Was hij reeds op zijn vijftiende jaar beginnen te storten, dan zou de wekelijksche bijdrage slechts 16 centen hebben moeten zijn. De Oneven worden in het verslag opgenomenzij zijn uitsluitend berekend voor het mamielyk ge slacht. Hel komt der commissie echter wcnschelijk voor, bij het in wer king treden de deelneming te gelijk voor mannelijke en vrouwelijke deel hebbers open te stellen. De commissie hoopt de admiiistratiekoslen te ver kregen door vrijwillige bijdragen, renten van het oprigtingskapitaal en contributie van begunstigers. In verband met het haar verstrekt mandaat stelt de commissie aan het slot voor: "magiiging te vragen aan de alge- meene vergadering om één persoon aan te wijzen, die als commissaris, met de overige commissarissen, het noodige voor de oprigling van een algemeen pensioenfonds voor werklieden, volgens het thans ontwikkelde plan. te doen heeft"; aan de hoofdbesturen der vier maatschappijen: «/beschikking te vragen van de algemeene vergaderingen over een zeker jaarlijksch bedrag» ten einde te gemoet te komen in de administratiekosten van hel fonds". In de memorie van toelichting, die de sterftelafels van prof. van Geer vergezelt, zegt deze o. a.dal als grondslag der tarieven genomen is de sterftetafel voor het geheele rijk, voorkomende in het rappert der staats commissie voor de pensioenen der rijksambtenaren. Deze tafel is volgens wetenschappelijke regelen naar de laatste en beste gegevens in ons vader land (den loop der bevolking in de jaren 1860- 1870) bewerkt en verdient in elk geval de voorkeur boven de gebruikelijke van KarseboomLobatlo en Baumhauer, om redenen die in bet genoemde rapport zijn ontvouwd. Te Haarlem is eergisteren iu bewusteloozen toestand overleden een 52-jarig werkman F. J., die II. Maandag avond in eene tapperij door twee andere bezoekers, na eenigeu twist, met geweld uit de gelagkamer was ge worpen. waarbij hij met het hoofd tegen een muur is gevallen, ten gevolge waarvan hersenschudding is ontslaan. Het lijk is op last van de justitie naar het gasthuis overgebragt. De daders zijn ontdekl. Te Haarlem brak gisteren voormiddag brand uil in het perceel, be woond door den winkelier de Jong, in de Warmoesslraat. De brandweer was den brand spoedig meester. De schade, vooral door water, is aanzien lijk doch het perceel is verzekerd. De oorzaak van den brand zoekt men in het niet blusschen van een nachtlichtje op de slaapkamer, dal in aan raking is gekomen met de bedgordijnen. Eerstdaags zal voor het gereglshof Ie Amsterdam de treurige zaak worden behandeld van een negenjarigen knaap, die in de Barendszstraat aldaar onlangs zijn zusje opzettelijk vergiftigde, omdat de kleine zoo schreeuwde. Eergisteren morgen is een lievige brand uitgebarsten in de boerderij van W. A. van der Sluis Ie Kortezwaag. Hoewel men kort te voren nog in den stal geweest was wegens voederen eu melken, schijnt daar de brand toch hel eerst ontstaan en wel, naar men gist, door eene kat, wier haren te digt met vuur in aanraking waren geweest. Ondanks spoedige hulp was in een uur lijils de geheele boerderij iu de ascli gelegd, terwijl slechts drie

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1