BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de geneeskundige staats-comtnissie zijn tot arts bevorderd de hh. C. C. Delprat, S. J. Philips en W. J. Voorthuysenmed. doctorandi, en N. C. J. Rahder, cand-arls, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. D. Ferwerda en A. J. A. Tho masmed. doctorandi, en L. P. van den Berg en J. Bijl, cand.-artsen. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken zal in dit jaar te Delft gehouden en Donderdag 7 Julij geopend worden. De vergadering van commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid met de afgevaardigden der afdeelingen zal plaats hebben op Dingsdag 7 Juiiij a. s., des voormiddags ten 11 ure, in het lokaal van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, te Amsterdam. Gisteren ochtend is een 16 jarig jongeling op de Schie, uit de praam, waarmede hij een verhuurboel overbragt, in het water gevallen en verdronken. In een gezin te Kralingen heeft eene vergiftiging plaats gehad ten ge volge van het gebruik van gerookt rundvleesch, afkomstig van eene koe, die lijdende is geweest aan graauw meer. Tien personen zijn Ijjdende, waarvan een, oud 81 jaar, zeer bedenkelijk ligt. Het vleesch is in beslag genomen; de justitie laat het scheikundig onderzoeken. In de Dingsdag te Woerden gehouden zitting van den gemeenteraad is voorlezing gedaan van een kon. besluit, houdende, dat er geen termen bestonden tot vernietiging van de besluiten der gedep. staten, de betaling bevelende van de kosten in zake het Utrechtsche jaagdpad. De zaak zal nu waarschijnlijk in regten worden uitgemaakt. In die zitting werd ook behandeld de hoofdelijke omslag. Een der raadsleden stelde voor, de geza menlijke raadsleden ééne klasse te verhoogen, daar hij overtuigd was, dat zulks wel kon geschieden. Dit gelukte met 4 van de 10, daar het van 3 al te voren beslist was; 2 verklaarden dal zij hoog genoeg waren aange slagen en 1 bleef buiten aanmerking, als zijnde reeds in de hoogste klasse. Bij de verdere behandeling der zaak van den beruchteu inbreker Zweers, voor het geregtshof te Amsterdam, heeft, na afloop van het getuigenverhoor, de beschuldigde verklaard, dal het hem zeer speet vreemde menschen van hun goed te hebben beroofd, te meer omdat hij al de snuisterijen, die hjj gestolen had, toch maar in zijn kofler had geborgen; hij had gestolen omdat de werkzaamheden zóó slap warendat reeds vele werklieden afge dankt waren en hem dus hetzelfde te wachten stond, zoodat hij niet meer in staal kon geweest zijn, het kostgeld te betalen. Het openb. min. requi- reerde, in aanmerking nemende de 8 jaar tuchthuisstraf, waartoe hij te Arnhem was veroordeeld, die straf met 1/3 te verhoogen en dus 12 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger trad op m'. van Lcghem. Omtrent de koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, verneemt de Amst. C., dal in eene vergadering van leden van het zedelijk ligchaam "de koloniale tentoonstelling in 1883 te Amsterdam te houden", het contract is vastgesteld tusschen dit ligchaam en de hh. Tasson en Was her, aannemers te Brussel. Dal contract zal alsnu worden geteekend zoo dra de kon. goedkeuring op de statuten der vereeniging zal zijn verkregen. Volgens het contract zal de vereeniging "de koloniale tentoonstelling"/125,000 moeten bijeenbrengen, waarvan 50000 »a fonds perdu", ƒ75000, die uit eene tombola zullen kunnen worden terugontvangen. De hh. Tasson en Washer moeten op 1 Maart 1883 zoo mogelijk vroeger alle gebouwen enz. opleveren, liet in alle deelen beschreven hoofdgebouw zal een front krijgen van 128 meter en eene diepte van 33 m.; het zal eene waarde moeten hebben van 1,200,000 fr. Op 1 Febr. 1882 zullen de hh. Tasson en Wjsher moeten beslissen, of zjj de tentoonstelling, die, op de 125,000 na, geheel op hunne kosten wordt georganiseerd, willen laten doorgaan. Te Amsterdam had heden-namiddag op het Y aan den Westerdoksdijk ren vreeselijk ongeluk plaats. Het stoomschip Oranya, werd door een shrpboot door het Noordzeekanaal naar Ymuiden gesleept: in het midden van het Y /ouden de sjouwerlieden, die het schip uit het Oosterdok geholpen hadden, hel vaartuig in twee ranke vletten verlaten, doch naauwelijks hadden vier in ieder bootje plaats genomen en waren de touwen losgelaten, of beide vletteu sloegen door de sterke zuigiug van de Oranya om, met het ongelukkig gevolg dat allen te water geraakten en sfechts vier met groote moeite werden gered. Een 20' lol in de staatsloterij, dat door een Amsterdamschen barbier voor den vierden togl der Willem Barents ten geschenke werd gegeven (n°. 1893), is gisteren met een prijs van /30 uitgeloot. De gemeenteraad van Haarlem heeft benoemd tol leeraar in de klas sieke talen aan het gymnasium aldaar den heer C. P. Burger, te Leiden. Het kapittel der ridderlijke Üuitsche orde. Balije van Utrecht, heelt voor het op te rigten standbeeld van graaf Jan van Nassau eene bjjdrage verleeud van 500. Maandag namiddag zijn in de Groenestraat te Rheden twee huizen, ei n behoorende aan den heer J. W. W. en een behoorende aan de weduwe E. M.bewoond door vjjf gezinnen, afgebrand. De oorzaak was weder, dat zeer jeugdige kinderen, door de ouders alleen gelaten, een vuurtje op de deel hunner woning wilden stoken, waardoor niet alleen have en goed van vijf ingezetenen eene prooi der vlammen werden, maar ook een 3-jarig zusje, dat door het schielijk toenemen van den brand niet meer te redden was, op eene verschrikkelijke wjjze het leven verloor. Toen de brandweer d n brand meester was, zijn de overblijfselen van het kind te voorschijn g.ebragt. Volgtns de Zuip/i. Cl. is door wijlen mevr. wed. G. Wolters, geb. Bisschop, gelegateerd aan: het Nederl. Zendelinggenootschap ƒ3000, het Bijbelgenootschap ƒ1000, de Waldenzen ƒ300, te Zutphen aan de herv. diaconie /3000, de kerkvoogdij ƒ2000, de Roomsche diaconie ƒ300, de Luthersche diaconie ƒ300. de Israëlitische diaconie /300, het predikants fonds /2000, het Gebr. Bakkers-weeshuis ƒ1000, en verder aan het gast huis voor ooglijders te Utrecht 300het doofstommen-instituut te Gronin gen ƒ300. het bliuden-iustituut te Amsterdam ƒ300, het diaconessenhuis te Utrecht ƒ300, de ziekenverpleging te Amsterdam 300, terwijl zij in de laatste jaren van haar leven aan de laatstgenoemde zeven en meer ande» nuttige instellingen belangrijke sommen had doen toekomen. Te Oude en Nieuwe Pekel-A zijn door onbekende oorzaken de te veli staande turf zoowel als de veengronden in brand geraakt. De schade aanzienlijk, en zoo de brand niet door regen of afgravingen wordt gestuit is de ramp niet te overzien. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat gedurende den afgeloopen wintei het hooge water en het ijs aan de kunstwegen der provincie Noordbrabu; in onderhoud aanzienlijke schade hebben toegebragt. De kosten van hersid alleen bedragen, volgens reeds gedane uitgaven of ramingen, j 40803; fc kosten van voorziening tegen afslag, enz., niet minder dan ƒ4528; eit- deljjk de kosten van ijsruiming 1124. Door wjjlen Agatha Hessels is aan de parochie van den H. Jacobus|i 's Hertogenbosch de som van ƒ1000 gelegateerd. De postkardie des morgens uit Bergen op Zoom naar Zierikzee trekt, is door het schichtig worden van het paard bjj het Tholensche t« te water geraakt. De postrijder, die onder de kar geraakte, kreeg eenij wonden. De conducteur, die zich achter de kar bevond, bekwam gen letsel, terwijl de postpakketten, tijdig uit de kar genomen, mede onverlt bleven. Het paard zwom met de kar naar den Noordbrabantschen octj terug en zette het in galop naar zijn vorigen baas, een boer ie Slikket burg, alwaar het werd opgevangen. In hel gehucht Esbeek, onder Ililvarenbcekzijn twee flinke boer» woningen met stallen eene prooi der vlammen geworden; ook zijn akker gereedschappenhuismeubels, eene kast met geldswaarde en papieren, benei» 2 kalveren verbrand. De herberg en uitspanning «Jagllust", gelegen bjj weg naar de Kruisstraat te Rosmalen, bewoond door J. van Ballhovcn mede door eene onbekende oorzaak afgebrand. De bewoners, die ter rus lagen, hebben zich te naauwernood kunnen redden. Zondag namiddag ontstond er brand in het dennenbosch van graaft Geloes, te Baxem, in Limburg. Eerst nadat drie hectareu verwoest war» slaagden de paters Jezuïlen van Exaten er in den brand te stuiten. 's GRAVENHAGE 19 Mei De kapitein ter zee E. J. van der Sleydcn, uit Oost-Indie in Nederlai teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is art. 6 der drankwi (gemeentelijk vergunnings-regl) onveranderd aangenomen met 54 tegen stemmenna verwerping van het gewijzigd amendement van den hei de Jonge, met 42 tegen 31 stemmen, om een hooger regt te lieffii en na intrekking van een amendement van den heer de Bruyn Kops, het vergunningsregt in eene nadere wet te regelen, welk amendement krach tig was bestreden door den heer Goeman Borgesius en den minister, discussie is genaderd tot art. 10. Art. 9 is gewijzigd in dien zin, dat intrekking der vergunning wel geschieden kan wegens feiten in de draal huizen gepleegd, maar niet daar buiten Heden stond voor het geregtshof, onder beschuldiging van vier valst! heden, teregt de makelaarsknecht A. A. W.oud 55 jaren, wonende Ie Ril terdam. Deze persoon was sedert twaalf jaren in dienst bij de heeren v, i makelaars in huiden te Rotterdam, en had zich steeds eerlijk en trouw dragen. Van tyd tot tijd werd hem opgedragen om op quitantien voord schoonmoeder van zijn patroon, mevr. v. H., geb. M.gelden te ontvang bij de kassiers, de heeren M. en Zn., heigeen tot in Maart jl. steeds got ging. Toen echter mevr. v. H. haar rekening-courant ontving, bleek In haar, dat daarop een bedrag van ƒ2100 voorkwam, dal zij niet had oi vangen. Bij onderzoek kwam aan het lichtdal gedurende den loop n het vorige en het begin van dit jaar, op vier valschc quiiantien, drie» len 700 en eens ƒ500 waren ontvangen door den bescli die de quiisi tiën had vervaardigd en daarop den naam van mevr v. H. had nagemaat Behalve eene som van ƒ500, die besch. by ontvangst van eene echte quitanli afdroeg en een bedrag van ongeveer /600, dat nog bij hem gevonden wai wendde hij het ontvangen geld aan lot onderhoud eencr vrouw, met wiel in overspel leefde, en verteerde er ook een gedeelte van aan sterken draal Besch. legde eene volledige bekentenis af. Adv.-gen. Gregory requireerl 2 jaren celstraf en 8 boeten van 50. De verdediger, mr. Gertsen, wcc den hove op verzachtende omstandigheden. Het hof zal morgen ochieit uitspraak doen. BELflIE. Gedurende de afwezigheid van den koning en de koningin is aan het ps bliek toegestaan, het park en de serres van het kasteel te Laeken|te bezot ken. Een aantal dames hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt,» bloemen in het park te plukkenzoodat men verpligt is geweest bij zonder maatregelen te nemen. Er werden gendarmen aan de poorten geplaalsl, die in last hadden al de geplukte bloemen af te nemen; een bediende w het huis des konings nam de namen op van al de dames, die van de h ninklijke gastvrijheid een te ruim gebruik gemaakt hadden. Het scbjji dat, indien men die dames had laten begaan, de koning bjj zijn terugke# uit Weenen geen bloemen meer in het park zou gevonden hebben. EM GEL1SD, LONDEN. 18 Mei. Uit Parijs wordt aan de Times gemeld, dat de Engelsche regent! eene diplomatieke nota naar Parijs gezonden had, waarin zij vriendschap peljjk vroeg, welke voornemens Frankrijk ten aanzien van Biserla W terde, en Barthe'lémy St.-IIilaire daarop met eene lange nota geantwourl heeft, waarin gezegd wordt, dat Frankrjjk niet voornemens is 150millii"4 uit te geven, welke som noodig zou zjjn om Biserta in bevredigenden stand te brengen; Frankrijk echter herhaalt, dat het Tunis niet wens# «e

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2