LEIDSCHE 01IRANT, BP. 110. 1881. DONDERDAG 19 MEI.' STADS-BE RICHTEN. BINN ENLANDSCHE B ERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.S0, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de coupure van het Plantsoen, zjjnde de doorvaart van den Zoeterwoudschen Singel naar het Levenda.il, wegens herstelling der daarover gelegen g, op Donderdag 19 tot en met Donderdag 36 Mei a. s. voor de Scheepvaart zal GESLOTEN zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden DE KANTER, Burgemeester. Lsides, 18 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 18 Mei. Niettegenstaande de hevige slortbuijen op heden, was een groot aantal leden en belangstellenden in het gebouw der Kweekschool voor Zeevaart verecnigd om de algemeene leden-vergadering bjj te wonen en (evens het 25-jarig be staan van deze inrigtiug te herdenken. De president der commissie van beheer. dr. A. Rutgers van der Loeff, opende de vergaRering met een hartelijk woord van welkom. Feestelijk wilde hij dezen gedenkwaardigen dag niet vieren, omdat hel overlijden van liet verdienstelijke lid Kolfl nog te versch in hel geheugen van alle aan wezigen was gegrift, maar dien geheel en al onopgemerkt te laten voorbij gaan, was onmogelijk. In eene uitgebreide rede verhaalde spreker ons het ontstaan van de kweekschool. Ook zij had, evenals de mensch, zooals de geleerden beweren, verschillende phases doorleefd. De eerste was ilan de conceptio spontanea, de tweede mogt wel, wegens de vele botsingen en teleurstellingendie zij had moeten ondervindende Sturm- und Drang periode genoemd worden. Aan dezen toestand kwam een einde door de insschenkomst van de hooge regering, welke tusschenkomst spreker gaarne belijdde zelf geprovoceerd te hebben, door den minister van marine eene memorie in handen te spelen, waarin gevraagd werd om ongelukkige en havelooze jongens op te leiden. Boven verwachting gunstig luidde het antwoord van den minister, hetgeen ten gevolge had, dat reeds den 7den Julij 1855 eene vergadering plaats vond van de commissie, die zich terstond gevormd had. Vooral de heer J. F. Sandifort en M. A. Kluit, oud-zeeoRicieren, namen hier een werkzaam aan deel aan. Den ÏO4" September werd een met de regering gemeenschappelijk regle ment opgemaakt, dat reeds den 21"en adhaesie ontving en tot voorloopig reglement diende. Terstond werd er nu naar een gebouw omgezien, dat dienen moest om knapen op te leiden. Gratis schonk de stad een gebouw, liggende aan het Galgewater, dat, hoewel niet schitterend, toch uitnemend geschikt was voor het doel, dat beoogd werd. Reeds den 28'lfD van diezelfde maand verscheen eene kanoneerboot, die gedurende hare reis niet meer met de grootste stormen kon hebben ge kampt, dan zij gedaan had tegen de ophaalbruggen over den Bijn. Dit alles diende nog slechts tot proef. Die proef bestond1°. of de verstand houding met de regering wel op een goeden voet zoude bljjven 2". de ver houding van jongens en hunne ouders lot de kanoneerboot3". of de com missie de moeijelijke taak, die zij op zich genomen had, goed kon vol brengen. Die proef gelukte uitstekend, zoodat nu dan wezenlijk de normale ge boorte van de kweekschool kon plaats hebben. Juist op den datum vau van Speyks heldenfeit had die geboorte plaats; nadat er eene algemeene ver gadering was geweest, waaraan ook de toenmalige prins van Oranje met aijn gouverneur, jhr. de Casembroot, had deelgenomen. Hierna nam de heer de Goeje, luitenant ter zee, kommandant, het woord om verslag uit te brengen van den toestand der kweekschool. Wij verna men hieruit, dat de inrigting in zeer goeden welstand verkeerde en met reuzenschreden vooruitging. Het aantal leerlingen werd steeds grooter toodat het op 1 Jan. 1880 198 bedroeg en gedurende datzelfde jaar tot klom. Als een bewjjs van het nut, dat de inrigting stichtte, werd 357 medegedeeld, dat van de jongens, die het vorige jaar de school bezocht hadden It pCt. goed kon lezen en schrijven, 48 pCt. weinig lezen en schrijven, 4 pCt. in het geheel niet lezen en schrijven en het overige aantal weinig lezen en in het geheel niet schrijven en dat al die jongens de inrigting ver laten hebben niet alleen goed kunnende lezen en schrjjvenmaar ook in slaat de grenzen van ons landde steden en dorpen op te noemen. Spre ker eindigde met eene dankbetuiging aan allen, die het hunne bijbragten om de welvaart van de kweekschool te bevorderen, waarvan hjj den presi dent, den minister van marine en den burgemeester in het bijzouder noemde. De vice-admiraal Fabius, als oudste tegenwoordige admiraal, trad vervol gens als spreker op en bedankte den president voor de ijverige bemoeijingen, die hij zich steeds getroost had voor deze inrigtingwelke aan Neder- laud zulke groote en gewiglige diensten bewezen heeft; want twee da gen geleden verleide hem de minister van marine, dat' tegenwoordig 831 Nederlaudsche matrozen op onze bodems zich bevonden. Wat een verschil, zeide hij, toen ik voor het eerst in di-nst trad, toen waren onze schepen slechts met manschappen van allerlei naties bemand. Dat alles heeft Neder land aan u te danken, waarde president. Daverende toejuichingen volgden als bewijs van instemming op deze woorden. De heer Dam, oud-leerling van de school, bedankte eveneens in hartelijke woorden zijn ouden directeur. Thans begaven alle aanwezigen zich naar builen, om aldaar getuigen Ie zijn van een verrassend schouwspel. Mej. Simon Thomas reikte, voor zich zelve en uil naam van andere dames, het bestuur ter heriunering aan dezen dag eenc eigenhandig bewerkte vlag over, terwijl zij tevens ecnige hartelijke woorden daarbij voegde. Zjj had die laak overgenomen van mej.KolfT, die daarin door het treilend verlies, dat zij geleden had, verhinderd werd. Daarna werd de vlag onder eene stortbui geheschen. De heer prof. de Goeje, bestuurslid, bedankte de lieve spreekster voor hare woorden en noodigde alle aanwe zigen uit een driewerf hoera voor de dames aan te heflen, waaraan met geestdrift werd voldaan. De muziek van het vierde regiment infanterie luisterde het feest op. Nader is gebleken, dat de persoon van J. A. K., die zich aan diefstal van een paar laarzen heeft schuldig gemaakt, ook den koperen ketel alhier ontvreemd heeft ten nadeele van een koffijhuishouder, waartoe K. zich tot de 2d< élage heeft begeven, alwaar dat voorwerp op de theestoof stond. Hij is reeds verscheidene malen in handen der justitie geweest. Bij kon. besluit van 14 Mei jl. is 's konings commissaris in Gelderland gemagtigd tot bijcenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 7 Junjj a. s.ten einde o a. daarin eene keuze te doen voor een lid van gedep. staten in plaats van wjjlen m'. G. W. baron van Zuylen van Nievelt, en bjj kon. besluit van 16 Mei jl. is 's konings commissaris in Noordholland gemagtigd tot bjjeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 31 Mei a. s.ten einde daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der stalen-generaal in de plaats van mr. II. J. Smit, die als zoodanig ontslag heeft genomen, en de benoeming van een lid van gedep. staten, in de plaats van wijlen mr. G. Corver Hooft. Ter vervulling van eene plaats van adjunct-jjker der maten, gewigten en weeg werktuigen, zal op 16 Juujj e k. in het gebouw der Polytechnische school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die be trekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 2 Junjj e. k. bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat enz. Voor de plaatselijke geneeskundige dienst op het eiland St. Martin (Ned. ged.) is benoodigd een geneeskundige, bevoegd tot de uitoefening in Nederland van de geneeskunst in haar geheelen omvang. Aan deze betrek king is verbonden eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ2000, ingaande met den dag van inscheping naar de plaats van bestemming. Het slaat den titularis vrij om ook particuliere practjjk uil te oefenen. Belanghebbenden kunnen zich vóór 1 Julij a. s. tot hel dep. van koloniën wenden. --In een buitengewoon Politieblad verzoekt de minister van justitie Ie worden bekend gemaakt met het tegenwoordig verblijf van Theodor Seifer, oud 17% jaar, slanke gestalte, tamelijk groot, haar blond, kleur gezond en gekleed in donkere jas en broek. Genoemde jongeling leerling van het gymnasium te llildesheimheeft de ouderlijke woning heimeljjk verlaten en den 44,n April jl. uil Utrecht een brief geschreven aan zijn vader te llildesheim. Volgens bet ,V. v. d. D. heelt dr. A. Kuyper het voornemen eerlang een bezoek te brengen aan de Transvaal. De negende jaarlijksche algemeene vergadering van het Algemeen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1