De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt. dat de commissie, belast met het examineren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoelening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toe gelaten tot bet eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maandag 30 Mei e. k. en volgende dagente Leiden. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Julij 1874, in de localen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht op Maandag 30 Mei e. k. zal aanvangen. De minister van waterstaat enz. heeft bekend gemaakt, dat gedurende de maand April 1881 in de rijkspostspaarbank zijn ingebragt en terugbe taald de volgende bedragen: bedrag der inlagen 113.338.32%bedrag der terugbetalingen 71467.80. Blijft ten name der verschillende inleggers inge schreven 7111,870 52%. Bjj het hoofd-comité van het Roode Kruis is sedert de jongste opgave ontvangen van bet comité voor de gewonden in de Transvaal te Berlijn ƒ294 35. De diensturen der telegraafkantoren van de Hollandsche ijzeren spoor weg-maatschappij ondergaan b(j de invoering der zomerdienst geene verandering. - Hel stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amsterdam, is op 15 Mei van Marseille vertrokken. De Poortoaarts, op weg naar Batavia, is op dien dag St. Yinéent gepasseerd. In den loop van dezen zomer zal er te Londen een «Congress of Do- mestic Economy" plaats hebben. Het comité, dat de afdeeling «nuttige handwerken" vöor zijn doel heeft, is voornemens, in het begin der vol gende maand eene tentoonstelling te houden van betgeen op dit gebied ook in andere lauden door kinderen van 5—13 jaar op de lagere scholen ver- rigt wordt. Dit comité, wenschende ook Nederland op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd te zien, heeft daarbij de hulp en medewerking ver zocht van mevr. van Eyk-Ilardeman, te Haarlem, die deze uitnoodiging op zich nam en bereid is, aan ieder, die dit verlangt, de noodige inlichtingen te verstrekken. Ook zal door haar voor de verzending der beschikbaar ge stelde voorwerpen gaarne de noodige zorg worden gedragen. Deze voor werpen zullen moeten beslaan in stop- en naailappen, maas- en breiwerk, kleedingsinkkeuzooals die op de lagere scholen vervaardigd worden, en hetgeen verder tot de nuttige handwerken behoort, mits bedoelde voorwer pen door schoolkinderen beneden de 14 jaar vervaardigd zjjn. Tot leden van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen zjju gekozen de hh. H. de Veer, mr. II. P. G. Quack en J. R. de Kruyff'. Honderd werklieden der failliete internationale suikerraffinaderij te Amsterdam, waaronder zeer vele hoofden van geziunen, hebben ontslag ge kregen en zijn thans zonder werk. Eenige jongelieden kregen nab[j Renkum twist over het spelen van eene billartpartij. Weldra ging men aan het vechten, waarbij zekere E. zijne tegenpartij met een mes eene gevaarlijke wonde in de linkerzijde loe- bragt; terwijl een ander persoon eene vrij diepe snede over den linker arm ontving. De dader bevindt zich in hechtenis Vrijdag avond werd te Nijmegen door den verificateur de Backere en den commies Niesen aangehouden eene Duitsche jufvrouw, die eene groote partij goude kettingen en andere sieraden bij zich droeg, welke zij uil Penissen had binnengesmokkeld. Zij was het douanekantoor le Nijmegen reeds gepasseerd, en had de daar aanwezige ambtenaren weten te ver schalken. Zondag middag ontstond er brand in een dennenbosch van de ge meente Nunspeetgelegen langs den Centraal-spoorweg. Door de spoedig toegestroomde hulp mogt men er in slagen den brand, die een zeer beden kelijk aanzit it had, meester te worden, nadat ongeveer een bunder denneu- bosch in de asch was gelegd. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door vuur uit de locomotief van den even te voren daar gepasseerden spoor trein ol wel door eene uit dien trein geworpen brandende sigaar. Met lof wordt melding gemaakt van de dezer dagen getoonde belang- looze hulpvaardigheid van Urker visschers, ten opzigte van schipper 11. Nie- tneijer, wiens vaartuig in de nabijheid van hun eiland was gezonken. Na de opvarenden te hebben gered, maakten zij met den schipper eene over eenkomst om tegen eene vergoeding van ƒ400 het vaartuig te liglen en in de haven te slepen. Toen dit geschied was, namen zij genoegen met eene nieuwe overeenkomst ont ƒ150 le ontvangen, en toen de schipper Vrijdag jl. naar Zwartsluis wilde lerugkeeren, werd hem ook dit geld weder ter hand gesteld. Te 's Hertogenboscli gingen eergisteren enkele scholieren van de rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar in de nabijheid der stad in een der vennen van de Vttghterheide baden. Een van hen. een veelbelovend jonge ling van 16 jaren uit de gemeente Almelo, die onlangs bij het examen voor den 2e klasse-cursus i»°. 1 behaalde, beeft het met den dood moeten bekoo- pen; naauwelijks te water, heving hem de koude en zonk hij voor het oog zijner makkers naar de diepte. Zatnrdag nacht is onder de gemeente Woensel op het afgelegen ge hucht, /de Leembeeke", eene boerenhofstede in de asch gelegd, waarbij levnis het grootste gedeelte der meubelen is verloren gegaan. Hel pand was verzekerd bij de Tielsche en de inboedel bij de 's Gravenhaagsche hrand- waarborgmaatscbappij. De brand heeft plaats gehad onder omstandigheden, ilie de politic aanleiding geven Int het instellen van een gestreng onderzoek, Door de rijkspolitie te Steenbergen is proces-verbaal opgemaakt tegen den gemeente-veldwachter R omdat deze in dronkenschap tegen de maré- chaussées, die Item naar huis wilden brengen, beleedigeipde uitdrukkingen heelt gebezigd. 's GRAVENHAGE 17 Mei De herr W. A. Driessen is erkend en toegelaten als consul van Portu gal te Soerabaija. Aan den lieer m' A. G. A. baron Sloet tot üldhuis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter plaatsvervanger te Zwolle. Ingevolge magtigiug des konings wordt de kapitein-luit. ter zee J. P. van Rossttm eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip 4'kl. Bonaire, en levens als stations-kommandant in de wateren van Curasao, en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee 11. P. König. -- In de zitting van de tweede kamer van heden is artikel 2 der drank wet, vergunning van drankverkoop weigerende in een elftal gevallen, aan genomen, na redactiewijzigingen van den minister en na aanneming van een amendement van den heer de Brttyn Kops, om het verbod van drank- verkoop op den openbaren weg te laten vervallen, van een amendement van den lieer de Beaufort, om te laten vervallen het verbod van drankhuizen te gedongen in de nabijheid van kazernen, scholen enz. en van een amende ment van den heer Idzerdalot opneming van het verbod van drankver. koop in bordeelen. Naar men verneemt, is Z. M. de koning sedert een paar dagen onge steld. Z. M. is lijdende aan eene aandoening der nieren. De lijfarts tfi, Vinkhuysen is uit den Haag tiaar het Loo ontboden. (Pad.) Naar men verneemt is hel onzer ijverige politie mogen gelukken drie jongens van 16 en 15 jaren aan te houden en aan de justitie uit le leve. rendie zich op zeer brutale en tevens sluwe wijze aan diefstallen in R. C. kerken in de Parkstraat. Assendelftstraat en Hooge YVesteinde hebben schuldig gemaakt. De jongens moeten genaamd zijn Stokman, die reeds op den Kruisberg eenige maanden heeft doorgebragt, H. Nicolaas en de Zwart; allen waren rondzwervende en hadden de ouderlijke woningen ver- laten. Er moet door hen een bedrag van ongeveer ƒ35 gestolen zijn. Zij moeten zijn aangehouden juist toen zij van plan waren in de R. C. kerk aan den lioschkant diefstal te plegen. Naar het Pad. verneemt, dreigt eene werkstaking onder een deel van de koetsiers der Haagsche tramwegmaatschappij. Vijfentwintig koetsieri zouden til. ontevreden zijn over de regeling, volgens welke zjj voor hunoi unilormkleeding 73 per week van huu loon moeten afstaan; zoo deze rege ling niet gewijzigd werd. zouden zij den arbeid staken. Hel badsaizoen te Scheveningen zal den IS'1'0 Junij a. s. worden geopeni BUITENLAN ÜSCIIE BERIGTEN. E X E S, A X u. LONDEN. 16 Mei. Dezer dagen hebben vijftien leerlingen van het blinden-instituut li Milaan, onder geleide, die stad verlaten om zich naar Londen te begeven, en zich daar op eenige concerten te doen hooren. Het plan is uitgegaan van den heer Richardson, afgevaardigde bjj het parlement, die in alle on kosten van reis en verblijf voorzien zal. De heer Richardson heelt opzetit- lijk iemand uit Londen gezonden, om het gezelschap tot gids te dienen, Op den terugkeer zullen de blinden eenige dagen doorbrengen te Parijs, waar de directeur van het blindeii-instituul hen uitgenoodigd heeft. De berigten uit Ierland, belreflende daar te lande gepleegde geweld- dadige handelingen, getuigen van weinig verandering. De lijst der agrari sche misdaden van April is grooter dan die van Maart, eu die van Mei zal zeker niet daarvoor onderdoen. Aan de Standard wordt uit Newcastle gemeld, dat de te Potchefstrooi buit gemaakte kanonnen en geweren nog steeds niet teruggegeven zijn. FKASliR IJ K. Het anti-clericale congres heeft de vraag behandeld: «Moet de vrij heid van vereeniging en vergadering onbeperkt zijn, en ook van toepassing gemaakt op de godsdienstige ligchamen?" Het daarover uitgebragie rap port coticludeerde, dat de vrijheid voor de godsdienstige ligchamen, evenals voor ieder ander, onbeperkt moet zijn. Doch het congres beeft zich hier mede niet vereenigd. Het heeft beslist, dat er onderscheid moet gemaakl worden lusschen de gewone burgers en de leden van de godsdienstige ver eenigingen, omdat de laatsten in den staal eene bijzondere positie beoogri en zich onderscheiden door eene ijzeren organisatie. Alzoo voor de gods dienstige vereenigingen eene bijzondere wetgeving omtrent dit punt. De wenschelijkheid der toelating van de echtscheiding is met eenparige stemmen uitgesproken. De dagbladen laten zich, gelijk men weet, op slechts enkele uitzon deringen na, gunstig uit over het regeringsbeleid ten opzigte van Tunis. De te Brussel verschijnende Nord velt een minder partijdig oordeel. Uil blad zegtdat Frankrijk van lieverlede en ten slotte geheel en al van dt bekende eerste verklaringen des kabinets is afgeweken en dat, indien er ol geeue inlijving van Tunis door Frankrijk geschiedt, de nieuwe toestand it het regentschap op eene inlijving sprekend gelijkt. De vriendschap lusschn Frankrijk en Engeland eenerzijds en vooral uiel Italië anderzijds, til moeijelijk tegen de proef, waaraan zij thans onderworpen wordt, kitnnei bestand zijn. Het staat slechts te bezien, of deze gewigtige verandering ii zijne internationale betrekkingen voor Frankrijk vergoed wordt door hetgeeo in Tunis gewonnen werd. Fransche bladen doen uitkomen dal Engeland zich moeijelijk de zaak van Tunis kan aantrekken, wanneer het lel op zijne eigene handelwijze met hel eiland Cyprus. De admiraal de la Roncière le Noury is overleden. Hij was op 31 October 1813 geboren en nam aan verschillende wapenfeiten deel, ook in 1870 toen hij aan het hoofd zijner matrozen tegen de Duiischers vocht Hij was lid van den senaat en president van het aardrijkskundig genootschap DUITSC H LAID. De rijksdag heeft bij derde lezing het ontwerp, betreflende de twee- jaarlijksche begrootingen en de vierjarige zittingperiode van den rijksdag in behandeling genomen. Met 147 tegen 132 stemmen werd, overeenkom stig het besluit, hetwelk bij tweede lezing was genomen, de bepaling vast gesteld dat de rijksdag elk jaar in October moet worden bijeengeroepen. Nadat de bondscommissaris, minister Rötlicher, daarop namens den bonds raad had verklaard, dat deze zich met dit besluit niet zal vereenigen, weri de vierjarige zittingperiode wel met 155 legen 127 stemmen op nieuw vast gesteld maar bij de eindstemming over het ontwerp in zijn geheel mei nagenoeg algemeene stemmen verworpen, evenals de tweejaarlijksche be grootingen. Daarna werd nog een voorstel van den heer Rickert aangeno men, volgens hetwelk de rijksbegrooting voortaan moet worden vastgesteld vóór de begrootingen der bondsstaten. Hel dorpje Steinrade, bij Eulin, in Oldenburg, is nagenoeg geheel eene prooi der vlammen geworden. Vjjftig huizen zijn geheel afgebrand eo meer dan 60 gezinnen zijn dientengevolge zonder dak. 008TEIRMK. In het buis van afgevaardigden beeft de minister van onderwijs ont werpen ingedieml belreflende de vestiging van eene Tsechische hoogeschool te Draag, en het daarvoor benoodigde crediet. i In de vorige week is op vele plaatsen vrjj wat sneeuw gevallen, f' Gmunden waren de stralen met eene laag van 4 a 5 centimeters bedekt Op den Semmering-spoorwcg konden de treinen niet rijden zonder sneeuse ploegen. In het dal bij Neulungbach en op den Galitzinberg lag een voet sneeuw. RUSLAND. Men verneemt dat grootvorst Michael, die jaren lang den post stadhouder van den Caucasus bekleedde, die betrekking nederleggen en hel voorzitterschap van den rijksraad aanvaarden zal. Graaf Melikofl zou hem ah stadhouder van den Caucasus opvolgen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2