BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Néderlandsche - Salon", de tentoonstelling van werken van levende meesters, die beurtelings te Amsterdam, Rotterdam en te 's Gravenhage wordt gehouden, is heden in de residentie voor het publiek geopend. Gisteren ranen prins Frederik en de prins en prinses van Wied de schilderijen in oogenschouw en heden vereerde 11. K. II. de prinses Slarianne de expositie met een bezoek. Gisteren avond werd ten huize van den heer staatsraad B.aan den Zwarteweg, door een onbekend manspersoon een brief bezorgd, waarop de bezorger aan de dienstbode zeide, dat hij een paar uren later om antwoord zoude komen. De brief, die ongeleekend was, door den heer B. geopend en gelezen zijnde, bleek dat deze een verzoek om geldelijken onderstand bevatte en tevens de bedreiging, dat, zoo de gevraagde hulp niet mogt ver leend worden, de schrijver het huis van den heer B. in brand zoude steken. Dat men van deze bedreiging terstond de politie in kennis stelde en dat deze onmiddellijk hare maatregelen nam, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Inlusschen kwam de bezorger van den bedel- en dreigbrief een paar uren later werkelijk terug, om er antwoord op te ontvangen. De heer Ik, zich naar voren begeven hebbende, vernam van den onbekenden brief schrijver, dat hij door armoede gedwongen tot het schrijven van den brief had besloten. De commissaris van politie der 2e afd.die zich ten huize van den heer l!. bevond, deed den briefschrijver in verzekerde bewaring nemen en naar hel commissariaat van politie overbrengen. Uit het aldaar gehouden ver hoor moet zijn gebleken, dat de briefschrijver, Griensveen genaamd, vroeger in militaire dienst zoo hier te lande als in Oosl-lndië isgeweest, en dat hij, ter zake van bedelarij meermalen veroordeeld werd en in de Ommerschans cenige jaren heeft doorgebragt. Thans was hg rondzwervende en had te llellt eenige dagen vertoefd. BEL. «IE. Een soldaatdie onlangs aan een fabrikant van Gent een brief had gezondenwaarin hij dezen dreigde te dooden en zijne fabriek in brand te steken, indien hij hem geen geld zond, is door den krijgsraad van Antwer pen lol 5 jaren gevangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld. In de vorige week had in de kerk te Noirehain eene lijkdienst plaats. De menigte was zoo groot, dat een aantal personen slechts plaats konden vinden in het kerkportaal, waar de koster de klok luidde. Eensklaps hoorde men een gevaarlijk geraas. De klok was losgeraakt en had alles in den toren vernield. Gelukkig was zij op den laagsten balk blijven hangen, op slechts eenige meters van den grond. Iedereen vluglte verschrikt de kerk uit. Men beeft gelukkig geen persoonlijke ongevallen te betreuren. De ge vallen klok woog 200 kilo. EIGE1.AX D. LONDEN. 15 Mei. Naar men verneemt is de regering voornemens eene nota over Tunis te zenden aan de groole mogendheden, waarin Engelands standpunt uiteen gezet wordt. De punten der nota zijn in den ministerraad vastgesteld. Er worden nog voortdurend troepen naar Ierland gezonden. -- In liet Ierschc graafschap Kerry heeft weder eene agrarische misdaad plaats itehad. Aan een tegenstander der Land-league werden door eene bende gemaskerden beide ooren afgesneden. De Daily ft'ews is bel met den minister Forster eens, dat het beter is het dit jaar afloupende haiidelslractaat met Frankrijk niet door een an der te vervangen dan een slecht tractaat te sluiten, liet denkbeeld van sommige kaniers van koophandel, om het nieuwe Fransehe tarief ie beant woorden met het hellen van nieuwe invoerreglen in Engeland, keurt hel blad af. Maar het geeft den moed nog niet op. dat vóór 8 November in een of anderen vorui het afloopendc tractaat, dat voor beide landen zoo goed gewerkt heeftzal vernieuwd worden. De handelwijze van Frankrijk tegenover Tunis heeft, zooals ligt te begrijpen is, hier kwaad bloed gezet. Ofschoon Frankrijk hier de verzeke ring had gegeven, dat het van geene inlijving, van geen prolectoraat wilde weten, is het geteekende waarborg-tractaat niets anders dan een protecto raal. Door de Daily News wordt betoogd, dat per saldo de Fransehe repu bliek precies hetzelfde doet. wat hare voornaamste woordvoerders in het derde keizerrijk afkeurden. De beruchte Mexicaansche expeditie werd onder geen andere voorwendselen door Napoleon III ondernomen dan die, welke nu door de republiek worden gebezigd, om haar aanval op Tunis te ver klaren en te vergoelijken. De Times zegt: De heer Jules Ferry herhaalt de verzekeringen, die reeds aan lord Granville waren gegeven, namelijk, dat Frankrijk geen plannen koeslerthetzij tegen het gebied of tegen den troon van den Bey. Maar zulke verzekeringen kan men enkel beschouwen in liet licht van feiten, en, doen wij dat, dan kunnen zij niemand bedot ten Voorts wordt door het blad eene reeks van grieven tegen Frankrijk opgesomd, die het bij deze gelegenheid opwarmt, om te bevestigen, dat de oude goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland, ten gevolge der Tunesische aangelegenheid, sterk bekoeld is. Aan de Times wordt geseind, dat Italië eene instructie zond aan zjjne gezanten, ten einde de mogendheden te polsen over de wcnschelijkhrid om een Europeesch congres hijeen te roepen, aan welks goedkeuring Frankrijk hel tractaat met Tunis zou onderwerpen, evenals Rusland bet tractaat van San Stefano op het congres te Rerljjn. Bismarck zou Duitschlands gezant Ie Rome gelast hebben aan Italië mede te deelen, dat Duitschland niet gene gen is mede te werken lot de bijeenroeping van een Europeesch congres ter zake van Tunis. Dit bescheid maakte te Rome een diepen indruk. Onder voorzitting van den aartsbisschop van Canterbury werd in St. James Ilali de jaarvergadering gehouden van de vereeniging lot uitbreiding van het Evangelie in andere werelddeelen. Volgers het jaaroverzigt bedroegen de inkomsten der vereeniging in 1880 138.288 tl tegen 131,67.4 in 1879, Aan de werkzaamheden der vereeniging wordt door 586 zendelingen deel- genomen; van dit aantal werkten 157 in Azië, 121 in Afrika, 54 in Australië en de Zuidzee-eilanden, 253 in Amerika en West-Indië en 1 in Europa. Ia betrekking tot de vereeniging staan ook nog 1232 catechiseermeesters ea leeken-leeraars, meerendeels inlanders in heidensche landen, en 257 studen ten die in seminaria buitenslands voor het zendingswerk worden opgeleid, Volgens den correspondent van de Standard is bij de kon. commissie aan de Kaap de vraag gerezenhoe de bepaling in het tractaat moest opge. vat worden, betreffende schadevergoeding aan "loyalisten" wegens vernieling of verbeurdverklaring van hun eigendom tijdens den oorlog. De opvatting der Boeren verschilde geheel van die der Engelschen. Eindelijk sloot Ro binson het debat hierover, met de verklaring dal het aan de commissie staat te beslissen over de juiste opvatting der clausule. In de oosteljjke staten van Noord-Amcrika heerscht groole hille. Op sommige plaatsen teekende de thermometer 90®. Vele gevallen van zonne steek zijn reeds voorgekomen, in New-York en Brooklyn alleen zeven. FttANHBIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft een der leden, delegitimistische prins van Léon aan den heer Ferry de vraag gedaan, waarom de regering een besluit heeft genomen, waarbij generaal Farre, minister van oorlog die den leeftijd heeft bereikt om lot de reserve over te gaan, in het kader van het active leger behouden blijft, zonder dat daarvoor een wetleljjkt term bestaaten zonder dat de generaal zich onderscheiden heeft door zondere verdiensten. Het besluit had te meer ontevredenheid gewekt, daar terzelfder tijd een andere generaal, een der dapperste en roemrijksle veld- heeren, van het active kader is afgevoerd om over Ie gaan tot de reserve. De heer Ferry autwoordde, dat het besluit wettig is. Generaal Farre heelt bij den slag van Amiens een legercorps aangevoerd tegenover den vijand. De bewering, dal de regering buiten de wet is gegaan, was dus geheel e» al onjuist. Voor het overige was het oogeublik slecht gekozen om de ver diensten van generaal Farre te miskennen. Aan de orde was bij tweede lezing het wetsontwerp lot wijziging der militaire wet van 27 Julij 1872, ter opheffing van de bepaling, waarbij dt aanstaande geestelijken en onderwijzers ontheven worden van den "dienst- pligt, met dien verstande, dat zij in vredestijd slechts een jaar behoeven te dienen en in tjjd van oorlog opgeroepen zullen worden om dienst te doet in de ambulances. Hierop was een amendement voorgesteld van den heet Labnze, om ten opzigte van den dienstpligt alle burgers van den slaat zon der onderscheid in dezelfde lasten te doen deelen. Dit amendement werf verworpen mèt 290 legen 202 stemmen. De minister van openbare werken heeft voorgesteldgelijk tot dusver in vier, ook in de overige vuurtorens langs Frankrijks kust eleclrisch licht aan te brengen. De kosten worden op 7 millioen fr. geraamd. In de Zatnrdag door de munt-conferentie gehouden zitting hebben de bh. de Normandie en Dierson voor hel stelsel van den dubbelen, Broek voor dat van den enkelen standaard gesproken. De volgende zitting is op aan staanden Dingsdag bepaafd. Het anti-clericale congres is Donderdag te Darijs bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Schoelcher, die mile Maria Deraismes als vice- presidente naast zich had. Ongeveer tweehonderd personen waren aanwezig, onder welke een dertigtal vrouwen. Schoelcher opende de verandering met eene korte rede, waarin hij verklaarde, dat het wenschelijk was, dal aan de vrouw, een grooter werkkring in de maatschappij toegekend werd, cii dat de vrouw aan den invloed van den biechtstoel onttrokken werd, mi zoodoende haren kinderen eene verlichte opvoeding te geven. IIij herhaalde in den verderen loop zijner rede het woord van Gambelta: "Helclericalism is de vgand". Er waren brieven ingekomen van verscheidene vreemdelin gen, die hun leedwezen betuigden, dat zij verhinderd waren het congres bjj te wonen. Toen Schoelcher geëindigd had, stond hij het voorzitterschap af aan mile Maria Deraismes. Het eerste punt, dat in behandeling kwam, was: scheiding van kerk en staat. Drie uren lang heelt de vergadering zich met die zaak beziggehoudenzoodat de tjjd lekort schoot om een ander punt in behandeling Ie nemen. Met eenparige stemmen heeft de ver gadering de wenschelijkheid der scheiding uitgesproken. Zooals gemeld is heeft de generaal Bourbaki bedankt voor het ge schenk, een kunstvoorwerp, waarvoor Saint-Genest eene inschrijving de Figaro heeft geopend, en heelt hij verzocht de inschrijvingen en elke andere manifestatie te zijnen gunste na te laten. Saint-Genest verklaart dat hij de beweging niet heeft kunnen tegengaan. Terwijl thans de inschrij ving gesloten wordt, blijft hem niets anders over dan Bourbaki vergiffieait te vragen voor zjjue ongehoorzaamheid. Er is in het geheel 23513 fr. bjj- eengebragt. Indien Bourbaki nu weigeren blijft het geschenk aan te nemen, dan zal hij moeten beslissen, tot welk weldadig doel hij de gelden bestemd wil zien. Te Marseille hebben de leerlooijers-gezellen grootendeels hel werk ge staakt. Op eene door 900 hunner bijgewoonde vergadering is besloten den arbeid niet te hervatten, zoolang de voorwaarden, den patroons gesteld, door deze niet zijn aangenomen.- D(J1T§CIILA1VB. Dezer dagen zijn er procfiogtcn gedaan op den electrischen spoor»'? van Berlijn naar Lichterfelde. De afstand van 2y2 kilometer werd heen terug binnen zeven minuten afgelegd. Maandag wordt de weg len gebruikt voor het publiek geopend. Volgens het reglement zullen de wagens rijde» met eene snelheid van gemiddeld 15 en in geen geval meer dan 20 kilo1 meter per uur, ofschoon hel veel sneller kan. Er wordt nu ook een elefr trische spoorweg aangelegd van Gharloitenburg naar den Spandauer Roti en van Zchlendorf naar Telion. Pri Gei hal dag ge» de I aan vom 's Ja heel Kon den door Dt Indi proc op d 0| llen schei nota' laats de caval 50 stafn Boon Pr in harte II ent kinge Ci: den i aangc m'. j E. va; leden 1< kl Vroon de co Pitlo; naar nist 1 De] ning II. kV milil. zoinlhi K0J verkla naar 1 RllJ sident thans koning ROM nomen Beze li Het heeft ST. lielf, ffieerm gesteld onder lot on lon Majoo ont dei Uiteen MIL? ontbind tiet on ST.-J •reedt i KON: re ve P'egtig

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2