n BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ;)6 Mei dS8óiP. dd3- BUI TEX LAN DSCHE BERIGTEN. 91 slani 7J; Te Terhome is een boerenhuis afgebrandop den avond van den ver huisdag 12 Mei. De oude bewoners hadden het veriatenen de nieuwe waren nog niet aanwezig. Het huis was tegen brandschade verzekerd. Een veerhuishouder te Dokkum is, terwijl hij bezig was te verhui zen en zich naar Groningen wilde begeven, door de politie aangehouden, als verdacht van zich goederen te hebben toegeëigendwelke hem ter ver zending waren toevertrouwd. Werkelijk zijn eenige goederen, welke als vermist aangegeven waren, onder den huisboedel verpakt teruggevonden. Te Venlo is de trompetter S.van het 2e reg. huzaren, die vóór 2% jaar van zijn garnizoen deserteerde, door de politie aangehouden. Hij is naar 's Bosch overgebragt. Te Maastricht had gisteren nacht een treurig ongeval plaats. De mare chaussee S.die de dienst zou verlaten om zijne moeder, die weduwe was geworden, in het uitoefenen van haar bedrijf behulpzaam te zijn. was in den slaap uit zijn bed opgestaan en is in dien toestand uil de tweede ver dieping der kazerne gevallen. De jongeling was oogenbiikkelijk dood. Naar men verneemt heeft men in het bezit van Alofs, den waarschijnlij- ken moordenaar van de wed. Breuls te Smeermaas, een groot aantal voor werpen gevonden, als kleedingstukken horloges, kostbaarheden werktui gen van verschillenden aard enz. Onder die voorwerpen, meent men, zullen er wel zijn, die behoord hebben aan den te Luik vermoorden concierge Pirard, van welken moord Alois zeer erg verdacht wordt. Uit een particulier schrijven uit Pretoria van 30 Maart door het M. v. d D. medegedeeld, blijkt, dat de daar vertoevende Nederlanders het er tijdens den oorlog lang niet benijdenswaardig hadden en gedwongen werden mede in het kamp der Engelschen dienst -te doen. «Ik schrijf dezen," zegt de schrijver, op mijn kamer, bij het licht der lamp, een weelde, die ik 4 maanden heb moeten ontberen. Deze toestand is zoo plot seling opgekomen, dat wij «er aan vast" waren, zonder dat wij het wisten. Kort nadat hel bekend was geworden, dat de Boeren de vijandelijkheden openbaar begonnen hadden werden de krijgswetten afgekondigd, en moest iedereen naar het kamp verhuizen. Dat was een verwarringDe Boeren hadden toen Pretoria gemakkelijk kunnen nemen. Het was een kolossale administratie, om die duizenden menschendie daar allen opeengepakt waren van voedsel te voorzien en onder dak te brengen, en dat het er in de eerste weken een vreesclijke warboel was, laat zich begrijpen. Gelukkig was Pretoria goed voorzien van de noodige levensmiddelen Deze begonnen echter, toen het beleg zoo lang duurde, op te raken en dientengevolge werden wij, van den lsttn Maart af, op half rantsoen gesteld. Ondanks al de ellende, die wij doorstaan hebben, op wacht staan bij ongunstig weder, slapen in den regen, barricades bouwen enz., zien de meesten, even als ik, er uitstekend uit, en ook nadat de rantsoenen gehalveerd waren, zijn wij allen steeds gezond gebleven. 's GRAVENHAGE 14 Mei. Hoor 'L. M. zijn de hh. J. Zador, raad adviseur bij het Hongaarsche ministerie van justitieen F. ridder Riedl von Riedenauchef der afdeeling justitie bij het ministerie van buiteulandsche zaken te Weenen, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandsche Leeuw. De heer G. P. Gielen, ontvanger der directe belastingen teWieringen, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Amstenrade, en de heer W. de Goede, commies-verificateur der categorie voor de actieve dienst der directe belastingen te Schiedam, is benoemd tot ontvanger der directe be- lastiugen te Afferden (gemeente Bergen). De heer mr. H. J. Dijckmeester is, in verband met zijne benoeming tot referendaris bij het dep. van binnenlandsche zakeneervol ontslagen uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het dep. van koloniën, en de ad junctcommies bij het dep. van binnenlandsche zakenjhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, is benoemd tot commies bij het dep. van koloniën, Aan den heer C. W. E. van Voorst van Beest is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Montfoort. Tol administrateur van hel militaire hospitaal 2(lt kl. te Bergen op Zoom is benoemd de lsle luit. V. A. H. llanckar, van het 2ie reg. infanterie. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. - In de correctionele teregtzitting van het hof werd heden o. a. behan deld het hooger beroep van een vonnis der Rotterdamsche regtbankingesteld door den gewezen politicagent Th. v. K. aldaar, waarbij deze tot een half jaar celstraf is veroordeeld, wegens het zich toeëigenen van gelden ten na- deele van een Duitsch landverhuizer, dien hij in bewaring moest stellen. De beklaagde verzocht het hof om vermindering van straf, doch het openbaar ministerie w as van oordeel dat voor het feitdoor een politiebeambte gepleegd, de opgelegde straf niet te zwaar kon geacht worden. Het cischte mitsdien de bevestiging van het vonnis. Uitspraak aanst. Vrijdag. Gisteren avond zijn alle hier ter stede en te Scheveningen gevestigde kiesvereenigingen en de redactiën der beide hier verschijnende dagbladen door bet bestuur der kiesvereeniging «Vaderland en Koning" daartoe uitgenoo- digd, in onderling overleg getreden omtrent zeven en dertig candidaten tan verschillende rigting, die zij aan de kiezers wenschen aan te bevelen toor het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling der grensscheiding lusschen den Haag en Wassenaar. Deze gecombineerde vergadering, door bel bestuurslid van «Vaderland en Koning" mr. Lisman geleid, heeft zich boor den meest concilianten geest gekenmerkt. BELGIE. öe koning heeft den heer Conscience bevorderd tot groot-ofFicier in de Leopolds-orde. Behalve de minister Frère Orban heeft de keizer van Oostenrijk bij gelegenheid van het huwelijk van aartshertog Rudolf met prinses Stéfanie aan verscheidene hooge Belgische personages verschillende ridderorders ver leend. Ook de koning van België heeft ditzelffde gedaan ten opzigte van Oostenrijksche onderdanen. De minister van openbare werken heeft aan de kamer medegedeeld, dat hij 2 millioen wenseht te besteden lol keering van het gevaar, dat uit den was van de Schelde en de Maas voortvloeit. Dit plan staal in verband met een crediet-aanvraag voor de uitvoering van een reeks van openbare werken, welke ten doel hebben rampeu te voorkomen als die in den afge- loopen winter de aan de Maas en de Schelde gelegen streken hebben getroffen. E SS G S£ Bi A KW. LONDEN, 13 Mei. De koningin heeft te Bagshot eene wapenschouwing gehouden over de te Aldershot gestationeerde troepen. In het gezelschap der koningin bevon den zich prinses Beatrice en de hertogin van C.onnaught, terwijl de hertog van Connanght een brigade van de ter inspectie opgestelde troepen kom mandeerde. In het lagerhuis is een ontwerp afgestemd, dat ten doel had, aan de geestelijken van de Engelsche kerk den toegang tol het lagerhuis te openen zonder zich van het karakter van geestelijke te ontdoen. De minister l Harcourt verklaarde zich voor de wet, omdat daardoor eene beperking van I de vrijheid der kiezers werd weggenomen. Sommige Iersche leden wilden voor de wet stemmenzoo ook de katholieke geestelijken zitting in het j parlement kregen. Na een vrij levendig debat werd het ontwerp met 110 legen 101 stemmen verworpen. Nog geen 40 jaar geleden werd in Engeland de eerste telegraaflijn in werking gesteld. Thans bedraagt de lengte van alle over de geheele aarde meer dan 1600 millioen meter, d. i. meer dan 40 maal de linieomtrek. Het aantal telegraafkantoren is in dien tijd gestegen tot 40,000, die jaarljjks 110 tot 120 millioen telegrammen verzenden. De pokkenepidemie neemt alhier een vrij ernstig aanzien aan. Het aantal in de gasthuizen verpleegde poklijders bedraagt 1093. dat is meer dan daar sedert de epidemie van 1871—72 onder behandeling waren. Ge durende de vorige week stierven 88 personen aan de ziekte. Onlangs is een Engelsche barkde Annaop haar reis naar Baltimore door een walvisch aangevallen. De kapitein zag hem naderen en liet ter stond wenden om de hevigheid van den slag te ontgaan, maar de visch trof toch nog het schip met zooveel kracht, dat de splinters van het hout vlogen. Aan de voorzijde viel hij het vaartuig nogmaals aan en sloeg het ondergedeelte van den boeg stuk. Een groote plas bloed in het water toonde, dat het dier zich toch ook niet weinig bezeerd moest hebben. Uit New-Castle meldt de correspondent van de Standard: Authentieke berigten der Boeren bevestigen de vijandelijkheden lusschen de Kaflerhoof- den Morcsia en Mocaba. Het gevecht had plaats bij Mejpriono, in den om trek van Lichtenberg. Mocaba, met de Boeren bevriend, leed de neder laag; 500 Boeren, onder aanvoering van Cronje, zijn daarheen, om Mocaba te helpen. De kon. commissie heeft een gedelegeerde benoemd om verdere vjjandelijkheden te voorkomen. De correspondent zegt, dat de toestand ernstig is en dat het mogelijk is, dat de Engelsche troepen de Transvaal moeten bezetten. Joubert beschuldigt hen, di'e loyaal gebleven zijn, dat zij de Kaffers opstoken. De kon. commissie debatteert over de magt, aan den Engelschen resident toe te kennen, en over de compensatie der eischen van loyaal geblevenc inwoners, waarover verschil van meening bestaat. De kon. commissie gaal naar Heidelberg en Pretoria om getuigen te hooren. Yóor eenige dagen heeft de nationale bank te New-York een wissel betaald van 2,400,000 dollars, getrokken door den heer Jay Gould. Deze som strekte ter overneming van de regten van den heer Thomas Scott inde Texas-Pacific-spoorweg-maatschappij, waarvan de heer Gould president is geworden, Deze laatste, thans een der rijkste Amerikaansche bankiersis 32 jaar geleden te New-York aangekomen zonder eenig ander eigendom dan eene gebreveteerde muizenval. De Philadelphia Presse heeft een brief ontvangen van den zendeling Reading, behoorende tot de Gaboon-commissie, gedagteekend 17 December van hel vorige jaar. Hij bevat mededeelingen betreffende Stanley, van wien men gedurende vele maanden geen berigt had vernomen. Een Italiaansch natuuronderzoeker, de heer Braya, die Afrika doorreist, kwam op zijn togt van de Congo bij ons aan en deelde ons mede, zoo schrijft de heer Reading, dat hij Stanley kort te voren had ontmoetongeveer 25 mijlen van eene plaatsKredi geheetenen een dag in zijn gezelschap had doorgebragt. De streek, waar Stanley zich -destijds ophield, was zeer bergachtig en hij was verpligt zijne reis over land voort te zetten, uithoofde de rivier onbevaar baar was. Slechts langzaam kon hij zijn togt voortzetten, daar in die streek geen voedsel te vinden was. Het eenige voedsel van Stanley's togt- genooten bestond uit rijst en maïs, welk laatste indertijd was opgedaan voor den ezel, dien zij uit Europa handen medegebragt. De streek waar hij Stanley had aangetroffen was een hoog land, bewoond door eene vredelie vende bevolking. Over koortsen hoorde men niet klagen. FKANkRIJfi, In den senaat is door den minister van buiteulandsche zaken mede- deeling gedaan van het teekenen van het tractaat door den Bey van Tunis. Hij kon den ofRciëlen tekst niet mededeelen, doch het zou weldra aan de goedkeuring der kamers worden onderworpen. Uit een militair oogpunt, zeide de minister, verzekert het tractaat ons het regt de stellingen te be zetten, die de Fransche autoriteit noodig zal oordeelen voor het handhaven van orde en zekerheid aan de grenzen en aan de kust. Uit een politiek oogpunt waarborgt het Fransche gouvernement den Bey de zekerheid van zijn persoon, zijne dynastie en zijn rijk. Uil een Europeesch oogpunt waar borgt Frankrijk de met de overige mogendheden bestaande tractaten. De

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5