BUITENLANüSCHE BER1GTEN. Warmond haar 12%-jarig bestaan. De bescherm lieer, de heer W. A. W. graaf ran Limburg Slirumwerd 's namiddags omstreeks 4 ure door eeoe eere- wackt, met het bestuur en de werkende leden, onder muziek, van het Warmonderhek ingehaald, waarop hem in de Zon b(j den heer Papót een diner werd aangeboden. Het concertdaarna onder leiding van den gevier- den directeur, den heer A. Grentzius, gegeven, mag als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Sedert korten tjjd heeft zich hier ook bij genoemde kapel een strijkorchest gevormd, dat zich mede op een zeer goeden afloop mag beroemen, terwjjl de heer C. Klikée zich met het voordragen van eenige aangename gedichten bijzonder goed van zijne taak heeft gekweten. Zoowel de beschermheer als de directie hebben aan "de Harmonie" van Warmond de welgemeende heilweuschen toegebragt. Mogen zij zich nog langen tijd in den bloei van het muziekgezelschap verheugen. Betreffende de tramlijn Leiden—Katwijk wordt door een deskundige aan het IV. v. d. D. medegedeeld, dat eenige ontsporingen op die lijn een gevolg waren van hel niet genoegzaam doordraaijen van de onderstellen der wageus in de bogen. De wielen liepen aan in bogen van 50 meter radius, waardoor dus de wagens moesten gewrongen worden door de bogen van 30 meter radius, waardoor die bogen werden ontzei en ontsporingen volgden. Thans, nu de onderstellen der wagens meer kunnen doordraaijen, en wanneer nog eenige bogen aan de binnenzijde van keerrails zullen zijn voorzieuten einde de wielen der onderstellen te dwingen niet zijdelings uit te wijken, twijfelt men niet of verdere ontsporingen zullen niet meer Voorkomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie door middel van hel stoomschip Gelderlandwaarvan het vertrek uil Rotterdam op 14 Mei aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmail verzonden naar Padang. De brie ven en verdere stukken behooren op den ld11™ dezer, uiterlijk 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Op 31 December 1880 bedroeg het aantal stoomketels hier te lande 6093, gepiaatsl in 3081 fabrieken en stoomgemalen, 981 zeestoomschepen en stoombooleu, 819 locomobilen en locomotiven. In deze opgaaf zijn niet begrepen de stoomketels der locomotiven bij de spoorwegdiensten, noch bij die bfj het dep. van marine in gebruik. Op 31 December 1875 waren aan wezig 4385 stoomketels. Blijkens berigt van den gezant der Fransche republiek heeft zijne re gering den verkoop alsmede den invoer van door middel van vergiftige zelfstandigheden gekleurd speelgoed verboden. Door de geneeskundige staats-commissie zijn tot arts bevorderd de hh H. Klinkenberghmed. doet., Q C. Collard en A. J. van der Weyde, med. doctorandi liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan de hh. G. A. van Geytenbeek en D. M. Pronk. med. doc torandi. en P. Beijers, cand.-arts. Voor het eindexamen der hoogete burgerschool in deze provincie heb ben zich 62 candidalen aangemeld. Het stoomschip Prins can Oranjevan Amsterdam naar Batavia, is op 11 Mei van l'orl-Saïd vertrokken. Aan een brief uit Atjeh van 8 April ontleend het Hbl. o. a. het volgende: Eergisteren is het bestuur in andere handen overgegaan. De plegligheid had 'snam. te half vjjf plaats, in de tegenwoordigheid van officieren der land en der zcemagt, de civiele ambtenaren, Chinesche en iulandsche hooiden. Allen werdcu aan den nieuwen gouverneur voorgesteld en toen de civiele herren en de marine-officieren zich hadden verwijderd, werd het militaire co mnando overgegeven. Generaal van der Heydeu was daarbij zeer aange daan en kou naauwelijks zjjn tranen bedw ingen. Atjeh was voor hem alles 'geworden en nu werd hij legen zijn wensch en in strijd met zjjne plannen, die nog niet geheel afgewerkt waren, met eene gewone dankbetuiging ont slagen. Men beweert hier, dat in den laatsten tijd tegen hem geïntrigeerd is en dat eerst door de zending van den heer Pruys van der Hoeven en later door die van mr. der Kinderen getracht is den generaal tot heengaan te bewegen. Vooral de houding van den heer der Kinderen moet den generaal zeer gegriefd hebben. Generaal van der Heyden had plan nog een jaar te Atjeh te blijvendaar hjj de rust nog niet geheel gevestigd rekende. In den laatsten tijd werd wel niet meer gevochten, maar telkens kwamen meer en meer hoofden in onderwerping. Nu vreest men, dat na het aftreden van den generaal, voor wien de inlanders ontzag hadden, de bevolking weder de kans zal willen wagen. Dat dit niet geheel en al denkbeeldig is, blijkt daaruit, dat vele hooiden plan hebben naar Mekka te gaan en anderen reeds hun goed in veiligneid bij den Kraton brengen, daar zij na het vertrek van van der Heyden de zaak niet vertrouwen. Het is voor ons allen te hopen dat die vrees ongegrond moge zijn. De heer J. H. Krelage, te Haarlem, is door den "Garleubauverein" te Jeoa met algemeene stemmen benoemd tot eerelid dier vereeniging. In een gewezen varkensslagterij in de Groote Houtstraat te Haarlem, tot amotie verkocht, zjjn in den kelder eenige duizenden kilo's bedorven spek gevonden, die door de politie in beslag genomen en aan de vuilnisbelt zijn begraven. flet geregtshof te Amsterdam heeft Hendrika Carolina Kerkhof, eene 21-jarige llaarlemsche dienstbode, die leregt stond ter zake van kinder moord, voor ile eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, te dier zake schuldig verklaard en onder aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot eene celstraf van twee jaar. Door wijlen den heer N. Pruimers is gelegateerd aan de algemeene armen te Zwolle f 10000, aan de Vrouwenvereniging aldaar 500 en aan het weezengesticht te Neerbosch 1000. Onder Nieuwleusen ontstond Üingsdag in de zoogenaamde Maten een heidebrand, die. door den feilen wind aangewakkerd, in weinig tijds eene groote uitgestrektheid lie in de asch legde. Of er aan moedwilligheid moet gedacht worden of dal het veroorzaakt is door onvoorzigtigh^ niet bekend. Te Alphen aan de Maas heeft Dingsdag een hevige brand gem# waardoor twee woonhuizen zijn in de asch gelegd. De commissie, in wier handen gesteld zijn de inlichtingen omtrei: het verzoek van het Algemeen Nederlandseh werkliedenverbond lot het dt bewerken en uitgeven van een analytisch verslag der handelingen vag tweede kamer der staten-generaalheelt haar verslag uitgebragt. Het ki aan de commissie zeer wenschelijk voor, dat zulk een analytisch vertl worde bewerkt en uitgegeven. Zjj acht die uitgave in het belang van volk, dat daardoor in staat zal worden gesteld op juiste en onpanij wijze kennis te verkrijgen van de handelingen der tweede kamer, tei aan de leden der kamer daarin de waarborg zal gegeven worden, dat door hen gesprokene juist en onpartijdig wordt openbaar gemaakt. Ge sommige onzer couranten verslag van het in de tweede kamer gq kene, het is voor hare verslaggevers, ook waar zij er naar streven om onpartijdig mogelijk te zijn, ondoenlijk hetgeen gezegd wordt altijdji weêr te geven. De lezers der couranten hebben alzoo in die verslagen p voldoend middel om omtrent de handelingen der kamer behoorlijk te m den ingelicht. Hierbij komt, zooals in het adres van het werkliedenverl wordt gezegd, dat die dagbladen hoog in prjjs zijn en dus maar door betrekkelijk klein deel des volks worden gelezen en bjjna in het geheel door de mindere klasse. Wat de tegenwoordige officiële uitgave van de delingen der tweede kamer betreftmet hoeveel zorg zij ook worde ben wordt zij toch door zeer weinigen gelezen. De commissie is alzoo van oori dal de uitgave van een analytisch verslag tegen een lagen prijs zeer wenschi is en zij meent tevens, dat zulk eene uitgave niet onuitvoerbaar kan den genoemd. Het voorbeeld van België levert daarvan het bewijs. Al tv de uitgaven ook hooger dan in België, dan oordeelt de commissie, dati die hoogere kosten geen reden mogen zijn om de uitgave, zoo zij op zelve zeer wenschelijk is, na te laten. De commissie meent, dat er ook te lande personen zullen te vinden zijndie niet alleen bekwaamheid tact genoeg bezitten om den juisten zin van het gesprokene in het li weêr te geven, maar ook zullen zorgen, dat hun verslag onpartijdig rij als zoodanig bekend sla. De commissie, eenstemmig van oordeel, dat de gave van zoodanig verslag zeer wenschelijk en geenszins onuitvoerbaar heeft derhalve aan de vergadering voorgesteld, dat de tweede kamer minister van binnenlandsche zaken haren dank betuige voor de gegi inlichtingen en zich lot de regering wende met het verzoek, althans een jaar, de proef te nemen en zulk een verslag te doen bewerken eu geven. Het verslag is onderteckend door de heeren de Beaufort, llafimi de Meijier en Donner, terwijl de heer van Eek, die mede tol lid der missie benoemd was. gemeend heeft aan de werkzaamheden der commii geen deel te moeten nemen en dus het verslag niet heelt ouderteekeud. 'sGKAVENHAGE, 12 Mei Door Z. M. is aan jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen etc ontslag verleend als Zr. M'. minister-resident in Japan; tevens is hjj,t behoud van zijn titel van minister-resident, benoemd tot consul-generaalj Rio de Janeiro. Voorts is de heer J. J. van der Pot, thans consul deri derlandcn te Kanagawa en Yeddo, benoemd tot Zr. M» minister-residenij Japan, en de heer L. J. A. van de Polder, kanselier bij Zr. M». gezanlst in Japan, bevorderd tol secretaris-tolk. De 1« luil.-adjudant J. P. Koolemans Beynen, van het corps gei troepen, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij hel wapent' genie van het leger in Nederl. Indië. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over drankw et voortgezet. Bij art. 1 (verbod van den verkoop van sterken dra beneden 2 liters anders dan met voorafgaande vergunning) is het aam mentvan der Kaay, om het verbod te beperken tot het beroep van tapp van sterken drank en dus andere handelaren (wijnhandelaren, conflst niet te belemmeren, door den minister onaannemelijk genoemd, op fc grond ingetrokken en het amendement—Dijckmeester, om het verbod beperken tot den verkoop beneden 1 liter, door den minister ontradr; verworpen met 41 tegen 34 stemmen. Artikel 1 is onveranderd aangci men met 70 tegen 6 stemmen. De discussie over art. 2 is aangevangen. Hel geregtshof te 's Gravenhage heeft heden eene vrouw uit Dordrecl die zich aan diefstal van een omslagdoek schuldig heeft gemaakt, veroordte tot 6 maanden celstraf. W. Z. uit Rotterdam, beschuldigd van vijf valst: heden in geschrifte, werd een jaar celstraf en 10 boeten van 50opgei® terwijl de winkelierster M. uit 's Hage ter zake van valschheid en diefs, lot 18 maanden gewone gevangenisstraf is verwezen. ENGELAND. LONDEN. 11 Mei. Op eene vraag, in het lagerhuis tot den minister van oorlog gerit over de verliezen van de Engelschen in den Transvaal-oorlog verklaarde heer Childers, dat 29 officieren en 366 onderofficieren en soldalen gedfc en 22 officieren en 428 onderofficieren en soldaten gekwetst werden. -- Het passief in het faillissement der firma Schroeder te Londen geraamd op 1/3 a 1/2 millioen. Men vreest voor verdere faillissementen. In eene gehouden vergadering der lersche Land-league zijn Sext# lid van het parlement, en Kettle aangewezen om in plaats van den iu bet tenis genomen Dillon als bestuurders van het verbond op te treden, bi alleen de gematigde fractie der lersche partij is onaangenaam getroffen d«f hel feit, dat Parnell aan de door de regering ingediende landwet den oork heeft verklaardvan alle zijden verheffen zich in Ierland protesten iff1

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2