LEIDSCIIE COURANT. 1881. DONDERDAG 12 MEI. ST A DS-BE RICHTEN. BIN N E N L A N D S C H E B E RIG T E N 110. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijnverkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien hel adres van F. A. Versteege, wonende alhier, houdende verzoek tot plaatsing van een koekbakkersoven in het pand aan de Hoogewocrd N'. 159; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 25<l,n Mei aanst., 's voormiddaas te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leider 11 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 11 Mei üc zaak van het gedenkteeken van Leidens Ontzei begint bare vol- tooijing te naderen. De vooruitzigten, dat onze'stadgenooten weldra den ioo lang gekoeslerden wensch vervuld zullen mogen zien, worden gunstiger. Het onlangs in de tweede kamer nitgebragte verslag, waarbij de teruggave van bet Ruïne-plein aan onze gemeente wordt voorgesteld, geeft goede hoop. dal eerlang eene waardige plaats voor het gedenkteeken zal kunnen worden aangewezen. Daarmede zal de groote zwarigheid zijn opgeheve», die zoo lang de pogingen der commissie belemmerde. Intusschen blijlt de belangstelling in het vaderlandsche plan bij velen levendig. Dezer dagen mogt de commissie weder een aangenaam blijk van sympathie ontvangen. Uit naam van de oud-studenten der Leidsche hoogeschool vverd haar door de algemeene reunie-commissie eene bijdrage van ƒ400 ter hand gesteld, als een bewijs van ingenomenheid met de oprigling van een monument, dat met de slichting der Leidsche akademte zoo naauw in verband staat. Door deze bijdrage, gevoegd by enkele andere nog ingekomen giften en de inmid dels ontvangen renten, zijn de beschikbare gelden, onder de commissie be rustende, nn tot 23659 gestegen. Aan het geheele benooiligde bedrag ontbreekt dus nog maar f 1341van welke som een goed gedeelte uit de oploopende renten gevonden kan worden. Intusschen wordt de bewerking van bet standbeeld Van van der Werf, dat het gedenkteeken versieren zal, in de labrick der hceren Enthoven Cie. met yver voortgezet. Binnenkort hopen wy daaromtrent nadere berigten te kunnen mededeelen. Het collegie van notabelen vau het Nederduitsch hervormd kerkgenoot schap beeft in zijne vergadering van 3 Mei de periodiek aftredende leden der gemeente-commissie, als zoodanig, herbenoemd, de bh. m'. J. de Wal, ffl'. J. Bredius en W. F. Kaiser, die zich bereid verklaard hebben het lid maatschap op nieuw te aanvaarden. Gisteren overleed te Arnhem de heer dr. J 11. StufTkcn, van 1846 tot 1871 hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte aan de Leidsche hoogeschool. Heden nacht heeft het streng gevroren. Gelukkig weerhoudt de droogte, want het dauwt zelfs niet, grootere schade aan het veldgewas dan anders het geval zoude zijn. De minister van oorlog beeft bepaald dat de verlofgangers der militie tc land onder de wapenen zullen worden opgeroepen, als: van de ligting 1878: Regiment grenadiers en jagers van 16 Augustus tol 15 September 1'reg. infanterie, 9 Ang. tot 6 Sept.; 2® reg., 16 Aug. tot 15 Sept.3'reg. 'dem, idem; 4C reg., 9 Aug. tot 8 Sept.; 5® reg., 16 Aug. tot 15 Sept.; 8'reg., idem, idem; 7' reg., 9 Aug. tot 8 Sept.; 8e reg., le, 2e, 3® en 4' I balaillon9 Aug. lot 6 Sept., 5® bataillon, 1 Aug. tot 27 Aug.; 1® reg i veld-artillerïe5e en 6e batterij, 1 Aug. tot 9 Sept., 1', 2', 3®, 4' batterij de beide treincompagnidnvan 13 Aug. tot 21 Sept.; 2' reg. veld-artil- lerie, 1', 3», 5* batterij en 1' treincompagnie, 1 Julij tot 9 Aug., 2®, 4', 6® batterij eu 2® treincompagnie, 16 Aug. lot 24 Sept.; 3® reg. veld-artillerie, j 11 Julij tot 19 Aug.; corps rijdende artillerie, 23 Aug. tot 30 Sept.; corps Pontonniers, 23 Junij tot 1 Aug.; corps genietroepen, 30 Aug. tot 8 Oct.; |1'. 2e, 3® compagnie hospitaalsoldaten, 9 Aug. tot 8 Sept. j Van de ligting 1879: 1reg. vesting-artillerie, le, 2', 3C, 4', 5% 6®, 7' en 1'compagnie, 29 Julij tot 27 Aug., 9' compagnie, 30 Mei tot 8 Julij, 10- compagnie, 8 Ang. tot 16 Sept.; 2" reg. vesting-artillerie, 1*, 3', 6®, 8® en 10® compagnie, 5 Aug. lol 12 Sept., 2®, 4', 5®, 7® en 9® compagnie, 14 Sept. tot 22 Oct.; 3® reg. vesting-artillerie, 1®, 4®, 6®, 8® en 9® compagnie, 5 Aug. lot 12 Sept., 2®, 3®, 5®, 7' en 10® compagnie, 14 Sept. lot 22 Oct.; 4® reg. vesting-artillerie, 2®, 3®, 5®, 7® en 9' compagnie, 5 Aug. lot 12 Sept. 1®, 4®, 6®, 8® en 10® compagnie. 14 Sept. lol 22 Oct.; corps genietroepen, 4 Julij tot 12 Augustus. Een buitengewoon Politieblad signaleert W. J. Verhagen en A. van Erp, ter zake van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij gevaar voor menschenlevens te wachten was. Tegen hen is door den regter-com- missaris voor strafzaken bij de arrond.-regibank te 's Herlogenbosch een bevel van voorloopige aanhouding verleend. De oflicier van justitie te 's Her togenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Hel stoomschip Prins Hendrik, van Hatavia naar Amsterdam, is op 10 Mei van Napels vertrokken. De Prinses Marie op 8 Maart te Batavia aangekomen. Tot de evangeliebediening bij de Ned. Iierv. kerk zijn toegelaten de hh. J. Rinses, A. J. de Lint, C. 11a11ink JPz. en J. Willen. Uit Voorburg meldt men nader, dat door de gemeente een groot, maar toch oud huis is gekocht, dat opgeknapt zoti worden en ingerigl tot raadhuis en levens tot post- en telegraafkantoor. Toen de leekeiiing en be stekken gereed waren, vroeg II. K. H. prinses Marianne inzage van de stukken en meende, dat een geheel nieuw in plaats van een opgelapt oud gebouw meer tot sieraad der gemeente zou verstrekken. Zij nam op zich. de daaruit ontslaande meerdere kosten bij te passen. Te Rotterdam is heden nacht de schildwacht, geplaatst voor het luiis van arrest op de Korte Hoogstraat, van zijn post weggeloopen en verdwe nen. Zy 11e wapens heelt hij in het schilderhuis achtergelaten. I11 de lieden te Amsterdam gehouden vergadering van slemgeregtigde aandeelhouders der Nederlandsche bank is liet dividend vastgesteld op ƒ143 per geheel aandeel; ƒ23 lager dan in het vorige jaar. D'. Ph. S. van Ronkel, pred. bij de Ned. herv. gemeente tc Amster dam, heeft een beroep naar Zetten c. a. aangenomen. De internationale suikerraffinaderij te Amsterdam is door de arrond.- regtbank aldaar, op verzoek der directeuren, in staat van faillissement verklaard, met benoeming van de hh. mr. Aug. Philips, J. P. van Rossem en mp. Th. Heemskerk tol curators. Te Koegras, onder Calantsoog, is eene boerenplaats, bewoond door J. Biersteker, afgebrand. Het nog op stal staande vee, met uitzondering van 3 kalveren, heefl men kunnen redden. Overigens is alles wat zich daarin bevond, goud en zilver, voor ƒ300 bankpapier en p. m. 100 zilver geld eene prooi der vlammen geworden. Eene keel, zamengesteld van zoden en riet, staande aan den Bosch- weg in de gemeente Zijpe, is met alles wat zich daarin bevond eene prooi der vlammen geworden. Het treurigste van dit ongeval is, dat daarbij twee kinderen, een meisje van 4 jaren en een jongenije van y2 jaar, zijn omgekomen. De moeder had de kleinen alleen gelaten, om eene boodschap te doen bij een der buren, en het is waarschijnlijk dat het meisje een op de tafel liggend doosje lucifers is magtig geworden en daarmede den brand beeft veroorzaakt. Te Meppel werden in den laatsten tjjd belangrijke aanhalingen gedaan van gestorven paarden, runderen en ander vee, die uit de omliggende ge- meenien, waar nagenoeg geen loezigt uiigeoefend wordt, werden ingevoerd. Hoe gewetenloos sommige veehouders zijn. bleek thans weder, toen door den keurmeester eene geslagte koe werd aangehaald waarvan liet weinige vleesch reeds in ontbinding verkeerde. De koe had eenige weken aan eene onherstelbare ziekte geleden en werd door den eigenaar voor 8 verkocht aan een koopman, die haar nog levend naar Meppel bragt. Hoe daarvan nog worst enz. te maken is, is eene kunst, die slechts weinigen verstaan. Te Groningen heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Bij de funde ringswerken die ten behoeve der nieuwe walbeschoeijing in de Ztiiderbaven worden gemaakt, terwijl men bezig was met het inheijen van een paal, waarop aan het boveneind een zware ijzeren ring was bevestigd, vloog deze er onverwachts af en kwam op het hoofd teregl van den 63-jarigen heibaas N. Postema, aan het Bolerdicp. De man werd zoodanig gewond, dat hij in zeer bcdenkclijken toestand verkeert. Twee boerenmet paard en sjees Zondag van de Slochtermarkt lerug- keerende. begonnen op den grintweg langs liet Wiuschoterdiep tegen elkan der ie hardrijden, met het onlukkig gevolg, dat de eene sjees in het

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1