Weèrklinken. Ken oogenblik lal er vertrok de Willem Barenti. Ook hier het saluut, evenals straks door HH. MM. minzaam beantwoord. Te één ure reden HH. MM. naar het Blinden-lnstituut. Uit handen van de kleine zesjarige verpleegde Beije van den Bergh nam H. M. de koningin de haar aangeboden bloemen aan. Na een kortstondig oponthoud in den tuin namen HH. MM. plaats in de bovenzaal. Hier toonde Adolf Jonas, die voor rekening van de koningin in het gesticht zijne opleiding vindthoever hij het gebragt heeft in het lezen van hoogdruk, en Helena Duvisier, een vondeling, hare kunst om met de Faucon-machine te schrijven, en bewezen de knapen en meisjes in het met pianobegeleiding van den heer de Vries gezongen «Mürchen" van llaendel's «Jaargetijden", hoe uitstekend hel 011- derrigt is, dat zij in deze schoone instelling ontvangen. Als altijd toonden HH. MM. zich hoogst tevreden en daarvan gaven zy op de ondnbbelzinnigste wjjze bljjk. Zaturdag avond hebben IIII. MM. de koning en de koningin de voorstel ling in den Stadsschouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd. Z. M. was in generaalsuniform; de koningin droeg een ligt blaauw kleed met de diadeem van diamanten en paarien en het halssnoer van diamanten, haar bij haar huwelijk door de Nederlandsche natie geschonken. HH. MM. woon den de voorstelling van «De Dochters van Hasemann" tot het einde bij, en betuigden hunne tevredenheid aan den president-commissaris, den heer Joh. Hilman, die het koninklijk echtpaar bij hunne komst toesprak. By het bin nenkomen en heengaan speelde het orchest het «Wilhelmus" en werden 1111. MM. door het publiek met toejuiching begroet. Zondag morgen woonden de koning en de koningin de godsdienstoefening, bij in de Nieuwe kerk, ouder bet gehoor van dr. J. Brummelkamp, die tot tekst had gekozen: Openb. 2, vs. 17. Gezongen werd bij den aanvang Psalm 95, vs. 1 en 4, tusschen de preek Gezang 107, vs. 7, en als slotzang Psalm 89, vs. 8. Na afloop der godsdienstoefening verleende 11. M. de ko lt ngin eene particuliere receptie aan eenige aanzienlijke Amsterdammers. Tegen een uur verlieten 11II. MM. per extra-trein van den Oosterspoorweg de hoofdstad naar hel Loo, alwaar zy ten hall drie ure aankwamen. HH. MM. zynbij het verlaten van het spoorwegrijtuig, te voet naar het paleis gewande d. Z. M. heeft den burgemeester vau Amsterdam f 2000 Ier hand gesteld ten behoeve der algemeene armen. Vrijdag morgen had er in de distilleerderij en likeurstokerij van de heeren van P. Zoon te Doetinchem een ongeluk plaats, dat hoofdzakelijk door onvoorzigligheid ontstaan is. De werklieden, bezig met stoken, had den uit onwetendheid de afvoerbuis van den ketel afgeslotenwaardoor de helm met een vreesselijken slag van den ketel vloog, en eensklaps de geheele stokerij in vlam stond. Drie der werklieden, wier kleederen dadelijk vlam vatten, wisten zich niet te redden; zij zijn met brandwonden overdekt. Twee meisjes hebben zich met een sprong door een der ramen gered en zijn met den schrik vrijgekomen. Een muur van het gebouw is ingestort, terwjjl twee ramen ver werden weggeslingerd. Overigens was de brand spoedig geblnscht. Te Zwolle is overleden de heer N. Pruimers, hoofd van den wijnhan del onder de firma Doyer en Pruimers. De heer Pruimers, 31 July 1803 aldaar geboren, was stichter van Danielahuizenwaarin 24 ouden van dagen huisvesting en eene toelage genieten. Hij stelde daarvoor ƒ150,000 beschik baar. Bij het aanzienlijk vermogen, dat de heer Pruimers bezat, waarvan hij veel weldeed, leefde hij zeer eenvoudig. Te Almelo is een pakhuis, waarin antieke kasten, kunstvoorwerpen, enz geboreen waren, eene prooi der vlammen geworden. Te Leer zond dezer dagen een vader zyn driejarig zoontje om jenever te halen. Het kind dronk onderweg de flesch ledig, viel op straat bewus teloos neder en was spoedig dood. In den gemeenteraad van Vlissingen is ingekomen een schrijven van den commissaris des konings in Zeeland, met het voorstel namens den directeur van 's rijks museum te 's Gravenhage. om een achttal der bekende zilveren voorwerpen, die op de tentoonstelling in Arti et Amicitiae zijn ge weest, in eigendom af te staan aan genoemd museum, tegen eene vergoe ding van achttien duizend gulden, en de vijf overige voorwerpen, afkomstig van gilden, in bruikleen te geven. Te St. Oedenrode zijn Zaturdag nacht een stal, schop en het grootste gedeelte van eene boerenwoning in de asch gelegd. Meer dan vermoedelijk is dit wederom het werk van kwaadwilligen. Een drietal is nu in handen der politie en twee der anderen is men op het spoor. De justitie doet ter plaatse onderzoek. In den nacht van 27 op 28 April is uit de woning van den burgemees ter te Gemert ontvreemd 1 dubbele gouden vrouwen halsketting met me daillon, 2 gouden oorbellen met ringen, 1 broche, 5 gouden vingerringen, waarvan een trouwring (effen), aan de binnenzijde met de letters G. S. en D. S.2 effen en 2 met een knopje waarin een blaauw steentje, verschil lende kledingstukken en 5 aan geld. 'sGKAVENHAGE9 Mei. Aan den heer jhr. mr. VV. Th. C. van Doorn is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. van waterstaat, enz. De 2' luitenant T. E. Kersting, van het 8e reg. infanterie, is uit de militaire dienst ontslagen, en aan hem is tot levensonderhond, voor den tijd van vier jaren, een tijdeljjke onderstand toegekend van ƒ200 'sjaars. De luit. ter zee le kl. E. Kempe, uit Oost-Indie teruggekeerd, wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, en de luitt. ter zee 2' kl. P. S. R. Wolterbeck en J. M. P. Kluit worden geplaatst aan boord van het wachtschip tc Amsterdam. De 71c verjaardag vau H. K. 11. prinses Marianne is heden hier Ier slede op de gebruikelijke wijze herdacht. Ten 12 ure had voor den gene- raal-maj< or Queysen de parade van bet garnizoen plaats. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot aanvulling der arlsenwet. De discussie óver bet wets-oDtwerp [t> beteugeling van het misbruik van sterken drank is aangevangen. De lij' Schaepman, van der Feltz, van Baar, Beaufort en Donner bestreden all» het oniwerp, als eene belemmering der vrijheid, noodelooze slaatsinmengiij onvoldoende gemotiveerd, zeer moeijelijk toe te passen en leidende tot wij lekeur der gemeente-besturen. Ook woog zwaar de opheffing der bestaande tapperijen zonder vergoeding. Morgen voortzetting. De minister van financien zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenet - Voor den hoogen raad werd lieden in de eerste plaats behandeld b# beroep in cassatie, door den brander S. en den distillateur B.te Leiden tegen een arrest van het geregtshof te 's Gravenhage ingesteld, waarbij ij met bevestiging van een vonnis der regtbank aldaar tot 3628.80 boe;» veroordeeld zijn, wegens: de eerste frauduleus vervoer en de tweedelij ontvangen in zijn pakhuis van eene groote hoeveelheid moutwijnniet gedij door het vereischte document. Voor de requiranten trad op de admcJ mr. Th. A. Haas van Amsterdam. Vervolgens werd behandeld liet beroep in cassatie, door J. A., le WaddinJ veen, ingesteld tegen een arrest van het hof te 's Gravenhage waarbij l| met bevestiging van een vonnis der Rotterdamsche regtbank tot 3 u.i.l gevangenistraf veroordeeld is, wegens het slaan van een veldwachter. den requirant trad op de advocaat mr. J. van Gigch. De conclusie van het O. M. in beide zaken is bepaald op 16 Mei. BUITENLAND SC HE BE RIG TE N. ENGKLAHD. LONDEN, 8 Mei. Zooals reeds gemeld is, werd in het hoogerhuis op voorstel vanj minister van binnenlandsche zaken een votum van dankbetuiging uitgebrj aan de gereraals Haines, opperbevelhebber in Indie, Stewart, Bright, R«,| Roberts, Hill, Pliayre en Watson, benevens aan de overige officieren vanlj Europesche en het Indische leger, voor hunne in den jongsten veldtogtl Afganistan betoonde onverschrokkenheid, bekwaamheid en volharding. J generaal llaines werd in het bijzonder hulde betuigd voor de bekwaam!» waarmede bij de jongste operatien in Afganistan leidde. Ook de oudere eieren en manschappen werden herdacht. Een gelijk votum van dankbei; ging werd in het lagerhuis voorgesteld door lord llartington en ondersteii door den leider der oppositie Norlhcote. De Ier Healy, wiens beweging! te spreken door hel huis met een algemeen gemor ontvangen werd, sldj als amendement voor, dat het huis den Afgaanschen oorlog als nutteloost onregtvaardig zou afkeuren, terwijl het bovendien ongerijmd zou zijn, oS eieren en soldaten te bedanken, omdat zy een aantal lieden, waarmede! geen regtvaardigen strijd gestreden hebben, geslagt en hun land vertvj hebben. De heer Gladstone keurde deze oppositie op de meest ernstige #ij af, daar hierdoor soldaten getroffen zouden worden, die met de politiek» den oorlog niet te maken hebben gehad, liet dankvotum gold de beivtj diensten in het veld. De heer Lawson, die het voorstel wilde doen: de orde van den dag over te gaanveroordeelde in scherpe bewoordingeij avontuurlijke politiek, die tot den Afgaanschen oorlog geleid heeft. De lit-. Cowen verweet den ministers, dat zij, in de oppositie zijnde, generaal!) berts allerlei beschuldigingen naar het hoofd hadden geworpen, terwijl) hem nu een votum van dank en hulde wilden brengen, lie minister vano log, de heer Childers, erkende dat de vroegere en de tegenwoordige rel ringen thans volkomen overtuigd waren van de ongegrondheid der legen.' neraal Roberts ingebragte beschuldigingen. Het huis verwierp het amen! menl van Healy met 304 tegen 20 stemmen. Het votum van dank en bi werd daarop bij acclamatie aangenomen. De Standard kondigt op goed gezag de bijeenroeping aan van deal servative partijhoofden op Maandag, ten einde goed te keureu de keus 1 Salisbury als aanvoerder. Salisbury zou de geheele party aanvoeren, terii Northcote onder Salisbury aan het hoofd zou staan van de oppositie in t lagerhuis. De gemeenteraad der City heeft besloten eene marmeren buste lord Beaconsfield le doen vervaardigen voor 250 ter gedachtenis t dien staatsman, in de vergaderzaal te plaatsen. Geljjke buste zal geplat! worden van graaf Russell, die 20 jaren lang de City in het lagerhuis e tegenwoordigde. In Ierland werden volgens een onlangs openbaar gemaakte statist») van 1849 tot aan 1880 in het geheel 90107 pachtersgezinnen of 460»: personen van hunne hoeven gezet. In dat tijdsverloop werden 21.340 tl dreven gezinnen of 115.859 personen weder op hunne hoeven toegelaten- De Standard deelt een berigt mede uit Newcastle belrefleiide devraü of de generaal Wood geprezen o( gelaakt behoort te worden, omdat lti)l| vredesverdrag met de Transvalers heeft gesloten. Sir E. Wood, meldt) correspondent, heeft gehoorzaamd aan de bevelen, hem uit Londen tot! zonden; aan de vervulling der moeijelijke en teedere taak, hem opgedrast heeft hij naar zijne beste krachten gearbeid. Het is overigens hier algemeen bekend feit, dat hij er ernstig op heeft aangedrongen om, al' reus over den vrede te onderhandelende Boeren over de grenzen Natal te werpen. Aan dien raad is in Engeland geen gehoor gegeven. FRANHRIJ K. In de zitting van de commissie voor de begrooting heeft de minis van buitenlandsche zaken eenige inlichtingen gegeven omtrent de Tune sclie quaestie. De minister verklaarde, dat er nog geene diplomatiekeotti' handelingen met den Bey waren geopend tot regeling der quaestie. Al" er daaromtrent in sommige, vooral vreemde, dagbladen en ook onM Frankrrjks eischen is gemeld, is het werk der verbeelding. Vervolgens de minister uitdrukkelijk te kennen, dat Frankrijk geen verovering in I" t beoogt. In eenige bijeenkomsten met de vertegenwoordigers der mog"r 6 heden had hij reeds gelegenheid die verklaring af le leggen. Maart i

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2