BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 9 Mei ó88dA'". ö07 BUITENLANDSCHE BERJGTEN. Uit Boskoop meldt mendat de handel in boomen en planten in dit voorjaar zeer levendig is. Het is gebleken, dat de vorst meer schade heeft veroorzaakt dan men gedacht had. De aardbeziënpollen ontwikkelen goed. -- H. M. de koningin heeft heden te Amsterdam nogmaals het Trippen huis bezocht. HH. MM. de koning en de koningin hebben later het vertrek van de Willem Barentz bijgewoond en het Panorama-gebouw bezocht en daarna ook het Blinden-instituut. Naar wij kunnen verzekerenbehoeft niemand zich angstig te maken over de zonderlinge gebeurtenis te Nieuw-Vennep. De zaak is zeer pro zaïsch afgeloopen met de kalme tehuiskomst van den vermiste. Hij is niet verdronken en niet door roovers naar hun hol gesleept. Met den aard en de aanleiding der tijdelijke afwezigheid heeft het groote publiek niet te maken, ofschoon, naar men ons berigt, de kerkeraad der Ned. herv. ge meente te Nieuw-Vennep het zich aantrekt. Is dit laatste juist dan zal men er van zeil wel meer van hooren. (/V. v. d. D.) Door het geregtshof te Arnhem is de behandeling voortgezet van de zaak van Möhme c. s. Hij had in de vorige zitting de diefstallen bij den heer baron Tuyll van Serooskerken te Heemstede en bij den heer Stok te Arnhem ontkend, maar thans erkent hij ze te hebben gepleegd, en wel die bij den heer Tuyll met Jorwerda. Bij den diefstal ten nadeele van den heer Stok verklaarde hij geen medcpligtige gehad te hebben. Het gestolen zil verwerk is door den koffijhuishouder H. den Dool te Rotterdam onder be waring genomen, om het later met deze te verkoopen en de gelden te deelen; evenzoo heeft hij gehandeld met het gestolen zilverwerk bij den heer Tuyll. Jorwerda blijft alles ontkennenmaar door hem is het toch uitgekomendat hel zilver zich te Rotterdam moest bevinden bij een koffij huishouder. Hij had daarvan iets gezegd tegen een medegevangene, te Arn hem in hechtenis, die het weder ter kennis bragt van den directeur, waar door de politie op hel spoor is gekomen van het thans in beslag genomen zilver. Jorwerda is zeer geslepenhij weet netjes alle vragen te beantwoor den, getuigenbewijzen tegen te spreken, overal een uitweg op te vinden of een mouw aan te passen, en blijft daarbij altijd even dood bedaard en kalm. De procureur-generaal requireerde, dat het hof het hooren van nog andere getuigen zou gelasten; het hof heeft daarna de oproeping gelast van die getuigen, tot constatering van het onlangs bij den Dool in beslag genomen zilver, en de verdere behandeling gesteld op 24 Mei e. k. Uit Wageningen meldt men, dat de meikeverplaag in aantogt is. 'sAvonds ziet men er reeds vele vliegen; komen er nog enkele warme dagen, dan kan men ze weder bij millioeneu tegemoet zien. Eergisteren zou te Assen een transport veroordeelden uit de gevangenis worden overgebragt naar de rijksgestichten te Veenhuizen. Onder hen be vond zich een grijsaard, wiens krachten niet meer toelieten den geringen afstand van de gevangenis naar de barge, die hen ter bestemder plaats zou brengenaf te leggen. Dientengevolge werd hij op cene handkar gelegd die voor zulke doeleinden dienst doet. Naauwelijks was de man in de barge nedergelcgdof hij overleed. De geroepen geneesheer kou slechts den dood bevestigen. Te Woenselbij Eindhovenis dezer dagen het lijkje van een pasgebo ren kind gevonden in een privaat, gelegen langs den openbaren weg. Eene weduwe, op wie in verband met dit feit zware vermoedens rusten, is in hechtenis genomen. Uit Nieuwkuyk meldt men, dat het bedrag der geleden schade aan huizen in die gemeente, ten gevolge van de jongste waterramp, door des kundigen is geraamd op 37500. Dit bedrag zal dezer dagen aan de inge zetenen, naar evenredigheid der geleden verliezen, worden uitgekeerd. De waarde van het verdronken vee is reeds uitbetaald. De justitie te Roermond heeft een onderzoek ingesteld te Weert, naar aanleiding van geruchten, dat een 11-jarig meisje, hetwelk Maandag jl. aldaar begraven werd en aan keelziekte heette overleden te zijndoor de moeder zoo zou mishandeld zijn, dat een paar dagen later de dood er op volgde. Het lijkje is ter schouwing opgegraven. 'sGRAVENHAGE7 Mei. Door Z. M. is aan den stafmuziekant J. G. A. Braun, van het 8e reg. infanterie, vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, inge steld ter herinnering aan den veldtogl tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den heer mr. A. G. van Dalsen Fontein is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Berlikum. Voor den tijd van 5 jaren zijn gedetacheerd: bij het leger in Nederl. ludië, de kapitein A. 0. Rehm, van het 5e reg. infanterie, bij het 5e reg. infanterie, de kapitein A. W. li. ter Beek, van het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De officier van gezondheid le kl. T. A. Risch, uit Oost-Indië terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. -- De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. H. K. H. prinses Hendrik is nagenoeg geheel hersteld van de mazelen. Het bekende billet aan de huizen, waarin lijders aan die ziekte zich bevinden, aangebragt, is gisteren boven de hoofddeur van hel paleis ver wijderd. De kiesvereeniging "Vaderland en Koning" hier ter stede heeft zich in 1 betrekking met zusterverenigingen alhier gesteld, ten einde te trachten zooveel doenlijk onderlinge overeenstemming te verkrijgen bij het stellen van 37 candidaten voor het lidmaatschap der commissie uil de ingezetenen ter beoordeeling van de voorgestelde grensverandering tusschen 's Graveuhage en Wassenaar. De verkiezing van de leden der bedoelde commissie zal plaats hebben 24 Mei a. s. In allen eenvoud, overeenkomstig het uitdrukkelijk verlangen van den overledene, werd heden het stoffelijk overschot van den heer G. Entrop van Poeteren, ruim 75 jaren werkzaam ter expeditie van de algemeene landsdrukkerij, aan den schoot der aarde toevertrouwdin tegenwoordigheid van bloedverwantenverschillende ambtenaren en beambten van de inrigting. -De tentoonstelling van oude kunst in de Golhische zaal werd bezocht door 12544 personen. BELGIË. De koning heeft een brief geschreven aan den minister van binnenland- sche zaken, dezen uitnoodigende om der bevolking mede te deelen, hoezeer hij en zijne gemalin en dochter door de manifestatie van 2 Mei getroflcn zijn geworden. De dag van 2 Mei, schrijft Z. M.is voor immer in ons ge heugen gegrift. Ons dierbaar kind met zegenwenschen overladende, op het oogenblik dat zij het vaderland verlaat, heeft het groote Belgische gezin met warmte willen deelen in de aandoeningen van het koninklijk gezin, nog maals willen bewijzen, dat niets wat ons aangaat het vreemd is, in aller oogen willen doen uitkomen welke banden van genegenheid en wederkee- rig vertrouwen de natie aan het stamhuis verbinden. Het laatste woord van mijne dochter, toen zij heden Brussel verlietis een woord van vertcedering en erkentelijkheid geweest jegens hare waarde medeburgers. Zij heeft be grepen, dal bel schoonste kleinood, hetwelk zij kon medenemen, de liefde is van het Belgische volk. Draag zorg, mijn waarde minister! dat de uit drukking harer erkentelijkheid allen bereike, wier hart zoo edelmoedig voor haar geklopt heeft, en zeg hun in naam der koningin en van mij zeiven: Dank, duizendmaal dank! Bij den arbeid tot herstel van het vernielde bij de mijngasontploffing te Marcinelle, in Henegouwen, heeft men een paard gevonden, dat in den besten welstand verkeerde en, achter eene deur voor verstikking behoed, zich 28 dagen lang in het leven had gehouden door stukken hout af te knagen. KüiGKI, A LONDEN, 6 Mei. Naar aanleiding van het voorstel in het lagerhuis gedaan, om een monument im de Westminster abdij op te rigten ter eere van lord Beacons- field betoogt de Daily Mews dat Beaconsfield geen nationaal huldeblijk van dien aard verdiend heeft. De drijfveer van zijn geheele leven was eerzucht, geen pligtgevoel. Zij die meenen dat zijne loopbaan gevaarlijk, zelfs ramp spoedig voor Engeland is geweest moeten zich tegen dit plan aankanten. Admiraal Maxse zond den heer Labouchère eene dankbetuiging voor de bestrij ding dezer zaak. De dood, zegt hij, kan het feit niet veranderen dat lord Beaconsfield een politiek gelukzoeker was, wiens slagen nooit, zelfs niet bij toevalhet gevolg was van de bevordering cener voor hel mcnschdom of voor Engeland heilzame zaak. Dit slagen is, ook zónder een nationaal gedenkteeken, reeds beschamend genoeg voor hen die politiek beschouwen als nog iets anders dan een spel tusschen twee aristocratische klieken. Lord Beaconsfield sleeg hoog, omdat hij zijn talent ten dienste stelde van de magtigen en de rijken. Ieder man van talent, die dit doet, zal altoos zijn fortuin maken, en zal in Engeland een afgod worden in de oogen van diegenen, die niet inzien dat een staatsman slechts groot is naarmate hij een groot beginsel vertegenwoordigt en zijn persoonlijk voordeel ver loochent. In de city te Londen zal een nieuwe schouwburg worden opgerigt, waarin niet minder dan drie tooneelen gemaakt worden, zoodat er op een avond drie gezelschappen kunnen spelen. De verlichting zal door electrisch licht geschieden en, evenals in de schouwburgen te Parijs, zullen de too- neelisten, die in dezen schouwburg optreden, een aandeel in de winst ontvangen. Onder voorzitterschap van graaf Shaftesbury werd Woensdag in Exeter Hall de jaarvergadering van het "Britsch en Buitenlandse)! Bijbelgenootschap" gehouden. Volgens het jaarverslag bedroegen de inkomsten in het afgeloopen jaar 114,382 De verkoop van bijbels in binnen- en buitenland leverde eene opbrengst van 90136 Sedert de stichting van het genootschap zijn 91,014,448 bijbels door die vereeniging verspreid. In Willis Rooms werd op 3 Mei, voor de 36s,e maal, de jaarlijksche feestmaaltijd gehouden door de begunstigers en vrienden van het Duitsche ziekenhuis te Dalston. Onder de gasten, ongeveer 200 in getal, merkte men op den Nederlaudschen gezant, graaf van Bylandt. Het Duitsche ziekenhuis nam in den loop van het jaar 1476 lijders op en verstrekte aan 19463 personen buiten het gesticht geneeskundige verpleging. De inkomsten van deze weldadig werkende instelling bedroegen 9195 de uitgaven 8738 De lijst van de jaarlijksche bijdragen en giften sloot met het cijfer 4302 In de kolensehacht Lilydale te Bucknall, niet ver van Ilanley, zijn door eene ontploffing van mijngas zes mijnwerkers gedood. Uit Durban meldt men aan de Times, dat Joubcrt en Pretorius New castle verlaten hebben en naar Ileidelburg zijn gegaanmaar het doel hunner reis is onbekend. De le Potchefstroom buitgemaakte kanonnen zijn nog niet teruggegeven. Een half Engclsch regiment heeft Newcastle verlaten ten einde Potchefstroom weder te bezetten. Deze magt is even groot als die welke gecapituleerd heeft. Tweeduizend Boeren hebben te Schuinspruit vergaderd en besloten niet te zullen toelatendat de Engelschcn Potchef stroom op nieuw bezetten; zij wilden de tenictdoening der capitulatie niet erkennen. Eenige Kaflerhoofden hebben besloten vereenigd de Boeren weg te jagen, indien de kon. commissie hun land aan de Boeren prijs geeft. FeAKKRIJH, Het officiële blad van 4 Mei bevat een decreet van Grévy, waarbij de minister van oorlog, generaal Farre, die 65 jaar oud is geworden en dus in de tweede sectie van den groolen generalen staf des legers moet geplaatst

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5