BUITENLAN ÜSCHE BERIGTEN. daaruit zult u zien, dat, indien wjj in /-onze wanhoop naar de wapenen gegrepen hebben", wjj niet anders konden. Tot nog toe zijn onze wapenen niet ongelukkig geweest. Mogen wij deze gelegenheid te baat nemen, om van u de dienst te ver zoeken om niet alleen allen onderteekenaren van het adres onzen dank te brengen, maar tevens hel bestuur van hel Roode Kruis onze erkentelijkheid te betuigen voor de door hen gezonden gelden Wij hebben behoefte aan voorziening in de verpleging onzer gewonden. De toekomst voor ons is onzeker. Maar houd u van één ding overtuigd, dat wij zullen volharden tot den einde toe". Bij de te Noordwijk gehouden aanbesteding voor het bouwen van twee scholen met onderwijzerswoniugen te Noordw ijk-Binnen en te Noordwijk aan Zee, was van de 12 inschrijvers de minste de heer T. Boonstra, te Ilarlingen, voor ƒ51800. Door den gemeenteraad van Rotterdam is aan den heer J. A. P. Fran cois, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der hoogere burgerschool niet 5-jarigen cursus aldaar, met toekenning van een pensioen van /2990. Bij gelegenheid van het bezoekdat 11. M. de koningin gisteren te Amsterdam bragt aan de industrie-school voor vrouwelijke handwerken, gaf II M.bij hel in oogenschouw nemen der zalen, herhaaldelijk lid. tevreden heid over de iurigting te kennen en kocht op een der zalen verschillende voorwerpen aan die ruim werden betaald. Bij het verlaten van het ge bouw bood de presidente van het dames-comité 11. M. een cadeau aan voor het kleine prinsesje, bestaande in een schoone paauw met mechaniek, die, opgewonden, hare veêren uitspreidt. De koningin aanvaardde welwillend dit geschenk. r In het diaionie-weeshuis werd 11. M. ontvangen door regenten en re gentessen. De dames hadden voor deze gelegenheid liet oude regentessen- kleed aangedaan w al aan 11. M. blijkbaar zeer beviel. Nadat 11. M. op een fautiuil plaats had genomen, zeide de heer Meynink, president-regent, dat liet hem leed deed, dal regentessen en regenten 11 M. in geen sierlijken salon kenden ontvangen, doch hij dankte II. M. zeer voor de eer van het bezoek. llrj deelde II. M. mede, dat een groot deel van de bevolking van dit weeshuis weldra een schoon gebouw op de Stadhouderskade zou be trekken. hetwelk door den weldadigheidszin van Amsterdams burgerij nu nagenoeg voltooid was. Op eene vraag van H. M. wanneer dit gebouw ge reed zou zijn, antwoordde de heer Meynink: //in 1882", en gal daarbjj de verzekering, dat het regentessen en regenten bijzonder aangenaam zou zijn. als 11. M. dat gebouw alsdan ook eens wilde komen bezoeken, hetgeen II. M. beloofde. Hierna hel gesprek vervolgende, zeide de lieer Meynink, dat het gebouw zelf niet veel schoons bevatte, maar dat het toch een kost bare en groote schal inhield, liet kostbare, dat regentessen en regenten bezaten, hadden zij, om aan II. M. het trappen klimmen te besparen, naar beneden laten komen en dat waren de kinderen, die, voor zoo velen zij vernamen, dat het weeshuis de hoogc eer van een bezoek van de koningin zou erlangen, dcu ganscheu nacht bjjna niet hadden geslapen, en die in een der zalen hunkerden naar het oogenblik om II. M. te zien. Hij ver zocht nu of H. M. genegen was aan hel verlangen der kleinen tegemoet Ie willen komen, waaraan dadelijk werd gevolg gegeven. In de zaal waar de meisjes en de Ue:ne jongens geschaard stonden, heerschte de diepste en eerbiedigste slihe. Met ingehouden adem werd de koningin gadeslagen. Op den arm van een der schooljufvrouwen gezeten bood de tweejarige Emma Bouwivis 11. M een bouquet aan, waarbij de heer Meynink II. >1. de opmer king maakte, dat dit weesje de jongste in het gesticht was en toevallig din naini voerde van U. M.waarop een goelpk toeknikkend lachje volgde en II. M vervolgens de haud der kleine Emma in de hare drukte. Onder begeleiding van het orgel werd door de weezen het 4' vers van Psalm 121 gezongen, hetgeen blijkbaar een diepen indruk op H. M. maakte. Naar men verneemt waren gisteren o. a. ter audiëntie de bekende Jacob llobein. van Vlissingen, met wien de koning zich geruimen lijd minzaam onderhielden de 86-jarige Mook, een der laatste strijders van 1813, die mede de eer genoot door Z. M. hartelijk te worden toegesproken. IIII. MM. de koning en de koningin hebben heden een bezoek gebragt aao Arti et Amiciliae en aldaar de tentoonstelling van teekeningen geopend. Later bezochten HU. MM. het museum Fodor, en heden avond zullen zij het concert in Felix bijwonen, Te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt legen een slagersknecht die 1 59 had te vorderen van eene jufvrouw, die, geljjk de meid zeide, niet tehuis was. Ook de kinderen, twee knaapjes, bevestigden dit; doch de knecht weigerde dit te gelooven en sloeg er op. De jufvrouw kwam daar juist op aan en hoewel hij zich nu van de waarheid der mededeeling had overtuigd, kreeg ook zij haar aandeel van de kwistig uitgedeelde klappen. In den nacht van üingsdag op Woensdag is te Amsterdam een inbraak gepieegd op de Plantage Muidergracht. Toevallig werd in huis bij een zieke gewaakt, zoodat het geritsel werd gehoord. De dader werd door twee per sonen verrast en, na langdurig achtervolgd te zijn. met de hulp van werk lieden der gemeente-reiniging, aangehouden. 11 jj was een oud bekende der justitie. Te Haarlem is eergisteren nacht, omstreeks 12% ure, een hevige brand ttitgi broken ten huize van den koffijhuishoiider II. Scheerligs, woonachtig aan den Jansweg. hoek Rozenlaantje. Het bovenhuis, waar de brand is ontstaan, is geheel uitgebrand. De belendende percelen zijn behouden ge bleven. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de verbrande goe deren van twee kostgangers, die alles verloren hebben. Eergisteren is aan den hoogleeraar Hurting te Utrecht, in tegenwoor digheid van eenige familieleden en leden van het hoofdcomiié tot beharti ging vkn de belangen der Transvaalschc Boeren, door eene commissie, be staande uit de lilu Jlaronier, prof. Cannegieter. prof. Dibbits en dr. van de Sande Baktmyzen. een adres van hulde aangeboden, wegens het door hem genomen initiatief tot opwekking van sympathie voor de zaak der Boereu. Allen, wordt in dat adres gezegd, die daartoe hebben medegewerkt, gevoelen zich dankbaar aan o, geachte hoogleeraar, die tot deze beweging den eersten sloot hebt gegeven, liet is hw fier en mannelijk optreden ge weest. dat de geesten heeft wakker gemaakt en de harten ven een heilige verontwaardiging heelt doen oiitgloeijen. liet is ons een behoefte u daar voor onzen opregten dank te betuigen. Wij verblijden ons met u, dat de krachiige pogingen, door u in het werk gesteld, gesteund door een ijverig comité, waaraan wij mede onze hulde brengen, met zulk een schitterenden uitslag zijn bekroond. Geniet de aangename zelfvoldoening, die deze edele daad u schenken zal. Wij noemen uwen naam met eerbied en liefde. De heer Maroniet' voegde hieraan toe, dal na hel einde van den oorlog in de Transvaal bij velen de wcnsch was opgerezen, om een bewijs van erkentelijkheid en sympaihie aan te bieden aan den man, die den eersten sloot had gegeven tot de beweging, met zoo gelukkigen uitslag bekroond. Daarom heeft hij het gewaagd in overleg met mannen van naam, in deze het initiatief te nemen en voorgesteld bovenstaand adres prof. Harting, voorzien van de hamlteekeningen van allen, die daarmede instemden, j, Ie bieden. De deelneming is zoo groot geweest, dat hij reeds thans bio2 den tjjd van nog geen drie weken tot de aanbieding kon overgaan reeds meer dan 2000 hahdieekeningen bij hem ingekomen waren, uit alk deelen des lands, die zeer zeker nog in grooten getale zullen toevloed, wanneer het algemeen bekend zal zijndat een dergelijk adres prof, ting is aangeboden, daar hjj gemeend had, dit plan niet in hel openbaarn mogen voorbereiden en daarom slechts aan enkelen de uitnoodiging toegezonden. Hij hoopte, dat dit eenvoudige bewijs van hulde den hoo,. leeraar Harling aangenaam mogt zijn. Diep getrofl'en door dit bewijs v„ sympathie, bedankte prof. Harting den heer Maronier en zijne mede-ondc teekenaars; gaarne nam hij hel aan als een blijvend aandenken voor h<a en zijne kinderen, dal hel hem nog aan den avond van zijn leven gegunj was geweest den stool te hebben gegeven tol een beweging, die van zw gelukkige gevolgen is geweest. Maar hij mogt niet onvermeld lalcndatG van zoovele zijden zoo krachtig is ondersteund gewordenvoor welken sim' hij dan ook bjj dezen aan allen, die met hém hebben medegewerkt, a opregten dank vvenschte te betuigen. Hel adres, in fraaije letters geschreven, ging vergezeld van de phoiogrj. fische porlrellen van de leden van hel driemanschap der Zuid-Afrikaamclt republiek, Prelorius, Krugcr en Jotibert, in een sierlijke portefeuille verm De heer W. S. van den Bergh van Heinenoord, majoor-kommawW; der dienstdoende schutterij te Arnhem, telde op den 3*° Mei jl. 45 diens; jaren als officier bij de dienstdoende schut terjj. Tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk zijn toegelaten: door het provinciaal kerkbestuur van Friesland de hit. A. Lagerweyn G. van Kempenen door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel de hee van Herwaarden. Door den brigadier-kommandant der maréchaussée te Boxmeer is au gehonden een man, die zich een paar dagen geleden te Haps had lala insluiten en bij nacht diefstal gepleegd heeft. De man is al meermalen t handen der justitie geweest. De Printemps te Parijstot dusverre de uitsluitende eigendom van dti heer Jaluzotzal herschapen worden in een commanditaire vennootschap aeliën met een kapitaal van 40 millioen francs. De heer Jaluzot neemt daar» persoonlijk deel voor y. De gebouwen zullen een op zich zelf staand blok vormen lusschen den boulevard llaussmann, de rue Caumartiu, de rue dt Provence en de rue du Hdvre. De openbare inschrijving is bepaald op i; dezer, maar kan inmiddels per brief geschieden. De aandeden zijn groo! Irs. 500, waarop bjj de inschrijving frs. 50, bij de toewijzing Irs. 75 te stor ten is. De laatste storting geschiedt eerst 31 Januarij 1883. Nagaande dal andere groote magazijnen, als de Bon Marché en de Louvn jaarlijks 15 a 20"/o aan hun commanditaire» uilkeeren, kan het succes dezer onderneming uiet twijfelachtig geacht worden. De aandeelhouders zullen een jaarlijksche rente genieten van 5 Daar enboven zal 50V» Oer winst onder hen verdeeld worden, hij wijze van di- vidend. Zoodra door inhouding van 2% °P de winst een reservekapiiail van frs. 3 000 000 zal zijn gevormd, zal dit onder hen verdeelde aandeel sijj- gen tot 52% Hei groote voordeel dezer onderneming is daarin gelegen, dat zij een com manditaire en geen naamlooze vennootschap ten doel heeft. De heer Jaluzot, de gérant, is daardoor persoonlijk aansprakelijk en verantwoordelijk zond» zich door een eenvoudige terugtrekking van alle aansprakelijkheid' ie kunnen ontheffen, zooals de directeur eener naamlooze vennootschap dat steeds kan doen. Door een en ander kan de leening van de Printemps gerekend word» uitmuntende waarborgen op te leveren en gelegenheid aan te bieden voor eene soliede plaatsing, 's GRAVENHAGE 6 Mei. Het heeft den koning behaagd aan Ilü'. gezant te Berlijn op te dragen zich naar Arolsen te begeven, ten einde Hoogsidenzelve Ie vertegenwoordigen bij het huwelijk van H. H. prinses Pauline van Waldeck-Pyrmont mei prins Alexis Bentheim-Beutheimwaarvan de voltrekking den 6*1" Mei zal plaats hebben. Door Z. M. is aan den 1«® luit. G. J. A. A. barou van Heemstra, van den grooten staf, ordonnauce-officier van Z. M.vergunning veileend lot het dragen van de versierselen van ridder 3* kl der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duilschlandkoning van Pruissen, geschonken. De heer dr. A. H. Pareau is beuoemd tot leeraar bij den cursus voor intendance. Tot directeur van een der rijkstelegraalkantoren is benoemd de heer C. F. J. H. Boekenthans telegrafist 2' kl. hij den rijkstelegraaf. De officier van gezondheid 2= kl. B. H. L. van Olst. geplaatst bjj het hospitaal der marine (e Willemso'ordwordt op non-activiteit gesteld, en de officier van gezondheid 2' kl. J. F. La Gave wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan hoord van de instructiebrik Urania. Door den minister van oorlog is de le luit. der infanterie Alberli in activiteit hersteld en ingedeeld bij het 4« regiment, in garnizoen te Delft. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na eenige discussie, liet wetsontwerp nopens de zeevisscherijenhoudende bepalingen omirent onderscheidingsteekenen der visschersvaartuigen en beperking van de vis- scitcrij in de Zuiderzee, met enkele kleine wijzigingen in de artikelen aan genomen met 52 legen 13 stemmen. Maandag is de drankwet aan de orde De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van W. M. Schram tegen den slaat der Nederlanden, betredende de vordering van eerstgemelden lot het verkrijgen van schadevergoeding wegens het nadoel, i dat hij geleden heeft door le late toezending van de délail-teekeningen voor den bouw van het minislerie van justitie. De raad heeft zich vereenigil met het rapport der deskundigen, die in deze zaak waren gehoord, en den Staat veroordeeld lot het verleenen van schadevergoeding, nader op le maken bjj staaten in de kosten van het geding. Naar men verneemt heeft de Haagsche Tramway-maatschappjj, in antwoord op een schrijven van burgemeester en wethouders, verklaard, dat zij de nieuwe concessie» volgaarne aanvaardt, maar dat tegen de nieuwe voorwaarden, door den gemeenteraad vastgesteld, bij haar ernstige bezwa ren zijn gerezen, lot wier opheffing zij, alvorens zich definitief le verkla ren, een beroep doel op het billijkheidsgevoel van den gemeenteraad. gel dei mu als Die dor nar Sie BELGIË. legi zwa lege Woensdag even na 3 ure hebben de koningin en prinses Sléfanie de 1*1)1

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2