LKIDH'HE COURANT. 1881. 100. ZATURDAG 7 VIEI. ST ADS-BE RICHTEN. Leiden. 30 April 1881. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. 13INNEN LAN DSC HE BERIGTEN. be Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlenliPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. SCHUTTEMJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staat8bln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt inet de inscli rij ving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, mei dien verstande, dat de personen, gelioren in 1847 tot 1855 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens bun nen onderdon» heboorenterwijl de geborenen in bet jaar 1856 zullen worden geplaatst in een nieuw register, le weten: het eerste van den jare 1881 en het tiende, of dat der geborenen in 1846, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgcslotenen te bebooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n6), zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van liet woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, tcofi- der lotingbij de Schutterij ingelijfd, iodien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien hestondenterwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n#. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 uren terwijl zij welke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghu?i beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of 2ij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het buwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, znllende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis en wel Op Maandag den 16 Mei 1881, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 17 Mei 1881, de bewoners van Wijk IV en V, Op Woensdag den 18 Mei 1881 de bewoners van Wijk Vi, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Donderdag den 19 Mei 1881, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter iniage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden liekend gemaakt. Rn verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M9. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij •e worden gebrachtdoch sedert dien lijd, door het overlijden van hunne vrouwen °f kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse le verblijven, en 'lus alsiiu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schultcrs- ro' geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan le melden des voormid- tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tolden 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art..1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste reer/iezz dagen, hetzij afzonderlijk, ol wel beide straffen te /amen genomen. .En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTERBurgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wel van 2 Joiii 1875 (Staatsblad N°. 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de firma J. G. Zaalberg Zoon en hare rechtver krijgenden lol de plaatsing van eene stoommachine met twee stoomketels iu hare fabriek in de Vestestraat n°. 22. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN. 6 Mei. Door den minister van waterstaat enz. is o. a. bepaald dal de surnu merair bij de administratie der posterijen M. L. Pleyle zijne funcliën zal uitoefenen ler postkautore le Leiden. Op de spoorweglijn Leiden- Woerden zijn in de maand April vervoerd j 12958 reizigers. De tolale ontvangst, met inbegrip van het vrachtvervoer, bedroeg 9553.95%. Ter vervulling van eene plaats van adjunct-ijker der maten, gewigten en weegwerktuigeii. zal op nader te bepalen dag en plaats, in de maand •luiiij e. k.een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking I is verbonden eene jaarwedde van /1000. Naar men verneemt bestaat bij hel hoofdbestuur van den waterstaat het plan om een stoomvaartuig te doen bouwen, dat op de rivieren dienst zal moeien doen als rjsbreker. Blijkens mededeeling van den gezant der Fransche republiek zal bet nieuw algemeen douanentarief den S""' Mei eerstkomende in Frankrijk wor den afgekondigd. Het thans bestaand handelsverdrag met Nederland zal dientengevolge den 8*,teI1 November eerstk. ophouden van kracht te zijn. Met de zomerdienst, die 15 Mei op de lijnen der Hollatidschc ijzeren spoorweg-maalschappij in werking treedt, worden verbeteringen gebragt iu de correspondentie met bet buitenland. Zoo zal de trein naar Parijs, die le 7.25 voorm. van Amsterdam vertrekt, 40 minuten vroeger, en alzoo le 7 u. 8 's avonds te Parijs aankomen lie nachttrein naar Parijs vertrekt van Amsterdam 20 minuten later (5 u. 5 's avonds) en zal op denzelfden lijd te 5 u. 35 's morgens te Parijs zijn. De middagtrein naar Brussel zal 40 mi nuten later (11 u. 50 voorm.) van Amsterdam vertrekken en te 5 u. 20 te Brussel aankomen. In onbekeerde rigiing zal de trein 's morgens van Parijs 10 minuten later (7 u. 30) vertrekken en 15 minuten vroeger (7 u. 57'sav.) te Amsterdam aankomen. In het verkeer met Noord-Duitschbnd komt mede verbetering. De trein die 's moreens te 8 u. 50 m. van Amsierdam naar Zutphen en Salzbergen vertrekt, komt in aansluiting met den dagtrein naar Berlijn en Hamburg. Aankomst le Berlijn 's avonds 10 u. 16 en le Hamburg te 9 u. 35. Het stoomsehip l'rins Hendrikvan Batavia naar Amsterdamis op 4 Mei van Suez vertrokken. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaertsvan BloklandKoningskade5, le's llage, is nog voor de Transvaalsche Boeren ingekomen 50.68%. De heer Paul Kriiger, vice-president der Zuid-Afrikaansche republiek, heeft den volgenden brief gerigt aan prof. P. Harting. Uit den datum (28 Febr.) blijkt, dat de brief reeds voor geruimen tijd geschreven is, maar eerst later is kunnen verzonden worden"Vergun ons met een kort woord u en die duizenden landgenooten van uwelke bet adres aan de Britsche natie heb ben opgesteld en geteekendonzen dank te betuigen. Gij kunt u niet voor stellen hoe welkom dat bewijs van belangstelling ons is. In onzen bitteren strijd, een strijd op leven en dood voor de kostbaarste bezitting van een volk. voor onze duur gekochte vrijheid en onafhankelijkheid, is uwe sym pathie ons een zigtbaar leekeudat wij niet alleen gelaten worden. Uw adres is een balsem voor ons hart. Neen, bet is onmogelijk, dat regt en geregtigheid niet zullen zegevieren, want God staal aan onze zijde. Wjj vertrouwen, dat onze petitie van regten. waarin wij onze zaak dui delijk hebben uiteengezet, nu bij dezen lijd uw land zat bereikt hebben, en

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1