BUITENLAN USCIIE BERIGTEN. benedenbewoners haar nog even te voren gehoord hadden. Men stelde er. de politie mede in kennis, die de deur forceerde en de dame levenloos vond liggen. Uil hetgeen men van hare droevige levensomstandigheden weel maar vooral uit den toestand waarin men haar lijk vondmaakt men op dat de ongelukkige vrouw niet den natuurlijken dood is gestorven. De klagten over roof, door Engelsche visschers gepleegd op Nederland- sclie, in de nabijheid van Terschelling, zijn door den minister van marine onderzocht, en ten gevolge ^daarvan zijn bevelen gegeven tot bescherming onzer visscherij. Een stoomschip is met dat doel van Nieuwediep ver trokken. De verdeeling der feesten in de week van 27 Junij tot 2 Julij, bij ge legenheid van het lustrum der Utrechtschc hoogeschool, zal zijn als volgt: Maandag 27 Junij. Des morgens ongeveer 12 uur afhalen der reünisten aan het station van den Rijnspoorweg, leestrede in het groot auditorium. Dings- dag 28 Junij. Maskerade van ongeveer 2 uur 's middags tot 12 uur's avonds. Woensdag 29 Junij. Cour van den hoofdpersoon van de maskerade en con cert, 's avonds vuurwerk en bal. Donderdag 30 Junij. Matinee op het feest terrein, 'savonds concert en bal. Vrijdag 1 Julij. Matinee en concert, daarna bal. Zaturdag 2 Julij. Matinée en concert met bal. Donderdag 28 en Vrijdag 29 zullen er bovendien volksvermakelijkheden op het Vreeburg worden gegeven. Naar men verneemt is door den bevoegden militairen geneeskundige verklaard, dat. niettegenstaande hel verlies van één oog, de luitenant der huzaren Thiangc toch geschikt blijft om zijne gewone dienst Ie blijven vervullen. Een kunstoog is in plaats van het regteroog gebragt. Dezer dagen stierf te Utrecht in het ziekenhuis eene vrouw, die een gewigt had van 135 kilo en over de borst gemeten 69 cM. breed was. De timmerman, die de doodkist voor haar maakte, moest dit voor zijne woning doen omdat anders de kist door haar omvang niet naar buiten kon ge bragt worden. Een wijnhandelaar te Arnhem, die zijn huis liet verbouwen, vond, toen hij in zijn afgesloten kelder kwam, eeuige werklieden als wezenloos legen den grond liggen. Zij hadden zich door een gat in den vloer toegang tol den kelder verschaft en zich aan den daar aanwezigen wijn wat al te veel te goed gedaan. Daar zij bovendien nog een aantal flesschen verstopt hadden, zullen zij zich voor den regter moeten verantwoorden. Door den wachtmeester der roarechausse'e te Waalwijk is te Kaatsheu vel aangehouden zekere G. B.verdacht van brandstichting, twee- of drie malen binnen weinige maanden gepleegd in of aan schuurtjes achter de woonhuizen. De aangehoudene, een jongeling van 23 jaren en van geringe verstandelijke ontwikkeling, moet zijne misdaden reeds bekend hebben. Zondag II. geraakte op den weg tusschen Heesch en Oss de koetsier van van Gend Loos onder zijn wagen. Voor- en achterwiel gingen hem over het ligchaam, waardoor hij zulke hevige kneuzingen ontving, dat hij Dingsdag is overleden, eene weduwe met drie kinderen achterlatende. Tc Oisterwijk werden gedurende de laatste weken herhaaldelijk de glazen van spoorweg waggons verbrijzeld*, terwijl de trein in volle vaart was. Eens gebeurde het, dat een steen tegen hel voorhoofd van een pas sagier teregt kwam, waarvan eene ernstige wonde het gevolg was. Ondanks de ijverige nasporingen dér politie, zijn de daders nog niet ontdekt. In de Express, die te Bloemfontein wordt uitgegeven, leest men Wij moeten hel werk voortzetten en onze Transvaalsche broederen in staat tieipen stellen de zeer zware moeijelijkheden te boven te komen, waarmede zij te kampen zullen hebben bij hel weder oprigten van hun gouvernement, na vier jaren onder ecu ander gestaan te hebben. De nationale schuld is tusschen de twee- en driemaal honderdduizend behalve de oorlogskosten. lLl zal zoo goed als onmogelijk zjjn voor de Transvaal om deze schuld te boven te komen zonder hulp en zonder de regering van den beginne af het moeijelijk te maken. Met het oog op hetgeen de Transvaal gedaan heeft voor iederen Zuid-Afrikaan, met het oog op hetgeen zij in het bijzonder voor den Vrijstaat gedaan heelt, roepen wij iedereen in Zuid-Alrika op om voorwaarts te komen en zooveel zijne middelen hem veroorloven bjj te dragen tot een Transvaalsch vrijheidslonds. Laat er in iedere stad en dorp van Zuid-Afrika een bazar gehouden worden, waarop het vee, de schapen en producten zullen verkocht worden. Laat in iedere kerk, in iedere school eene collecte worden gehouden. Men rigte in iedere wijk en stad hier, op de diamantsveldeuin Natal en de Kaapkolonie comité's op en laat ons bjjdragen totdat het doel, dat wij op het oog hebben, bereikt is Onze Transvaalsche broeJers hebben hun patriolisme bewezen door op het slag veld te sterven; toonen wij onze vaderlandsliefde door hun thans ter hulp te snellen, die hulp verleenen die zij noodig hebben, die zij boven alles" verdienen. Het rapport der commissie voor de inlichtingen van Z. Ex. den minister van binnenlandsche zaken op het adres van den gemeenteraad van Leiden, om trent het stichten van een nieuw akademiegebonw aldaar, bevat het volgende: In de zitting 1872—1873 werd een ontwerp van wet aangeboden, tot ver hooging van hoofdstuk V der to.cn loopende staatsbegrooting, ten einde gelden beschikbaar te stellen voor cenige uitgaven ten behoeve van het akademisch onderwijs te Leiden, en ook ten einde een aanvang te kunnen maken met het stichten van akaderaische gebouwen aldaar. Deze gebou wen zouden, naar men zich voorstelde, zijn: een akademiegebonw, een zoo- tomisch laboratoriumen een museum van natuurlijke historie. Als plaats daarvoor werd aangewezen de zoogenaamde Ruïne te Leiden. Dit terrein zou door de gemeente Leiden kosteloos aan het rrjk worden afgestaan. Toen dit ontwerp van wet door de onderscheidene takken der wetgevende magt was aangenomen, en in hel Staatsblad. 1873, n°. 82, was afgekondigd zijn bedoelde gronden werkelijk door de gemeente ter beschikking van de regering gesteld. Sedert zijn een aantal jaren verloopen, met de bebouwing der Ruïne is nog geen aanvang gemaakt; eene der drie aldaar te plaatsen instellingen het zoötomisch-laboratoriuniis elders gesticht; aan bet oude akademiege- bouw worden vrij aanzienlijke reparation uitgevoerd, die het vermoeden wettigen, dat men vooreerst nog niet lot het slichten van een geheel nieuw gebouw zal overgaan. Z. Ex. de minister erkent ook in bovengemelde in. lichtingen"dat b|j den tegenwoordigen staat van 's lands financien en den wensch om alle uitgaven, welke slechts eenigzins uitgesteld kunnen worden, voorloopig terug te houden, voor het oogenblik geene gelden op de staats, begrooting mogten uitgetrokken worden om met den bouw der omvangrjjke akademische slichtingen een aanvang te maken". Hierdoor schijnt ook de aanbouw van het museum voor natuurlijke historie tot in eene verre toe komst te zijn uitgesteld. In deze omstandigheden komt het uwe commissie voor dat de wensch van den gemeenteraad van Leiden om öf onverwijld met de oprigting der akade mische gebouwen op de Ruïne een aanvang te zien maken óf de vrije be schikking over die gronden terug te bekomen allezins gewettigd is. Men zoude welligt de aanmerking maken dat de afstand van het Ruïne- terrein geschied is zonder de voorwaarde te bedingen, dat de bouw werke lijk binnen eenen bepaalden tijd zoude tot stand komen, maar ook in dit opzigt vermeent uwe commissie dat de beschouwing in het adres van Leidea gegrond is, namelijk deze voorwaarde is niet gesteld, omdat de gemeente raad een onbepaald vertrouwen stelde in de beloften van regering en staten- generaal. Eene dergelijke ontbindende voorwaarde toch zoude voor eene regering, die zich van hare goede bedoelingen bewust gevoelde, krenkend geweest zjjn vooral na hetgeen in de memorie van toelichting tot boven besproken wets-ontwerp voorkomt, dat, ten einde zekerheid te geven, lot de beheijing van het geheele terrein al vast zou kunnen worden over gegaan. ln uwe commissie is echter het denkbeeld geuit, of het niet mogelijk zoude zijn de hier bedoelde Ruïnegronden te behouden om later ter ge schikter tijde aldaar de voorgenomen akademische gehouwen op te rigten, doch inmiddels tot dal daartoe zou kunnen worden overgegaan, aan de gemeente de beschikking over die gronden tijdelijk en voorwaardelijk terug E te geven. De gemeente zou alsdan die terreinen kunnen benuttigen tot het aanleggen van openbare instellingen, zoo als bijv. wandelingen, openbare [I speelplaatsen, gymnastiek-lokalen en dergelijke waartoe geene kostbare 1 gebouwen gevorderd worden, en waarvan de inrigting en later de wegrui ming met betrekkelijk weinig kosten kan geschieden. Welligt zoude het dan overweging verdienen of de bevoegdheid van den staat om deze aldus i voorwaardelijk teruggegeven gronden weder tot zich te nemen, niet lot li een bepaald aantal jaren moet worden beperkt. i Naar aanleiding van bet boven opgemerkte heeft uwe commissie de eer voor te stellen aan de tweede kamer der staten-generaaldat zij: 1». den minister dank zegt voor de gegeven inlichtingen; 2". als hare meening uit- i t spreekt, dat de hier bedoelde terreinen in billijkheid, hetzij voorwaardelijk, hetzij onvoorwaardelijk aan de gemeente Leiden belmoren te worden terug gegeven; 3». den minister toezendt een afschrift van dit verslag. i 's GRAVENHAGE, 5 Mei Tot le« luit. der infanterie bij de landmagt in West-Indié is benoemd 1 de met den personelen rang van 1" luitenant bjj die landmagt dienende 2e luit. der infanterie J H. Teunis. Een oppassend werkman in de fabriek van de firma Entboven alhier werd gisteren door de machine de hersenpan verbrjjzeld. Mij was onmid dellijk dood. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verschillende replieken, art. 1 van de desertiewet van zeevisschers aangenomen met 37 tegen 31 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer van Gennep, om alleen de aangemonsterde zeevisschers wegens desertie voor de reis strafbaar te stellen. Het geheele ontwerp is aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. -- Voor het geregtshof alhier had zich heden te verantwoorden zekere M.oud 19 jaren, meubelmaker te 's llage. Deze beschuldigde bekende vol ledig op eene quitanlie, die hij met den naam zijner moeder had ondertee kend buiten hare magliging of voorkeunis en ten haren nadeele eene som van /35 te hebben ontvangen wegens den verhuur van een gemeubileerd bo- 1 venhuis te dezer slede Hel grootste gedeelte van het geld verleerde hij te Amsterdam op liederlijke wijze met een zijner bekenden. Hoewel hij wegens dit feit werd vervolgd, werd hem toch z{jne vrijheid gelaten, maar die mis- bruikte hij op eene schromelijke wijze. In den avond van 14 Febr. ver- voegde hij zich, onder voorwendsel het een en ander te willen verkoopen, in den goud- en zilverwinkel van den heer J.in de Spuistraat. Torn hij daar eenige oogenblikken was alleen gelalen, nam hij van onder een glazen stolp een geheel en twee halve gouden boeksloten weg, welke voorwerpen bij in een anderen winkel in dezelfde slraat dien eigen avond voor 32.50 verkocht. Bij zijne arrestatie den volgenden morgen had bjj reeds al het geld verleerd. De eisch van het openb. min. luidde 2 jaren celstraf en 2 boeten van ƒ50. De advocaat mr. Slruben, die als verdediger optrad, beval zijn client in de welwillendheid van den hove aan. De uil- spraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. ESC K Ij A TV 15. LONDEN. 4 Mei. 1' Op de thans te Londen gehouden tentoonstelling van' schilderijen der koninklijke akademie prijkt in rouwfloers een portret van lord Beaconsfield, door Millais geschilderd en dat bijzonder geroemd wordt. De gewezen minis- ter van marine, Smith, heeft het gekocht voor 2000 Het fonds, aan hel Mansion House bijeengebragtten behoeve van de noodlijdenden ten gevolge der aardbeving op Chios, bedraagt reeds 18250*.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2