LEIDSCHE COURANT. 1881. 105. VRIJDAG 6 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilyeionderd, De prijs deiCourant is per vierendeel jaars 1.60franco p. p. 2.- Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 5 Mei. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden zitting de voordragt van burg. en vveth ooi het te hellen bedrag der plaatselijke directe belas ting over 1881 op 2 pCt. te stellenwaarmede de commissie van financiën zich had vereenigd, uiet algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is eene missive van gedep. staten, waarbij goedgekeurd wordt het raadsbesluit betredende het te heflen schoolgeld voor de hoogere bur gerschool voor meisjes, alsmede eene missive van den heer de Ruiter, hou dende kennisgeving, dat hij, wegeus verandering van woonplaats, den hem onlangs afgestanen grond niet zal aanvaarden. Voorts was ingekomen eene missive vau den heer A. H. Eigeman, houdende kennisgeving dat hij zich had laten afschrijven van het bevolkingsregister der gemeente en dus opgehouden had lid van den raad te zjjn. Deze missive werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zeide, dat hij vermeende de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij zijn leedwezen uitdrukte over het vertrek van den heer Eigeman. dien men, negens ledenen van gezondheid, reeds sedert geruimen tijd in de vergadering gemist had. De heer Eigeman toch had zich gedurende eene reeks van jaren met ijver aan de belangen der gemeente gewijden zou steeds in dankbare herinnering blijven. Deze woorden werden met toejuiching begroet. Voor het sluiten der vergadering bragt de heer de Gocjc nog ter sprake de laatstelijknaar aanleiding ecner door hem gedane interpellatiedoor commissarissen der gasfabriek gegeven inlichtingen omtrent het onderzoek in zake de lichtsterkte van het gas. In de missive van commissarissen werd gezegd, dat zy, zoo noodig, van de zijde van den interpellant eeu voorstel ten dien aanzien verwachtten. Hij had liever gezien, dat een dergelijk voorstel ware uitgegaan van burgemeester en wethou ders, maar nu de wensch was geuit, wilde hij er zich niet aan onttrek ken. Vroeger was door den raad bepaald, dat hel voldoende zou zijn wanneer hel gas op een afstand van 1100 meters van de fabriek eene lichtsterkte had van 16 Engelsche standaardkaarsen. Dat besluit was ge nomen op verschillende gronden. Sommige leden achtten de klagten over het gaslicht ongegrond anderen zeer overdreven. Allen waren hel daarin eens, dal door het instellen van een onderzoek het vertrouwen kon her steld worden. Dat onderzoek had thans plaats gehad en de opgave over de maand Maart had aangetoond, dal het verlangde minimum aanzienlijk was overschreden. Men mogt dus aannemen dat er thans aan de zijde der ingezete nen geen klagten over de qualiteit van het gas bestaan; van verschillende zijden had hij dan ook vernomen dat men daarover tevreden was. Hij geloofde dat door het onderzoek thans het doel bereikt was en dat het dus kon gestaakt worden. Commissarissen der gasfabriek zouden zeker er wel voor waken dat de qualiteit verder dezelfde bleef. Hij stelde dus voor te beslui ten dat het onderzoek als geëindigd zal worden beschouwdonder dank betuiging aan commissarissen der gasfabriek, voor de bereidvaardigheid waarmede zij aan den wensch der vergadering hebben voldaan. De voorzitter zeide dat, overeenkomstig het reglement van orde, dit voorstel eerst in de volgende vergadering kon worden behandeld. Alleen wilde hij iets zeggen betreffende het overlaten van het nemen van het initia tief omtrent deze zaak aan burg. en weth. In de hoofdzaak verschilt de zienswijze van burg. en weth. niet met die van den iulcrpellaul; zij achtten de klagten overdrevenmaar toen de raad besloot een onderzoek in te stellen meenden zij er eerlijk gevolg aan Ie moeien geven. Zij konden daarom het initiatief niet nemen, zoo kort nadat de raad een ander besluit had genomen. - - In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van hel Comité "Leiden en omstreken" van hel Iloode Kruis werden lol leden van het be stuur gekozen de hh. prol. dr. J. E. van Iterson, L. G. Le Poole en mr. J. S. D. van Doorn. De secretaris las een verslag van de handelingen van het bestuurdat zal worden gedrukt en rondgedeeld. De rekening en verant woording van den penningmeester werd onderzocht en goedgekeurd. Het bestuur werd gemagligd om voortaan ook bij algemeene rampen, wanneeT met reeds door anderen iu de behoefte voorzien is, handelend op le treden, in hel bijzonder voor Leiden en omstreken. - Ten uadeele van den onderwijzer B.wonende teil huize van Berg ouder de gemeente Leiderdorp, zijn ontvreemd een paar gouden manchet- knoopen, welke door de politie alhier by een goud- en zilver-kasthonder in beslag genomen werden. Daarbij bleek, dat aan dien diefstal schuldig was M. D. S., slager, die dan ook gisteren uit den Haag herwaarts is over- gebragt. Nadat de opkooper hem als den verkooper had herkendis S. naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragl. De opening van den tramweg Leiden Katwyk aan Zee is thans lol nadere aankondiging uitgesteld. Bij kon. besluit van 27 April is, bij hooge uitzondering, in het belang der dienst in Nederl. fndië, den ambtenaar J. A. G. Brugman, commies op hel bureau voor inlandsche zaken te Makasser, vrijstelling verleend van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars-examen. Men verneemt, dat Z. M. den minister van buitenlandsche zaken, op zijne voordragt, gemagtigd heeft, om, tot beëindiging van den oorlog in Znid-Amerika, de goede diensten van Zr. Ms. regering, in overleg met de regeringen van Frankrijk Groot-Briliannië en Italië, aan de regering van Chili, Bolivia eu Peru aan te bieden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat het natuurkundig examen voor aanslaande veeartsen j zal aanvangen op Donderdag 16 Juny e. k., in de localen van 's rijks vee artsenijschool te Utrecht. Voor de acte als onderwijzeres legden gisteren le 's llage een voldoend j examen af: mej. S. W. Bekkers, E M. DievenbacliJ. J. van Egmond, C. J. 11. James, C. Schollen, A. F. Seepers, E. W. Stevens en P. Zöllner, uit i Rotterdam; F. M. Wagtendonk, uit IJssclmonde. Door de geneeskuudige staatscommissie zyn lot arts bevorderd de hh. B. W. Siemens, med. doet.en Th. E. Frylinck, med. doctorandus, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-cxamrii uitgereikt aan den heer W. Wertenamed. doctorandus. Aan het examen voor surnumerair bij de maatschappij 101 exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht op 14, 21 en 28 April jl. gehouden, is door 59 candidaten uit onderscheidene plaatsen deelgenomen; 36 werden voldoende bekwaam geacht en 23 afgewezen. Onder de geslaagden zijn de hh. R. W. Pannekoek en J. K. H. Lamberts Hurrelbrinckuit Leiden. Het stoomschip Conrad heeft eene buitengewoon vlugge reis gedaan. Hel kwam 7 dagen vóór den op de mailtabel gcstelden tijd binnen en deed de reis van Batavia via Padang naar Amsterdam binnen de 38 dagen. Vol gens het jaarverslag der maatschappij //Nederland" was de kortste tehuis- reis, in 1880 gedaan, in 38 dagen. Met het stoomschip Durban zijn Maandag te Plymouth teruggekomen de hh. Zeeman, Burger, van Nes en Baudet, die als geneesheeren door het Roode Kruis naar Transvaal waren gezondendoch tc Kaapstad aankwamen toen de vrede reeds gesloten was. Uit een brief van dr. Zeemangerigt aan het hoofdcomité van hel Roode Kruis, blijkt, dal de heer van Schilfgaarde met den geneesheer van Welling ton (dr. du Toil) is overeengekomen de praktijk van genoemden medicus, die voor zes maanden naar Europa vertrekt, gedurende dien tijd waar tc nemen. Op verzoek van dr. Zeeman heeft de heer van Schilfgaarde zich bereid verklaard aan het comité zijne diensten aan te bicden, indien er onverhoopt weder vijandelijkheden iu het Transvaalsche mogten uitbreken. Het comité heeft dit aanbod van den heer Schilfgaarde gaarne aangenomen. In verband hiermede zullen de meest noodzakelijke instrumenten en ver bandmiddelen aan de Kaap blijven, onder berusting van den heer Mijburgh, om zoo noodig ter beschikking van den heer v. S. te worden gesteld. Bij het zoogenaamde bruiloft-rijden had onder Katwijk een treurig ongeluk plaats. Terwijl bruidsuikers werdeu gestrooid, had een kind vau 4 jaar het ongeluk te digt by een der rijtuigen te komen; het struikelde en de wielen van het rijtuig gingen hel over het hoofd. Hel kind was onmiddellijk dood. Een winkelier te Moerdijk ontving dezer dagen per spoor een pakje uit Tilburg tegen een remboursement van 166.99. In plaats van de goe deren, die hy besteld had, bevond zich iu hel pakje een oud vuil mans- hemd. De politie doet onderzoek. Z. M. de koning heeft heden te Amsterdam particuliere audiëntie ver leend. H. M. de koningin bezocht inmiddels de nieuwe Industrieschool voor vronweljjke jeugd, het stadhuis, de groote diamantslijperij in de Zwanen burgerstraat en het diaconie-weeshuis, liet prinsesje eu haar geleide deden een toertje in het Vondelspark. Te Amsterdam werd Zondag morgen te vergeefs geklopt aan de wo ning van eene bejaarde dame, mevr. V., op de Prinsengracht, hoewel de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1