COURANT. LE1D8CHE V. 104. LOIN DER DAG 5 V1EI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke notnmers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 LEIDEN. 4 Mei I In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Corver Hooft, namens de commissie tot onderzoek der regerings-inlichtingen op het adres van den gemeenteraad van Leiden, betreffende de stichting van een nieuw akademiegebouw te Leiden, verslag uitgebragt, waarvan de conclusie strekt aan de kamer als hare meening te doen uitspreken dat de door den gemeen teraad bedoelde terreinen, hetzij voorwaardelijk of onvoorwaardelijk, aan de gemeente Leiden belmoren te worden teruggegeven. De minister van financiën heeft, naar aanleiding van eene in Februarijjl. gedane toezegging, aan de kamer doen toekomen de jaarlijksche opgaven, «ver 1880, van den uitslag der wet van 13 Mei 1859 enz. nopens hel regt van successie. Daaruit blijkt, dat de som. waarover het regt is betaald, bedraagt: één ten honderd wegens hetgeen is geërfd of verkregen door de regie nederdalende linie, 163.698.676 en van echlgenootcn 20.878.572; drie ten honderd van ƒ2.455.947; vier ten honderd w egens hetgeen is geërfd «f verkregen door echtgenoolen ƒ9.667.486, en door broeders en zusters f28 599.801; zes ten honderd van f 1.276.077 en tien ten honderd 27 586.435. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, als daartoe door den minister van oorlog gemagtigd, heeft bekend gemaakt, dal er ge- legrnheid bestaal voor een drietal bjj voorkeur ongehuwde artsen, Neder- 1 landers van geboorte, o;n na voor de dienst physiek geschikt Ie zijn bevon den, onder genot eener gratificatie van ƒ5000, tol officier van gezondheid der 2' klasse bij het personeel van de geueeskundige dienst der landmagt te worden benoemd. f Het hoofdbestuur der vereeniging «Schuttevaêr" heeft een adres ge- rigt aan den gemeenteraad van Delft ter zake van de dringende behoefte aan verwijding der sluis te Leidschendamwaaraan meer en meer de be hoefte wordt gevoeld door de vermeerdering der scheepvaart en het vcr- grooten der schepen. Daar de gemeente Delft eigenaresse der sluis is, wendt hel hoofdbestuur zich tot den raad dier gemeente met het verzoek, dat moge worden besloten tot verbouwing en verwijding der sluis met eene doorvaartwijdte van 6.50 meter. De lieden door Z. M. den koning te Amsterdam gegeven audiëntie voor burgerlijke en militaire autoriteiten was druk bezocht. H. M. de koningin bezocht het oude mannen- en vrouwenhuis en het bestedelingshuis en bragt ook een bezoek aan het Trippenhuis. -- Aan de tweede kamer is een adres gerigt door den heer K. Ris, te Amsterdam. Het bevat eenige opmerkingen ten aanzien van de aanhangige drankwetgemaakt in eene op 10 April jl. gehouden openbare vergadering ter bespreking van dat ontwerp, en dringt aan op een spoedig in behande ling nemen van bedoeld wetsontwerp. Hel hoofdcomité voor de lJszecvaar! hoopt deze week in Amsterdam eene lenloonslelling te openen van alle voorwerpen, die in 1871 en 1876 uil het behouden luiis te Nova Zembla terug zijn gebrast in Nederland. De relieken van Heemskerk en Barents en enkele zaken, die aan den strijd der voorvaderen met ijs en koude herinnerenzijn in eene zaal vereenigd. Op welwillende wijze heeft de minister van marine daartoe medegewerkt. Na de goedkeuring van Z. M. den koning verkregen Ie hebben, is o. a. alles algeslaan, wat zich in de modelkamer van het ministerie bevond. De directie van het panorama te Amsterdam heeft ook vriendelijk mede gewerkt en kosteloos de kunstzaal lijdelijk beschikbaar gesteld voor het doel der Usvaartcommissie, terwijl de opbrengst der entrées geheel ten voordeete van de loglen naar het Noorden zal zijn Wie daartoe zeker medewerkt is de schilder Apol. Men weetwelke kloeke liefde voor zjjn vak den jongen kunstenaar noopte verleden jaar den moeijelijken togt naar het Noorden op het kleine scheepje mede te naken. Hij maakte toen tal van schetsen en studiën, welke in de zaal van het panorama zullen tentoongesteld worden met al de photografiën op vroegere togten genomen door den heer Grant. Bovendien heeft de heer Apol eene fraaijc schilderij aan dc hoofdcommissie aangeboden, voorstellende "de Middernachtzon, de ijsvlakte beschijnende". Deze schilderij zal verloot wordenterwijl eenige stellen photografiën van het Noorden tol premie zullen strekken. Men meldt uit Nieuw-Vennep aan de :V. H. C.Eene duistere zaak brengt hier de gemoederen in beweging en geeft aanleiding tot allerlei gi - prijs der Courant is per vieiendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. s 1.iedere regel meer 25 cents. singen en vermoedens De predikant bij de herv. gemeente alhier ging 's Maandags 25 April, zooals hij aan zijne vrouw zet, naai Amsterdam, om daar eene vergadering bij te wonen. Vrouw en kind zouden de familie te Alkmaar bezoeken, en Vrijdag jl. zouden man, vrouw en kind elkander te Haarlem ontmoeten, om weder huiswaarts te keeren. Op den afgesproken tijd waren vrouw en kind Vrijdag te Haarlem, maar de man liet op zich wachten. Vrouw en kind zijn hier teruggekeerd, en nog blijft de heer d'. N. T. afwezig, en in al dien lijd heeft hij niets van zich laten hooren. De pijnljjk onzekere toestand, waarin de bedroefde vrouw verkeert, is niet te beschrijven, te meer omdat na onderzoek is gebleken, dat de vermiste man zeer waarschijnlijk niet te Amsterdam is geweest. -- In de maand Junjj a. s. zal door de Utrechlsche sludenlen-vereeniging lot vrijwillige oefening in den wapenhandel een vijfdaagsche algemeene schietwedstrijd gehouden worden. In de eerste week van Junij a. s. zal het 125 jaren geleden zijn, dat de fundatiën der Vrouwe van Renswoudc, Maria Duyst van Voorhout, te Utrecht, 's Gravenhage en Delft tol stand kwamen. Regenten van genoemde stichtingen hebben besloten, dat jubilé feestelijk te vieren en daartoe htm keuze gevestigd op de Moederslichting. De le luitenant der huzaren Th., die verleden week te Utrecht door een dynamiet-patroon aan het regteroog werd verwondis, nagenoeg her steld iu zijn garnizoen teruggekeerd. Te Utrecht heelt gisteren de oudste spoorwegambtenaar zijn 40-jarig jubileum gevierd. Het is de heer G. Freem, die den 3'° Mei 1841 bij den aanleg van den Rijnspoorweg iu dienst trad en iu de laatste jaren hij de Rijuspoorweg-maatschappjj de betrekking van hoofdopzigler bekleedde. Op het station te Amersfoort werd eergisteren door een zandtreiu de halve voet afgereden van den wagenmecsier Arendsen. Zondag namiddag is ten Z. O. van Marken gezonken het praamschip Gerdina Wilhehntna, met stccnen komende van Zulphen, gevoerd en loe- behoorende aan schipper G. Bokslag. Hel vaartuig was door ruw weder lek geworden en ondanks pompen en overboordwerpen der lading kon men het niet boven water houden. De schipper, zijne vrouw en vijf kinderen, benevens de knecht, hebben zich met de boot gered en zijn door een ander vaartuig opgenomen. Het praamschip was niet verzekerdzoodal dit huis gezin geheel broodeloos is. De stoomboot Hanze 1van Groningen naar Amsterdam bestemd, stoomde Zalurdag namiddag in de nabijheid van Dnrgerdam te kort achter eene ouder zeil zijnde praam langs, met het ongelukkig gevolg, dat de stoomboot het roer raakte en de man aan het roer met den helmstok over koord sloeg en verdronk. Te Born in Limburg hadden in de vorige week ernstige ongeregeld heden plaats bjj de herbenoeming van den burgemeester der gemeente. Een troep drinkebroers, voorafgegaan van een rood vaandel, trok, onder bege leide van den gemeenteveldwachter, herberg in, herberg uit. Nadat de hooiden goed op hol wareuhadden hel de rustige ingezetenen hard te verantwoorden. Noch geestelijkheid, noch onderwijzers, noch raadsleden, noch wethouder werden gespaard. Vooral had deze laatste het hard te verdurenouidat hij met de meerderheid van den raad en ook eenige der meest gegoede ingezetenen, allen kiezers, eeu adres geleekend hadwaarbij aan den minister verzocht werd, den legenwoordigen burgemeester niet weder le benoemen. 'sGRAVENHAGE 4 Mei Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij hel kanlongeregt te Medem- blikde heer nr. F. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, thans griffier bij het kanlongeregt te Helmond; tot griffier bij het kanlongeregt te Hel mond, de heer mr. P. H. W. van Alphenadvocaat en procureur te 's Gravenhage. De heer R. T. Schmiedeman, ontvanger der directe belastingen enz. te Domburg, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Hontenisse c. a. Aan den heer J. van der Tang is, krachtens art. 52 der wet op het notaris-ambt, eervol ontslag verleend als notaris te Olerleek; voorts zijn benoemd tot notaris te Olerleek, de heer P. A. de Gelder, thans notaris te Hoogwoud; tot notaris te Hoos woud, de heer C. Warnsinck, cand.-notaris, thans griffier bij het kanlongeregt le Medemblik, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend, en tot notaris te Amsterdam, de hh. J. P. Juk- kenekke, I. Evenbly en A. L. Drost Dz.allen cand-notaris te Amsterdam. Tot commissaris van politie te Deventer is benoemd de heer A. J. Cost Budde thans commissaris van politie te Amersfoort.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1