BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. du Croix, zijne 25-jarige ambtsbediening. Hij ontving vele geschenken van ambtenaren en particulieren, en de gemeenteraad verleende hem, als bewijs van waardering zijner verdiensten, eene jaarlijksche (ractementsverhooging van ƒ300. Donderdag 11. heeft onder Zurich, prov. Friesland, een treurig ongeluk plaats gehad. Een polderscheepje, liggende aan den zeedijk aldaar, raakte door eene onbekende oorzaak in brand, met het ongelukkig gevolg, dat van het daarin wonende gezin een kindoud p. m. 9 jarenverbrandde en 2 anderen, 5 en 3 jaar, hoogst ernstig gewond werden. De moeder heeft, terwijl zij hare kleinen trachtte te redden, zware brandwonden ontvangen, zoodat zij misschien voor altijd haar gezigt moet missen, terwjjl een der gewonde kinderen, naar men verneemt, stervende is. - Men meldt uit Wierum aan de Zw. C.: Onze visschersvloot heeft reeds sedert geruimen lijd veel te lijden gehad van de Engelsche visschers. Niet alleen dat deze laatsten tot zelfs zeer digt onder den wal komen vis- schenmaar zij komen in zoo groot aantal, somtijds wel met 100 a 200 tegelijk, dat er voor onze visschers bijna geen plekje overschiet. En lieten zij dan onze visschers nog maar met rust! Moedwillig zeilen zij diknjjls over het vischtuig der onzen, en vernielen zoodoende veel van het tuig. Vrij dag gingen de handelingen der Engelsche visschers alle perken te builen. Onze vloot, bestaande uit 15 vischaken, was aan het visschen in de Noord zee onder de kust van hel eiland Ameland, toen op eens een massa Engel sche visschers kwam opdagenofschoon herhaaldelijk gewaarschuwd en vriendelijk verzocht wordende door de onzen om een anderen koers te ne men stoorden zjj zich daar niet aanmaar zeilden moedwillig dwars door het vischwant der onzensneden de lijnen los en namen èn tuig èn visch mede, waarna zjj zich verwijderden. Onze visschers, te klein in getal om zich te verzetten, moesten dat met leede oogen aanzien. De schade beloopt ongeveer ƒ400; sommige visschers hebben zelfs lot ƒ80 schade. Te (troningen heeft Zondag II. de oudste der dienstdoende predikanten bij de Ntd. herv. gemeente, d'. C. II. van Herwerden, den dag herdacht, waarop hjj 50 jaren geleden zijn dienstwerk aldaar aanvaardde. Te Klooster-ter-Apel is het lijkje gevonden van een kind. dat, naar men meent, slechts eenige uren heeft geleefd. De justitie doet nasporingen. Aan een brievenbesteller te Vlissingendie dezer dagen zijn 25 jarig diepstleest vierde, is vanwege den minister van waterstaat enz. eene ver hooging van jaarwedde van ƒ50 toegekeudals bewijs dat zijne trouwe diensten op prijs gesteld worden. Een houthakker te Wijk, in Noordbrabant, is uit een boom gevallen; in- en uitwendig, vooral aan hel hoold. zwaar gekneusd, werd hy naar zijne woning gebragt, waar hy aan de gevolgen spoedig overleed. De onge lukkige liat eene weduwe met 5 kinderen na. Volgens la Meuse heeft Alofs, de vermoedelijke moordenaar van de wed. B. te Smeermaas, zijne misdaad bekend en zich ook schuldig verklaard aan den moord in 1873 te Sweykhuizen (Limburg) en aan dien in February 1879 te Maastricht gepleegd, waar toen een persoon, wiens identiteit onbe kend is gebleven, in het park opgehangen werd gevonden. 's GKA VENHAGE 3 Mei. Door Z. M. is aan den heer mr. C. J. van Vladeracken. lid van den raad van state, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der aldee- ling van dien raad voor de geschillen van bestuur, en lot lid der afdeeling van den raad van state voor de gesclulleu van bestuur benoemd de heer mr. II. J. Smidl. lid van dien raad. Tot ontvanger der registratie zijn benoemd: te Kampen de heer G. D. L. Graafland, thans te Groenlo; te Gulpen de heer M. S. van Dunné. thans surnumerair. Aan den heer H. J. Blaisse is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Duiven. Aan den heer mr. A. Kerdjjk is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van de rijkspostspaarbank, en, als zoodanig is benoemd de heer A. P T. Sassen, wonende te Breda. Aan den heer F. W. Franck is, o/> zjjn verzoekeervol ontslag verleend als kamerbewaarder en concierge by de algemeene rekenkamer. De luit. ter zee 1' kl. J. Dalen, uit Oost-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de luit. ter zee 2' kl. J. J. Kraakman wordt ge plaatst aan boord van het fregat Ecertsen. -- In de zitting van de tweede kamer van heden is de motie Kettchenius, betreffende de toelating van Christen-zendelingen in IndiK, verworpen met 46 legen 15 stemmen. Op de interpellatie van den heer de Jong, over vee- invoer in Engeland, verklaarde de minister Six, dat middelen beraamd wer den tot desinfectering van spoorweg-veewagens. Tol besmetteljjkverklaring *an liet rotkrenpel was hij ongeneigd. De heer van llouten heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag eene interpellatie te doen over de voornemens der regering omtrent de kiesregts-hervormiiig na intrekking der rentewet. De discussie over de interpellatie van den heer de Jong, nopens de interpretatie van art. 33 der onderwijsw etis daarop aangevangen. De minister gaf aan dat artikel eene ruime beleekenis, dus niet beperkt tot den eerbied voor de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen. De heer Schaepman stelde daarop eene motie voor om relatieve neutraliteit voor te staan. De heer Lohman stelde eene andere motie voor, waarbij de absolute neutraliteit erkend wordtmaar op wijziging van dat beginsel aangedron gen. Beide motien echter werden ingetrokken, nadat de minister, lot groote verontwaardiging der voorstellers, de authenticiteit der feiten niet aannam. De interpellatie is hiermede afgeloopen. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verlecnen. HH. MM. de koning en de koningin met prinses Wilhelmina en gevolg zijn heden middag ten half twee ure met een extra-trein van den Holland- schen spoorweg naar Amsterdam vertrokken. Het bal, gisteren avond door de aristocratie der hofstad, in hel llótel des hides, gegeven, kenmerkte zich door bnitengewonen luister en |j smaak. Z. K. 11. prins Frederik verscheen ongeveer 10 ure Ie midden den kring van aanzienlijken. De hooge gast werd vergezeld door IIH.KKj den prins en de prinses van Wied. De gemalin van Z. D. H. droeg een toilet van wit satijn en nam met haar gemaal aan eene quadrille deel. Heden overleed alhier in 86-jarigen ouderdom de heer G Entrop Poeleren, die het zeldzaam voorregt mogt genieten gedurende meer; 75 jaren in denzelfden werkkring en het grootste gedeelte van din als hoofd der expeditie van de Sederl. Staatscourant en het Stank werkzaam te zijn. BËLGIE. De feestvreugde der kon. familie wordt thans nog verhoogd doe tijding, dat prinses Louise, die met prins van Saksen-Coburg Gotha fe huwd. gelukkig bevallen is van eene dochter. Op last der hooge geestelijkheid is het klooster te Renaix, «g onzedelijke handelingen van twee der bestuurders, die geregtelijk ven worden, gesloten en daarvan kennis gegeven aan ouders en voogden. EHGELAND. LONDEN. 2 Mei. llet plan lot het oprigten van een openbaar gedenkteeken voor n lord Beaconsfield vindt in de democratische vereenigingen van Londen nig bijval. Te Dublin is Dillon, komende van Tipperary, gearresteerd. Zijn; I vangenneming had plaats wegens zijne te Dublin jongstleden Dingsdat j houden rede. De agitatie te Dublin duurt voort. De llome-rule-bli keuren krachtig de proclamatie af, waarbij de «habeas-corpus-act" gesel wordt. Uit Galway wordt gemeld, dat dezer dagen een deurwaarderi eenige vermomde mannen is aangevallen en zoolang boven een vuur b houdendat zijn Itgchaam vol blaren en zijn haar geheel grzengd nas. lieten hem niet los vóór hij gezworen had voor zijnen post te bedanl Hij ligt thans gevaarlijk ziek. Voor eenigen tijd verdween de Ferret, eene stoomboot van 3471 behooremlc aan de «Highland Railway Company", op geheimzinnige Men gelooft echter haar thans te Melbourne wedergevonden te liebl Lloyd's agent aldaar telegrafeert toch, dat aldaar is aangehouden de Ai wier beschrijving geheel en al met die van de Ferret overeenkomt, zou hier met een stouten en zeker weinig voorkomenden diefstal lei; hebben. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat het ministerie alsool Basuio's de arbitrage van Robinson aannamen. Diensvolgens zullen dt suto's, legen betaling eener jaarlijksche som, de vergunning om wapen dragen kunnen erlangen. De regering vergoedt de waaide der teruggegi geweren. De Basuio's betalen de regering eene oorlogsschatting van H runderen. Zjj moeten de aan Engeland gehechte inboorlingen en de kt lieden schadeloos stellen en den gemaakten buil teruggeven. Overigen er eene algemeene amnestie afgekondigd. De correspondent zegt, da! Basuio's verkrijgen wat zij wenschen. De dagbladen blyven voortdurend verontrustende tijdingen van dek in het licht zenden. Zoo meldt de Standarddat men voortdurend ft len ziet van vredebreuk. In Middelburg gaan dg Boertn voort mei plunderen der eigendommen van aan Engeland getrouwe personen. Te I denburg heeft een tumult tusschen Boeren en Engelschen plaats gehad. Pretoria werden militaire maatregelen genomen, omdat men er een bun oorlog tegemoet ziet. Volgens een berigt aan de Daily Telegraph ntc nog voortdurend een aantal Engelschgezinden de vlugl. Een comité uil midden zal, na bijwoning van de vergaderingen der kon. commissie,) Engeland op reis gaan, ten einde bij het parlement een protest tegel herstelling der Transvaal over te brengen. Te Leydenburg is een Engeki man vermoord. Te Pretoria is eene groote volksvergadering gehouden, hoogst vjjandig jegens de Engelschen was. De Standard, eenige berigten omtrent Tunis mededeelende, zegt, er aan het doel der Fransche expeditie niet meer valt te twijfelen; de Fr schen rukken op Tunis aan, om het protectoraat door te drijven, en dn daarin zullen slagen, is even zeker als de annexatie van het gebied Khroumirs, wier verzet ten eenenmale vruchteloos zal zijn. Naar men uit Athene aan de Times meldt heerschte aldaar volslaf kalmte. Er werd algemeen aangenomendat de Grieksche grensregei zou doorgaan, ondanks den wensch van de aanhangers der uiterste puf dat de Turksche regering moge weigeren aan de besluiten der mogendkn te voldoen. FRAKkRIJK. In de Donderdag te Parijs gehouden vergadering van de vereenip voor de geschiedenis van het protestantisme in Frankrijk heeft de predibj Bersier medegedeeld, dat de oprigting van een standbeeld voor de Coiif zal doorgaan, en wel vlak bij de plaats, waar zjjn moord beraamd wed] In sommige streken des lands heelt men in den laatsten tijd zeerp en koud weder gehad. Te Dordogne heeft de wijnslok veel van de geleden. Te Lyon heerschte winterkoude, afgewisseld met stortregens, al de hoogien om Chambéry lag sneeuw en op vele plaatsen vreesde t- voor den oogst. Wederom is er een moord gepleegd op een brievenbesteller. Bij heeft men het lijk van een brievenbesteller, die 9000 Ir. bij zich had." alles beroofd en met elf messteken doorboord, op den weg vinden liggfn Sidi-Ali-bey, die met een leger naar de Khroumirs was vertrokl' om hunne onderwerping te eischen aan het gezag van den Bey, zal up

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2