LEIDSCHE COURANT. 1881. V. 103. WOENSDAG 4 WEI. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE B ERIGTEN. 'l 03 Tl t# De prijs der Cour art is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.— De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, DOt Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. aen. het en vaar aal eene af- tan- age. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Mei 1881, des namiddags te 2 uren. Voordracht betrekkelijk de vaststelling van het te heffen bedrag der plaatselijke directe belasting dienst 1881op 2 percent. LEIDEN. 3 Mei. Door burg. en weth. wordt aan den raad medegedeelddat het belast baar inkomen op het voorloopig vast te stellen kohier der plaatselijke directe Blasting, dienst 1881, bedraagt 5.459.720, tegen een bedrag van ƒ5.350.116 het vorige jaar, en wordt voorgesteld magtiging te verleenen hij het op- naken van liet kohier, de belasting te heffen tot een bedrag van 2 percent tan het inkomen, waardoor een opbrengst zal worden verkregen van 109194.40. loezeer de plaatselijke directe belasting bij de vaststelling van de begrooting chti&t geraamd op ƒ120.000, wordt eene heffing van 2 percent voldoende geacht, omdat de post Onvoorziene Uilgaven, in verband met de outvangsten en uit gaven ter z:.ke van lager en middelbaar onderwijs, is uitgetrokkeu op f27947.04. -- Met het einde van het akademiejaar wordt er een leerstoel in de god geleerde faculteit te Leiden vacanl. Prof. Schollen moet dan, wegens zcveutigjarigen leeftijd, altreden. Als wij wel zjjn ingelicht, zal zijn ambl- genoot RauwetïhoII geroepen worden hem in hel ouderwijs der dogmatische 5 vakken op te volgen. De kerkelijke hoogleeraar Acquoy zou aangewezen jjjn als de opvolger van prof. Rauweuhod in de historische vakken. Het ilot zou zijn, dal de hervormde kerk in de plaats van prof. Acquoy een kerkelijk hoogleeraar moest benoemen. C Bij de gisteren te Delft door den kolonel, directeur der artillerie-, lapel- en constructie-magazijnen, gehouden aanbesteding was voor de leve- iug van 550 blaauwe dekens minste inschrijver de heer J. Scheltema Jz. klliier, a /14 50 per stuk. j -- In de maand April werden door den Leidschen tramway vervoerd )M081 personen. gjjj - Gedep. stalen der provincie Zuidholland; in aanmerking nemende dat lg op den 23,,t" dezer is overleden de heer G. H. Landmeter, lid der staten van de provincie Zuidholland, in welke hoedanigheid hij in 1886 zou hebben ligstoelen aftreden, hebben bepaald: dat de verkiezing van een lid der staten -^-van de provincie Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Delft, ter vervulling dier vacature, zal plaats hebben op Dingsdag den 24"'° Met 1881; en dat 2i'de herstemming, zoo die uoodig mogt zijn, zal geschieden op Dingsdag den J7jj7d" Jtmij daaraanvolgende. - ik De paarden, welke voor onze cavalerie benoodigd zijn, zullen dit jaar, 7D bjj wijze van proef, voor een gedeelte uit Ierland gelrokken worden. Zij zullen echter niet daar te lande gekeurd worden, maar te Rotterdam aan- ^Aeboden moeten worden, waar de keuring zal plaats hebben door dezelfde - commissie, welke zich thans met gelijk doel in Hongarije bevindt, terwijl lltde 1» luit. der huzaren van Boetzelaar nog aan die commissie wordt - toegevoegd. - - Door hel ltoofdcomilé van het lloode Kruis is sedert de laatste opgave ,2jttog ontvangen de som van ƒ606.52. 151 ^an de leden van het hoofdcomité tot behartiging van de belangen - den Transvaalsche Boeren te Utrecht, in vereeniging met de leden van het I6ftcomité voor de Transvaal te Amsterdam, is de volgende oproeping uitgegaan: Nederlanders! Gesteund door een moed, die zelden werd geëvenaard en bezield door een geloofskracht, die eerbied afdwingt, hebben onze Trans it vaalsche slamgenooten hun verzet tegen de afhankelijkheid van Grool-Brit- tannië met een gelukkigen uitslag bekroond gezien. Uw zedeljjke steun 2ü«n die van bijna geheel Europa, inzonderheid van het goed ingelichte deel - der Britsche natie zelveheeft krachtig medegewerkt lot het openen van vretlesondcrhandelingendie, naar wij vertrouwen, tot hel bestendigen van 7k het aanvankelijk bereikte doel zullen leiden. ■a]. De taak van ons volk is echter daarmede niet geëindigd. Ilct is zijn Ijheilige piigt om binnen de perken door de internationale reglsverhoudingen aangewezen, door alle wettige middelen de belangen onzer stamgenooten D|ct alleen in de Transvaal, maar in geheel Zuid-Afrika te blijven beltar- hgen, door, in overleg met henzelven. hulpbronnen voor landbouw, nijver heid, handel en andere stoffelijke belangen voor hen Ie openen en te ont wikkelen, en de publieke opinie, zoo ten onzent als in het buitenland, over de toestanden in Zuid-Afrika voortdurend voor te lichten. Elke poging om onzerzijds eenigen invloed uil te oefenen op de zedeljjke of godsdienstige gesteldheid der bevolking moet daarbij natuurlijk zjjn uitgesloten. Zoo zullen de banden, die tusschen haar en ons bestaan, naamver worden toegehaald. Ter bereiking van dit doel, dat ongetwijfeld bij allen in den lande, die belangstellen in de toekomst onzer stamgenooten in Znid-Afrika, weèrklank vinden zal, is eene duurzame en magtige vereeniging noodig, die het werk der tijdelijke comités in uitgebreider zin kan overnemen en voortzetten. Daartoe roepen wij onder aanbieding der concept-statuten uwe medewer king in. Tot bewijs uwer aansluiting noodigen wjj u uit om vóór Zondag, 8 Mei aanst., uw naam en adres aan eeu der ondergeteekenden in te zenden en op Donderdag, 12 Mei daaropvolgende, des namiddags ten 12 ure in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht eene vergadering bij te wonen tot hel vaststellen der statuten en de benoeming van het hoofdbestuur der nieuwe vereeniging, die dan onmiddellijk, nadat haar de regtspersoon- lijkheid zal zijn verleend, hare werkzaamheden zal kunnen aanvangen en in de plaats treden der thans bestaan comités, die, naar wij vertrouwen, bereid zullen zijn tot zoolang hunne taak te blijven vervullen. Prof. P. Harling, Utrecht; jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, 'sGravenhage; prof. J. A. Fruin, Utrecht; dr. H. F. Jonkman. Utrecht; leden van het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Tratts- vaalsche Boeren te Utrecht, prof. A. Kuyper, d'. M. A. Perk, mr. Jac. Wertheim, leden van het comité voor de Transvaal te Amsterdam. Op de jaarvergadering van het Nederl. werklieden-verbond »Patrimo- nium" is een ontwerp voor een pensioen- en onderslandsverbond voor werk lieden en hunne weduwen aangenomen, liet doel wordt omschreven als volgt: "Uitgaande van het beginsel, dat God het maatschappelijk organisme zoo heeft geformeerd, dat de onderscheidene standen moeten dienen om elkander aan te vullen, ten einde hel welzjjn van het geheel te bevorderen en ver trouwende, dat de aanzienlijke standen zoowel als de heeren patroons, met dit beginsel instemmende, de pogingen tot leniging der maatschappelijke ellende krachtig zullen steunen, stelt het verbond ten doel: a Werklieden met hun zestigste levensjaar of later te pensionneren, en dit pensioen zoo mogelijk te suppleren uit eene te vormen onderstandskas; b. Naarmate de kas dit toelaatinvalide geworden werklieden te onder steunen; c. Aan werklieden of hun gezin eene uilkeering te doen ter ge- moetkoming in de begrafeniskosten bij ovcrljjdend. Weduwen van werk lieden te pensionneren en ook dit pensioen zooveel mogelijk uit de onder standskas te suppleren e. Bureaux voor arbeid en arbeiders op te riglen waar patroons en werklieden een centraalpunt vinden voor arbeid en arbeidskrachten". Door de politie te Delft is eene bende jeugdige dieven aangehouden bestaande uit drie jongens, waarvan de oudste slechts 14 jaren is cn die allen reeds met de gevangenis hebben kennis gemaakt cn zich in den laatslen tijd op nieuw aan allerlei diefstallen schuldig maakten. De vermoedelijke dader van den moord in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam is te Utrecht aangehouden en naar Rotterdam overgebragt. HH. MM. de koning en de koningin kwamen heden te half drie ure langs den lloll. spoorweg te Amsterdam aan. Onmiddellijk na hunne aan komst vertoonde zij zich op het balkon, waarop luide hoera's door de op den Dam aanwezige menigte werden aangeheven. Zoodra II. M. weder binnen was werd het prinsesje voor de ramen aan de menigte vertoond. Te Amsterdam is Zondag in het locaal Casino in de Zwanenburger straat de diamantbeurs geopend. Door de vele vensteropeningen, waardoor het zoo gewenschte goede licht wordt verkregen, en de ligging en inrigling van het locaal, is het locaal bij uitnemendheid voor den verkoop van dia manten geschikt, en de feestelijke opening werd door eenige honderden personen, waaronder Franschen, Dtiilschers, Engelschen en Russen, bijge woond. Na de openingsrede werden in de verschillende talen heildronken uitgebragt op den bloei der onderneming. Te Zaandam zijn Zaturdag nacht drie woningen op het (lollandschepad aan dé westzijde afgebrand, waarbij eeu vader met zijne 7 kinderen slechts met groot levensgevaar gered zijn. Te Alkmaar herdacht gisteren de gemeente-architectde heer W. F.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1