'81 KlSLlSf Uit St. Petersburg deelt men aan de Köln. Zeit. nog enkele bijzonder heden mede omtrent het reeds vermelde laatste besluit van keizer Alexander aldJ II. Het was gedagteekend van den 9'° Maart en zou den 29" Aprilop den je® verjaardag van den Czaar, openbaar gemaakt zijn. Het was aan den minis- ler van binneulandsclie zaken gerigt en de aanhel luidde als volgt: /'Ten einde op den weg der hervormingen verder voort te gaan, achten wij het dienstig den rijksraad door toevoeging vau afgevaardigden uit alle standen Ie versterken en zijn werkkring uil te breiden, en bepalen daarom het vol gende. Uil 36 gouvernementen zullen afgevaardigden gezonden worden naar den rijksraad, vier uit elk gouvernement, een uit elk der vier standen, en wel zoo. dat de betrokken vergaderingen (die der edellieden en de besturen der districten, sleden en dorpen) eerst leden van een kiescollegie benoemen, dat dan de vier afgevaardigden voor ieder der 36 gouvernementen kiest". Bij gelegenheid dat prins Gorlschakoff zijn 25-jarig jubileum viert als minister van buiienlaudsche zaken heeft de keizer de staatsraden Jomini en Frederiks naar Nizza gezonden, alwaar de jubilaris zich bevindt, ten einde hem een eigenhandig schrijven, benevens de portretten van Alexander ii en III. in diamanten gezet, te overhandigen. Deze laatste worden aan het lint der Andreas-ordc op de borst gedragen en zijn de hoogste onder scheiding, die een Russisch ambtenaar verkrijgen kan. De procureur des keizers heeft de volgende brieven van de ter dood veroordeelde nihilisten aan hunne adressen doen toekomen. Kibaltschick schreef aau zijn broeder: ./Alles is uit. Draag met gelatenheid wat het lot mij toezendt. Ik ben het slagtoffer van de historische ontwikkeling van mijn land. Ik heb gedaan wat ik moest doen"'. Ten slotte verzoekt hij zjjn broeder zjjn verdediger aan te sporen zich met de door hem uitge vonden vliegmachine bezig te houden. Sjeljaboff schrijft aan zjjne zuster: «Binnen weinig tijd zal ik daar zijn waar geen weeklagen of verzuchtin gen gehoord worden. Ik heb er naar gestreefd dit weeklagen op aarde te verminderen. Dat was mijn doel, waaraan ik alles opgeofferd heb. Ik ga naar eene andere wereld, waar God mijn regter zijn zal. Indien Hij mij niet veroordeelt, welk lot wacht dan mijn reglers? Welk eene schande zal hen overdekken!" Daarna kwamen eenige woorden van afscheid. Nabij Lilian is een vermogend man op zijn eigen landgoed gevangen genomen. Deze man, een technicus, had tot voor korten tjjd te St. Peters- burg gewoond en stond in verdenking met de nihilistische partij in betrek king te slaan. Bij hem werden vele compromitterende geschriften en druk werken gevonden. TURKIJE. De Turk Hodscha-Ahmet, een geleerde, die zjjne hulp had verleend otn den Bijbel in het Turksch te vertalen en daarvoor, volgens de wetten van den Koran, tot levenslange gevangenis werd veroordeeldonderging zijne straf te Chios. Bjj de vreesselijke aardbeving op dat eiland stortte echter zijne gevangenis in en had hij het geluk ongedeerd onder de puinhoopen uit te komen en in de algemeene verwarring op een Fransch stoomschip te vlugten, dat hem naar Marseille vervoerde. Verder reisde hij naar Engeland en hjj verkeert nu als vrij man te Londen. Een correspondent van de Londensche Standard geeft eene opgave van de door de aardbeving op Chios veroorzaakte levensverliezen en eigen- domsschade. Volgens die opgave werden 4189 personen gedood1015 ernstig gekwetst14000 huizen verwoest en de geheele schade aau eigendommen ge raamd op 35 a 50 mill. gld. OOST-INDIK. BATAVIA. 25 Maart. De bh. mr. N. P. van den Berg, A. J. W. van Delden, H. P van Heu- kelom, G. A. de Lange en W. Suermondt Wz. hebben aan de ingezetenen van Nederl.-lndiC eene oproeping gedaan voor giften ten behoeve der Trans vaal. »De vrede", zeggen zjj, «staal op het punt van te worden gesloten. Maar de rampen van den gevoerden bloedigen strijd zullen eerst nu helder aan liet licht komen. Fier als de Transvalers zijn, tuk op hunne ouafhan- Lelijkheid, zijn zjj weinig met aardsche goederen gezegend. Zij leefden als rustige en werkzame burgers en stelden zich tevreden met hetgeen hun j arbeid hun opbragt voor nederige dageljjksche behoeften. Velen zullen voor- j zeker ten prooi zijn aan kommer en gebrek. Het Roode Kruis kan hier geen hulp bieden. Zijne taak bepaalt zich tot een beperkt arbeidsveld op oorlogstooneeltot het verleenen van bijstand aan zieken en gewonden. Laten wij daarom de handen ineen slaan om hulp te bieden". Omtrent hel lot van het stoomschip Merapi is men nog altijd in het onzekere, liet stoomschip Vice-president Prins, ter opsporing uitgezon den, is onverrigter zake teruggekeerd. De stoomboot Panda is op den 15d"> dezer van Ampatian. op Lombok, uit denzelfden onderzoekingstogt begonnen. Dingsdag II. is ook Z. M. schip Atjeh op onderzoek uitgegaan. De daders van den diefstal, gepleegd op de post tusschen Kedirie en Modjnkerio, zijn nagenoeg allen gevat. De belangrijke geldsom blijft echter nog altijd zoek. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den p° commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's West kust A V. van Os; aan den 2MI onderw. aan de kweekschool voor inland- sche onderw. te Bandjermasin J. van Duyn; aan den landmeter 2' kl. bij het kadaster S. A. Spaar»aler; aan het lid in den raad van justitie te Pa- dang m'. .1. F. Jas; aan den adsist.-residenl van Klaten-(Soerakarta) H. A. van den Bor; aan den pastoor te Ambarawa J. 11. W. Hendricks. Ontsla gen: op verzoek, eervol, als notaris Ie Batavia, mr. A. M. Meerlens; de 1' commies bij de algem. rekenkamer F. Weslerkamp; de 3' commiescn bij de algem rekenkamer A. Wolterbeek en C. L. Korithe. Ingetrokken: de be noeming van den adsist.-resident van Djoewana J. W. Ph. te Mechelen lot adsist.-resident van Tjitjalengka (Preanger Regentsch.). Benoemdtot notaris te Batavia, de cand.-notaris H. J. Meertens; tot lid in den raad van justitie te Padang, de ambtenaar op non-activiteit mr. C. A. Granpré Molière; tot resident van Krawang, de adsist.-resident van Indramajoe K. F. Bohl; tot ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Siak Sri Indrapoera (Sumatra's Oostkust), de hoofdopzigler bij die middelen te Pertjoet J. F. Alexander; lot adsist.-resident in de resid. Soerakarta: van Bojolalie, de benoemde adsist.-resident van Sragen E. A. Halewijn; van Sragen, de be noemde adsist.-resident van Djoewana P. H. J. Varkevisser; in de resid. Preanger-Regentsch.: van Tjitjalengka, de controleur 1' kl. bij het binnen), bestuur op Java en Madura J. C. Castens; lot adsist.-resident van Soera karta, de ambtenaar op non-aclivileil K. W. II. Liglvoet; tot resident van Japara, de hooldinspccteur voor de suiker- en rijstcultuur L. Wessels: tot president van den raad van justitie te Amboina, de tijdel. 2' subst.-officier van justitie bij den raad van justitie le Samarang mr. C. L. Brevet; lol onderw 1' kl., de ambtenaar op non-activiteit J. W. van Leeuwen. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan de majoors der inf. W. L. E. Stollé en 11. P. Bowles; aan den l"1 luit. der inf. L. Brongers; aan den ritm. der cav. D. van Toorenburg; aan den officier van gezondh. 1« kl. J. Adriani. Ontslagen: op verzoek, eervol, de ritm. der cav. P. F. T. J. van Nouhuys; de kapt. der inf. F. C. Vervloet; de kapt.-kwartierm. bij de milit. administr. II. Wilkens. Bevorderd: bij het wapen der infanterie; tot luit.-kolonelde majoors 11. K. F. van Teyn en E. 1' van der Swaagh; tot majoor, de kaptt. R. 11. Clarkson (thans met verlof in Nederland) en A. W. H. Perelaer; tot kapt., de 1* luitt. L. D. M. van Son, A. H. W. Scheuer, C. J. van Temmen en V. A. A. Bekking; tot 1'° luit., de 2' luitt. A. Visser, H. C. Stufkens, P. A. P. Vermeulen (thans met verlof in Nederland), J. H. K. Steinmetz en J. C. de Vaal. PER TELEGRAAF. BONA26 April. De kommandant meldt per tegegraaf, dat het fort Taharka gisteren door ons geschutvuur is vernield. De landing zou waar schijnlijk in den ochteud plaats hebben. De colonne van Logerot was gisteren gekampeerd op 8 kilometers van Kef en moest heden die plaats insluiten. 26 April ('s avonds 10.53). Uit la Calle is berigt ontvangen, dat Tabarka heden voormiddag is bezet. De Tunesiers hadden het parijs. het eiland verlaten PARIJS, 27 April. Luitenant Weindermer, van het bureau Arabe te Géryville en vier Spahis zjjn vermoord geworden ten gevolge van het op- rnijen van marabout Ben Amana. Gisteren werden de conducteurs der postkar tusschen Sando en Géryville vermoord en de paarden gestolen. Eene co lonne, vier bataillons infanterie en drie escadrons cavalerie sterk, is naar Géryville opgerukt. Eene andere colonne, bestaande uit een bataillon in- fantie en drie escadrons cavalerie, zal zich naar het zuiden van Rabdow begeven. WILHELMSHAVEN, 27 April. Op het stoomschip Hars, bij het laden, is een granaat gesprongen. Gedood zijn twee kadetten en vier man, zwaar gewond 9 man, ligt gewond 2 man en 7 officieren. BONA, 26 April. Daar de telegraafdraad tusschen Tunis en de Algerijn- sche grens gisteren werd doorgesnedenzullen de berigten uit Tunis dage- Ijjks door een adviesjagt te La Calle wordt aangebragt. PARIJS, 27 April. De heer Emile de Girardin is overleden. WEENEN. 27 April. De generaal von Benedek is overleden. ST. PETERSBURG, 27 April. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van den rijkskanselier Gorlschakoff worden in een openbaar gemaakt eigenhandig schrijven des keizers de groote verdiensten en het dienstbetoon van den rijkskanselier herdacht; tevens vereert de keizer hem, als blijk van erkenning en achting, het met diamanten omzette portret van den overle den keizer en zijne eigene beeldlenis. titiugcrltjkc Tan 31 tot en met 37 April 1881. BEVALLEN M. v. d. Lelie. geb. Brokkaar, Z. M. Mieloo. geb. La Lau, Z. J. Penning, geb. Hogervegl, D. J. Thomasse. geb. de Haas, D. B. Been, geb. de Wilde, Z. H. P. H. Gerritse, geb. Paling, D. A. van Velzen, geb. van Stralen, Z. S. van Leeuwen, geb van Groeningen, Z. T. Rietkerk, geb. Reinigerveld, D. C. M. Hoefsmit, geb. van Rooijen, D. - C. Kriek, geb. van Egmond, D. T. de Leeuw, geb. Hunderman, Z. A. H. v. d. Kwartel, geb. Honsbeek, D. R. van Roijen, geb. Onvlee, D. A. Melet, geb. Taffijn, Z. - H. Smit, geb. Heymans, Z. J. Ouwerkerk geb. Crama, Z. M. v. i'olanen, geb. Stikkelorum. D. S. M. Lancel, geb. Buskeus. Z. E. J. Brugman, geb. Ederzeel, Z. C. Snijders, geb. Lardé, D. W. Haasbeek, geb. Chouloer, Z. - J. Goejee. geb. Jongbloed, Z. H. Karstens, geb. Lever. D M. C. C. Wijl in?, geb. Otto, D. E. C. L. Jelles, geb. Schimpf. D. A. Broekhof, geb. van Stein, Z. S. v. d. Wilk, geb. Goedraad, D. S. T. Zegerkiuker, geb. van Rodere. D GEHUWD: H. F. Oudejaos, jm. en S. M. van den Berg, jd. N. Willemse, wed', en H. Giezen, wed'. J de Vroede, jm. en M. Raar, jd. A. van der Lin den, jm. en G. Peter. jd. A. van der Kwast. jm. en J. Montagne, jd. C.'P. W. Godfroy, jm. en J. I. Willemse, jd. - A. Mulder, jm. en J. M. Breebaart, jd. OVERLEDEN: S. Scholier, Wed'. 76 j. M. 0. Boon, D., 3 m. G. van Leeu wen. D., 8 m. J. van Leeuwen. Z., 4 m S. J. Kenbeek, IL, 12 m J. E. Vlaanderen, Wed'. 77 j. E. Alink.eeb Kruit. Wed. 30 j. - C. van der Meer, D., 1 j. C. Weijers. D 1 m. P. van der Linden, D., 8 d. E. Broekhuizen, I)., 2 j. C. G. de Haas, D.. 3 m. A. Bruystens, Wed'. 66 j. -- II. II. van Rom- burgh. geb. Barbiers, Z„ levenl. M. C. Dee, I)., 7 m. - I'. de Graaf, 80 j. - - II. F. Krantz. geb. Kist, Wed. 57 j. - A Segaar, D.. 19 j. - ,1. F. Muller, 56 j. F. J. Landzaat, 53 j. H. M. Hemrrik, li.. 23 m. - M. 11. Franken, geb. van Zijp, Z. levenl. G. Vogel, geb. Bakker, 34 j. E. Schenk, D 19 m. J.J. Ouwerkerk, Z.. lm. - J. Roukens, 60 j. -- A. van der Klugt.geb. van der Veer, Wed. 57 j. H. Vorree, Wed'. 83 j. G. C. E. van Schalkw ijk. D 2 m.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3