BUIÏENLAN DSCIIE BERIGTEN. ning verleend lol het geven van hooger en middelbaar onderwijs hier te lande. Tot opzigter 2e kl. voor het stoomwezen zijn benoemd J. L. Gouds, waard te Rotterdam, en N. van den Toorn te Hendrik-Ido-Ambacht. Aan den Oosl-Indischen ambtenaar A. Kayser, laatstelijk 2e commies bij het dep. van burgerlijke openbare werken in Nederl.-IndiO, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De officier van gezondheid l"c kl. dr. J. D. de Boer, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van de instrncliebrik Zeehond, en de officier van gezondheid 2de kl. W. J. Meek, behoorende tol de rol van het opleidingschip Admiraal van fFassenaer wordt overgeplaatst aan boord van het ramschip Stier. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. lieden ving de tweede kamer haar srctiearbeid neder aan. Onderzocht worden verschillende naturalisatie- en suppletoire begrootings-ontwerpen, zoomede die houdende bepalingen op de uitgifte van schatkist-promessen, aanvulling der wet op de spoorwegdienst, overdragt van werken aan het waterschap de Linge-uitwatering en verdediging der djjken bij ijsgang enz. Gisteren mogten de bezoekers der voorstelling iu den kon. Ilolland- schen schouwburg, Uil MM. de koning en de koningin andermaal in hun raidden tellen. Vertoond werd het tooneelspel "Geld". Het koninklijk paar gaf herhaalde malen teekenen van instemming met het spel der tooneelisten, waaronder zich ecne jeugdige debutante, mej. Lorjé, leerlinge der tooneel- school, bevond, 's Konings gemalinne droeg een prachtig toilet van licht blaauw saljju met pompadour bovenlijl, getooid met rozen. Heden zijn bij Z. M den koning in audiëntie geweest de in de residentie aanwezige generaals, inspecteurs van de wapens der infanterie en artillerie, de kommandanl der 1' divisie, hoofd- en verdere officieren van hel 3« regi ment huzaren, het 2< regiment veld-artillerieden generalen staf en van andere corpsen en dienstenvoor zoover dezen zich daartoe hadden laten inschrijven. BEILGIE De bisschoppen van Mechelen en Brugge hebben openbare gebeden voor geschreven. ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Stephanie met den Oostenrijkschen kroonprins. Dezer dagen is in het ministerie van buiteulandschc zaken te Weenen het huwelijkscontract van aartshertog Rudolf met prinses Stéphanie ge- teekend. Voor hel keizerlijk huis hebben geteekend baron von Ilaymerle en prins van llohenlohe; voor het koninklijk huis graaf de Jonghe d'Ardoye. In Oost-Vlaanderen zal eene naamlooze maatschappij gesticht worden, met het doel een grond van ongeveer 40 hectaren te gebruiken voor hel aarikweeken van vroege en andere groenten, alsmede van ooft. Dezelfde maatschappij zal daarenboven een dageljjksch vervoer doen inrigten om hare voortbrengselen naar Londen te verzenden. EIGELAJV IS LONDEN. 26 April. 1 De heer Northcote zal in het lagerhuis bedenking utaken legen de toelating van Bradlaugh tot de eeds-aflrggingtenzij hij daarbij eene ver klaring mogt voegen, die de bestaande moeijelijkheden opheft. Bradlaugh wordt beschuldigd openlijk verklaard te hebben niet ie geinoven aan het beslaan van een persoonlijken God. Nu vinden Northcote en diens mede standers, die bepaaldelijk geweigerd hebben Bradlaugh op eene eenvoudige verklaring toe te laten, hel een gruwel, dat deze, nu alle andere wegen om in het huis te komen voor hein afgesneden zijn, alsnu zich aan de formaliteit der eeds-aflegging zal onderwerpen; anderen zijn van gevoelen, dat dit eene zaak is lusschen den afgevaardigde en diens geweten. Bij de begrafenis van lord Beaconsfleld te Hughenden was II. M. de koningin door Ponsonby en anderen vertegenwoordigd. Voorts waren er de prins van Wales, de prinsen Arthur en Leopold, vele gezanten, alsook hooge notahilitritenzoowel uit de liberale als uit de conservative krin gen. De koningin en anderen hadden prachtige kransen gezonden. Naar men verneemtheeft lord Beaconsfleld het grootste deel van zijn vermogen aan zjjn neef tiouingsby, tweeden zoon van zijn jongeren broeder Ralph Disraelivermaakt. Nu ongeveer zes jaren geleden moet lord Beacons flelddie eene bijzondere gave had om verborgen talenten te ontdekken, gezegd hebben: «die knaap zal wel carrière maken; ik zal hem, als het geschikte tijdstip daartoe gekomen is. onder mijn hoede nemen". Couingsby Disraeli telt thans 14 jaren en zijne opvoeding is onder de leiding van zijn oom lot dusver zeer zorgvuldig geweest. (n het graafschap Galway heeft weder een agrarische moord plaats gehad. In het gemeente-armhuis te Sberbone, Dorsetshire, stierf dezer dagen George Brine, wiens avontuurlijk leven hem den naam van "koning der vagebonden" had doen verwerven. Hij beroemde er zich op met elke ge vangenis en armeninrigting van Engeland kennis Ie hebben gemaakt. Meer dan 100 malen vertoefde hij dan ook in de gevangenis, maar nooit voor diefstal of eenige andere zware misdaad. De limes heeft van haren correspondent in Tunis een telegram ont vangen, meldende, dat hij met den Bey een gesprrk heeft gehad. Deze had hem zijne verwondering er over te kennen gegeven dat zijne positie als vazal der i'orte ooit kon worden betwist. Hjj had altoos naauwgezet voldaan aau de eiM'lu'ii van den Sultan, zijn leenheer, dié hem nog onlangs twee maal zijne tevredenheid had betuigd. De Bey herinnerde vervolgers au tractaten met de mogendheden, waarin aan alle Europeanen in Tunis lijke regten werden gewaarborgd. Hij kende echter ook Frankrijkst belansen. In de laatste dertien maanden had Roustan hem herhaal^ een Fransch protectoraat voorgesteld, hetwelk de Bey echter, wegen tractaten met de mogendheden en de betrekkingen met den Sultan zou kunnen aannemen. Hij had dan ook geweigerd, de bezetting van ziingrH gebied door Fransche troepen te erkennen en zou er nooit in toesieun Al kon hij het door geen gewapenden tegenstand te keer gaan, hij volharden in zjjn protest, op zjjn post blijven en de openbare orde es ligheid handhaven. Hij deed inzonderheid een beroep op de sympathy welwillendheid van Engeland en Italië en vertrouwde op de regtvaardigt van Europa. De Times bevat ook een berigt uit Polchefstroomwaarin gei wordtdat er op de openbare straal herhaaldelijk tusschen Engelschn Boeren werd gevochten, cn dat 400 aan Engeland getrouwe personen loria hebben verlaten. Op den Denver-Rio-Grande-spoorweg bij Pueblo, in Colorado, is waggon met veertien reizigers van de baan afgerold tol eene diepte vani voet. Zes personen verloren het leven en zes anderen werden gekwetst. FRAN HU IJ K. De heer Andrieox, prefect van politie te Parijs, heeft Zondag j| Lyon voor ongeveer 600 kiezers eene rede gehouden, waarin hij zijut drugslijn als prefect en als afgevaardigde verdedigd beef' Ais lid der kn had hij steeds geheel in den geest zijner kiezers gehandeld, en als prti had hij tegenover den Parijschen gemeenteraad steeds zjjn pligt gedaan, gemeenteraad wil een ligcliaam iu den staat worden, en spreker wilde land door het land geregeerd zien en niet door de commune van Pu Dit had hij in de kamers gezegd en dit zeggende, verdedigde hrj het der natie en de belangen der democratie. Gevraagd zijnde, of hij mee» zijn post ais prefect te kunnen behouden tegenover de aanvallen der rq blikeiusche bladen, verklaarde de heer Andrieux, dal hij op zijn post blijven zoolang hij den steun der regering en het vertrouwen der kamer- niet. Zijne rede werd luide toegejuicht. Er worden aanzienlijke versterkingen van troepen naar AlgeriO ge» den, vooral wegens bekommering over den toestand in het zuiden der lonie. Te Toulon zijn weder 1000 man ingescheept. Van Marseille vertrekl mede aanhoudend troepen derwaarts. Uil Arcachon wordt geschreven, dat eene bankiersfirma aldaar, I telilère C\, die den inwoners dier badplaats en uit den omtrek een gri tertrouwen had weten in te boezemen, de vlugt heeft genomen met at terlating van ruim een millioen schuld. Ten gevolge van zware onweders zjjn in het zuiden van Frankrijk verschillende plaatsen overstroomingen ontstaan, als te Nlmes, te Alais, Quissac enz. Te Alais heeft een hagelslag met ontzaggelijk groote steen den oogst en de moerbeziOnboouien beschadigd. Te Quissac zijn de join wijnstokken weggespoeld. Te Saint Hippolyte du Fort zijn het hospitaal het fort ondergeloopen. Te Sommières stond hel water in de lager gelegt wijken vjjf meter hoog. Een huis is met groot geraas ingestort. De spot- wegwerken tusschen Monlpellier en N'tmes hebben veel geleden. DV1TSCHLAND. In antwoord op eene interpellatie in den rijksdag over den toesta» van den Rijn heeft de minister Bötticher gezegdHet vroegere plan o alleen door uitbaggering het vaarwater op de vereischte diepte te brengei is opgegeven. Voor de streek van Maintz tot Ringen is een nieuw gereed gemaakthetwelk bij de Prttissische en de Hessische regering aai bangig is. In afwachting of het zal worden goedgekeurd, ziel de cot missie levens de resultataten te gemoet van het nieuwe comité, belast het onderzoek omtrent de rivier en de scheepvaart. In eene daarop gi volgde discussie hebben de hh. Schröder en Nordeck zich verklaard li gunste eencr gemeenschappelijke regeling met Nederland ten opzigie n den geheelen Rijn. Men wil welen, dat de regering voornemens zou zijn weder wijzig» te brengen in hare spoorweg politiek, door het invoeren van verlagingt op de tarieven van de spoorwegen der zeehavens. De rjjkskanselier zou overtuiging hebben verkregen, dal de tarieven der spoorwegen van de i# steden te hoog zijn en dat de belangen van Duitschland eene verlaging die tarieven vorderen. De Duitsche havens aan de Noordzee moeten in sim gesteld worden het verloren verkeer en den handel, welk een en ander overgegaan aan Nederlandsche en Belgische havens en spoorwegen, te Ito winnen. Te Brunswijk is bet 50-jarig regerings jubilé van den hertog, gelijl tijdig met zijnen 75'" verjaardag, met opgewektheid gevierd. Het fee werd door een aantal vorstelijke personen en buitengewone gezanten ui de Duitsche bondsstaten bijgewoond. Zondag avond werden de feestelijk heden geopend met een groote taptoe en een optogt der landweer-veren» ging, waarbij zich duizenden personen hadden aangesloten. Maandag oei lend werden alle klokken geluid en 101 kanonschoten gelost. Daaroi volgde eene reveille, waarbij de zangvereeniging van 700 leden voorlid paleis eenige liederen zong. Later werd er eene godsdienstoefening geit» den, gevolgd door eene groote receptie der gezanten en autoriteiten in troonzaal, bij welke gelegenheid de voorzitter van den landdag vergunni»! van den hertog verzocht en verkreeg om ter gedachtenis aan dezen feeste lijken dag een asyl voor hulpbehoevende blinden te stichten. Nadat onniM dellijk daarop eene receptie der Brnnsw ijksche deputation had plaats gt had, reed de hertog in een gala rijtuig door de stralen, langs welkeen aantal corporation en vcreenigingen geschaard stonden. Deze feestelijkheid werd besloten met eene parade. Des namiddags was er gala diner en tl» avonds had er eene gala-voorstelling in de opera plaats.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2