LEIP8CBE COURANT. 1881. i\ro. 08. DONDERDAG 28 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vieretideel jaars 1.60, franco p. p. f 2.- Afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 April. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld de persoon rat C. A. v. d. Z., als hebbende zich iu deze gemeente op verregaand bru tale wijze aan bedelen schuldig gemaakt, door zelfs bjj de bewoners de buizen binnen te dringen. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op de uitvoering, die Vrijdag aanst. door de Leidsche Zangvereeniging Caecilia in de Stads-zaal zal gege ven worden. De keuze der uit te voeren stukken: die Kreuzfahrer van Niels IV. Gade, Psalm 95 van Mendelssohn Bartholdy en hel Hallelujah uit de Messias van Handel is te uitlokkend voor een beminnaar der toonkunst om zich de bijwoning dezer uitvoering te ontzeggen. Van de Leidsche Zang vereeniging Caecilia mag men op goeden grond verwachtendat zjj zich weder zal beijveren om het geheel wel te doen slagen. De namen der solisten hebben mede in ons midden eene goede reputatie verworven. Op Maandag 9 Mei zal ook in den schouwburg alhier optreden de prima donna aan het kon. theater te Londen Minnie tlauk. Met medewer king van de artislen van de Rotlerdamsche opera zal alsdan gegeven wor den Die Regimentstochter. Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam is bjj het optreden in verschillende rollen aan haar talent algemeen hulde gebragt. In de rol van Marie of de regimentsdochler toonde zij zich eene tooneel- speelstcr en zangeres, die hare wederga bezwaarlijk zal ontmoeten. - De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat het in de maand Jnnij aanstaande te houden onderzoek van de in de verschillende gemeenten aanwezige verlofgangers der militie te land zal geschieden in de hoofdplaatsen der militie-kantons, en wel o. a. in 'sGravenhage 12 en 3 Juttij; Delft 9 Junij; Rotterdam 1, 2, 3 en 4 Jnnij; Schiedam 11 Junij Leiden 8 en 9 Jnnij en Dordrecht 2 Jnnij. - Heden werd aan hei ministerie van oorlog te 's Hage aanbesteed: de levering van brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het geheele rjjk, over het tijdvak van 1 Julij 1881 lot en met 30 Junij 1882. Minste inschrijver was de heer A. Janzen, te Breda, voor de 100 kilogr. steenkolen ƒ1.28; de 100 takkebossen ƒ2.50 en het kilogram kaarsen ƒ0 64. De heer F. Lion Cachet heeft, blijkens eene verantwoording in de Standaard, in het geheel eene som van ƒ5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der gevallen Transvalers. De bemanning der Willem Barents, voor de vierde reis, bestaat uit den luit. ter zee 1"" kl. H. Van Broekhuizen, kommandantde luits. ter zee 2j' kl. C. Haffman, L. A. H. l.amie en C. J. G. de Booyden zoöloog tevens geneeskundige dr. Max Weberden timmerman II. J. Latjens. de ma trozen S. Backer. N. Maarleveld, Th. Smit, A. Annaart. G. van Neuzen,G. Westerning en Dirk Snip en de kok T. J. Nette. Latjens en Westerning hebben reeds de beide vorige. Maarleveld en Smit de laatste reis medegemaakt. - liet Nederlandsche eskader heeft, naar men uit Rome meldt, de reede van Napels verlaten. Den 19e0 dezer maand onthaalde de heer Westenberg, l'. Ms. gezant te Rome, den état-major van dit eskader op een souper. Door den gezant werd een toast op koning Humbert en de Italiaansche zce- magt nitgebragladmiraal Acton, minister van marine, dronk op den ko ning der Nederlanden en de Nederlandsche zeemagt; kapitein ter zee Bin- hes, bevelhebber van het eskader, stelde een heildronk in op de welvaart van Rome en de heer Amellino uitte de beste wenschen voor 'sGravenhage. Ben volgenden dag werden de officieren door den heer Westenberg aan den honing en de koningin op het Quirinaal voorgesteld. De koning onderhield zich geruimen tijd met hen en drukte elk bij het afscheid de hand Vol gens de Opinione was bij deze audiëntie ook de hertog van Aosta prins Amedeo tegenwoordig. De Diritto zegtdat de officieren ua de audiën tie den prins hunne opwachting zijn gaan maken. - In den wedstrijd der vereeniging //Thalia", Ie Amsterdam, zijn door de jury, bestaande uit de hh. Thijm Hofdijk, Ising. Rösstng en J. L. Werlheim, het looneelspel //Hoogmoed". ingezonden onder het motto Luctor et Emergo" en het blijspel //de van Dalens van Poelwijk". ingezonden onder het motto «Autat victoria coram", als de beste der ingezonden stukken beschouwd zonder echter in aanmerking te kunnen komen voor het uitgeloofde gouden «eremetaal.- Hel bestuur van //Thalia" heeft nu besloten den schrijvers eene verguld zilveren aanmoedigings-medaille aan te bieden. Ongeveer 14 dagen geleden, meldt het Hb!., hebben Engelschc vis- schers van een Vollendammer visscher twee breilen in stukken gesneden en medegenomen; den 23"'" April heeft een Engelsche kotter weder 30 lijnen van zulk een botter afgesneden, benevens twee breilen, terwijl men de derde breil wegwierp. Eerstbedoelde schipper heet E. Veermande tweede vis scher Cornelis Hansen, beiden van Vollendam. Wat dezen diefstal nog bru taler maakt is, dat de bemanning van den Engelschen kotter met een sloep van boord ging en den diefstal pleegde, zoodat men noch nommer noch letter van den kotter kon kennen. Zoo verhaalden zij aan uwen correspon dent. die zelf bij hen aan boord is geweest en de doorgesneden lijnen heeft gezien. Eerlijk bekenden de visschers, dat er andere Engelsche visschers warendie aanboden om lijnen en breilen terug te gevendaar zij zich weliigt schaamden over het gebeurde. Doch zulke tooneelen vallen voor, vlak bij onze stranden, op de zoogenaamde leg, de plaats, waar zich het grootste gedeelte des jaars de Noordzee-visscherij concentreert en slechts enkele Engelsche mijlen van onze stranden. De justitie te Assen heeft zich eergisteren naar de gemeente Diever begeven, om daar onderzoek te doen naar een plaats gehad hebbend ge welddadig vergrijp tegen de zeden. Dientengevolge zijn vijf personen ge vankelijk overgebragt. De provinciale watersnood-commissie ie 's Bosch heeft in de door de waterramp geteisterde gemeenten aan vergoeding uitgekeerdvoor het ver dronken vee 100 pCt. en voor zaaikoren ƒ25 per bunder, en voorts billijke tegemoetkoming verstrekt voor geleden verliezen van poolaardappelcn en veevoeder. Binnen enkele dagen zal de uitbetaling volgen voor huizenge timmerten en verzandingen ie Vlijmen, te Nieuwkuyk en in de omstreken van Grave; vermoedelijk zal ook daarvoor 100 pCt. kunnen worden vergoed. Te Tilburg is overleden mevr. wed. van Niekerken, geb. van Haagen Utrechtsche van geboorte, die, onder den naam van zuster Maria Bcgga, sedert ongeveer 36 jaar liefdezuster was in de congregatie van //Onze lieve Vrouwe Moeder van barmhartigheid", eene congregatie wier hoofdzetel Tilburg is, die 2 gestichten heeft in Amerika, 3 gestichten in Engeland en 77 gestichten in Holland en België, die zich uitsluitend met zieken verplegen en kinderen onderrigten bezig houden. De overledene werd in 1847 tot overste benoemd in het gesticht te Leiden en den 13"1'" Junij 1852 tot algemeene overste van de geheele congregatie gekozen; alhoewel om de 6 jaar eene andere algemeene overste kan gekozen worden, bezat zij de sym pathie dermate, dat zjj telkens met algemeene stemmen herkozen werd. De Tijd noemt haar overlijden een zwaren slag voor de congregatie, die onder haar zegenrijk bestuur gedurende 29 jaren zich in telkens toenemenden bloei en uitbreiding mogt verheugen. Te Krawinkel. onder Geleen, in Limburg, in den laatsten tijd zeer bekend wegens de vele aldaar plaats gehad hebbende brandenis weder eene boerenbehuizinge met stal, meubelen, gereedschappen en eene grootc hoe veelheid fonrage door brand vernield. De oorzaak is onbekend. 'sGRAVENllAGË, 27 April. Z M. de koning heeft Z. II. den hertog van Bronswijk benoemd lot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, en den heer A. Freul- Ier. laatstelijk secretaris van hel Spaansche gezantschap te'sGravenhage, tot ridder dier orde. Door Z. M. is aan den gepens. luit.-generaal G. M. Verspyckadjudant- generaal van Z. M. den koning, vergunning verleend tol liet dragen van de versierselen van ridder le kl. der Pruissische Kroonorde met het lint der orde van den Rooden Adelaar '«/en émail", hem door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruissen, geschonken, en aan de kapiteins ter zee J. W. Binkes en W. F. H. Cramer, de kapitein-luitt. ter zee jh'. J. A. Röell, adjudant des konings, en A. baron Collot d'Escury. de luilt. ter zee le kl. L. M. L. de Haan, H. J. de Wal, A. G. Ellis en It. C. A. L. Jansen van Aderden, de officieren van gezondheid 1® kl. dr. G Karssen en M.C. Buyze, en de officieren van administratie 1® kl. F. F. A. Canneel en G. U. van Werdtvergunning verleend tot het dragen der versierselen van de orde van Nichan Iflihar, hun door den Bey van Tunis geschonken, en wel: voor eerstgenoemde van het Groot-üfficierkruis; voor dc drie volgenden van het Kommaudeurskruis, en voor de overigen van het Officierkruis dier orde. Aan A. Gauthey, geboren te Nenchatel iu Zwitserland, is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1