BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. Ifüi adjunct-commies bij het departement van buileniandsche zaken is benoemd de lieer J. H. W. Koster, ihans le klerk. De minister van financiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. Het heeft Z. M. den koning behaagd, aan het plaatselijk comité voor de Noordelijke IJszeevaart alhier op nieuw voor dit jaar eene aanzienlijke gift te doen toekomen tot ondersteuning vau den aanstaanden vierden togt der H Mem Barents naar de Poolstreken. HII. MM. de koning en de koningin ontvingen gisteren middag een be zoek van Htl. KK. Htl. den prins en de prinses von Wied, daags te voren in de residentie aangekomen. De beriglen omtrent den toestand van II. li. H. prinses Hendrik luiden dagelijks gunstiger. Het geruchtmakende proces van den zoogenaamden Amslerdamschen kinderroof werd heden in cassatie voor den hoogen raad behandeld. Zooals men weet, waren de heer O. te Amsterdam en diens echtgenoote gescheiden van tafel en bed, terwijl hun eenig kind door de reglbank aan de moeder was toevertrouwd. De heer O., vergezeld en geholpen door enkele andere personen, had zijn kind op de school een bezoek gebragt, en, volgens hel veroordeelend arrestbij die gelegenheid hel kind met geweld in een rijtuig trachten le ontvoeren. Te dier zake was hij lol twee maanden eenzame opsluiting veroordeeld. Namens heut en ook voor zijne medehelpers, die tot 45 dagen celstraf veroordeeld werden, trad op de advocaat mr. S. Katz van Amsterdam. Eene indrukwekkende plegligheid werd heden voormiddag ten 12 ure op de begraafplaats Eik en Duinen volhragt. In tegenwoordigheid van een digten groep van mannen van geboorte en hooge maatschappelijke positie ontving het graf. rondom hetwelk die aanzienlijke kring geschaard stond het stoffelijk overschot van II. W. baron van Aylva van Fallandl van YVaar- deuhurg en Neerrijnenopperkamerheer des konings en oud-lid van de eerste kamer, dezer dagen plotseling aan de zijnen ontrukt. De twee hof koetsen, die onmiddellijk achter den ronwwagen aansloten, waren bezet, de eene door den vertegenwoordiger van Z. M. den koning, den luit.-kolonel Alewijn, het andere rijtuig door den afgevaardigde van Z. K. H. den prins van Oranje, den le.it.-kolonel llojel, beiden adjudanten. In den lijk stoet merkte men nog op den hofmaarschalk van Z. K. II. prins Frederik, graaf van Limburg Slirum Voor den geopenden grafkelder bragt d'. Knolt- nerus, predikant bij de hervormde gemeente alhier, in tredende taal hulde aan de nagedachtenis van den edelen man en weldoener, die aan den schoot der aarde werd toevertrouwd en dien hij eerde als een der edelste burgers van Nederland, als een vurig aanhanger van het Huis van Oranje en als een der trouwste vrienden van Z. M. den koning. Hel hoold der hervormde gemeente van Waardenburg en Neerrijnenalwaar het gclielkoosd verblijf van den overledene gevestigd was, bragt, namens de ingezetenen van die plaats, een laatsten groet aan den weldoener van velen en aan den manwiens edele karaktertrekken in gezegend aandenken zullen blijven. De oudste zoon van wijlen baron van Pallandt vervulde den kinderpligt door den sprekers dank te zeggen voor hunne troostrijke woorden. BELfilE- Eene deputatie van dames uit den adel heeft aan prinses Stéfanie een prachtig gelijboek overhandigd, dat eene soort van missaal uit de Midden eeuwen is. De tekstplaten, in het genre van de miniaturen uit het Bour gondisch tijdvak, zijn door den heer de Paepe te Brugge uitgevoerd. Te Antwerpen h«eft een Engelschmanvan een ander vergezeld, in een wisselkantoor eene portefeuille met tusschen de veertig-en vijftigduizend ft'cs. gestolen. Zij lieten eenig geld wisselen en op het oogenblik dat de dame. die hem hielp, zich bukte naar eene lade, slak de dief de hand door het loket en hel tweetal zette het met den buil op een loopen. Zij zijn niet achterhaald. In de kolenmijn le Fontaine TEvèque, nabij Bergen, heeft eene ont ploffing plaats gehad waarbij tien personen het leven hebben verloren. EIVCEI.AN». LONDEN. 24 April, Bij de begrafenis van lord Beaconsfield zullen behalve de vertegen woordigers van H. M. de koningin, van de leden van het vorstelijk huis en van de vreemde mogendheden, ook drpetiliën uit de beide huizen van het parlement en andere personen van aanzien tegenwoordig zijn. Dingsdag morgen zullen speciale treinen van Paddingtou loopen. De gedelegeerden der lersche Land-league hebben op een congres te Dublin eene resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat Gladstone's bill niet uitdrukt de beginselen der lersche Land-league. Deze twijfelt aan de moge lijkheid om de bill zoodanig te amenderen, dal zij voor het lersche volk aannemelijk wordt. Hel congres acht hel niettemin noodzakelijk dat de lersche leden van het parlement hel wels-ontwerp amendeien; gelukt hun dit niet, dan moet Gladstone's bill verworpen worden. De gedelegeerden beloven elkaar en ook het lersche volk, dat zij den strijd zullen voortzetten tot de emancipatie van het land volkomen is. Dok besloot het congres, vóór het uiteenging, later weder bijeen te komen, om door gedelegeerden de amendementen, die op Gladstone's hill zullen worden voorgesteldte overwegen. Volgens een officiéél rapport is in 1880 te Londen de dood van 101 personen door gebrek am voedsel veroorzaakt of verhaast. Een der per sonen, van wie dit met zekerheid gebleken is. werd stervende gevonden, terwijl hij eene beurs met 6 gouden soevereins in zijne hand geklemd hield. Volgens het algemeen jaarrapport van de liefdadige instellingen te Londen neemt de beoefening van de liefdadigheid 3ldaar steeds hand over hand toe. Te oordrelen naar de opgaven van de vereenigingendie rapporten inzonden, werd in 1880 aan liefdegaven 9,589.258 ontvangen. De wel dadigheid der kerkelijke gemeenten en van particulieren is daarbij builen rekening gelaten. Lord Shaftesbury, die op dit gebied een an is, constateert, dat niet minder dan 250000 met de beste bedoelingen^ uitgereikt aan bedriegers en opligtcrs. Er is weder een nommer van de Freiheit in rouwrand verstl een artikel behelzende over de Pelersburgsche '/martelaren", zooals dood gebragte vorstenmoorders worden genoemd. Het artikel si hevigheid gelijk met datwaarvoor Most vervolgd is geworden. De correspondent van de Standard spreekt de geruchten leg de Boeren jegens de Engelschen in de Transvaal allerlei gruwelen bedreven hebben. Geen enkel geval daarvan is authentiek bevesti«j correspondent schrijft die geruchten toe aan opzettelijke overdrijf maar al te gebruikelijk is onder de in de Transvaal wonende Engelsd De Mississippi en andere Noordwestelijke rivieren van Ameril buiten hare oevers getreden, waardoor groote schade is aangerigt in|| Missouri, Jowa, Michigan en Wisconsin. De voorsteden van Chicago voor een deel onder water, en enkele personen vonden daarbij den dp FRANKRUK. Gambetla heeft weder eene redevoering gehouden brj gelegenlui laatste vergadering van het onderwijzers-congres. Hij verklaarde zip het programma der vereeniging te zullen houden, doch dit belette eei uitstapje op staatkundig gebied niet. Hij verklaarde zich niet te k vereenigen met het denkbeeld, dat men, om kiezer te zijn. eene mate van schoolkennis behoorde te bezitten, zooals in België, omd kiesregt een absoluut regt is. Natuurlijk dat hij evenwel op voldoend onderwjjs aandrong, ook als middel om hel kiezers-corps op te leid heler voor zijne taak berekend te maken. Ook ditmaal sprak hij van toekomst, waarin de Elzas en Lotharingen weder tot Frankrijk i belmoren, doch hij vermeed daarbij alle oorlogzuchtige toespelingen. Paris-Journal meldtdat voor Gambetla op zijn landhuis ti d'Assay door eene fatsoenlijk gekleede dienstbode, die echter niet z wilde wie haar gezonden had, een pakje werd afgegeven, dat sch een tegenwoordig zoozeer in zwang zijnd Paaschei bevatte. Gaa scheen de zaak niet erg te vertrouwen en gaf last het pakje zoo voor mogelijk le openen. Men vond in het kartonnen ei eenige surprisei staande in een dolk. een revolver, een guillotine en een fleschje me opschrift "blaauwzuur". alles in miniatuur. Daarbij lag een knipbrielji de woorden: «Vóór den volgenden wijnoogst zult gij meteen dezei zaken nader kennis maken". Gambetla liet deze surprise aan den p van politie zenden. De bladen van Marseille bevatten een decreet van den prefect, wi hel gemeenteraadsbesluit wordt nietig verklaardstrekkende lot intrek van een vroeger besluit van den vorigen raad, waarbij eene plaats was gewezen voor een standbeeld van Thiers. In het decreet wordt opgei» dat het voor het beeld bestemde geld reeds lang gestort, hel mariner staatswege verstrekt en het beeld zelf gereed was. zoodat het besluit den raad tot niets zou kunnen leiden dan een proceswaarvan de uit niet twijfelachtig wezen kon. In de Econ. frang. wordt sterk aangedrongen op de annexatie Tunis, en enkele andere bladen stemmen hiermede in. In eerstgeni blad zegt de heer Leroy-Beaulieu datwillen Italië en Engeland zich maken over eene annexatie, men dan Italië tevreden kan stellen door aan te raden Tripoli te nemen en Engeland kan men wel liet zwijgen leggen door zich onhandelbaar te toonen bij het nieuwe handelsiracioat Uit Algiers wordt gemeld, dat een verkeerd uitgelegd telegram la Calle ten onregte hel nemen van het eiland Tabarka herigt heeft publieke opinie moet op haar hoede zijn voor de overdrijving van de ui drukte vrees over de gisting, die in het binnenland van Algerië heers in de zuidelijke rigting en aan de grenzen van Marokko. Voorzorgsmat gelen zijn genomen door middel van de uit Frankrijk aangekomen sterkingstroepen. DÜITiCHLANV. Naar men verneemt heeft de Fransche regering officieel te Berlijn weten, dat zij maatregelen genomen heeft om het in den handel brei van wijn, inlandschen zoowel als vreemden, die per liter meer dan I gram zwavelzure kali bevat, te beginnen met de maand Augustus, in Frt rijk tegen te gaan. Men wil welen, dat de Hamburgsche senaat met de rijks-regering overeenkomst heeft aangegaan omtrent eene aansluiting van Hamburgh tolverbond, in dien zin, dat de aansluiting eerst na verloop van zes jaai plaats hebben en dat het rijk inmiddels zorgt voor de noodige gebouwei iiirigtingenwaarvoor Hamburg gedurende dien termijn eene vaste jaarl sche bijdrage in de kosten zal voldoen Te Emmerik ging op den tweeden Paaschdag een kleèrmaker met vrouw naar de kerk en liet den knecht tehuis. Toen men terugkwamw«i knecht afwezig, vond men het kabinet open en vermiste men daaruit 140 nu Daarvan werd aan de politie kennis gegevenen men kwam al spoedii de ontdekking, dal de knecht op den trein plaats had genomen naar li hem. Aan de llollaiidsche politic werd daarvan mcdedeeling gedaan,* niettegenstaande de ijverige pogingen om hem te vatten, bleef dit vr« teloos. Nabij het dorpje Grosskrotzenburgbij Hanauis onlangs een gre steen opgegraven, waarop een gedeelte van eene voorstelling ter eere den Perzischen zonnegod Mithras is uitgehouwen. Door de ijverige pos gen van het Hanauer Gescliichlsverein zijn toen nog verdere opgravingen het werk gesteld, waarbij de ontbrekende gedeelten werden ontdekt,! ook tw ee votiv-tafclenwaarop in Laiijnsche letters te lezen stond, dat soldaat Julius Macrinus, van het 8>,e legioen, dezen steen ingevolge gelolle aan den onoverwonnen zonnegod had toegewijd. •pr< zoi Tin vat »H vat les tot •va: He pk

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2