LEID8CBE C OIIR k SI 1881. üc. 9Ö. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. iedt, leien niet •re", to he. •ogst kan elijk ziel rde, hem ne« Ie ■ebe- wel vaiit an. DINGSDAG 26 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vier endeel jaars /1.60, franco p. p. ƒ2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Heer at aat> een lend leel, ach: aar- oor "gen en dit sten een 1 Dit ied, ïert ens len, ST ADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 28 April 181, des namiddags te 2 uren. Benoeming van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Burgerschool soor Meisjes. (49) Verzoek van Jhr. W. 1. C. Rammelman Elsevier, om continuatie als Archivaris der gemeente. (50) Benoeming van een Commissaris-Voorzitter der Leidsche Duinwater- Maatschappij. (54) Verzoek van P. Van Beek, om eene loozing te maken. (47) Voorstel tot continuatie van de huur van het perceel in de Smidssleeg. (48) Verzoek van Dr. C. A. X. G. F. Sichererom ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. (54) Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880, van de schutterij. (46) Voorstel tot het doen rooien van hoornen aan den Rijnsburgerstraatweg. (55) Rekening over 1880 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (53) 1 LEIDEN25 April. Gisteren in den vroegen morgen ontstond er brand in den winkel van kit kruidenier Beulink op de Korte Mare. die spoedig vrjj wat vorderingen enBaakte. Door hulpvaardige handen, vooral van in de nabijheid vertoevende en-{chipperswerd de brand echter spoedig bedwongen, zoodat de inmiddels en aangerukte spuit geen water behoefde Ie geven. De bewoner der boven- tamers. den eenigen uilgang versperd achtende, sprong uit het raam en Doet zich daarbij aan het been verwond hebben. - Heden namiddag is zekere J. v. d. B., oud 19 jaar, wonende in de —ilartesteegmetselaar van beroep, die op eert steiger van een in aanbouw eer zijnd huis op den hoek van de Kraaijerstraat en Boomersteeg was geklom- et, toen, op straat gevallen, waarbij hij een paar wonden aan het hoofd be er kwam. Hij werd geneeskundig door den heer chirurgjjn S. behandeld en di< in eene woning aldaar gebragt. 'l' Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ4 en ƒ2, He- de laagste 38. ƒ4 en ƒ2. len Door de stemgeregtigden van de hervormde gemeente van Voorschoten eg-en Veur is gisteren met 115 tegen 39 stemmen beslist dat het kiescollege ik. gj bragt, dat in de maand Junjj of Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven -n, tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats ie- dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de exa- l0' mens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Junij e. k. uil' gedurende de eerst volgenden tien jaren bljjfl bestaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. Zaturdag zijn door de commissie te 's Hage toegelaten als onderwijzer de hh W. H. van den Bosch, S. C. Rademaker, P. Ziere, J F. Rinke. allen van Rotterdam; E. B. van der Graaf, J. Kersbergen, A. M. den Oudsten, allen van Lekkerkerk; J. P. van der Kleyn, E. R. Ch. Pelelier, J. Visser. N. Vlasveld, allen van Gouda; M. Rijnbende, van Schiedam; M de Zeeuw, van Rjisoord. Het stoomschip Celebes is op 23 April van Batavia vertrokken. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 23 April van Napels vertrok ken. De Drenthe, op weg naar Rotterdam, vertrok op 23 April van Mar seille. De heer B.student aan de Indische inrigting te Delftvertrok Vrjjdag namiddag met eenige vrienden met den tramwagen van daar naar 's Gra- venhage. Onder de gemeente Rijswijk had hij het ongeluk er af te vallen cn onder den wagen te gerakenten gevolge waarvan hem een der beenen werd verbrijzeld. Hij werd zoo spoedig mogelijk overgebragt naar het gasihuis te Delft, waar het been moest worden afgezet. De heer L. Bressan. pred. te Tonneins, heeft de benoeming tot pred. bij de Waalschc kerk te Rotterdam aangenomen. Gisteren avond is op de spoorweglijn nabij den Zijlweg te Haarlem, vreesselijk verminkt, gevonden het lijk van den spoorwegbeambte Willem Zijlstra, die vermoedelijk van een uit Rotterdam komenden goederentrein is gevallen, waarop hij als remmer dienstdeed. De overledene laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Een gelukkig echtpaar te Amsterdam, dat den 20sl,° April zijn gouden huwelijksfeest vierde, heeft aan verschillende inrigtingen van liefdadigheid, zoowel in de hoofdstad als elders, de belangrijke som geschonken van ƒ50000. Te Amsterdam is Zaturdag avond een begin van binnenbrand ontstaan in een der seinkamers van hel telegraafkantoor. De brand werd echter spoe dig door de vereenigde krachten der talrijk aanwezige telegrafisten gebluscht. Alleen een paar planken zijn verbrand. Te Amsterdam is gisteren morgen op de brug voor de Westerbegraaf plaats gevonden eene spanen doos, waarin het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Vrijdag had in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen teUtrecht, onder praesidium van prof. Fruin, eene bijeenkomst plaats van afgevaardigden van het hoofdcomité tot behartiging der belangen van de Transvaalsche Boe ren met afgevaardigden van verschillende plaatselijke comités. Naar men verneemt heelt op die bijeenkomst eene gedachtenwisseling plaats gehad over de statuten eener op te rigten Nederlandsche Zuid-Afrikaansche vereeniging. waarvan een conceptdoor eene commissie uit de Utrechtsche en Amster- damsche comités ontworpen, aan de vergadering werd voorgelegd. Men is het over die statuten voorloopig eens geworden en zal ze atsnu op eens op 12 Mei e k. alhier te houden constituerende vergadering ter goedkeuring voordragen. De eventuele nieuwe vereeniging zal onmiddellijk na het sluiten van oen deflnitiven vrede tusschen Engeland en de Transvaal hare werk zaamheden aanvangen. De grondslag der ontwerp-statuten voor de op te rigten vereeniging is: het behartigen der belangen onzer stamverwanten, door het naauwer toe halen der banden tusschen Nederland en Zuid-Afrika, het openen van nieuwe hulpbronnen van stoffelijken aard tot bevordering van welvaart, handel, nijverheid enz. in de republiek. Als stellige voorwaarde voor de werkzaam heid der toekomstige vereeniging is aangenomen uitsluiting van het oefenen van eenigen invloed op zedelijk of godsdienstig gebied. Te Zutphen ontstond Zaturdag nacht brand boven het spiegelmagazijn van den heer Vreedenburg op de Nieuwstad. De meid van eene op de eerste étage wonende Oostersche familie, na middernacht van een bruiloft tehuis komende, had het ongeluk eene brandende petroleumlamp te laten vallen, waardoor vloerkleed en meubelgordijn terstond vlam vatten. Alle pogingen van de meid om de vlammen te blusschen mislukten. Toen de brandweer een half uur later aanrukte, sloegen de vlammen reeds boven uit het daken weldra stond het hooge gebouw in vlambehalve het ma gazijn beneden, dat alleen zwaar beschadigd werd en waaruit men spiegels enz. grootendeels heeft kunnen verwijderen. Zaturdag avond zijn er te Vlissingen, op de boot, die naar Queensbo- rough zou vertrekken, twee reizigers gearresteerd, welke aanhouding in verband staat met de ontvreemding van eene portefeuille met 40000 fr. van eenen bankier te Antwerpen. Vrjjdag middag had te Ilansweert een treurig ongeval plaats. Ten behoeve van 's rijks waterstaat werd er uil een schip blaauwe steen gelost voor de dijkglooijing. Een der werklieden, zekere J. IJzermans, belast met het opzigt daarover, wilde een der meerlrossen vieren; dit geschiedde echter te snel en, aangezien de tros haperde en het schip door den stroom werd afgezet, brak de tros, waardoor een daarop liggend blok omhoog vloog en genoemden persoon zoodanig aan het hoofd trof, dat hij ernstig werd gekwetst en bewusteloos neèrzonk. Volgens verklaring van den ge neeskundige heeft IJ. eene hersenschudding bekomen. De lijder is geheel buiten kennis en zijn toestand is zorgwekkend. Gedep stalen van Noordbrabanl hebben goedgekeurd de overeenkomst, aangegaan door den staat en het groote waterschap ter bevordering der verbetering van den walerstaatstoesland in het n. o. gedeelte van Noordbra banl. Die overeenkomst betreft het subsidie van twee milllioen en de regeling der voorwaarden, waaronder dit subsidie zal worden verleend, 's Konings commissaris is door den minister van w aterstaat enz. gemagtigd de bedoelde overeenkomst met het bestuur van hel waterschap te sluiten. 'sGRAVENHAGE 25 April Door Z. M. is de heer J. de llemptinne, lid der kamer van afgevaar digden in Belgiëbenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1