VERMAGERING *as. Zekere Duverger betoogde, dat de eigendom niet langer individueel, maar collectief moest wezen en dat het centrale gezag behóórde te rusten tijj afgevaardigden der vrjje, onafhanklyke gemeenten. Wanneer wij aan het roer zijn. zeide Anseele, zullen wij al de schulden des volks vervallen verklarenwant het volk heeft genoeg betaald. Wat gaan ons uw collec- livistnen en philosophistnen aan? Eten, ziedaar de groote zaak! Goed schalk opperde het denkdeeldhet collectivisme noodzakelijk te maken door de notariskantoren open te brekenom alle bewijzen van eigendom te ver branden en daarbjj de particulieren vooral niet le vergeten. KNGEI.IS V. LONDEN. 21 April. De Times bevat eenige bijzonderheden omtrent lord Beaconsfield's ziekte. Er blijkt uit, dat hij geduldig zijne pijnen verdroeg en dat zijn geest en vernuft tot het laatste toe in hem werkzaam bleven. Zoo b v. hield hjj zich op zijn ziekbed bezig met het corrigeren van zijne laatste redevoering in het hoozerhuis, over het adres van rouwbeklag na het ver moorden van den Czaar. liet nageslacht", zeide hjj, "moet mij niet kun nen verwijten dat ik taalfouten maakte". Zjjn lijden is hem zeker ver zacht door de talluoze en soms aandoenlijke blijken van belangstellingdie uit alle deeleii des lands hem toestroomden, liet regende geschenken en versnaperingenraadgevingen, recepten, zelfs brieven van kinderen, die hoopten, dat «zijne lordschap' weder beter mogt worden". De Times meldt nit Durban: Stewart verirok naar Engeland. Hij legde een loffelijk getuigenis al nopens de bejegening van gevangenen en gewon den door de Boeren en zegt, dat zy door eigen landlieden niet beter be handeld hadden kunnen worden. De correspondent zegt, dat de aanvoerders der Roeren vrede begeeren, maar dat de bevolking gelooft aan de geheele teruggaaf der Transvaal eu daarom niemand voorzien kan hoe de zaak zal afloopen De Britsche officieren, die tegenwoordig waren bij het gevecht op den Spitskol), geven thans toe dat de nederlaag een gevolg was van ge brek aan moed by de Britsche soldaten. De Standard verneemt uit Athene, dat Komounduros voornemens is de collective nota der mogendheden voor het einde der week te beantwoorden en daarin minstens de autonomie van Epirus le vragen. Ook zou hij voor nemens zijn heropening der onderhandelingen voor te stellen, tot verkrij ging van betere grenzen. De nieuwe Grieksche gezant te Koustantinopel, Gennadius, verliet Athene voor zijne nieuwe standplaats. f BIS K K IJ K. De regering zal binnen kort in het Journ. Off. het nieuwe, door de beide kamers aangenomen toltarief afkondigen. Daarna zullen de onder handelingen tot hel vernieuwen der handelsverdragen onmiddellijk beginnen. De mogendhedenwaarmede de regering een handelsverdrag moet vernieu wen, zijn: Engeland, Oostenrijk, Nederland, BelgiëSpanje, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Portugal en Italië. Men zal bij deze gelegenheid ook een handelsverdrag trachten te sluiten met de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika. De Rép. Frang. meldt, dat het ministerie van plan is een crediet aan le vragen voor het nemen van eene proef met de leger-mobilisatie. liet zou daarbij moeten bljjken, of de bezwaren, waarop men bij het mobiel maken van hel betrekkelijk kleine expeditie-corps voor Tunis is gestuit, aan het toeval waren te wijten of aan het stelsel zelf en in het laatste geval zou men natuurlijk lot ingrijpende wijzigingen moeten overgaan. Nu generaal de Cissey èn door de regtbank èn door de kamer vau algevaardigden volkomen hersteld is iu de eer, die eenige lasteraars getracht hebben hem te ouirooven. hebben eenige laudgenooteiizich zjjue diensten en roemrijke loopbaan herinnerende, gemeend, dat het daarbij niet moest blijven, en besloten den diep gekrenkten grijsaard een bewjjs te geven van hunne sympathie. Zjj hebben le dien einde eene inschrijving geopend, om den generaal een eeredegen aan te biedenen reeds den eersten dag was daartoe een aardig sommetje bijeengebragt. Een machinist van de Engeische stoomboot Belmont, liggende in de haven van Kouaan, had de onvoorzigtigheidmet eene kaars in het kolen hok te gaan. waar vele gassen zich als gewoonlijk opgehoopt hadden. Eene vreesseljjke uitbarsting had plaats en de ongelukkige werd meer dood dan levend naar hel hospitaal vervoerd. In het Kristallen Paleis te Marseille is dezer dagen een plotselinge schrik ontstaan. Op het oogenblik. dat het tooneel met electrisch licht verlicht werd, riep iemand «brand!" De toeschouwers vlogen op van hunne zitplaatsen en drongen naar de uitgangen, zoodat tal van vrouwen onder den voel geraakten. De glazen werden stukgeslagen en de scherven ver wondden eenige personen. Van de galerijen sprong men op straat, waarby een soldaat hei been brak. Vruchteloos schreeuwden de looneelspelers en de bevelhebber der brandweer het publiek toe, dal er geen sprake was van brand. In een oogwenk was de zaal ontruimd. Te Marseille zijn vier jongelieden verdronken, die voor hun pleizier op zee waren gaan varen. Onvoorzigtigheid was ook hier wederom de oorzaak Dezer dagen stond te Charolles zekere abbé Verduron teregt, die Ier gelegenheid van het Kersleest iu eene predicalie de ministers voor «canailles" i had uitgemaakt, omdat zij de verwijdering der kruisbeelden uit de Pary- sche scholen hadden gedoogd. Met aanneming van verzachtende omstan digheden, als den hoogen leeftijd van den beklaagde, zjjne toelichtende verklaringen, zijn onberispelijk verleden enz., heeft de regtbank den grijs aard tot eene boete van 16 fres. veroordeeld. Te Grenoble is een droogislwinkel met aangrenzende bergplaatsen afgebrand. Men schat de schade op meer dan 1 millioen. tiet schijnt thans zeker te zijn, dat de schoten, die van een klein fort of van eene schans op hel eiland Tabarka gerigt zijn op de Eransche kannouneeroool Hyènc, niet het werk waren van de Khroumirs, gelijk men aanvankelijk dacht, maar van soldaten van den Bey. Eene onverwijlde bezetting van Tabarka door de Fransche troepen acht dc Temps noodig. Het eiland is eene goede basis voor de krijgsoperatiën tegen de Khroumirs. Van daar kan hel landingscorps in de valleijen afdalen, terwijl de troepen, die ten zuiden van het bassin van Medjerda het land der Khroumirs bin nendringen, het op zijn togt als het ware de hand kunnen reiken. Van het zenden van een eskader naar Tunis moet nog geen sprake zijn. Wel heeft het eskader le Toulon bevel bekomen zich gereed te hou den ten einde op het eerste sein te kunnen vertrekkenals namelijk het fanatisme der Muzelmannen de Europeanen in Tunis ernstig bedreigt, of als eene andere gewigtige oorzaak in het spel komt. BriTICIILANO. Voor de strafkamer van het «Landgericht" te Heilbron werd onlangs een geval behandeld, dat zeker zijns gelijke niet heeft. De daglooner Mayer, uit LaufTen, beschuldigd van zich aan het leven zyns vaders ver grepen te hebbenhad zijn eigen vader op diens uitdrukkelijk verzoek opge hangen. Deze, de vader, had zich wegens bedrog en valschheid in ge schriften voor de justitie te verantwoorden, doch lag ten gevolge van een gebroken been te been. Om de schande te ontgaanhad lijj zijn zoon be volen hem op te hangen. De zoon volgde het bevel zyns vaders, droeg hem naar den zolder en knoopte hem daar volgens de eischen der kunst op. De stralkamer veroordeelde den gehoorzamen zoon tot 3 jaren en 9 maanden gevangenisstraf. Nabij Crefeld kreeg dezer dagen een oud man, 11. Pakke genaamd, bezoek van zijne twee zonendie sedert jaren niet hij hem waren geweest. Bij dit bezoek zoch.ten zij echter twist met hem en bragten hem twintig gevaarlijke wonden toe, waarna hjj kort daarna is overleden. Iu liet dorp Loxsledtnabij Bremerhavenzjjn iu de nacht van Maan dag op Dingsdag 25 boerderijen door brand vernield Het vee is groo- ieudecls gered, maar van de inboedels, gereedschappen, voorradeu, enz is weinig behouden gebleven. RUSLAND. Uit St. Petersburg meldt men aan de Köln. Zeit.: De keizer en de keizerin zijn op raad >an graaf Melikofl naar Gatschina gegaan. Eerst werd verwacht, dat de keizer naar Peterhoff, naar Zarskoje-Selozou ver trekken, maar aan het slot te Gatschina dacht niemand, daar het reeds vele jaren onbewoond is. De andere paleizen worden scherp bewaakt en de fondamenten nagezien. Aan de zoogenaamde steenen brug in de Erw- lenstraat, die naar het Zarskojer-station voert, werd sedert verscheidene dagen door duikers een onderzoek in het kanaal ingesteld en het ijs open gehakt; waarschijnlijk zocht men naar torpedo's. Er moeten zeker geloof waardige beriglen ontvangen zyn omtrent mijnen of iets dergelijks, want sedert twee dagen is men reeds bezig, links van de brug ook in den grond te graven. Bij een mutsenmaker, die digt bij de brug een winkel in een kelder heeft, zijn onderzoekingen ingesteld; men heeft diep gegraven en bet werk van den weg door eene omheining afgesloten. Naar men verneemt zouden de papieren, die onlangs in beslag genomen zijn in de woning van een uit Parijs verdreven nihilist en die aan de Rus- Sische1 legatie aldaar waren overhandigd, van groot gewigt zijn en reeds tot talrgke gevangenemingen in St. Petersburg hebben geleid. PEK TtLEGKAAF. HAMBURG, 21 April. De Uamb. Corr. verneemt uit Berlijn, dat Ham- burgs voorstellen betreffende de aansluiting aan het tolverbond door den minister van financiën goedgekeurd zjjn, en ook bij hooger geplaatsten op toestemming kunuen rekenen De Corr. verneemt, dat de commissie uit de burgerij tegen morgen voormiddag is opgeroepen tot nieuwe beraadsla ging met de commissie uit den senaat. RAGUSA, 21 April. Dervis-pacha is te Prisrend aangekomen met ver scheidene balaillons. llrj heeft in last de orde te herstellen te Prisrend, Ipek, Pristina. Diazo. Hij zal vervolgens naar Gtisiuje gaan en trachten Ali-pacha legen te houden en hel land voor te bereiden voor de verdere werkzaamheden van de internationale commissie. Abdas-pacha, bevelheb ber le Scutari, zond vier bataillous naar Gusinje. LONDEN, 22 April. Het hier gevestigde Transvaal-comité heeft besloten zich le verzetten tegen de uilvoering vau het Lorenzo-Marquez-tractaat omdat dit onvereenigbaar is met de onafhankelijkheid en de ontwikkeling van de Transvaal. LONDEN, 22 April. De Standard meldt uit Heidelberg (Zuid-Afrika) vau den 18'°: «De volksraad heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin het driemanschap gemagtigd wordt den volksraad bij de kouinklijke commissie le vertegenwoordigen ter bescherming van de vrijheden en de reglen van de Transvaal. De bepaling van het iractaat, volgens welke een deel van het Trausvaalgebied afgestaan wordt.' vindt scherpe afkeuring. De volksver tegenwoordigers hebben met geestdrift verklaard, liever den dood te onder gaan dan zelfs maar een duim gronds over te geven. Deze verklaring werd toegejuicht. Kriiger gaf te kennen dat hij en zijne ambtgenooten in hel volle vertrouwen verkeerendat de commissie het reeds begonnen werk derregl- vaardigheid in elk opzigt voltooijen zal. De zitting van den volksraad werd hierna gesloten". ST. PETERSBURG, 22 April. De Regeringsbode meldt: Bij gelegenheid van het Paaschfeest dezes jaars zal de kerkgang en de felicitatie-receptie der grootwaardigheidbekleeders achterwege blijven. Dc hervatting der voor stellingen in de bijzondere schouw burgen zal met 5 Mei weder geoorloofd zijn. Te Moskou zyn gisteren nacht twee personen gevangen genomen, die op zeven plaatsen proclamaliënvan revolutionairen inhoud, hadden aangeplakt. RECLAMES. Middel ter adres 3, v. Meijerbeer, Parijs, aan Fabrikant van Anti-Obesitaa,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3